اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اطلاعات کلی در مورد اینورتر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اطلاعات کلی در مورد اینورتر

سلام به دوستان
    من می خوام یه اینورتر بسازم ولی اطلاعات زیادی در موردش ندارم . با IGBT می خوام بسازمش .
    اگه امکانش هست بلوک دیاگرام و مداررات مورد نیازش و به من معرفی کنید ؟
    ممنونم
    IN GOD WE TRUST

پاسخ : اطلاعات کلی در مورد اینورتر

سلام داداش

من روش و الگوریتم کاریش رو میگم :

اول ولتاژ 12 یا 24 باطری وارد مدار میشه - یه اسیلاتور مربعی با کمک یه ترانس(هسته فریت) ولتاژ باطری رو به 310 ولت DC نیم موج تولید می کنه - بعد با خازن صاف میشه - با کمک یه H-bridge متشکل از 4 یا 8 یا n ماسفت اون جریان DC ما به موج مربعی تمام موج شبه سینوسی تبدیل میشه - همین الآن هم اینورتر ها اینطوری کار میکنن ولی : شما با اضافه کردن یه ترانس یک به یک میتونید این موج شبه سینوسی رو به سینوسی تبدیل کنید !!!!

موفق و پیروز باشید :job: :job:

دیدگاه

خیلی ممنون آقایی کمک زیادی کردید ممنون

IN GOD WE TRUST

دیدگاه

شما بزرگوارید :rolleyes:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mobin-m
          سلام داداش

اول ولتاژ 12 یا 24 باطری وارد مدار میشه - یه اسیلاتور مربعی با کمک یه ترانس(هسته فریت) ولتاژ باطری رو به 310 ولت DC نیم موج تولید می کنه - بعد با خازن صاف میشه - با کمک یه H-bridge متشکل از 4 یا 8 یا n ماسفت اون جریان DC ما به موج مربعی تمام موج شبه سینوسی تبدیل میشه - همین الآن هم اینورتر ها اینطوری کار میکنن ولی : شما با اضافه کردن یه ترانس یک به یک میتونید این موج شبه سینوسی رو به سینوسی تبدیل کنید !!!!

سلام
          چرا این فتهای خروجی 220 ولت شبه سینوسی میسازن نمیتونن سینوسی کامل بسازن ؟
          این ترانس 1 به 1 خروجی فریت هست یا هسته اهنی ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mobin-m
            سلام داداش

سلام
            اگه میشه در مورد انتخاب قطعات در طراحی اینورتر نیز توضیح بدید.
            Reveng will surely come... Your hard time are ahead
            // - - - - - - - - - -
            برگه های کتاب به منزله بالهایی هستند که روح ما را به عالم نور و روشنایی پرواز میآ*دهند. فرانسوا ولتر
            // - - - - - - - - - -
            اگر برای هرچیزی به غیر از علاقه ی شدیدتان به الکترونیک تلاش کنید ، خیلی دور نخواهید رفت / خیلی هم خوب نخواهید شد.
            // - - - - - - - - - -

دیدگاه

نوشته اصلی توسط elect2
              سلام
              چرا این فتهای خروجی 220 ولت شبه سینوسی میسازن نمیتونن سینوسی کامل بسازن ؟
              این ترانس 1 به 1 خروجی فریت هست یا هسته اهنی ؟
              سلام داداش

تونستن که میتونن! ولی چون نیاز مبرم به سینوسی نیست و همین شبه سینوسی حالت AC رو تولید می کنه پس برای صرفه ی اقتصادی و کاهش حجم اینورتر این ترانس رو نمی ذارن!
              این ترانس یک به یک از نوع هسته آهنی هست البته با توان خیلی بالا (بسته به توان اینورتر) و نسبتا بزرگ و جاگیر هست!

برای مصارفی که سلفی هستند(مثلا موتور های 3 فاز) حتما باید از نوع سینوسی استفاده کرد! :rolleyes:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Saeid.exe
                سلام
                اگه میشه در مورد انتخاب قطعات در طراحی اینورتر نیز توضیح بدید.
                سلام داداش

شما به سادگی میتونید با استفاده از این قطهات یه اینورتر حداقل 200 وات بسازید !
                قطعات مهم و اصلی :
                1 - ترانس های هسته فریت 220 به 12 (میتونید از پاور های کامپیوتر اوراق کنید البته ترانس های پاور کامپیوتر 110 ولت هستند و باید دو تا از آنها را سری کنید)
                2 - پنج عدد ماسفت IRF840 (انواع تقلبی را هرگز نخرید و با کمی هزینه بیشتر از کیفیت اصل آن لذت ببرید)
                3 - یه مدار اسیلاتور 10 تا 30 کیلوهرتز (حتی با 555 هم جواب گرفتم! ولی TL494 خیلی حرفه ای تره!)

موفق باشید
                قطعات دیگه به عهده خودتونه( یه جورایی سلیقه ایه! )
                البته اگه این مطلب چند نفر طرفدار داشته باشه یه نقشه عملی که خودم استفاده کردم رو میذارم!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mobin-m
                  سلام داداش

تونستن که میتونن! ولی چون نیاز مبرم به سینوسی نیست و همین شبه سینوسی حالت AC رو تولید می کنه پس برای صرفه ی اقتصادی و کاهش حجم اینورتر این ترانس رو نمی ذارن!
                  این ترانس یک به یک از نوع هسته آهنی هست البته با توان خیلی بالا (بسته به توان اینورتر) و نسبتا بزرگ و جاگیر هست!

برای مصارفی که سلفی هستند(مثلا موتور های 3 فاز) حتما باید از نوع سینوسی استفاده کرد! :rolleyes:
                  سلام یعنی ماسفتها به تنهایی میتونن سینوسی کامل تولید کنن بدون ترانس؟
                  در مورد ترانس پاور که در اینورتر استفاده کردید بیشتر توضیح میدین ؟یعنی با دو تا ترانس پاور کامپیوتر قسمت اولیه هر کدام دو سر داره که با هم سری میشه برای قسمت ثانویه اینورتر بکار میره ثانویه خود پاور چطور میشه؟

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : اطلاعات کلی در مورد اینورتر

نوشته اصلی توسط mobin-m
                    سلام داداش

شما به سادگی میتونید با استفاده از این قطهات یه اینورتر حداقل 200 وات بسازید !
                    قطعات مهم و اصلی :
                    1 - ترانس های هسته فریت 220 به 12 (میتونید از پاور های کامپیوتر اوراق کنید البته ترانس های پاور کامپیوتر 110 ولت هستند و باید دو تا از آنها را سری کنید)
                    2 - پنج عدد ماسفت IRF840 (انواع تقلبی را هرگز نخرید و با کمی هزینه بیشتر از کیفیت اصل آن لذت ببرید)
                    3 - یه مدار اسیلاتور 10 تا 30 کیلوهرتز (حتی با 555 هم جواب گرفتم! ولی TL494 خیلی حرفه ای تره!)

موفق باشید
                    قطعات دیگه به عهده خودتونه( یه جورایی سلیقه ایه! )
                    البته اگه این مطلب چند نفر طرفدار داشته باشه یه نقشه عملی که خودم استفاده کردم رو میذارم!
                    جناب مهندس مبین عزیز با سلام و آرزوی موفقیت
                    میشه لطف کنید نقشه (شماتیک) مدار را هم قرار بدید؛ با تشکر
                    You do not really understand something unless you can explain it to your grandmother. Albert Einstein

دیدگاه

سلام به داداش های گل

این رو تازه ساختم و باهاش یه کم مصرف 200وات رو راحت روشن می کنم! (باطری 12ولت 4.5 آمپر مارکCGB )
                      http://s6.picofile.com/file/8185997726/500watt.bmp

tr1 و tr2 ترانس های پاور کامپیوتر هستند!

:job: :job:

دیدگاه

سلام داداش ها!
                        شماتیک رو اشتباه پ کرده بودم! :surprised: :surprised:
                        لینک اصلاح شد! :smile: :smile:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mobin-m
                          سلام داداش ها!
                          شماتیک رو اشتباه پ کرده بودم! :surprised: :surprised:
                          لینک اصلاح شد! :smile: :smile:
                          اگه میشه لطفا تحلیلی از مدار رو بفرمایید تا بدونیم چه اتفاقاتی داره میوفته/
                          ممنونم
                          Reveng will surely come... Your hard time are ahead
                          // - - - - - - - - - -
                          برگه های کتاب به منزله بالهایی هستند که روح ما را به عالم نور و روشنایی پرواز میآ*دهند. فرانسوا ولتر
                          // - - - - - - - - - -
                          اگر برای هرچیزی به غیر از علاقه ی شدیدتان به الکترونیک تلاش کنید ، خیلی دور نخواهید رفت / خیلی هم خوب نخواهید شد.
                          // - - - - - - - - - -

دیدگاه

سلام مهندس جان
                            خروجی ترانس, مستقیم بدون یکسو سازی به دو سر خازن C3 وصل شده آیا بهتر نیست توسط یک یا چهار تا دیود یکسو بشه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nabi-j
                              سلام مهندس جان
                              خروجی ترانس, مستقیم بدون یکسو سازی به دو سر خازن C3 وصل شده آیا بهتر نیست توسط یک یا چهار تا دیود یکسو بشه؟
                              سلام داداش

نه نیاز به یکسوسازی نیست
                              چون در این نوع اینورتر ما به ورودی ترانس نیم موج (DC) میدیم و از خروجی هم (DC) میگیریم
                              ولی اگر مایل هستید از چهار دیود شاتکی یا فرکانس بالا استفاده فرمایید!

شاید روشی که من استفاده کردم به نظر یکم ناقص بیاد ولی مهم اینه که ازش جواب گرفتم! :agree:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X