اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کنترل پتانسیومتر با میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کنترل پتانسیومتر با میکرو

سلام دوستان.
    من میخواستم یه منبع تغذیه متغیر که با کامپیوتر قابل کنترل باشه بسازم. مداری که میخوام ازش استفاده کنم همون مدار lm2576 ADJ هستش که همونطور که میدونید با یه مولتی ترن 5کیلو میشه خروجیشو تغییر داد. حالا کافیه که بتونم این مولتی ترن رو با میکرو مقدار مقاومتشو تغییر بدم.
    حالا به نظر شما دوستان برای اینکه بشه یه پتانسیومتر رو با میکرو کنترل کرد باید چیکار کرد؟ آی سی MCP4131 میتونه جوابگو باشه؟
    مرسی
    www.gam-co.blogsky.com

پاسخ : کنترل پتانسیومتر با میکرو

نوشته اصلی توسط vahidabedi
    سلام دوستان.
    من میخواستم یه منبع تغذیه متغیر که با کامپیوتر قابل کنترل باشه بسازم. مداری که میخوام ازش استفاده کنم همون مدار lm2576 ADJ هستش که همونطور که میدونید با یه مولتی ترن 5کیلو میشه خروجیشو تغییر داد. حالا کافیه که بتونم این مولتی ترن رو با میکرو مقدار مقاومتشو تغییر بدم.
    حالا به نظر شما دوستان برای اینکه بشه یه پتانسیومتر رو با میکرو کنترل کرد باید چیکار کرد؟ آی سی MCP4131 میتونه جوابگو باشه؟
    مرسی
    سلام داداش

از نظر من سه راه وجود داره :

1 - از اونجایی که منبع تغذیه ی مورد نظر شما سوییچینگ هست و با pwm کار میکنه می تونید با استفاده از کامپیوتر و میکرو با اعمال pwm به یک منبع تغذیه ولتاژ آنرا کنترل کنید!

2- از آی سی های مولتی سلکتور یا به قول برخی مولتی پلکسور برای ساخت پتانسیومتر الکترونیکی استفاده کنید ولی دقت عمل در این روش خیلی پایین خواهد بود!

3 - استفاده از آی سی های کنترل حجم صدای ضبط صوت و دستگاه های پخش آهنگ

چند شماتیک خوب گذاشتم :

:job: :job:

دیدگاه

از پاسختون خیلی ممنونم. :redface:
      1- منظورتون اینه که من پایه 2 رگولاتور lm2576 که پایه on/off هستش رو بهش pwm بدم تا ولتاژ خروجی تغییر کنه؟
      2- منظورتون از پتانسیومتر الکترونیکی اینه که از تقسیم مقاومتی روی پایه فیدبک lm2576 ADJ بجای پتانسیومتر استفاده کنم و هر بار برای تغییر ولتاژ یه تقسیم مقاومتی دیگه ای با استفاده از مالتی پلکسر سر راهش قرار بدم؟
      3- این آی سی ها میتونن ولتاژ 0 تا مثلا 20 ولت 3 آمپر رو تحمل کنن؟؟ :question:
      مرسی
      www.gam-co.blogsky.com

دیدگاه

ببینید این کارتون رو راه میندازه؟
        http://www.iran-module.ir/product_info.php/products_id/142/pname/%D9%BE%D8%AA%D8%A7%D9%86%D8%B3%D9%8A%D9%88%D9%85%D 8%AA%D8%B1-%D8%AF%D9%8A%D8%AC%D9%8A%D8%AA%D8%A7%D9%84-10-%D9%83%D9%8A%D9%84%D9%88-%D8%A7%D9%87%D9%85-MCP4131
        نــــ_ـــمـــ_ــــیــــ_ـــدونـــــ_ــم.....

دیدگاه

ببینید این کارتون رو راه میندازه؟
          http://www.iran-module.ir/product_info.php/products_id/142/pname/%D9%BE%D8%AA%D8%A7%D9%86%D8%B3%D9%8A%D9%88%D9%85%D 8%AA%D8%B1-%D8%AF%D9%8A%D8%AC%D9%8A%D8%AA%D8%A7%D9%84-10-%D9%83%D9%8A%D9%84%D9%88-%D8%A7%D9%87%D9%85-MCP4131
          بله منم توی پست اول اشاره کردم منتها نمیدونم چطوری باید باهاش کار کرد؟ تا چند کیلو میشه مقاومت رو زیاد کرد؟ پله های تغییر مقاومت اون چند اهمیه، آیا میشه بجای یه مولتی ترن ازش استفاده کرد؟
          ممنون
          www.gam-co.blogsky.com

دیدگاه

به نظر من از همونmcp4131 استفاده کنید مقدار مقاومت رو در 256 پله می تونید تغییر بدید مثلا اگر مقاومت ای سی باشه10K توی هر پله شما می تونید 10000/256=39.06 تغییر مقاومت داشته باشید ای سی های مشابه دیگه: mcp4010, mcp4101 mcp42x1 mcp41x1 ad8403 من هم تازه می خوام باهاش کار کنم اگر دوستان تاپیک کار با این ای سی رو توی انجمن می شناسند لینکش رو بگذارند
            گویند سنگ لعل شود در مقام صبر اری شود ولی به خون جگر شود
            همیشه آخر همه چیز خوبه، اگر هم هنوز خوب نشده پس هنوز آخرش نشده(چارلی چاپلین)

دیدگاه

معمولن تعداد پله ی آیسی های پتانسیومتر دیجیتال برای منبع دیجیتال مناسب نیست.
              256 پله در ظاهر خوب و کافی هست، اما بدلیل رند نشدن بازه ها عملن پله های خروجی دلخواه ما بسیار محدود تر هستند.

به بیان دیگرر، بسادگی نمیشود منبعی ساخت که 0 تا 25.6 را با دقت 0.1 در خروجی دارد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MReza.p
                معمولن تعداد پله ی آیسی های پتانسیومتر دیجیتال برای منبع دیجیتال مناسب نیست.
                256 پله در ظاهر خوب و کافی هست، اما بدلیل رند نشدن بازه ها عملن پله های خروجی دلخواه ما بسیار محدود تر هستند.

به بیان دیگرر، بسادگی نمیشود منبعی ساخت که 0 تا 25.6 را با دقت 0.1 در خروجی دارد.
                شما چه راهی رو برای حل این مشکل پیشنهاد می کنید
                گویند سنگ لعل شود در مقام صبر اری شود ولی به خون جگر شود
                همیشه آخر همه چیز خوبه، اگر هم هنوز خوب نشده پس هنوز آخرش نشده(چارلی چاپلین)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X