اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی شمارنده با فیلیپ فلاپ نوع T

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طراحی شمارنده با فیلیپ فلاپ نوع T

با سلام وخسته نباشید به اساتید گرامی
    استادمون سوالی در امتحان برای طراحی داده بودش و اون این بود که:
    شمارنده آسنکرونی نزولی را بافیلیپ فلاپ نوعT را طراحی کنید که از8تا0بشمارد.
    تازه این یکی گزینه هاش بود بعدبایدتا2بشمارد و ریست کنم که این یکیشو خودم بلدم
    ولی اون اولی هرکاری میکنم یا اتصال کوتاه میشدیااسن کار نمیداد.
    لطفا کمک و راهنمایی فرمایید.
    با تشکر

پاسخ : طراحی شمارنده با فیلیپ فلاپ نوع T

اساتید محترم کسی نیست به من کمک کنه؟

دیدگاه

اساتید محترم کسی نیست جواب منو بده :cry2: :cry2:
      شنبه امتحان دارم :cry2:

دیدگاه

آیا سوال من نامفهوم لطفا یه یک نفر جواب منو بده؟

دیدگاه

بابا یه مهندس نیست که جواب منو بده؟ :cry2:
          :angry: :angry: :angry:

دیدگاه

مهندسان عزیز کسی نیست همت کنه جواب من بدبخت را بده :cry2:

دیدگاه

توضیح: اگر چهار تا فلیپ فلاپ t رو به صورت بالا بدون گیت and ببندیم یه شمارنده از 15 تا صفره. حالا ما نیاز داریم تا وقتی خروجی 15 (1111) شد بلا فاصله بشه 8 (1000) بنابراین باید and همه خروجی ها وصل بشه به ریست سه بیت کم ارزش تر تا خروجی با جای 15 بشه 8 و دو باره تا صفر بشمره و باز بشه 8 و همینطور...
              نکته: Q3 با ارزش ترین بیت و Q0 کم ارزش ترین بیت هستش
              [آموزشی] کنترل رله با پیامک توسط sim800l
              [آموزشی] راه اندازی سنسورهای DHT11 و DHT22 با کدویژن
              [آموزشی] مدار عملی اتصال میکروفن خازنی به میکروکنترلر
              [آموزشی] آموزش نحوه راه اندازی میکروهای fmd
              صفحه اینستاگرام : ecdco_ir

دیدگاه

سلام مهندس خیلی ممنون بابت جواب میتونید برام توپروتوس شماتیکش را بکشید.بعدش مهندس جان مدار مشکل داره چون وقتی ریست شد ریست می مونه و سوال این بودکه اولین عددی که نشون میده 8باشه نه این که 15را نشان بده بره از 8شروع کند.

دیدگاه

سلام اگر ممکنهیه ای سی فلیپ فلاپ t معرفی کن تا تو پروتئوس برات بکشم
                  درضمن مدار مشکلی نداره بدون گیت and مدار یه شمارنده از 15 تا صفر هستش اما با گیت and و ریست شدن فلیپ فلاپ ها میشه یه شمارنده از 8 تا صفر
                  15 شدنش در حد تاخیر انتشاره که در حد نانوثانیه هستش که میشه ازش صرف نظر کرد
                  برای چی فکر میکنید مدار تو ریست میمونه؟
                  وقتی هر چهار تا بیت خروجی 1 بشند خروجی گیت برابر یک میشه و پایه های ریست فعال میشه و در اینصورت خروجی مدار میشه 1000 که تا صفر میشمره و بعد از صفر برمیگرده میخواد 1111 بشه که بلافاصله دوباره میشه 1000 و همینطور دوباره تا صفر میشمره

دیدگاه

سلام من مدار تو پروتوس بستم کار نداد
                    فیلیپ فلاپ نوع tآیسی اش را حفظ نیستم ولیjkرا حفظ هستم شماره7476هستش فقط کافیjkزا به هم وصل کنید خودتون که بهتر بلدی.راستی باید ریست صفرشود تا فیلپ فلاپ ریست بشه اگه یک بشه که فیلپ فلاپ ریست نمی شودواین که عدد0111عدد 7 هستش نه 8

دیدگاه

سلام مهندس جان پس چی شد؟

دیدگاه

سلام
                        ببخشید دیر جواب دادم
                        من خودمم تو پروتئوس امتحان کردم فقط صفر و 8 نشون میده دلیلشم اینه که وقتی 1111 با گیت and و ریست میشه 1000 باید بعد از اون بشه 0111 یعنی 7 اما تا اون 3 بیت کم ارزش که صفر هستند بیان 1 بشند اون 1 که با ارزش ترین بیت هستش صفر میشه و مجموعآ میشه 0000 یعنی عدد صفر و باز به همین صورت فقط صفر و 8 میشه
                        در صورتی که در عمل اینطور نیست و باید به طور هم زمان بیت ها تغییر کنند حتی بیت با ارزش کمتر زودتر تغییر میکنه(در حد نانوثانیه) چون کلاک از آی سی مربوط به کمترین بیت به بیشترین بیت جاری میشه
                        به نظرم شماتیک مشکلی نداره مشکل باید از پروتئوس باشه چون باید تو مدت زمان خیلی کم در حد نانوثانیه فقط پایه ها رو ریست کنه و بعد از مدار خارج بشه که این اتفاق نمیافته
                        حالا بزار ببینم قطعاتشو میتونم جور کنم و به صورت عملی هم امتحانش کنم یا نه

اضافه شده در تاریخ :
                        حتی الان که دوباره هم دارم بررسی میکنم به نظرم اشتباه از پروتئوسه
                        آخه همونطور که خودتم میدونی تا کلاک پالسی نرسه خروجی فلیپ فلاپ تغییر نمیکنه و تو این مدار که آسنکرونه
                        وقتی خروجی ها 1000 هست(یعنی شماره 8) برای این که اون 1 بشه صفر حتمآ باید اون 3 تا صفر قبلش یک شده باشند آخه کلاک پالس فلیپ فلاپ 3 (با ارزش ترین بیت) به خروجی فلاپ 2 و اون هم کلاکش به فلاپ 1 و اون هم کلاکش به فلاپ صفر وصله پس خروجی فلاپ شماره صفر باید از صفر بشه 1 تا خروجی فلاپ 1 از صفر بشه یک و همینطور خروجی فلاپ شماره2 از صفر بشه 1 تا در این صورت خروجی فلاپ شماره 3 از 1 بشه صفر بنابراین بعد 1000 باید حتمآ بشه 0111 و تا صفر بیاد و دوباره بشه 8
                        اینم فایل پروتئوس
                        http://s3.picofile.com/file/8189039642/jk_ff.zip.html

دیدگاه

سلام تشکر فراوان بابت جواب یه دینا ممنون راستی نیازی نیست که مدار عملی ببندید من خودم امتحان می کنم و خبرتان می کنم باز ممنون بابت پاسخ سوالم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mrs049
                            سلام تشکر فراوان بابت جواب یه دینا ممنون راستی نیازی نیست که مدار عملی ببندید من خودم امتحان می کنم و خبرتان می کنم باز ممنون بابت پاسخ سوالم.
                            خواهش میکنم
                            حتمآ اگر به صورت عملی درستش کردی نتیجشو بهم بگو فقط حواست باشه ای سی که داری انتخاب میکنی به صفر فعال یا یک فعال بودنشون دقت کن
                            سعی کن از این ای سی ها استفاده کنی
                            2 تا ای سی 4027 به عنوان 4 تا فلیپ فلاپ jk (هر کدوم از ای سی ها دو فلیپ فلاپ جداگانه دارند)
                            گیت and چهار ورودی هم از 74ls21 استفاده کن
                            برای مبدل bcd به سون سگمنت هم اگر سون سگمنت هات کاتد مشترک هستند از 74ls48 استفاده کن
                            اگر هم سون سگمنت هات آند مشترک هستند از 74ls47 استفاده کن
                            اگر باز هم مشکلی داشتی بگو تا با هم حلش کنیم
                            موفق باشی

دیدگاه

سلام مهندس جان مدار را بستم کار نداد همجوری فقط رو صفر مونده همون طور که قبلا گفتم تو ریست می مونه تو عمل که بستم همین اتفاق افتاد و سه فیلپ فلاپ اولی تو ریست موندن.
                              اما من خودم یه ابتکار به عمل خرج دادم تو عمل و دیدم کار داد واون این که خروجی ازQنات گرفتم وبه درایور سون سگمنت همون7447دادم و بعد یه گیتnandچهار ورودی گذاشتم و ورودی هایش را همون خروجی هایQنات قرار دادم و بعد خروجی اش را به پریست همون سه فیلپ فلاپ اولی دادم و دیدم که قشنگ شروع به شمارش از عدد8به صفر کرد ولی تو پروتئوس نمی تونم اجراش کنم به نظر شما مدار اشکالی دارد.
                              اینم فایل پروتئوسش
                              http://s6.picofile.com/file/8189369600/jk_ff_.rar.html

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X