اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک برای رفع مشکل بوست پوش پول 12 به 310

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک برای رفع مشکل بوست پوش پول 12 به 310

سلام دوستان و اساتید گرامی
    چند وقت پیش یکی از دوستان عزیزم علی آقا , یک مدار بوست پوش پول در سایت زحمت کشیدند قرار دادند
    که ولتاژ 12 ولت را به 310 ولت تبدیل میکند و توپولوژی بوست سوئیچینگ آن پوش پول و با آی سی SG3525A میباشد
    من این مدار را منتاژ کردم و در ابتدا خوب عمل میکرد (در حالت بی باری) - اما وقتی یک بار 7 واتی به آن متصل کردم (لامپ
    رشته ای 7 وات) ولتاژ به 270 ولت کاهش پیدا کرد ..... هر کاری کردم و فیدبک را هر اندازه دستکاری کردم از 275 ولت بالاتر نرفت که نرفت :mrgreen:
    دوستان میتوانند راهنمایی کنند که مشکل از کجاست و به چه صورت باید این مشکل را رفع کرد؟
    لطفا اساتید سوئیچینگ راهنمایی کننند....
    با تشکر

ممنون میشم مشکل کار را بفرمایید....
    1- هسته فریت ترانس کوچک هست؟
    2- سلف مقدار یا اندازه اش کوچک هست؟
    3- نوع آی سی سوئیچینگ مشکل دارد و یا مشکلی در شماتیک آن است؟
    4- قطر سیمپیچ اولیه و یا ثانویه کم است ویا تعداد سیمپیچهای موازی اولیه مشکل دارد؟
    5- دیودها مشکل دارند و باید نوع دیگری به کار رود؟
    6- ماسفتها خوب انتخاب نشدند؟
    7- خارنهای خروجی کم انتخاب شده اند
    8- .................

این هم شماتیک علی آقا هست :

این هم بردی هست که من از شماتیک و PCB ایشون طراحی کدرم:

آموزش ساخت دستگاه برف ساز خانگی : https://www.eca.ir/forums/thread55009.html
    مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
    _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

پاسخ : کمک برای رفع مشکل بوست پوش پول 12 به 310

مقاومت پایه 5 رو 15 کیلو بزار خازن پایه 6 رو 1 نانو فرکانس همون حدود 50 کیلو میمونه ولی دد تایم کمتر میشه
    زمان تست برای مقایسه حتما از 2 سر خازن ورودی ولتاژ بگیر شاید ورودیتم افت داره.
    درکل تعداد دور خروجیتو باید یه 20 درصدی اضافه کنی.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shork
      مقاومت پایه 5 رو 15 کیلو بزار خازن پایه 6 رو 1 نانو فرکانس همون حدود 50 کیلو میمونه ولی دد تایم کمتر میشه
      سلام دوست عزیز
      دستتون درد نکنه که زحمت میکشید ومن را راهنمایی میکنید...
      دوست عزیز این دو را میفرمایید باید تغییر دهم؟

مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
      _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

دیدگاه

بله من جا بجا گفتم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shork
          دستتون درد نکنه دوست عزیز
          در بار 15 وات که یک لامپ رشته ای قرمز رنگ است , 326 ولت خروجی داد که با تغییر مقاومت فیدبک (R3 یا 390 کیلو) میتوان ولتاژ را روی 310 تنظیم کرد...
          اما وقتی مدار را به بار 60 واتی که یک لامپ رشته ای 60 وات بود وصل کردم , فقط 290 ولت خروجی میداد که نشون میده کاهش ولتاژ داره , به نظر شما برای این که
          مثلا ماکزیمم 100 وات بتونم بار به آن وصل کنم که 310 ولت در خروجی داشته باشم , چه تغییراتی باید در مدار اعمال کنم
          با تشکر

دیدگاه

ورودی مدارت قراره چی باشه ؟ با 60 واتی ولتاژ ورودیتو اندازه گرفتی ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shork
              ورودی مدارت قراره چی باشه ؟ با 60 واتی ولتاژ ورودیتو اندازه گرفتی ؟
              ورودی باتری سیلد اسید 12 ولت حدود 20 تا 50 آمپر هست دوست عزیز , ولی فعلا برای تست
              یک منبع تغذیه سوئیچینگ صنعتی 12 ولت 30 آمپر هست و در زمان اتصال بار به مدار , ورودی 11.9 ولت نشون میده
              البته با پیچ تنظیم ADJ بر روی 12 تنظیم کردم....

دیدگاه

یک نکته دیگر - خازن C9 یا 68 میکرو 400 ولت خروجی را به دلیل این که جا نبود , وصل نکردم و فقط خازن C10 یا 47 میکو 400 ولت را وصل کردم...
                ممکنه مشکل از اون باشه.... و یا فقط همان 47 میکرو 400 ولت (C10) که تکی قرار دادم کفایت میکنه؟

دیدگاه

برادر سینا جان خازنو بی خیال شو داداش 10 میکرو هم بزاری جواب میده خیالت راحت. داداش shork کاملا درست گفت که سیمپیچ رو 20 درصد اضافه کن :biggrin: دریغ نکن داداش دست بکار شو :biggrin: لازم هم نیست ترانس رو کامل باز کنی بلکه اگه جا داره سیمپیچ رو اضافش کن.
                  ولتاژ ورودی رو بکن 14 ولت ببین چطور درست کار میکنه. باید نسبت تبدیل ترانس طوری باشه که تو کمترین ولتاژ ورودیهم خوب کار کنه. چرا؟ چون به خاطر مسیر سیم کشی و افت ولتاژ ورودی مخصوصا در هنگامی کا باتری رو به تموم شدنه میتونه به 10 ولت هم برسه :biggrin:
                  حد اکثر ولتاژی که با این نسبت تبدیل میتونه تو خروجی ظاهر بشه در ورودی 10 ولت 275 ولته. یعنی دقیقا مثل ترانس هسته آهنی که در نظر بگیری هست. سلف خروجی و دد تایم رو هم در نظر بگیری نمیتونی خروجی بالا تر داشه باشی. حتی تو ورودی 12 ولت هم نمیتونی خروجی 310 زیر بار قوی داشته باشی
                  با ولوم منبعت رو ببر بالاتر تا 14 ولت هم برو ببین خروجی درست میشه یا نه :biggrin:
                  لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محسن محمدشاهی
                    برادر سینا جان خازنو بی خیال شو داداش 10 میکرو هم بزاری جواب میده خیالت راحت. داداش shork کاملا درست گفت که سیمپیچ رو 20 درصد اضافه کن :biggrin: دریغ نکن داداش دست بکار شو :biggrin: لازم هم نیست ترانس رو کامل باز کنی بلکه اگه جا داره سیمپیچ رو اضافش کن.
                    ولتاژ ورودی رو بکن 14 ولت ببین چطور درست کار میکنه. باید نسبت تبدیل ترانس طوری باشه که تو کمترین ولتاژ ورودیهم خوب کار کنه. چرا؟ چون به خاطر مسیر سیم کشی و افت ولتاژ ورودی مخصوصا در هنگامی کا باتری رو به تموم شدنه میتونه به 10 ولت هم برسه :biggrin:
                    حد اکثر ولتاژی که با این نسبت تبدیل میتونه تو خروجی ظاهر بشه در ورودی 10 ولت 275 ولته. یعنی دقیقا مثل ترانس هسته آهنی که در نظر بگیری هست. سلف خروجی و دد تایم رو هم در نظر بگیری نمیتونی خروجی بالا تر داشه باشی. حتی تو ورودی 12 ولت هم نمیتونی خروجی 310 زیر بار قوی داشته باشی
                    با ولوم منبعت رو ببر بالاتر تا 14 ولت هم برو ببین خروجی درست میشه یا نه :biggrin:
                    سلام محسن خان گل گلاب خوبی برادر
                    من خط آخر آقای شارک را نخونده بودم :mrgreen: چه قسمتی را 20 درصد اضافه کنم؟ اولیه را افزایش دهم و یا ثانویه؟ و به چه مقدار؟
                    1- اگر اولیه است : تعداد سیمهای موازی را بیشتر کنم , مثلا 3 لا را که در شماتیک گفته , بکنم 4 لا یا 5 لا و یا دو تا 4 دور اولیه را بکنم مثلا دو تا 5 دور اولیه.؟؟؟؟

2- اگر ثانویه است : چند دور به آن اضافه کنم؟

نکته دیگر : بهتر نیست به جای سیم نیم میل در اولیه از یک میل استفاده کنم؟ فایده ای دارد ؟ مثلا دو تا 4 دور اولیه به صورت سه لا با سیم یک میل به جای نیم میل ببندم...؟

این اطلاعات دور سیمپیچه , هر قسمت که تغییر باید در اون اعمال بشه بفرمایید :

راستی اندازه و شکل هسته فریت و بوبین ترانس را نباید تغییر دهم؟ در اینجا EI33 هست , برای این کار کوچک نیست؟

پ.ن: محسن خان , من ولتاژ ورودی را بالا بردم و درست شد و تا 340 ولت هم بالا رفت , ولی همان مشکل که میفرمایید و باتری تا 10.8 ولت اجازه دارد که کاهش ولتاژ داشته باشد...
                    مگر آن که از یک رگولاتور 14 ولت و دو باتری 12 ولت سری استفاده کنم , شما رگولاتور سوئیچینگی میشناسید که 10 - 20 آمپر بتواند خروجی دهد؟ یا فکر بهتری دارید دوست عزیز؟

یک نکته دیگر متوجه شدم :
                    مثلا وقتی بار 60 وات است و خروجی را روی 310 تنظیم میکنیم , وقتی بار 15 واتی به آن متصل میکنیم ولتاژ میشود مثلا 340 ولت
                    خوب برای این قسمت چه فکری بکنیم ؟ رگولاتوری های ولتاژ هست که مثلا ما خروجی را روی 350 تا 330 متغییر در نظر بگیریم و
                    با رگولاتور بدهیم و روی 310 خروجی را تثبیت کند و به ما خروجی ثابت بدهد؟ رگولاتوری با این ولتاژ داریم که حدود 1 تا 2 آمپر ساپرت کند؟

پ.ن: مگر نه این که مدارهای سوئیچینگ با کمک آی سی های خود , به و سیله تغییر فرکانس - تغییرات ولتاژ ورودی را کنترل کرده و در خروجی با هر مقدار
                    باری که به آنها وصل شود (بر اساس میزان توانی که برای آن در نظر گرفته شده است) خروجی ثابت باید داشته باشد؟ مگر این یکی از وظایف آی سی های سوئیچینگ نیست؟

دیدگاه

این پست اشتباه شد و میخواستم پست قبل را ویرایش کنم و اشتباهی نقل قول کردم

دیدگاه

یه عکس از پشت بردت بزار

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                          یه عکس از پشت بردت بزار

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sina1359
                            سلام محسن خان گل گلاب خوبی برادر
                            من خط آخر آقای شارک را نخونده بودم :mrgreen: چه قسمتی را 20 درصد اضافه کنم؟ اولیه را افزایش دهم و یا ثانویه؟ و به چه مقدار؟
                            1- اگر اولیه است : تعداد سیمهای موازی را بیشتر کنم , مثلا 3 لا را که در شماتیک گفته , بکنم 4 لا یا 5 لا و یا دو تا 4 دور اولیه را بکنم مثلا دو تا 5 دور اولیه.؟؟؟؟

2- اگر ثانویه است : چند دور به آن اضافه کنم؟
                            نکته دیگر : بهتر نیست به جای سیم نیم میل در اولیه از یک میل استفاده کنم؟ فایده ای دارد ؟ مثلا دو تا 4 دور اولیه به صورت سه لا با سیم یک میل به جای نیم میل ببندم...؟

این اطلاعات دور سیمپیچه , هر قسمت که تغییر باید در اون اعمال بشه بفرمایید :
                            راستی اندازه و شکل هسته فریت و بوبین ترانس را نباید تغییر دهم؟ در اینجا EI33 هست , برای این کار کوچک نیست؟
                            پ.ن: محسن خان , من ولتاژ ورودی را بالا بردم و درست شد و تا 340 ولت هم بالا رفت , ولی همان مشکل که میفرمایید و باتری تا 10.8 ولت اجازه دارد که کاهش ولتاژ داشته باشد...
                            مگر آن که از یک رگولاتور 14 ولت و دو باتری 12 ولت سری استفاده کنم , شما رگولاتور سوئیچینگی میشناسید که 10 - 20 آمپر بتواند خروجی دهد؟ یا فکر بهتری دارید دوست عزیز؟

یک نکته دیگر متوجه شدم :
                            مثلا وقتی بار 60 وات است و خروجی را روی 310 تنظیم میکنیم , وقتی بار 15 واتی به آن متصل میکنیم ولتاژ میشود مثلا 340 ولت
                            خوب برای این قسمت چه فکری بکنیم ؟ رگولاتوری های ولتاژ هست که مثلا ما خروجی را روی 350 تا 330 متغییر در نظر بگیریم و
                            با رگولاتور بدهیم و روی 310 خروجی را تثبیت کند و به ما خروجی ثابت بدهد؟ رگولاتوری با این ولتاژ داریم که حدود 1 تا 2 آمپر ساپرت کند؟

پ.ن: مگر نه این که مدارهای سوئیچینگ با کمک آی سی های خود , به و سیله تغییر فرکانس - تغییرات ولتاژ ورودی را کنترل کرده و در خروجی با هر مقدار
                            باری که به آنها وصل شود (بر اساس میزان توانی که برای آن در نظر گرفته شده است) خروجی ثابت باید داشته باشد؟ مگر این یکی از وظایف آی سی های سوئیچینگ نیست؟

ممنون شما خوبی؟ خوب معلومه دیگه ثانویه رو :redface: نه فایده چندانی نداره سیم ضخیم تر. علت افت ولتاژ کم بودن ثانویه است. نه هسته خیلی هم خوبه. آخه برادر خوب من :biggrin: کی میاد این قدر کارو سخت تر کنه و بیاد رگولاتور بزاره واسش. خوب به جا اینکار ثانویه رو به مقدار مناسب بیشتر باید کنی. اگه 310 میخوای 140 دور بزن. اگه 350 میخوای 168 دور. سلف خروجی این وسط هویج که نیست :biggrin:
                            باز هم میگم علت تغییرات ولتاژ خروجی م بودن تعداد ثانویه است. وگرنه آی سی سوییچینگ خودش ولتاژ رو رو مقدار مشخص شده باید نگه داره(با کمک تغییر عرض پالس و سلف باک خروجی). نباید کم بشه نه زیاد. اگه فیدبک خوبی باشه حتی 1 ولت هم افت نداره.
                            لطفا تعداد دور ثانویه رو بیشتر کن داداش :biggrin: دست به ترانس شو داداش.
                            پ ن: لطفا یا عکس کم خجم بزار یا لینک بده :biggrin: خیلی عذاب آوره. باور کن به خاطر همین عکس های پر حجم هیچ وقت اون تاپیک اینورتر سینوسی رو سر نزدم. عکس هارو میتونی با پیکچر منیجر تبدیل به عکس هایی با حجم هایی در حد 100 الی 300 کیلو بایت کنی. الان یکی از عکس های بالارو چک کردم دیدم 1.2 مگا بایته.
                            لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

ولتاژ دوسر اون خازن ورودی مدارت رو موقعی که60 وات بار داری میگیری از مدارت اندازه بگیر، ولتاژ دو سر فیوزت هم همینطور

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X