اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تفاوت بین دو نوع توپولوژی فوروارد تک سوئیچ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تفاوت بین دو نوع توپولوژی فوروارد تک سوئیچ

سلام خدمت دوستان عزیز
    من دو تا توپولوژی برای فوروارد تک سوئیچ پیدا کردم که به شکل زیر هستند.

تنها چیزی که می دونم اینه که مدار راستی ولتاژی که رو سوئیچش میوفته تقریبا دو برابره. :nerd:
    ولی آیا برتری هم داره یا نه؟
    چرا سمت راستی بیشتر مورد استفاده قرار می گیره؟
    و اینکه روش طراحی شون با هم فرق می کنه؟
    سید علی لب تر کند جان را فدایش می کنم

پاسخ : تفاوت بین دو نوع توپولوژی فوروارد تک سوئیچ

منبع مدار سمت چپ کجاست؟ در مدار سمت چپی هسته به راحتی به اشباع میرود.
    حیف از من خسته- حیف از همین چن خط
    به اصل و به ذات و- به باعثت لعنت

K.Show

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
      منبع مدار سمت چپ کجاست؟ در مدار سمت چپی هسته به راحتی به اشباع میرود.
      این یکی از منابعه. تو عکساش پیداش می کنید
      http://www.techpowerup.com/articles/overclocking/psu/160/7?vote=1
      ایناهاش
      http://www.techpowerup.com/articles/160/images/switching_forward-converter.jpg
      بعدشم شما چه جوری میگید اشباع میشه؟؟
      وقتی ترانزیستور روشنه دیود قطعه و وقتی ترانزیستور خاموش میشه خود القایی ترانس باعث روشن شدن دیود میشه و در خروجی ولتاژ القا میکنه :agree:

دیدگاه

وقتی سوییچ روشن باشد جریان از سمت نقطه دار سیم پیچ اصلی وارد و هسته رو به یک جهت شارژ میشود. سیم پیچ دیگاوسینگ خاموش.
        وقتی سوییچ خاموش میشود جریان خود القایی از سمت سر نقطه دار وارد سیم پیچ اصلی میشود. دیود روشن و ادامه جریان باز هم از سر نقطه دار وارد میشود. به علت هم جهت بودن جریان در هر دو مسیر و وجود تنها یک دیود برای تلف کردن انرژی داخل هسته طبق رابطه v=l(di/dt( زمان تخلیه هسته به شدت زیاد میشود. تغییرات جریان وقتی کم باشد (در زمان تخلیه هسته) هسته دیر تخلیه شده و به اشباع نزدیک میشود. تنها در صورتی که دیوتی سایکل کم باشد امکان کارکرد درست مدار وجود دارد.

K.Show

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
          وقتی سوییچ روشن باشد جریان از سمت نقطه دار سیم پیچ اصلی وارد و هسته رو به یک جهت شارژ میشود. سیم پیچ دیگاوسینگ خاموش.
          وقتی سوییچ خاموش میشود جریان خود القایی از سمت سر نقطه دار وارد سیم پیچ اصلی میشود. دیود روشن و ادامه جریان باز هم از سر نقطه دار وارد میشود. به علت هم جهت بودن جریان در هر دو مسیر و وجود تنها یک دیود برای تلف کردن انرژی داخل هسته طبق رابطه v=l(di/dt( زمان تخلیه هسته به شدت زیاد میشود. تغییرات جریان وقتی کم باشد (در زمان تخلیه هسته) هسته دیر تخلیه شده و به اشباع نزدیک میشود. تنها در صورتی که دیوتی سایکل کم باشد امکان کارکرد درست مدار وجود دارد.
          دستتون درد نکنه کاملا توجیه شدم :mrgreen:
          ولی فکر کنم تعداد دور سیم پیچی دیگاوسینگ را طوری انتخاب می کنند که مشکلی پیش نیاد!
          یا به قول شما دیوتی سایکل را خیلی کم می گیرند.

یه سوال دیگه:
          توپولوژی های Resonant Forward و Quasi Resonant چی ان؟(لینک بالا) انگار جدیداً اومدن؟ :eek: بازده بالایی دارن

دیدگاه

این حالا رزونانس و شبه رزونانس در هر توپولوژی قابل پیاده سازیه. حالا تو یکی سخت تر و تو یکی راحت تر.
            در مدارات رزونانسی به جای ترانس یک شبکه lc (یا شکلهای دیگه که در نهایت همون lc هستن و یک فرکانس رزونانس دارن) قرار داده میشه و اسیلاتور سیستم در اون فرکانس نوسان میکنه. وقتی اینورتر هم فرکانس ولتاژ و جریان با هم برابر باشه (اینورتر در فرکانس رزونانس شبکه lc نوسان بکنه) تلفات دینامیکی به شدت کاهش پیدا میکنه. (تلفات دینامیکی تلفاتیه که زمان تغییر حالت سوییچ اتفاق میفته.) وقتی تلفات دینامیکی حذف بشه طبعا راندمان افزایش پیدا میکنه.
            در مدارات شبه رزونانسی مدار به صورت مربعی جریانکشی میکنه ولی با قطعاتی مثل سلف و خازن و ... کاری میکنن که همپوشانی جریان و ولتاژ روی قطعاتی مثل سوییچ و دیود اتفاق نیفته. اینطوری تلفات به صفر نزدیک میشه. برای درک موضوع یه سرچ بزنید شکل موجهای خوبی پیدا میکنید.

K.Show

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X