اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چطوری سرعت شارژ یه باتری لیتیوم پلیمر رو بالا ببرم ؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چطوری سرعت شارژ یه باتری لیتیوم پلیمر رو بالا ببرم ؟

سلام . خسته نباشید
    ببخشید من یه مدار دارم که با یه باتری لیتیم پلیمر تغذیه میشه و مصرفش بالا هست ولی باید حجمش کوچیک باشه برای همین نمیشه از باتری های دیگه استفاده کرد . باتری من 5 ولت ، یک و نیم آمپر هست . مشکل اینه که سرعت شارژ باتری پایینه تقریبا 1 ساعت می کشه پر بشه . ( با مدار شارژر خودش که خریدم ) ، باتری موبایل هم تست کردم همین شکل بود . میخواستم بدونم چطوری میشه سرعت شارژ رو بالا ببرم ؟ با افزایش جریان شارژ ؟ به طوری که خطرناک نباشه و به باتری و مدار آسیب نرسه .
    ممنون از لطفتون
    ميشه به جاي امضا انگشت بزنم ؟؟؟

پاسخ : چطوری سرعت شارژ یه باتری لیتیوم پلیمر رو بالا ببرم ؟

شما تا 2C ،3C و حتی بیشتر میتونید بهش جریان بدید
    ولی خب طول عمرش میاد پایین

دیدگاه

با سلام

نوشته اصلی توسط R EZ A
      شما تا 2C ،3C و حتی بیشتر میتونید بهش جریان بدید
      ولی خب طول عمرش میاد پایین
      دوست عزیز میتونید یه منبع معتبر برای این گفتتون ذکر کنید؟!
      برای باطریهای لیتیومی جریان شارژ رو بین 0.5C الی 1.0C در نظر میگیرن و کاخونه های سازنده بهترین حالت رو 0.8C پیشنهاد میکنند. من در مورد انواع باطریها و نحوه شارژ و ساختارشون همیشه از سایت battery university استفاده میکنم. تو لینک زیر بهترین حالت برای شارژ باطریهای لیتومی رو نوشته و توضیح داده.

http://batteryuniversity.com/learn/article/charging_lithium_ion_batteries

نوشته اصلی توسط کیان
      سلام . خسته نباشید
      ببخشید من یه مدار دارم که با یه باتری لیتیم پلیمر تغذیه میشه و مصرفش بالا هست ولی باید حجمش کوچیک باشه برای همین نمیشه از باتری های دیگه استفاده کرد . باتری من 5 ولت ، یک و نیم آمپر هست . مشکل اینه که سرعت شارژ باتری پایینه تقریبا 1 ساعت می کشه پر بشه . ( با مدار شارژر خودش که خریدم ) ، باتری موبایل هم تست کردم همین شکل بود . میخواستم بدونم چطوری میشه سرعت شارژ رو بالا ببرم ؟ با افزایش جریان شارژ ؟ به طوری که خطرناک نباشه و به باتری و مدار آسیب نرسه .
      ممنون از لطفتون
      یک ساعت زمان بسیار مناسبی برای شارژ باطری لیتیومی هست ولی اینو به خاطر داشته باش که جریان بالا برای شارژ باطری لیتیومی باعث گرم شدن باطری میشه و این گرما رو طول عمر باطری تاثیر مستقیم داره! تا اونجایی که دیدم و شنیدم، شارژرهای صنعتی و حرفه ای برای این نوع باطریها 3 پارامتر رو برای شارژ بهتر و طول عمر بیشتر و مدت زمان کمتر در نظر میگیرن اولی جریان شارژ باطری دومی دمای باطری هنگام شارژ سریع و در آخر سومی ولتاژ دو سره! اگه مدار شارژرتون هنگام شارژ دمای باطری رو اندازه میگیره و بعد از شارژ کامل بطور اتوماتیک قطع میکنه میتونید از جریان بالا برای شارژ سریع استفاده کنید.

موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط SA3ID
        با سلام

دوست عزیز میتونید یه منبع معتبر برای این گفتتون ذکر کنید؟!
        برای باطریهای لیتیومی جریان شارژ رو بین 0.5C الی 1.0C در نظر میگیرن و کاخونه های سازنده بهترین حالت رو 0.8C پیشنهاد میکنند. من در مورد انواع باطریها و نحوه شارژ و ساختارشون همیشه از سایت battery university استفاده میکنم. تو لینک زیر بهترین حالت برای شارژ باطریهای لیتومی رو نوشته و توضیح داده.

http://batteryuniversity.com/learn/article/charging_lithium_ion_batteries

یک ساعت زمان بسیار مناسبی برای شارژ باطری لیتیومی هست ولی اینو به خاطر داشته باش که جریان بالا برای شارژ باطری لیتیومی باعث گرم شدن باطری میشه و این گرما رو طول عمر باطری تاثیر مستقیم داره! تا اونجایی که دیدم و شنیدم، شارژرهای صنعتی و حرفه ای برای این نوع باطریها 3 پارامتر رو برای شارژ بهتر و طول عمر بیشتر و مدت زمان کمتر در نظر میگیرن اولی جریان شارژ باطری دومی دمای باطری هنگام شارژ سریع و در آخر سومی ولتاژ دو سره! اگه مدار شارژرتون هنگام شارژ دمای باطری رو اندازه میگیره و بعد از شارژ کامل بطور اتوماتیک قطع میکنه میتونید از جریان بالا برای شارژ سریع استفاده کنید.

موفق باشید
        ممنون از لطفتون . برای اندازی گیری دما از یک سنسور خارجی استفاده میشه یا داخل خود باتری سنسور هس ؟ چون کلا 2 تا سیم مثبت و منفی بیشتر نداره .
        منظورتون از ولتاژ دو سر رو متوجه نشدم . مثلا باتری من الان 1ونیم آمپر هست و با همین جریان شارژ میشه . اگر من جریان رو به به 5 آمپر بخوام افزایش بدم باید ولتاژ رو کم کنم ؟ یا فقط دما رو اندازه بگیرم که در صورت بالا رفتن مدار قطع کنه ؟

در صورتی که مثلا از این روش شارژ سریع برای باتری 3-4 بار فوقش 5 بار در ماه استفاده بشه به نظرتون چقدر عمر باتری رو کاهش میده ؟
        ميشه به جاي امضا انگشت بزنم ؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط کیان
          ممنون از لطفتون . برای اندازی گیری دما از یک سنسور خارجی استفاده میشه یا داخل خود باتری سنسور هس ؟ چون کلا 2 تا سیم مثبت و منفی بیشتر نداره .
          منظورتون از ولتاژ دو سر رو متوجه نشدم . مثلا باتری من الان 1ونیم آمپر هست و با همین جریان شارژ میشه . اگر من جریان رو به به 5 آمپر بخوام افزایش بدم باید ولتاژ رو کم کنم ؟ یا فقط دما رو اندازه بگیرم که در صورت بالا رفتن مدار قطع کنه ؟

در صورتی که مثلا از این روش شارژ سریع برای باتری 3-4 بار فوقش 5 بار در ماه استفاده بشه به نظرتون چقدر عمر باتری رو کاهش میده ؟
          سنسورها بصورت خارجی به روی باطری میچسبن و دماشو اندازه میگیرن. چند وقت پیش دو تا باطری لپ تاپ برای تعمیر بهم دادن و خوشبختانه وقتی بازشون کردم چندتا عکس ازشون گرفتم. تو عکسهای زیر این سنسورها به خوبی مشخص هستن که به بدنه ی باطریها چسبیدن.

منظورم از ولتاژ دو سر، ولتاژ دو سره باطری هست، مثلا برای باطریهای لیتیومی که ولتاژ نامیشون 3.7 ولته باید هنگام شارژ ولتاژ دوسرش 4.2 ولت باشه تا شارژ کامل صورت بگیره و از طرفی نباید بیشتر از این مقدار باشه که باعث خرابی و شایدم انفجار باطری بشه!

در مورد شارژ با جریان 5 آمپر باید بگم که اینکار کاملا غلط و اشتباهه!!! چون برای باطریهای لیتیومی حداکثر جریان شارژ رو برابر با جریان نامیش درنظر میگیرن نه بیشتر!!! چون با این کار مواد داخل باطری خاصیت خودشو از دست میده و سریع خراب میشه! اگه به نمودار زیر نگاه کنید در مورد نحوه شارژ باطریهای لیتومی به راحتی میتونید خیلی چیزا رو متوجه بشین:

نمودار خط چین جریان شارژ باطری و خط مشکی ولتاژ باطری برحسب زمان رو نشون میده. از این دو نمودار ما به این نتیجه میرسیم که در لحظه اول یعنی زمانی که باطری رو به شارژر وصل میکنیم جریان شارژ باطری ثابت میشه و (بنا به نمودار) تا یک ساعت خورده ی جریان بر روی 1 آمپر ثابت و ولتاژ باطری کم و کم زیاد میشه به این حالا میگن مد CC یعنی Constant Current! وقتی ولتاژ باطری به 4.2 میرسه شارژر از مد CC خارج میشه و وارد مد CV یعنی Constant Voltage میشه، از این لحظه به بعد جریان شارژ باطری رفته رفته کم میشه تا به 3 الی 10 درصد جریان شارژ برشه که وقتی به این مقدار رسید مدار قطع کن وارد عمل میشه و عمل شارژ کردن رو قطع میکنه. پس اگه جریان رو بیشتر کنیم این مدت زمان بر روی کاغذ به حداقل میرسه ولی در عمل پدر باطری در میاره! حتی اگه سنسورم بزاری بازم تاثیری نداره! و اگه ولتاژ رو کم کنی باطری به طور کامل شارژ نمیشه و زمان دشارژشم کم میشه.

در مورد طول عمر باطری با روشی که شارژ میکنید من نمیتونم نظری بدم ولی دما خیلی خیلی رو عمر باطری تاثیر داره. ولی اگه میخواین در مورد باطری که در دست داره بیشتر اطلاعات کسب کنید بهتر به دیتاشیتش توجه کنید. برای مثل اگه شماره تجاری باطریه زیر رو تو اینترنت سرچ کنید به راحتی میتویند در مورد نحوه شارژ ، نوع شارژ، جریان شارژ ، دما شارژ ، مدت زمان شارژ و .... اطلاعات زیادی بدست بیارید.

موفق باشید

دیدگاه

خب طبق گفته ی همون سایت batteryuniversity گفتم

http://batteryuniversity.com/learn/article/ultra_fast_chargers

دیدگاه

نوشته اصلی توسط R EZ A
              خب طبق گفته ی همون سایت batteryuniversity گفتم

http://batteryuniversity.com/learn/article/ultra_fast_chargers
              با تشکر بابت لینک مفید و آموزندتون
              ولی دوست عزیز این نکته رو از قلم انداختین که شارژ سریع ( Fast Charge ) با شارژ فوق سریع ( Ultra-Fast Charge ) فرق داره! اون چیزی که شما در مورد شارژ ( 2C تا 3C ) گفتین مربوط میشه به شارژ فوق سریع! تو این روش باید باطری قابلیت شارژ فوق سریع رو داشته باشه که اینم بر میگرده به مراحل ساخت باطری، حتی این جمله رو تو سایت بیان کرده ( The battery must be designed to accept an ultra-fast charge and must be in good condition ) و از طرفی برای شارژ در حالت فوق سریع باید شرایط زیادی چون دما، جریان، درصد پر بودن باطری و ... رو درنظر بگیریم.

موفق باشید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X