اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال افزایش جریان ترانزیستور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال افزایش جریان ترانزیستور

سلام
    آقایون داداشام :mrgreen:
    من مدار زیر رو میبندم ولی جریان Ic با روشن شدن مدار دائم بالا میره

میخوام بدونم دلیلش چیه چون این بایاس نباید افزایش جریان داشته باشه ولی داره.
    (مگه با افزایش Ic ولتاژ Ve بالا نمیره در نتیجه Vb کاهش و Ib کاهش و در نتیججه آخر Ic کاهش؟)
    یه سری چیزایی که تو درس خوندیم تو وااقعیت جواب نمیده مثل همین قضیه
    برخی آدمها[ تنها ] به یک دلیل از مسیر زندگی ما می گذرند [ تا ] به ما درسهایی بیاموزند ؛ که اگر می ماندند هرگز [ آن درسها را ] یاد نمی گرفتیم …

پاسخ : سوال افزایش جریان ترانزیستور

سلام
    ورودیت ثابته ؟
    تو این مدار اگه جریان بیس کم و زیاد بشه جریان خروجی تغییر میکنه .
    إِنَّ الَّذِینَ یُحِبُّونَ أَنْ تَشِیعَ الْفاحِشَهُ فِی الَّذِینَ آمَنُوا لَهُمْ عَذابٌ أَلِیمٌ فِی الدُّنْیا وَ الْآخِرَهِ وَ اللَّهُ یَعْلَمُ وَ أَنْتُمْ لا تَعْلَمُونَ.
    کسانى که دوست دارند زشتی ها در میان مردم با ایمان شیوع یابد عذاب دردناکى براى آنها در دنیا و آخرت است، و خداوند میداند و شما نمی‏دانید. (نور19)

دیدگاه

سلام وقت بخیر ، این مدار زمانی مطابق گفته ی شما رفتار میکنه که ولتاژ بیس ترانزیستور تقریباً ثابت باشه و با تغییر جریان امیتر ، تغییر نکنه در اینصورت حرف شما با (ثابت شدن دمای ترانزیستور ) درست در میاد. یعنی افزایش VE بدلیل ثابت بودن VB منجر به کاهش VBE ونتیجتاً کاهش IB و در نهایت تثبیت جریان کلکتور در یک سطح مشخص میشه.
      شرط ثابت موندن ولتاژ بیس هم اینه که با نگاه به سمت چپ، مقاومت تونن دیده شده از بیس ترانزیستور خیلی کمتر از ( در عمل کمتر از 10 درصد ) مقامت منعکس شده از امیتر به بیس ترانزیستور باشه یعنی داشته باشیم :
      R1 ll R2<=0.1RExB
      علم چندان که بیشتر خوانی چون عمل در تو نیست نادانی
      ( سعدی )

دیدگاه

نوشته اصلی توسط " سید محمد "
        سلام
        ورودیت ثابته ؟
        تو این مدار اگه جریان بیس کم و زیاد بشه جریان خروجی تغییر میکنه .
        سلام تشکر از هر دوی شما.
        بله ولتاژ Vcc ثابت هست. من در کل چندبار با همچین تغذیه ای ترانزیستور رو بایاس کردم دیدم با گذشت زمان بدون هیچ تغییری جریان کشی مدار (Ic) بالا میره.
        واسم عجیب بود حالا میخوام بدونم اگه بر فرض مثال من نقطه کار رو اشتباه انتخاب کرده باشم یا توی ناحیه قطع یا توی ناحیه اشباع باشه آیا باید جریان افزایش پیدا کنه؟؟
        بنظر خودم که نه توی هر سه حالت جریان ثابت باید باشه.

نوشته اصلی توسط abi92
        سلام وقت بخیر ، این مدار زمانی مطابق گفته ی شما رفتار میکنه که ولتاژ بیس ترانزیستور تقریباً ثابت باشه و با تغییر جریان امیتر ، تغییر نکنه در اینصورت حرف شما با (ثابت شدن دمای ترانزیستور ) درست در میاد. یعنی افزایش VE بدلیل ثابت بودن VB منجر به کاهش VBE ونتیجتاً کاهش IB و در نهایت تثبیت جریان کلکتور در یک سطح مشخص میشه.
        شرط ثابت موندن ولتاژ بیس هم اینه که با نگاه به سمت چپ، مقاومت تونن دیده شده از بیس ترانزیستور خیلی کمتر از ( در عمل کمتر از 10 درصد ) مقامت منعکس شده از امیتر به بیس ترانزیستور باشه یعنی داشته باشیم :
        R1 ll R2<=0.1RExB

توی فرمولتون منظور از B بتا هست؟

بنظر من که این ترانزیستورهای پلاستیکی توی بازار اکثرا فیک هستند و فقط روشون اسم خورده و کارایی واقعی اون مدل رو ندارند و دلیلش این باشه
        برخی آدمها[ تنها ] به یک دلیل از مسیر زندگی ما می گذرند [ تا ] به ما درسهایی بیاموزند ؛ که اگر می ماندند هرگز [ آن درسها را ] یاد نمی گرفتیم …

دیدگاه

بازم سلام ، بله منظورم از B همون بتای ترانزیستوره البته درستش بتای مینیممه. در اثر عبور جریان از ترانزیستور و تلف شدن توان به صورت گرما، برخی پارامترای ترانزیستور مثل بتا ، VBE ، ICBO و ... تغییر میکنه که همین عوامل باعث تغییر نقطه کار تزانزیستور میشه و مدار مذکور باید طوری طراحی بشه که تا حد امکان اثرات حرارت کم بشه.
          شما مدار رو با مشخصات کامل بذار تا انشاالله بتونیم با کمک دوستان مشکلو حل کنیم. شماره ی ترانزیستور یادت نره !
          علم چندان که بیشتر خوانی چون عمل در تو نیست نادانی
          ( سعدی )

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X