اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

رابطه گیر بکس موتور و ترانزیستور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

رابطه گیر بکس موتور و ترانزیستور

خدا قوت به انجمنی ها
    در یه مداری دیدم که پایه بیس ترانزیستور به یکی از پایه های آردوینو(پایه 8) وپایه کلکتور به یک سر موتور وپایه امیتر ترانزیستور به پایه 5(سر مثبت مدار)وصل شده بود.
    میخواستم بدونم چرا پایه بیس ترانزیستور به آردوینو وصل شده ؟ووقتی پایه امیتر رو از پایه 5 آردوینو(سر مثبت مدار) جدامیکنم چرا قدرت موتور پایین میاد ؟اگه به جای ترانزیستور از قطعه الکترونیکی دیگر میشه استفاده کرد؟وبرای راه اندازی موتور فقط از ترانزیستور میشه استفاده کرد؟
    ممنون
    (برد آردوینو در این مدار به منبع تغذیه وصل شده است)
    آدمی ساختهآ‌ی افکار خویش است فردا همان خواهد شد که امروز میآ‌اندیشیده است. (مترلینگ)

پاسخ : رابطه گیر بکس موتور و ترانزیستور

الکترونیک شما خیلی ضعیفه ، اول یکم بیشتر تحقیق کن بعد شروع به کار و آزمایش کن ،
    با قطع کردن امیتر موتور باید خاموش بشه ولی اگر قدرتش کمه (یعنی موتور روشنه) از بیس داره جریان میکشه که در این صورت ترانزیستور بعد از چند دقیقه خواهد سوخت ، مقاومت بیس ترانزیستور رو زیاد کن .

دیدگاه

سلام دوست من! به نظر میاد تازه الکترونیک رو شروع کردی؟؟!
      رشته فوق العاده ای رو انتخاب کردی! موفق باشی! :rolleyes:

غیر از ترانزیستور اینها هم در راه اندازی و کنترل موتور استفاده میشن :
      1 - رله(relay)
      2 - ماسفت(mosfet)
      3 - آی جی بی تی(IGBT)
      4 - آی سی های درایور موتور(خودشون با ترانزیستور و ماسفت ساخته شدن)

چرا اعصاب دستت به مغزت وصله؟؟ این ماهیچه های دستت هستن که دستتو حرکت میدن ولی دستور حرکت و مقدار اون از مغز میاد!
      در ترانزیستور هم بیس مثل اعصاب دسته - کلکتور هم تاندون های دست که به مفصل ها وصل اند تا حرکتشون بدن - امیتر هم مثل سرخ رگ هست که بهش خون حاوی غذا و اکسیژن میدی - آردونیو هم حکم مغز رو داره - موتور هم مفصل!!!

آردونیو از طریق بیس ترانزیستور رو کنترل می کنه و ترانزیستور هم موتور رو طبق فرامین آردونیو کنتر می کنه!

:job: :job:

دیدگاه

دستتون درد نکنه
        همون طور که حدس زدید 000الکترونیک رو ترم بعد دارم وچون به این درس علاقه داشتم دوست داشتم زودتر شروع کنم.
        فکر میکنم آموختن این درس در عمل بهتر جواب میده تا فقط تئوری
        :nice: :nice:
        آدمی ساختهآ‌ی افکار خویش است فردا همان خواهد شد که امروز میآ‌اندیشیده است. (مترلینگ)

دیدگاه

حالا فرق بین این دومدار زیر چیه؟
          http://s4.picofile.com/file/8183862868/m.png

دیدگاه

سلام

شماتیک سمت چپ درسته و اگه پایه ی 8 آردونیو رو یک کنی (مثبت بدی) اون ترانزیستور که از نوع npn هست به عنوان کلید عمل کرده و موتور روشن خواهد شد!
            ولی شماتیک سمت راست غلطه ! چون از ترانزیستور npn استفاده شده امیتر باید به زمین (منفی) وصل میشد! نه مثبت!

:job: :job:

دیدگاه

ممنون از توضیحاتتون
              حالا اگه در مدار قبلی یعنی:
              http://s4.picofile.com/file/8183936592/m1.png
              یه دیود موازی موتور بشه چه اتفاقی میفته؟(من فک میکنم که دیود باعث بشه که موتور در جهت مخالف نچرخه.)
              درست میگم؟
              حالا در مدار زیر:
              http://s4.picofile.com/file/8183936426/kk.png
              چرایکی از بیس ترانزیستورها به پین8(بدون علامت~)متصل شده و بیس ترانزیستور دیگری به پین 9(با علامت~PWM)وصل شده ؟چرانمیشه دو بیس رو به پینهای با علامت ~متصل کرد؟ اصلا دیود ها درست در مدار قرار گرفته اند؟
              :eek: :eek: :eek:

دیدگاه

سلام

جواب سوال اول :
                به اون دیود میگن دیود هرزگرد(flywheel)
                وقتی به سیم پیچ ولتاژ میدی یه میدان مغناطیسی درونش تشکیل میشه!حالا اگه برق رو از سیم پیچ قطع کنیم اون میدان مغناطیسی دوباره بصورت جریان الکتریکی ولی در جهت عکس به مدار بر می گرده! ولی دیود این جریان رو به تغذیه ی مدار برمی گردونه و از ترانزیستور در مقابل این جریان که باعث آسیب دیدن و سوختن ترانزیستور میشه محافظت میکنه!
                (توجه داشته باش که دیود های هرزگرد به شکل بایاس معکوس در کنار موتور قرار می گیرند!یعنی مثبت دیود به منفی موتور و منفی دیود به مثبت تغذیه یا منفی دیود به مثبت موتور و مثبت دیود به منفی تغذیه )
                جواب سوال دوم:
                من با آردونیو کار نمی کنم و عکسی هم که ازش گذاشتی واضح نبود ولی پایه های PWM علاوه بر روشن و خاموش کردن موتور توانایی کنترل سرعت موتور هم دارن!
                PWM مخفف pulse width modulation هست که در عمل یعنی : پالس های متوالی و پی در پی بفرستی و با کنترل پهنای پالس ها قطعه ی دیگری رو کنترل کنی
                در مدار شما با کنترل پهنای پالس زمان روشن و خاموش بودن موتور در واحد زمان مشخص میشه و در نتیجه سرعت موتور با توجه به تغییر پهنای پالس ها تغییر می کنه!

در عکس دوم جهت دیود سمت چپ درسته و سمت راست غلطه!
                موفق باشی :job: :job: :job:

بازم سوالی بود من هر روز 2 یا 3 بار آنلاینم! راحت باش و بپرس

دیدگاه

ممنون از توضیحات خوبتون
                  ترانزیستورpn2222همیشه ازنوع npn هست یانوع pnp هم میتونه وجود داشته باشه!! (تو دیتا شیتش که از اینترنت سرچ کردم npn نوشته بود)با این فرض npnبودن وبا رعایت پایه های ترانزیستور یه مدار بستم که امیترش به 5ولت وبیسش به آردوینو و کلکتورش به یه سر موتور وسردیگر موتور رو به زمین متصل کردم (مدارسمت راست عکس سیاه وسفید) و مدار کارکرد.(پس با اطلاعاتی که بدست آوردم این ترانزیستور pnpهست نه npn...)درست گفتم؟ :question:

دیدگاه

سلام خواهش می کنم!

2222 یه ترانزیستور npn هست!

این نقشه رو میگی؟
                    http://s4.picofile.com/file/8183936592/m1.png

امیتر رو به مثبت زدی ؟؟؟ کار کرد؟؟
                    احتمالا یه اشتباهی شده! اگه کلکتور رو به مثبت میزدی و از امیتر برای موتور استفاده می کردی و کار می کرد درست بود! ولی اگه امیتر رو زدی به مثبت و .... و کار کرد واقعا معجزه رخ داده!
                    یه چک بکن! یه جایی اشتباه شده! :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek:

دیدگاه

شکل زیر(راستی) رو منظورم بود
                      http://s4.picofile.com/file/8183862868/m.png
                      اگه به طور واضح تر بگم
                      یه مدار بستم که
                      برای موتور سمت چپ:بیس ترانزیستور سمت چپ رو به پایه 9آردوینو(ورودیPWM)وامیترش رو به 5ولت وکلکتورشرو به یه سر موتور و سر دیگه موتور روبه زمین وصل کردم.
                      برای موتور سمت راست:
                      همان کارهای قبلی رو برای ترانزیستور سمت راست به جز این که بیس ترانزیستورش رو به پایه 8(که ورودی PWMنیست)قرار دادم وهر دو موتور کارمیکنه.

دیدگاه

احتمال میدم پایه های ترانزیستور روبرعکس خونده باشم (اما طبق دیتاشیتش عمل کردم)
                        :surprised:
                        :surprised:

دیدگاه

سلام!

تو این دوره و زمونه که خیلی از دانشجو ها کیلویی مدرک می گیرن این روحیه ی کنجکاوی و علاقه به آزمایش در شما مثل گنجه!!! تا ابد همینطور بمون!!!
                          یا دانشمند میشی یا محقق!

اگر هر سوال دیگه در هر موضوعی بود همینجا بنویس اگه در توانم باشه اصلا دریق نمی کنم!

موفق باشی! :job: :job:

دیدگاه

سلام
                            ممنون
                            پیروز و سربلند باشید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X