اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راه اندازی سون سگمنت ولتاژ بالا با میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راه اندازی سون سگمنت ولتاژ بالا با میکرو

سلام
    دوستان یه نگاه به مدار زیر بندازین ببینین اشکال فنی داره یا نه (سون سگمنت هام آند مشترک هستن)
    http://bargh-elk.blogfa.com/post/71/...84%D8%AA%DB%8C

پاسخ : راه اندازی سون سگمنت ولتاژ بالا با میکرو

سلام دوست عزیز
    مشکل خاصی نداره شما چند تا سون سگمنت دارید؟؟
    به نظر من از ماسفت سرعت بالا استفادهکنید بهتر هست تا ترانزیستور چون راه اندازی ماسفت راحت تر هست و با کوچکترین جریانی راه میفته و برای پورت میکرو هم مشکلی ایجاد نمیشه
    اما ترانزیستور باید جریان بیس را کامل تامین کنید تا ترانزیستور را در حالت روشن قرار دهید و مقاومت بیس را درست حساب کنید و ممکنه جریان بیش از حد از پورت میکرو کیشده بشه و دچار مشکل بشه
    هر گاه خداوند تو را به لبه پرتگاه هدايت کرد به خدا اطمينان کن،يا تو را از پشت خواهد گرفت يا به تو پرواز کردن خواهد آموخت.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ehsanarn
      سلام دوست عزیز
      مشکل خاصی نداره شما چند تا سون سگمنت دارید؟؟
      به نظر من از ماسفت سرعت بالا استفادهکنید بهتر هست تا ترانزیستور چون راه اندازی ماسفت راحت تر هست و با کوچکترین جریانی راه میفته و برای پورت میکرو هم مشکلی ایجاد نمیشه
      اما ترانزیستور باید جریان بیس را کامل تامین کنید تا ترانزیستور را در حالت روشن قرار دهید و مقاومت بیس را درست حساب کنید و ممکنه جریان بیش از حد از پورت میکرو کیشده بشه و دچار مشکل بشه
      من فکر می کنم ترانزیستور با فراهم شدن ولتاژ بیس امیتر روشن میشه.باقی ولتاژی که سر بیس می افته رو به مقاومت میدیم تا جریان بیس رو بسازه که بتا برابرش از سمت کلکتور کشیده بشه.ولی با این حال بازم ماسفت انتخاب بهتریه چرا که جریان گیتش تقریبا صفره و سرعت بالاتری نسبت به ترانزیستور داره.
      چیزی که مهمه اینه که باید دید پروژه چی هستش. مثلا برای راه اندازی چندتا سون سگمنت استفاده از ترانزیستور از نظر اقتصادی بهتره چون سرعت و جریان به اون صورت ملاک نیست ولی در جایی که بار جریان بالایی قرار باشه سوئیچ بشه و یا سرعت سوئیچینگ خیلی بالا باشه ماسفت باید استفاده بشه.

دیدگاه

دوستان خیلی ممنون
        دو تا سوال
        1 - زمانی که میخوام BC327 رو بایاس کنم (PNP هست) وقتی +5 رو به بیس وصل میکنم led سر امیتر روشن نمیشه و وقتی زمین رو وصل میکنم به بیس، led روشن میشه
        ( این شکل بایاس کردن BC327 هست :(res 10k > base ، emitter > LED > res 330 > GND و collector > GND )
        2- من از یک منبع تغذیه استفاده میکنم که با استفاده از یک مدار تغذیه ی 7805 بورد میکروم رو تامین میکنم و از سر منبع هم میگرم برای تامین سون سگمنت ها. مشکلی که هست زمانی که بورد میکروم رو خاموش میکنم روشن میمونه و به محض قطع کردن منبع بورد سون سگمنت ها، بورد میکروم هم خاموش میشه !
        در مورد سوال دوم، شکل مدار رو گذاشتم :

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X