اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تولید گرما با حداقل مصرف برق

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تولید گرما با حداقل مصرف برق

سلام خدمت مهندسین ودوستان عزیز
    کسی میتونه راهنمایی کنه چطور میتونم با حداقل حداقل جریان یه منبع تولید گرما 12ولت بسازم که بتونه یه فصای40سانتیمتر در 50سانتیمتر رو گرم کنه؟میخوام وقتی تعداد مثلا 100تا از این گرم کننده همزمان روشن باشه مصرف برق بیش از حد بالا نره و.هزینه زا نباشه.
    ممنون میشم اگه راحع به این موضوع بحث بشه و کمکم کنید
    یاحق

پاسخ : تولید گرما با حداقل مصرف برق

سلام
    یه راه ساده استفاده از لامپ هالوژنه 12 ولته که هم خودش و هم نورش گرمازاست
    از المنتهای فنری نازک هم میتونید برش بزنید تا واسه 12 ولت مناسب بشن
    چه دمایی مد نظرتون هست؟
    هر احمقی میتواند چیزها را بزرگتر، پیچیده تر و خشن تر کند. برای حرکت در جهت عکس به کمی نبوغ و مقدار زیادی جرات نیاز است. (آلبرت انیشتن)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط dadash anish
      سلام
      یه راه ساده استفاده از لامپ هالوژنه 12 ولته که هم خودش و هم نورش گرمازاست
      از المنتهای فنری نازک هم میتونید برش بزنید تا واسه 12 ولت مناسب بشن
      چه دمایی مد نظرتون هست؟
      lممنون دوست عزیز
      من دمای نهایت 38 درجه میخوام .یعنی اینکه میخوام یه فضای 40*50 مکعب رو تا 38 درجه گرم نگه داره.راستش لامپ هالوژن 12 ولت مصرفش بالاست اگه اشتباه نکرده باشم یه بار که تست کرده بودم 250 میلی آمپر جریان میکشید با ترانس مربوط به خودش.حالا اگه این تعداد ضربدر 100 بشه حدود 30 آمپر جریان میشه.
      میخوام مصرفش مثلا توی 100تا همزمان نهایت 5 یا 6 آمپر بشه
      باز هم ممنون و منتظر راهنماییتون هستم
      یا حق

دیدگاه

سلام
        خوب اگه مقدار زمان واسه گرم شدن میتونه طولانی باشه میتونید از روش المنت یا مقاومت وات بالا استفاده کنید
        یعنی با توان کمتر در طول مدت بیشتر
        به هرحال یه رابطه ای بین توان اعمالی و انرژی دریافتی هست که نمیشه با توان کمتر از حد به گرمای مورد نیاز دست یافت
        با یکم سعی و خطا و استفاده از فرمول توان میتونید به بهترین مقدار ممکن برسید
        موفق باشید
        هر احمقی میتواند چیزها را بزرگتر، پیچیده تر و خشن تر کند. برای حرکت در جهت عکس به کمی نبوغ و مقدار زیادی جرات نیاز است. (آلبرت انیشتن)

دیدگاه

گرمایش هوا با کمترین جریان

نوشته اصلی توسط meysam64
          سلام خدمت مهندسین ودوستان عزیز
          کسی میتونه راهنمایی کنه چطور میتونم با حداقل حداقل جریان یه منبع تولید گرما 12ولت بسازم که بتونه یه فصای40سانتیمتر در 50سانتیمتر رو گرم کنه؟میخوام وقتی تعداد مثلا 100تا از این گرم کننده همزمان روشن باشه مصرف برق بیش از حد بالا نره و.هزینه زا نباشه.
          ممنون میشم اگه راحع به این موضوع بحث بشه و کمکم کنید
          یاحق

درود بر شما

بجای حدس و گمان برویم و محاسبه کنیم. امیدوارم جایی اشتباه نکرده باشم، اما دوستانی که فیزیک شان خوب است بررسی و تایید (یا اصلاح) کنند، خوشحال می شوم. اما بعد:

فرض های اولیه: تلفات حرارتی سیستم = صفر، زمان رسیدن به گرمای نهایی = 1 دقیقه (60 ثانیه)، دمای اولیه = 20 درجه، دمای نهایی = 38 درجه ی سانتی گراد

ظرفیت گرمایی هوا: 1.012 ژول بر گرم بر درجه سانتی گراد (منبع 1)

وزن مخصوص هوا: 120 گرم بر مترمکعب = 0.1 گرم بر لیتر (منبع 2)

حکم:

حجم هوایی که باید گرم شود: 40×50×50 سانتی متر = 100000 سانتی مترمکعب = 100 لیتر

وزن این مقدار هوا = 100 لیتر × 0.1 گرم بر لیتر = 10 گرم

دمای اولیه = 20 درجه، دمای نهایی 38 درجه، اختلاف دما = 18 درجه ی سانتی گراد

انرژی لازم :

ژول (وات ثانیه) 182 = × 18 × 10 × 1.012

توان مصرفی مولد حرارت :

وات 3.03 = 60 ÷ 182

جریان مصرفی از منبع 12 ولتی :

میلی آمپر 252.5 = 12 ÷ 3.03

جریان مصرفی 100 دستگاه مولد حرارت :

آمپر 25.25 = 100 × 252.5

نتیجه این که در هر صورت شما مقدار انرژی معینی را برای گرمایش هوای مورد نظر خود احتیاج دارید که 182 ژول است که باید از یک منبع 12 ولتی تامین شود و در عرض یک دقیقه هوا را به دمای مورد نظر شما برساند

اگر مقدار جریان بالا است، دو راه برای کاهش دادن آن خواهید داشت: 1) ولتاژ منبع تامین انرژی را بالا ببرید، 2) زمان لازم برای گرم کردن را درازتر کنید.
          در هر صورت، با استفاده از روش محاسبه ای که در بالا داده شده، می توانید به نتیجه ی دلخواه خود برسید.

پیروز باشید

منابع:
          1:
          http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B8%D8%B1%D9%81%DB%8C%D8%AA_%DA%AF%D8%B1%D9%85% D8%A7%DB%8C%DB%8C
          2:
          http://www.daneshju.ir/forum/f1068/t172974.html

دیدگاه

ممنون دوستان عزیز
            من امروز از مقاومت آجری و المنت و سیم مقاومت دار استفاده کردم هیچ کدوم با اون شرایطی که من میخواستم جور در نیومد.
            میخواستم ببینم راهی وجود داره که از یه منبع تغذیه 24 ولت 200 میلی آمپر یه ولتاژ 12 ولت 2 آمپر گرفت؟
            بدون اینکه از منبع تغذیه اصلی جریانب بیشتر از 200 میلی کشیده بشه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط meysam64
              ممنون دوستان عزیز
              من امروز از مقاومت آجری و المنت و سیم مقاومت دار استفاده کردم هیچ کدوم با اون شرایطی که من میخواستم جور در نیومد.
              میخواستم ببینم راهی وجود داره که از یه منبع تغذیه 24 ولت 200 میلی آمپر یه ولتاژ 12 ولت 2 آمپر گرفت؟
              سلام
              اگه به فرمولهایی که دوست عزیزمون زحمت کشیدن گداشتن توجه کنید میبینید که یمک محدودیتهایی وجود داره
              فرمول توان هم دقیقا مشخصه یعنی بدون در نظر گرفتن تلفات هم 24 ولت شما میشه 4.8 وات
              در صورتی که 12 ولت مد نظر شما میشه 24 وات عزیز دل برادر
              نخیر نمیشود جانم شما باید از همون راههایی که پیشنهاد شد اقدام کنید یا منبع تغذیه رو تقویت نمایید

دیدگاه

دوستان عزیز کسی میدونه جریان خروجی این مدار چطور محاسبه میشه؟
                اگه ورودی 100 میلی آمپر جریان داشته باشیم خروجی چه جریانی خواهیم داشت؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط meysam64
                  ممنون دوستان عزیز
                  کار نشد نداره دو تا روش پیش و رو داری دوست من :
                  روش اول :
                  ابتدا ثابت کن که 24*0.2=12*2
                  وقتی ثابت کردی میتونی منبعتو به برق بزنی و ازش خروجی 12 ولت دو امپر بگبری

روش دویوم:
                  در همون حالت که منبع 24 ولت 0.2 امپر رو به برق زدی سریع یه توک پا می پری و یه منبع 12 ولت 2 امپر میخری و ازش خروجی میگیری به همین راحتی

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط meysam64
                    دوستان عزیز کسی میدونه جریان خروجی این مدار چطور محاسبه میشه؟
                    اگه ورودی 100 میلی آمپر جریان داشته باشیم خروجی چه جریانی خواهیم داشت؟
                    سلام
                    باز هم اینجا اگر یلفات رو حساب نکنیم و مدار در حالت ایده آل باشه چون توان ورودی 1.2 واته نهایت خروجی هم میشه همین
                    در نتیجه خروجی مدار 0.00667 آمپر میشه :nerd:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X