اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل در راه اندازی استپر شش سیمه

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل در راه اندازی استپر شش سیمه

از یک استپر موتور شش سیمه استفاده میکنم که هیچ نوع مشخصاتی روی اون نیست . به کمک روش های گفته شده هم سیم مشترک و هم سیم های 4 تا کویل مشخص شدن . اما با هر ترکیبی که پالس ها رو ارسال میکنم باز موتور فقط میلرزه و هیچ چرخشی اتفاق نمیفته .
    آیادونستن زاویه پله برای نوشتن برنامه مهمه؟
    از یک برنامه ساده معمولی برای راه اندازیش استفاده کردم
    کد:
    #include <mega32.h>
    #include <delay.h>
    //------------
    int i=50,x=0,step_code[4]={1,2,4,8};
    //------------
      void main()
      {
        DDRA=(0<<DDA7) | (0<<DDA6) | (1<<DDA5) | (1<<DDA4) | (1<<DDA3) | (1<<DDA2) | (1<<DDA1) | (1<<DDA0);
        PORTA=(0<<PORTA7) | (0<<PORTA6) | (0<<PORTA5) | (0<<PORTA4) | (0<<PORTA3) | (0<<PORTA2) | (0<<PORTA1) | (0<<PORTA0);

while(1)
        {

for(x=0;x<4;x++)
          {
            PORTA=step_code[x]|0X30;
            delay_ms(i);
          }
        }
      }
    مشکل من ترتیب اتصال کویل هاست . تمام هشت حالت ممکن تست شده . امکانش هست که خود موتور مشکل داشته باشه؟
    لطفا اگر نظری دارید بفرمایید ممنون

اینم نقشه مدار :
    با پروتئوس میچرخه ، مشکلی نداره

پاسخ : مشکل در راه اندازی استپر شش سیمه

سلام داداش
    اگه تاخیر بین هر پله یا مقدار delay خیلی کم باشه این حالت پیش میاد !

مقدار delay رو بالا ببرید و نتیجه رو بفرمایید تا اگه جواب نگرفتید یه فکر دیگه بکنیم

دیدگاه

ممنون از پاسخ شما
      مشکل از شافت بود. .الان داره کار میکنه اما بعضی اوقات گیر میکنه .با اسپری های مختلف تمیزش کردم . کمی هم روغن کاری کردم به نظر بهتر میاد اما قابل اطمینان نیست. در مورد درایور l298 اطلاعاتی دارید؟ چقدر میشه بهش اعتماد کرد . من خروجی های درایور که به کویل ها میخوره با 4 تا led موازی کردم که از ترتیب فعال شدن هر خروجی مطمئن بشم . بعضی اوقات دیده میشه که بجای روشن شدن ترتیبی هر led ، روی یکی گیر میکنه . و باید مدار ریست بشه . ضمنا" از دیود های محافظ هم در خروجی l298 استفاده کردم

دیدگاه

سلام
        فکر می کنید موتور شما در چه حدود جریان می کشه؟

دیدگاه

جریانی که اندازه گرفتم خیلی کم بود . 155 میلی آمپر

دوباره که مدارو بررسی کردم راستش دیگه زیاد مطمئن نیستم مشکل از شافت موتور باشه . بیشتر به نظرم مشکل ازدرایور باشه . دوستان کسی تا الان مشکلی با درایور l298 نداشته؟ به نظر میرسه پالس های لازم گاهی اوقات نامنظم ارسال میشن . اینو از روی led هایی که با هر کویل موازی کردم میگم. گاهی اوقات فقط یکیشون روشن و خاموش میشه . بعد دوباره منظم میشن البته شاید هم مشکل از مدت تاخیر هر پله باشه ، من 10 میلی ثانیه گذاشتم
          یک سوال دیگه : تاخیر استاندارد برای هر پله چند ثانیه هست؟ بقیه دوستان هم لطفا" همکاری کنن . ممنون

دیدگاه

سلام

اگه میخوای از موتور استفاده ی بهینه کنی L298 یک آشغال کامله! داداش اگه حوصله داری خودت با ماسفت یه درایور بساز!
            یا یه تستی با آی سی های H-bridge شرکت میکروچیپ که به عنوان درایور ماسفت استفاده میشن بزن! مثلا TC4424

در مورد تاخیر هم استانداردی وجود نداره! شما از 1 ثانیه شروع کنید تا مقدار مشخصی که موتور دیگه درست کارنکنه!(یعنی خودتون تجربی بدست بیارید)
            و این تاخیر ثابت نیست و برای هر درایور و موتور متفاوته! :job:

دیدگاه

در مورد این آی سی قبلا" هم شنیده بودم که مشکل دار هست اما واقعا" مشکلش چی هست . هیج جا ندیدم که علت بد بودن این آی سی رو توضیح بدن .

دیدگاه

سلام
                دلیل رو نمی گن چون یکی دوتا نیست!
                ولی عیوبی که من زیاد تجربه کردم :
                1 - جریان دهی پایین
                2 - مقاومت پایین در مقابل شوک های الکتریکی موتور
                3 - سرعت پایین سوییچ جهت موتور ها

دیدگاه

سلام دوستان
                  بنظر من این آی سی به این بدی که می فرمایید نیست حتی من توی یک CNC سه محوره ساخت انگلیس دیدم که از موازی کردن دو تا از این آی سی L298 و استفاده از L297 وپورت موازی کامپیوتر نتیجه خوبی گرفته شده است ولی اکثرا این آیسی تو بازار تقلبی هست. که بنظر من دلیلش این می تونه باشه و الا در حد طراحی این آیسی و برای جریانهای پایین نباید مشکل خاصی باشه. در ضمن بهتره دیودها را از نوع فست انتخاب کنید و فاصله بین پالسها رو تغییر داده و تست کنید.
                  «اگر واقعيات با نظريات هماهنگي ندارند، واقعيتآ‌ها را تغيير بده.»
                  آلبرت انشتين

دیدگاه

بله آقای فرشچیان
                    منم با توجه به موجودی بازار ایران گفتم l298 آشغاله!

بعضی ها به اسم چینی میفروشن (آشغال تر از این آشغال دیگه آشغالی وجود نداره!) :smile:
                    بعضی ها به اسم سنگاپور میفروشن (باز هم آشغاله ولی کمتر از چینی آشغاله!) :smile:

دیدگاه

سلام .من وقتی استپر رو به مدار وصل میکنم دل دل میزنه و گیر میکنه انگار گیر کرده . استپر موتور 1.8 درجه استفاده کردم که توی پروژه ای که دان کردم از 0.9 درجه استفاده کرده بود . سیمها رو هم درست وصل میکنم . استپر موتورم 6 سیمه است و از توی یک پرینتر باز کردم. از درایور uln2003 استفاده کردم نشد بعد درایور رو عوض کردم ترانزیستوری استفاده کردم با tip122 ولی بازم دل میزد و tip داغ میکرد .به نظرتون مشکل از درایور هاست جریان کمه برای موتور یا برنامه یا استپر که 1.8 درجه اس ؟؟؟؟ اگر از برنامس کسی میتونه کمکم کنه چون زیاد سر در نمیارم از برنامه اش زبان c هستش. استپر 17pm-j204 هستش .

دیدگاه

سلام
                        اگه الان مشکلتون درایوره ازL293استفاده کنید این خیلی بهتر از L298هستش .L298فقط بزرگه و اسم در کرده به درد هیچ کاری هم نمیخوره

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X