اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهنمایی برای جداسازی خط تلفن از میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راهنمایی برای جداسازی خط تلفن از میکرو

سلام خدمت اساتید و دوستان عزیز خواهش میکنم هرکس میتونه در این زمینه کمک کنه چون برای پروژه پایان ترمم هست و بشدت باوجود دروس زیاد درگیرش شدم
    این پروژه تلفن گویا با avr هست و من برای قسمت جداسازی یا همون ایزوله کردن خط تلفن از مدار دچار مشکل شدم
    این مدار در دوقسمت به خط تلفن وصل میشه:

یک قسمت برای آی سی دیکدر MT8870D که تن های dtmf رو آشکارسازی میکنه

ویک قسمت که خروجی ماژول پخش صوت هست و پیغام های دستگاه از قبیل خوشآمد گویی و ... رو برای تماس گیرنده روی خط تلفن پخش میکنه

چطوری باید مدار رو از خط تلفن ایزوله و محافظت کنم و همچنین چه طوری خروجی ماژول پخش صوت رو به خط تلفن وصل کنم که تماس گیرنده پیغام ها رو بشنود؟
    آیا برای حفاظت از مدار نیاز به دیود هست یا چوک کافیه؟بعضی ها گفتند چوک آبی و بعضی دوستان گفتند چوک قرمز و رله و مقاومت 330 اهم برای اشغال کردنت خط لازمه
    ممنون میشم اگه کسی مدار کاملی در این رابطه بذاره

و یک مسئله دیگه چطوری میتونم تماس دریافتی از خط تلفن رو تشخیص بده
    ممنون

پاسخ : راهنمایی برای جداسازی خط تلفن از میکرو

دوست عزیز برای ایزوله کردن خط تلفن از مدار می توانید از ترانس صوتی کوچکی که معمولاً روی مودم های Dial-up قدیمی وجود دارد استفاده کنید
    مودم Dial-up را هم می توانید از تعمیرکارهای قطعات کامپیوتری پیدا کنید نهایت قیمت مودم هم دو هزار تومان می شود
    البته با قیمت ده هزار تومن هم می توانید یک مودم Dial-up نو بخرید (البته مدل ترانس دار) و ترانس صوتی آن را استفاده کنید
    اگر به تصویر زیر دقت کنید دقیقاً یک ترانس کوچک در وسط مدار وجود دارد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aie_saber
      دوست عزیز برای ایزوله کردن خط تلفن از مدار می توانید از ترانس صوتی کوچکی که معمولاً روی مودم های Dial-up قدیمی وجود دارد استفاده کنید
      مودم Dial-up را هم می توانید از تعمیرکارهای قطعات کامپیوتری پیدا کنید نهایت قیمت مودم هم دو هزار تومان می شود
      البته با قیمت ده هزار تومن هم می توانید یک مودم Dial-up نو بخرید (البته مدل ترانس دار) و ترانس صوتی آن را استفاده کنید
      اگر به تصویر زیر دقت کنید دقیقاً یک ترانس کوچک در وسط مدار وجود دارد
      از این مودم ها دارم تو وسایلم
      اما برای انتقال صدا روی خط تلفن چیکار کنم فقط خروجی ماژول پخش صدا رو به یک طرف چوک وصل کنم کافیه؟
      چون من هم باید از تلفن صوت دریافت کنم و هم باید صوت بفرستم برای هر دوقسمت مدار فقط از یک چوک استفاده کنم کافیه یا این اوصاف؟یا برای هر قسمت چوک جداگانه لازمه؟

دیدگاه

UP... :angry:
        کسی نبود کمک کنه :cry2:

دیدگاه

up

دیدگاه

45 نفر این پست رو مشاهده کردن ولی فقط یک نفر جواب داده :angry: :angry: :angry:

دیدگاه

خوب برای اینکه صدا ارسال و دریافت کنی باید ترانس دو سرش یه طرفش به خط تلفن وصل باشه و اون دو سرش هم یه طرفش به زمین مدارت و یه طرف دیگم به ماژول صدات.

ماژول صدات چیه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                خوب برای اینکه صدا ارسال و دریافت کنی باید ترانس دو سرش یه طرفش به خط تلفن وصل باشه و اون دو سرش هم یه طرفش به زمین مدارت و یه طرف دیگم به ماژول صدات.

ماژول صدات چیه؟
                آخه من هم میخوام کد های dtmf رو از خط تلفن دریافت کنم وهم خروجی ماژول رو به خط وصل کنم ماژول TDB380 هست
                در حقیقت هم صدا دریافت میشه هم ارسال در این مدار همونطور که گفتم تلفن گویاست و هم باید تن هایی که تماس گیرنده میفرسته دریافت بشه و هم از این طرف صدا ها و پیغام ها برای تماس گیرنده ارسال بشه

دیدگاه

دوست گرامی
                  میتوانید از این مدار استفاده کنیده

قابلیت انعطاف مدار بسیار زیاد میباد و op-amp ها و سایر قطعات به راحتی قابل جایگزینی میباشند

http://www.circuitdiagramworld.com/basic_circuit_diagram/DC_impedance_auto_phone_patch_line_interface_circu it_4083.html
                  پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط emitor
                    دوست گرامی
                    میتوانید از این مدار استفاده کنیده

قابلیت انعطاف مدار بسیار زیاد میباد و op-amp ها و سایر قطعات به راحتی قابل جایگزینی میباشند

http://www.circuitdiagramworld.com/basic_circuit_diagram/DC_impedance_auto_phone_patch_line_interface_circu it_4083.html
                    ممنون ولی این قطعاتش خیلی زیاده

اضافه شده در تاریخ :
                    من خودم فکر میکنم اگه از دو تا ترانس یک به یک یکی برای ارسال صدا و یکی هم برای دریافت تن های dtmf استفاده بشه خوبه
                    ولی تنها مشکل من سر اینه که چطوری مدار رو محافظت کنم که وقتی تلفن زنگ میخوره و ولتاژ بالا میره مدار آسیب نبینه

اضافه شده در تاریخ :
                    UPPP ...

اضافه شده در تاریخ :
                    up :NO:

دیدگاه

دوستان عزیز من خودم طرح زیر به نظرم رسید ممنون میشم کمک کنید تا کامل ترش کنم یا تغییرش بدم :read:

دیدگاه

یعنی از 142 نفری که این تاپیک رو دیدن کس دیگه بلد نبود جواب ما رو بده بجز 2 نفر اونم نصفه نیمه

دیدگاه

سلام

توی تاپیک زیر درباره انتقال صوت روی خط تلفن مطالب خوبی مطرح شده.

http://www.eca.ir/forum2/index.php?t...9534#msg379534

وقتی تلفن زنگ میخوره یه ولتاژ AC با فرکانس 25 هرتز روی خط تلفن میفته. اینم مدارش:

http://s6.picofile.com/file/81855848..._Detector2.jpg

در شکل بالا ، LED به این دلیل قرار داده شده که وقتی تلفن زنگ خورد شما متوجه بشید وگرنه نیازی به LED نیست. وقتی تلفن زنگ میخوره LED چشمک میزنه.

نکته ای رو خدمت شما عرض کنم که اگر کسی به شما کمک نکرد دلیل نمیشه که شما ناراحت بشید. بعضی مطالب رو با جستجو میشه پیدا کرد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط E.N
                            سلام

توی تاپیک زیر درباره انتقال صوت روی خط تلفن مطالب خوبی مطرح شده.

http://www.eca.ir/forum2/index.php?t...9534#msg379534

وقتی تلفن زنگ میخوره یه ولتاژ AC با فرکانس 25 هرتز روی خط تلفن میفته. اینم مدارش:

http://s6.picofile.com/file/81855848..._Detector2.jpg

در شکل بالا ، LED به این دلیل قرار داده شده که وقتی تلفن زنگ خورد شما متوجه بشید وگرنه نیازی به LED نیست. وقتی تلفن زنگ میخوره LED چشمک میزنه.

نکته ای رو خدمت شما عرض کنم که اگر کسی به شما کمک نکرد دلیل نمیشه که شما ناراحت بشید. بعضی مطالب رو با جستجو میشه پیدا کرد.
                            ممنون
                            من مدار زیر رو از مطلبی که شما گفتید دریافت کردم اما فقط یک سوال میمونه که اگه من مستقیما این مدار رو به خط تلفن بزنم مدار دیگه نیازی به چوک و ایزوله کردن نیست و میکرو آسیب نمیبینه ؟!

ممنون میشم اگه کسی پاسخ منو بده تا 1شنبه بیشتر وقت ندارم و باید این پروژه رو تحویل بدم

دیدگاه

ایزوله نبودن مشکلی برای میکرو ایجاد نمیکنه چون من خودم از همین ساختار استفاده کردم و مشکلی نبود. فقط یه چند تا نکته:

من توی مدارم فقط ارسال بوق روی خط تلفن رو داشتم. نکته این بود که در لحظه ای که بوق روی خط تلفن پخش میشد ، اگر از اون طرف خط ، کلیدی فشار داده میشد ، میکرو اشتباه میکرد و نمیتونست تشخیص بده که چه کلیدی فشار داده شده. چرا؟
                              چون که بوق رو با استفاده از مقاومت 390 اهمی به خط تلفن میفرستادم که جریان نسبتاً بزرگی از خط تلفن میکشید و در تشخیص کلید فشار داده شده اختلال ایجاد میکرد.

به همین دلیل اومدم برای اشغال کردن خط از یک ترانزیستور استفاده کردم و برای ارسال بوق روی خط تلفن از یه ترانزیستور دیگه استفاده کردم و از اون خازنهایی که توی شکل نشون داده شده استفاده نکردم. در واقع این طور بگم که اومدم از شماتیک ارسال صوت برای ارسال بوق استفاده کردم اما بدون خازن 1 نانو فاراد. مقدار مقاومت های R2 و R4 رو اونقدر بزرگ در نظر گرفتم که جریان کشیده شده از خط تلفن ، کوچیک بشه و دیگه برای تشخیص کلید فشار داده شده مشکلی ایجاد نشه. مقاومت R2 رو برابر با 56 کیلو و R4 رو برابر با 27 کیلو گذاشتم. این طوری میزان صدای بوق که روی خط تلفن پخش میشه کمتر میشه و البته خیلی هم خوب میشه چون اولش صدای بوق آزار دهنده بود ولی با افزایش مقاومت ها ، صداش خوب شد.

راستی اون خازن C2 که 100 نانو فاراد هست رو هم حذف کردم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X