اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال درمورد "جریان"

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال درمورد "جریان"

با عرض سلام خدمت دوستان عزیز.
    میخواستم بپرسم تاثیر جریان بر مصرف کننده به چه صورت هست؟
    یعنی اگه من به فرض یک موتور ساده داشته باشم که با ولتاژ 12 ولت و جریان 1 آمپر کار کنه ولی منبع تغذیه من 12 ولت با جریان 5 آمپر باشه. آیا به موتور آسیب وارد میکنه یا این که منبع فقط به اندازه 1 امپر بهش جریان میده؟
    سوال بعدیم راجب توان هست.
    اگه یک مصرف کننده Dc توانش به فرض 24 وات باشه و روش نوشته باشه 12ولت 2امپر . میتونم بهش ولتاژ 6ولت و جریان 4 آمپر وصل کنم؟؟؟
    لطفا در این مورد یخورده توضیح بدید.
    ممنوووون.

پاسخ : سوال درمورد "جریان"

درود بر شما

(فرض می کنیم که ما داریم منحصراً در خصوص جریان مستقیم و بار مقاومتی خالص بحث می کنیم.)

هر مصرف کننده ی الکتریکی دارای یک «مقاومت داخلی» است. یعنی آن مصرف کننده، هر چه که می خواهد باشد، در برابر یک منبع تغذیه مانند یک مقاومت الکتریکی به نظر می رسد.

حال اگر این مقاومت کم باشد، جریانی که از آن عبور خواهد کرد، مطابق «قانون اهم» بیشتر، و اگر مقاومت زیاد باشد، جریان عبوری کم خواهد بود.

اگر الکتروموتور شما زیر ولتاژ 12 ولت، یک آمپر جریان می کشد، به معنی این است که مقاومت داخلی آن 12 ولت ÷ 1 آمپر = 12 اهم است. از یک مقاومت 12 اهم تحت اختلاف پتانسیل 12 ولت همیشه فقط و فقط 1 آمپر عبور خواهد کرد. بنابراین توانمندی منبع تغذیه و ابن که 5 یا 500 آمپر جریان «می تواند» تولید کند، هیچ اهمیتی در مقدار جریانی که از مصرف کننده عبور می کند، ندارد.

پیروز باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sajjad73
      اگه یک مصرف کننده Dc توانش به فرض 24 وات باشه و روش نوشته باشه 12ولت 2امپر . میتونم بهش ولتاژ 6ولت و جریان 4 آمپر وصل کنم؟؟؟
      وقتی روی وسیله ای این مشخصات نوشته شده باشه به این معنیه که وقتی به 12 ولت وصل بشه 2 آمپر جریان میکشه و توان که حاصل ضرب ولتاژ در جریان هستش میشه12*2=24 وات
      اگر به این وسیله 6 ولت وصل کنیم مطمئنا کمتر از 2 آمپر جریان میکشه و توان مصرفی کم میشه مثلا اگه لامپ 12 ولتی رو به 6 ولت وصل کنیم نورش کم میشه چرا؟ چون ولتاژ کم باعث میشه جریان کمتری از لامپ بگذره و توان کمتری به لامپ برسه (در تنگستن لامپ تلف بشه) و در نتیجه لامپ نور کمتری میده
      تنها راهی که (بدون تغییر در مصرف کننده) میشه جریان بیشتری از مصرف کننده عبور داد اینه که ولتاژ رو بالا ببریم

ولتاژ عامل تعیین کننده س که از وسیله ای چقدر جریان عبور کنه.. مثل فشار آب
      اگه بدون تغییر قطر لوله فشار آب(ولتاژ) رو پایین بیاریم قطعا آب کمتری از لوله عبور میکنه
      اگه بدون تغییر قطر لوله فشار آب رو افزایش بدیم آب بیشتری از لوله عبور میکنه (و ممکنه به لوله صدمه بزنه)

زندگی پر ز وجود است ولی ..
      ما چه را می خواهیم چه را می جوییم که لب چشمه ی امید اینچنین نا امیدانه به سرابی تلخ مینگریم...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مته به خشخاش
        درود بر شما

(فرض می کنیم که ما داریم منحصراً در خصوص جریان مستقیم و بار مقاومتی خالص بحث می کنیم.)

هر مصرف کننده ی الکتریکی دارای یک «مقاومت داخلی» است. یعنی آن مصرف کننده، هر چه که می خواهد باشد، در برابر یک منبع تغذیه مانند یک مقاومت الکتریکی به نظر می رسد.

حال اگر این مقاومت کم باشد، جریانی که از آن عبور خواهد کرد، مطابق «قانون اهم» بیشتر، و اگر مقاومت زیاد باشد، جریان عبوری کم خواهد بود.

اگر الکتروموتور شما زیر ولتاژ 12 ولت، یک آمپر جریان می کشد، به معنی این است که مقاومت داخلی آن 12 ولت ÷ 1 آمپر = 12 اهم است. از یک مقاومت12 اهم تحت اختلاف پتانسیل 12 ولت همیشه فقط و فقط 1 آمپر عبور خواهد کرد. بنابراین توانمندی منبع تغذیه و ابن که 5 یا 500 آمپر جریان «می تواند» تولید کند، هیچ اهمیتی در مقدار جریانی که از مصرف کننده عبور می کند، ندارد.

پیروز باشید
        دوست عزیز ممنون که وقت گذاشتید...همچنین سپاس بابت توضیحات کاملتون. کاملا متوجه منظورتون شدم. فقط بابت اطمینان از برداشت خودم میپرسم ؛میتونم یه منبع تغذیه 12 ولت 5 آمپر تهیه کنم. و برای هر مصرف کننده ای که 12 ولت و کمتر از 5آمپر باشه، استفاده کنم؟ آسیبی هم به مصرف کننده نمیرسه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط afceaglee2013
          وقتی روی وسیله ای این مشخصات نوشته شده باشه به این معنیه که وقتی به 12 ولت وصل بشه 2 آمپر جریان میکشه و توان که حاصل ضرب ولتاژ در جریان هستش میشه12*2=24 وات
          اگر به این وسیله 6 ولت وصل کنیم مطمئنا کمتر از 2 آمپر جریان میکشه و توان مصرفی کم میشه مثلا اگه لامپ 12 ولتی رو به 6 ولت وصل کنیم نورش کم میشه چرا؟ چون ولتاژ کم باعث میشه جریان کمتری از لامپ بگذره و توان کمتری به لامپ برسه (در تنگستن لامپ تلف بشه) و در نتیجه لامپ نور کمتری میده
          تنها راهی که (بدون تغییر در مصرف کننده) میشه جریان بیشتری از مصرف کننده عبور داد اینه که ولتاژ رو بالا ببریم

ولتاژ عامل تعیین کننده س که از وسیله ای چقدر جریان عبور کنه.. مثل فشار آب
          اگه بدون تغییر قطر لوله فشار آب(ولتاژ) رو پایین بیاریم قطعا آب کمتری از لوله عبور میکنه
          اگه بدون تغییر قطر لوله فشار آب رو افزایش بدیم آب بیشتری از لوله عبور میکنه (و ممکنه به لوله صدمه بزنه)
          ممنون از توضیحات کاملتون. کاملا متوجه شدم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sajjad73
            با عرض سلام خدمت دوستان عزیز.
            میخواستم بپرسم تاثیر جریان بر مصرف کننده به چه صورت هست؟
            یعنی اگه من به فرض یک موتور ساده داشته باشم که با ولتاژ 12 ولت و جریان 1 آمپر کار کنه ولی منبع تغذیه من 12 ولت با جریان 5 آمپر باشه. آیا به موتور آسیب وارد میکنه یا این که منبع فقط به اندازه 1 امپر بهش جریان میده؟
            سوال بعدیم راجب توان هست.
            لطفا در این مورد یخورده توضیح بدید.
            ممنوووون.
            با سلام خدمت شما کاربر گرامی:
            اگر شما یک مصرف کننده 12 ولت یک آمپر داشته باشید، مقاومت داخلی مصرف کننده شما می شود 12 اهم. حالا اگر از تغذیه 12 ولت 60 آمپر ساعتی باتری ماشین هم استفاده کنید باز مصرف شما می شود همان یک آمپر. پس منبع تغذیه با ولتاژ ثابت و آمپر بالاتر آسیب نمی رساند. ماننده وصل بودن یک لامپ 100 وات 220 ولت به سبکه 220 ولت 25 آمپری منزل.
            علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
            نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

سلام
              دوست گلم ترانس سر کوچتون314آمپر هس آیا وسایل خونتون دچار مشکل شده اند :question: :question: :question: :question:
              اون قدرت مصرف کنندهی شما هس که مقدار جریان خودش رو تعیین میکنه
              P=U*I
              بگذارید و بگذرید
              ببینید و دل مبندید
              چشم بیاندازید ودل مبازید که
              دیر یا زود باید گذاشت و گذشت... حضرت علی(ع)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X