اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ولت متر Auto Range به کمک میکروکنترلر(تا ولتاژ بالا)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ولت متر Auto Range به کمک میکروکنترلر(تا ولتاژ بالا)

سلام به همگی دوستان خداقوت
    سوالی که داشتم و برای دریافت جوابش خیلی عجله دارم این هست که باید به کمک Atmega16 ولت متر با رنج خودکار درست کنم بطوریکه تا 200 ولت رو بتونه اندازه گیری کنه ..
    البته این کار رو با 3 تا opamp و 3 تا رله طراحی کردم ولی توی عمل با 2 تا مشکل مواجه میشم:
    1- باید از مقایسه کننده قدرت استفاده کنم و منابع ولتاژ بالایی احتیاج دارم..
    2- چون که باید نتایج مقایسه کننده ها به میکروکنترلر به عنوان feedback داده بشه دقت لازم داره مثلا باید خروجی هر کدام از اون 3تا به میکروکنترلر بین 4.5 تا 5 ولت باشه تا میکرو نتیجه مقایسه کننده ها رو درست بفهمه و ادامه کار رو انجام بده ..
    از شما می خواستم راهنمایی کنید البته به نتیجه رسیدیم که باید از مدار شنت استفاده کنم تا به صورت اتوماتیک رنج رو تشخیص بده و با گیت های NAND یا XOR .. ولتاژی کمتر از 2.5ولت به میکرو بده البته کارم سخت شده چون نمی خوام از آی سی 7107 استفاده کنم . به هرجهت از دوستانی که لینک از مدار شنت می تونن بدهند خیلی بیشتر ممنونم چراکه تو اینترنت چیز درست حسابی ندیدم!! :read:
    منتظر پاسخ زود شما بزرگوارارن می مونم..یاعلی در پناه حق.

پاسخ : ولت متر Auto Range به کمک میکروکنترلر(تا ولتاژ بالا)

سلام وقت بخیر ، منظورت از مقایسه کننده ی قدرت چیه ؟ اگه می خوای ولتاژ های بالا رو بهش بدی چرا با یه تضعیف کننده ی مقاومتی این کارو انجام نمیدی؟ بجای رله میتونی از مالتی پلکسر آنالوگ مثل 4051 استفاده کنی که نمونه ی الکتورنیکی یه سلکتور مکانیکی هستش و راحت میتونی با اتصال خروجیهای مختلف مدار تضعیف کننده به ورودی هاش، ولتاژ بی خطر و مناسب رو بدی به میکرو ! تازه راحت میتونی بصورت اتورنج هم درش بیاری.
    ضمناً اگه منظورت از مدار شنت اونیه که در وسایل اندازه گیری استفاده میشه این مدار برای آمپرمتر بدرد می خوره نه ولتمتر.
    علم چندان که بیشتر خوانی چون عمل در تو نیست نادانی
    ( سعدی )

دیدگاه

سلام به شما، خیلی ممنون کاربرab92
      منظورم opampای هست که ولتاژ بالا در حد 100 ولت رو بتونه مقایسه کنه!
      آیا مولتی پلکسر4051 که شما معرفی کردید اشکال تنوع منبع های تغذیه رو برطرف می کنه؟ به خاطر این که می خوام فقط منبع تغذیه برای میکرو تو مدارم استفاده بشه (مثل مولتی مترهای توی بازار)..

دیدگاه

سلام مجدد ، ببین شما نیاز نداری برای مقایسه ی یه ولتاژ بزرگ،حتماً خودش رو مقایسه کنی بلکه نمونه ی تضعیف شده ش هم میتونه برای مقایسه استفاده بشه به خاطر همین گفتم از مدار تضعیف کننده ی مقاومتی استفاده کن. عملاً کسی نمیره مقایسه کننده ی ولتاژ بالا استفاده کنه و از مدارات تضعیف کننده کمک میگیرن . گیرم که شما چنین مقایسه کننده ای پیدا کردی برای ولتاژای بالاتر چیکار میکنی ؟ بازم باید دنبال مقایسه کننده با ولتاژ بالاتر بری؟
        مدار زیر یه نمونه ی عملی تضعیف کننده برای ولتمتر با چند رنج متفاوته :

در این مدار ولتاژ مورد اندازه گیری از سمت چپ و ولتاژ تضعیف شده از سمت راست به میکرو داده میشه که در اینجا حداکثر 200 میلی ولت به میکرو میرسه ولی شما میتونی برای افزایش دقت با کاهش میزان تضعیف مدار ( یعنی تغییر مقاومتا ) ، ولتاژ داده شده به میکرو رو افزایش بدی. بجای سلکتور مکانیکی هم که وظیفه ی انتخاب رنج ولتمتر رو بر عهده داره میتونی از مالتی پلکسر آنالوگ استفاده کنی که کار اتورنج کردنش هم با میکرو راحت امکانپذیره .
        ( سعدی )

دیدگاه

سلام علیکم وقت بخیر
          ایده تون در عین سادگی خیلی عالی بود،توضیح تون هم جامع بود(بیشتر از انتظارم)
          به هرجهت لطف کردید.تشکر.

دیدگاه

سلام مجدد شبتون بخیر
            سخت افزار مولتی پلکسر 4051 رو بستم و در کد اون ایراد پیدا کردم : مشکل اول اینجاس که با آزمایشی که انجام دادم برای رنج های مختلف باید ولتاژ بین 0.02 تا 0.2 به میکرو برسه که برای تعیین محدوده رنج باید توسط میکرو این کار انجام بشه ولی آیا نتیجه گیری بنده درسته؟ و یا به طریق دیگه ای هست ؟ ((آزمایشم این بود:تو شبیه ساز مثلا رنج آخر که 2000 ولت هست رو دادم و 3 پایه سلکت رو فعال کردم(0x07) دوباره 200 ولت دادم و پایه های سلکت رو 0x06 دادم و تا 200میلی ولت که برای همشون برحسبselectorها به محدوده 0.2 تا 0.02 به میکرو رسید))و چیز دیگه ای هم که متوجه شدم اینه که بین هر سوییچ مولتی پلکسر باید مدت زمان کمی تاخیر بدم تا مبدل بتونه اون رو بخونه در حالی که توی عمل تاخیر به شدت محسوسه و میشه گفت نمایش ولتاژ خوب روی نمایشگر تثبیت نمیشه و سریع میگذره ، کدش رو براتون میگذارم:
            for(j=0;j<5;j++){
            PORTD = muxsel[j] | PORTD;
            delay_ms(80);
            adc_in = read_adc(0);
            adc_in=(adc_in>>1)+(adc_in<<1);
            tmp=adc_in;
            if( tmp<1 & tmp>0.2){
            for(i=0;i<4;i++){
            volte[i]=tmp%10;
            tmp/=10;
            };
            };
            };
            muxsel آرایه مقدار پایه های selsect مولتی پلکسر هست که من در اون 5عنصر برای پنج رنج ریختم:0x07,0x06...0x03 که از رنج آخر برای تشخیص شروع میکنه تا به اول برسه یعنی پایه های سلکت دفعه اول 0x07و برای بار آخر 0x03 هست.
            و هم مشکل دیگه هم اینه که فکر می کنم چون مقدار خروجی مولتی پلکسر متغیره و ثابت نیست شرط داخل if هیچ وقت برقرا نمیشه چراکه حتما لازم هست که محدوده رو میکرو تشخیص بده اگر در اون محدوده نبود سوئیچ کنه و ورودی دیگر رو توی خروجی اعمال کنه. خلاصه نمی دونم چطور 2مشکل رو حل کنم !آیا میشه طور دیگری کد نوشت ؟ آیا سخت افزار دیگه ای هم لازم هست؟
            منتظر پاسخ تون هستم ممنون یاعلی..

دیدگاه

با سلام ، شرمنده که دیر جواب میدم، روند منطقی تغییر رنج بصورت خودکار اینه که به منظور جلوگیری از آسیب رسیدن به ولتمتر اول باید بالاترین رنج اندازه گیری انتخاب بشه بعد در صورت کم بودن ولتاژ اندازه گیری شده ، از رنج های پایین تر استفاده بشه تا دقت اندازه گیری بره بالا و اینقدر کار تغییر رنج ادامه پیدا کنه تا به نزدیک ترین رنج ممکن که از ولتاژ مورد اندازه گیری بیشتره برسیم. در اینصورت بالاترین دقت اندازه گیری رو خواهیم داشت.
              چون ولتاژ خروجی مدار تضعیف کننده ی پیشنهاد شده خیلی کم بود گفتم مقادیر مقامتارو اصلاح کنین ، این کار رو انجام دادین؟
              من با بسکام کار میکنم و کدویژن بلد نیستم درهر صورت برای بررسی بهتر پیشنهاد میکنم فایل پروتئوس مدارتو بذاری تا ایشاالله بتونبم مشکلو زودتر حلش کنیم ( توضیحاتتون برای من تا حدودی مبهمه ).
              ( سعدی )

دیدگاه

پاسخ : ولت متر Auto Range به کمک میکروکنترلر(تا ولتاژ &#1

سلام دوست عزیز،وقت بخیر
                بله همین طور که شما اشاره کردید از رنج آخر شروع کردم البته هنوز مقاومت ها رو تغییر ندادم ولی توی کدم نمی دونم چه اشتباهی می کنم که سوییچ انجام نمیشه یعنی فقط کانال آخر روی خروجی مولتی پلکسر می افته ..
                اگر بخوام فایل پروتوس رو پلود کنم از همین سایت نمی تونم اقدام کنم؟..

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X