اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی و ساخت پیکو ماهواره با avr

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طراحی و ساخت پیکو ماهواره با avr

سلام خسته نباشید. من دانشجوی الکترونیکم و تازه کار با avr و کد ویژن و protus و avr studio و پروتل رو شروع کردم. خیلی دوست دارم در زمینه طراحی و ساخت پیکو ماهواره ها(زیر یک کیلوگرم) کار کنم. برای شروع میدونم که از میکروکنترولر های حجم پایین مثل mega32 نمیشه استفاده کرد برا همین کارو با mega 128 شروع کنیم. عزیزان لطفا همکاری کنین تا یه دیتا بیس خوب جمع کنیم انشالله.

اضافه شده در تاریخ :
    یه سری سوالات رو برای آغاز میپرسم که بحث شروع بشه:
    1- میکرو کنترولر پیشنهادی شما چیه؟
    2- از چه سنسور هایی کمک بگیریم.
    3- کدوم سخت افزار های میکرو رو درایو کنیم؟
    4- چطور اطلاعات رو در sd کارت ذخیره کنیم.
    5- دوربین رو چطور راه اندازی کنیم؟
    6- چطور از محموله زیستی محافظت کنیم؟

پاسخ : طراحی و ساخت پیکو ماهواره با avr

سلام
    فکر نمی کنید یهو میخوای بپری تو دریای یخ زده؟
    آدم سنکوب میکنه خب
    هر کدوم از این سوالایی که پرسیدن خودش چقدر تجربه عملی میخواد که بتونی راحت و درست راش بندازی اونم تو زمین و دمای اتاق
    چه برسه به فضا و ماهواره
    ما یه استاد میکرو داشتیم با اون تیمی که ماهواره فرستادن فضا همکاری میکرد یا در جریان کارشون بود میگفت از arm استفاده کردن
    در هر صورت موفق باشد
    telgram:09396888049

دیدگاه

سلام خب حقیقتش هم همینه خود میکروکنترولر قد کوه اورست مطلب داره اما همیشه با گروهی کارکردن کارای بزرگی میشه انجام داد. پیشنهاد من اینه بحثو تخصصی کنیم تا هر کس یه جای کارو به عهده بگیره. خواهش میکنم در حد امکان بحث رو جدی بگیرید و حمایت کنین. بلاخره از یه جایی باید شروع کرد. خودمون هم نتونیم از استادا کمک میگیریم حل میشه.

دیدگاه

بیا یکم واقع بین باشیم
        هیچ کسی نمیاد تو همچین کاری وقت بذاره بدون اینکه واسش سود مالی داشته باشه چون کار خاصیه اولا و ثانیا هم سرمایه زیادی میخواد و تکنولوژی خاص خودشو میخواد
        یه سوال:
        شما چرا میخوای این کارو بکنی؟
        هدف و انگیزت چیه؟

دیدگاه

به نظرم ابتدا باید الزامات اولیه پروژه به درستی تعیین شوند تا بهتر بتوان نوع میکرو را انتخاب کرد. مثلا نرخ و محدوده تغییر پارامترهای محیطی که میکرو باید در آن وضعیت به صورت 24/7 کار کند و نیز عمر مفید تعریف شده برای پیکو ماهواره، و نیز بیشینه شتاب گرانشی که برد مدار در هنگام لانچ تحمل می کند را تعیین کرد. دوم بحث مقدار در دسترس و میزان مداومت تامین تغذیه ثابت(برق خورشیدی و باطری) است که ولتاژ کار، سرعت و مصرف میکرو را مشخص می کند. دست آخر نوع کاربرد میکرو است که تا چه حد باید توان پردازشی ارائه دهد (مثلا آیا باید پردازش تصویر انجام دهد؟ چند خروجی باید همزمان کنترل شوند؟ چند سنسور و با چه پروتوکل ارتباطی و با چه میزان نرخ نمونه برداری به آن متصل است؟ برای Log داده ها به چه میزان حافظه خارجی نیاز دارد؟ و ...) ضمنا باید مشخص شود میکرو در معرض چقدر انرژی رادیوئی مربوط به آنتنهای تجهیزات انتقال دیتای جانبی قرار دارد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط jumper
            بیا یکم واقع بین باشیم
            هیچ کسی نمیاد تو همچین کاری وقت بذاره بدون اینکه واسش سود مالی داشته باشه چون کار خاصیه اولا و ثانیا هم سرمایه زیادی میخواد و تکنولوژی خاص خودشو میخواد
            یه سوال:
            شما چرا میخوای این کارو بکنی؟
            هدف و انگیزت چیه؟
            ببین بحث در آمد زمانی مطرح میشه که اعتباری به وجود آمده باشه.الان چه اعتباری تولید شده؟ سرمایه هست کافیه پروپزال خوبی بنویسیم. کارای زیادی میشه انجام داد مثلا خود من تو دانشگاه میخوام یه کن ست درست کنم با محموله زیستی میکروجلبک کلرلا که کشت میکرو جلبک در ابرها رو بررسی کنه. بودجه هم میزنم 10 میلیون امیدوارم کافی باشه.

دیدگاه

خب این کاری که شما میخوای بکنی چند وقت طول میکشه؟
              و کسایی هم که میخوان روش کار کنن باید تمام وقتشون رو بذارن و افرادی باشن که تخصص بالایی داشته باشن
              حالا شما از کجا میخوای این آدما رو پیدا کنی که بدون چشم داشت مادی تمام وقتشون رو بذارن؟
              بنظرمن وقت و انرژیتون رو تلف نکنین
              به هر حال موفق باشی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط jumper
                خب این کاری که شما میخوای بکنی چند وقت طول میکشه؟
                و کسایی هم که میخوان روش کار کنن باید تمام وقتشون رو بذارن و افرادی باشن که تخصص بالایی داشته باشن
                حالا شما از کجا میخوای این آدما رو پیدا کنی که بدون چشم داشت مادی تمام وقتشون رو بذارن؟
                بنظرمن وقت و انرژیتون رو تلف نکنین
                به هر حال موفق باشی
                کار باید دقیق و مستند باشه قبول. همه هم در حد یه کارگر ساختمانی باید بیل کلنگ بزنن و عرق ریخته بشه. به هرحال ایجاد دیتابیس کار کمی نیست. اگرم افراد گزارش کامل یه کار تجربی رو بزارن چه بهتر! تهش ممکنه پول نباشه اما کلی انگیزه هست تا در جایی که کار و تحصیل میکنیم این مسائل مطرح بشه.

دیدگاه

حداقل بیاید در این رابطه راحت تر صحبت کنیم و اگرم ایده ای داریم راجع به طراحی آزمایش فیزیکی و غیره که باید با ماهواره انجام بشه بزاریم تا راجع بهش بحث بشه

دیدگاه

سلام دوست خوبم.با اجازه اساتید محترم...اطلاعاتی بهت میدم امیدوارم بدردت بخوره....
                    همیشه وقتی کسی رو راهنمایی میکنم دوست دارم بدونم اطلاعاتش راجع به مسئله چقدره تا کمکش کنم.
                    همونطور که دوستان گفتند هر بخش سوال شما یه بحث تخصصصی میطلبه.کاری که شما میخواهید انجام بدید کار سنگینیه اما ممکنه.
                    فک میکنم تازه کار با میکرو رو شروع کردید.اگه کمی جلوتر برید و و پروزه های میکرو بخصوص avr رو کار کنید خودتون پاسخ بیشتر سوالاتتون مثل سنسور ها رو پیدا میکنید.و این بهترین راهه.
                    اگه واقع بین باشیم ساخت یه پیکو ماهواره با این بودجه و با این اطلاعات پایه نشدنیست.
                    اما من یه راه ساده تری پیشنهاد میکنم که هرچند ساخت او هم کار ساده ای نیست اما شدنیست.و بودجه کمتر و تخصص کمتر هم میخواد.شما میتونید یه بالون تحقیقاتی درست کنید.اخباری شنیدم که گوگل از این بالون ها برای ارائه اینترنت به نقاط کور استفاده میکنه.این بالون ها از گاز هلیوم استفاده میکنه.و تا فاصله زیادی بسته به وزن دستکاتون بالا میره.ارتفاعی رو هم که شما میخواید پوشش میده.اما باید یسری مجوز ها رو بگیرید.
                    ولی باز هم میگم ساخت این بالون هم به این راحتیا نیست...ولی با امکانات شما جور در میاد..

دیدگاه

سلام ممنون از جواب خوب تون درسته باید یه زیپلین نیمه خودکار طراحی و ساخت. طبق صحبتی که با پروفسور معظمی انجام دادم قرار بر این شد که به جای یه ماهواره، تحلیل گری بسازیم و با زیپلین به فراز ابرهای محلی ارسال کنیم. این تحلیل گر دارای چندین مخزن 250 میلی لیتری خواهد بود تا در زمان های مختلف جایگاه نمونه. ها بشن.

پروفسور معظمی خیلی استقبال کرد گفت نتیجه آزمایش قابل پیش بینی نیست اما نمونه ها رو بر اساس تغییرات ژنتیک،میزان رشد و تکثیر و غیره بررسی میکنیم شما دم و دستگاه رو بسازید تا ببریم سازمان پژوهش ها اونا هم میکرو جلبک ها رو کشت میدن و میشمرن و میدن سوار زیپلین کنیم.

زیپلین وقتی رفت بالا اول یه نمونه اولیه از ابر میگیره بعد میکرو جلبک های مختلف رو به ابر تزریق میکنه و سرعتش رو با ابر سنکرون خواهد کرد. ده روز در بین ابر به تحلیل و نمونه برداری خواهد پرداخت و بعد به نقطه تعیین شده برمیگرده.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط erfan324
                        سلام ممنون از جواب خوب تون درسته باید یه زیپلین نیمه خودکار طراحی و ساخت. طبق صحبتی که با پروفسور معظمی انجام دادم قرار بر این شد که به جای یه ماهواره، تحلیل گری بسازیم و با زیپلین به فراز ابرهای محلی ارسال کنیم. این تحلیل گر دارای چندین مخزن 250 میلی لیتری خواهد بود تا در زمان های مختلف جایگاه نمونه. ها بشن.

پروفسور معظمی خیلی استقبال کرد گفت نتیجه آزمایش قابل پیش بینی نیست اما نمونه ها رو بر اساس تغییرات ژنتیک،میزان رشد و تکثیر و غیره بررسی میکنیم شما دم و دستگاه رو بسازید تا ببریم سازمان پژوهش ها اونا هم میکرو جلبک ها رو کشت میدن و میشمرن و میدن سوار زیپلین کنیم.

زیپلین وقتی رفت بالا اول یه نمونه اولیه از ابر میگیره بعد میکرو جلبک های مختلف رو به ابر تزریق میکنه و سرعتش رو با ابر سنکرون خواهد کرد. ده روز در بین ابر به تحلیل و نمونه برداری خواهد پرداخت و بعد به نقطه تعیین شده برمیگرده.
                        براتون ارزوی موفقت میکنم.
                        وقتی پرژتون رو ساختید عکس یادتون نره :bye

دیدگاه

سلام
                          من برگشتم :redface:
                          این مدت درگیر چند تا پروژه دانشگاهی بودم از جمله شارژر خورشیدی، تریود اصلاح شده و غیره...
                          خداروشکر تونستیم یه کارگاه مجهز بگیریم برای کارهای پژوهشی؛ انشالله تا اواسط دی ماه هم قفسه بندی و میز چیدن رو تمام میکنن تا راحت تر کار کنیم.
                          پیکو ماهواره هنوز قضیه اش سر جاشه هیچ من یه سری ایده ها دارم که میتونه درونش استفاده بشه.
                          از جمله سبک جمع و جوری از تراستر های یونی الکترواستاتیک و پورت کردن سیستم عامل برای میکروکنترولر مورد نظر( atmega 2560) و غیره...
                          در پست های بعدی یکم فلسفه میگم تا اماده بحث بشیم.

اضافه شده در تاریخ :
                          برای اینکه پروژه ای به پیچیدگی پیکو ماهواره رو تو میکروکنترولر جا بدیم(بدون در نظرگرفتن مقدار حافظه میکرو) بایست به درستی وظایف مورد نظر را بین پشن های داخلی میکرو تقسیم کنیم. در واقع تقسیم وظایفه که میتونه برنامه نویسی رو آسون تر کنه(حجم سنگین اما دسته بندی باعث آسونتر شدن الگوریتم خواهد شد)
                          میکروکنترولر ها دارای انواع و اقسام پشن ها و وقفه های سخت افزاری هستند که هرکدام می توانند برای انجام کاری مشخص و مناسب برنامه ریزی شوند تا در زمان برنامه ریزی شده به شکل خودکار یا دستی انجام شوند.
                          از جمله کارهایی که یک پیکوماهواره می بایست از پس اش برآید تولید ساعت دقیق، موقعیت سنجی، تخمین سرعت لحظه ای ،شتاب ، دمای محلی و بررسی سیگنال های ورودی و خروجی از میکرو و غیره... تا برحسب آنها اولویت انجام ماموریت های مختلف مشخص و اجرا شود.
                          مهمترین کاری که پیکوماهواره باید انجام دهد ماندن و تصحیح در مدار گردش خود به دور زمین هست بنابراین بیشتر اطلاعات مذکور برای همین موضوع خواهد بود.
                          پیکو ماهواره به غیر از میکروکنترولر نیازمند انواع و اقسام ماژول های الکترونیکی برای انجام کار های مختلف نیز هست.

دیدگاه

سلام
                            هرکدوم از این گزینه های پرسش شما خودش یه تایپیک جدا گانه طولانی برای خودش داره :eek:
                            توی سابت جست و جو کنید مطالب زیاد هست

دیدگاه

با سلام
                              بنده هم مشتاقانه این تاپیک رو دنبال میکنم و هرکجا کمکی از دستم بربیاد دریغ نمیکنم گرچه خیلی بی سواد هستم
                              براتون ارزوی موفقیت و سربلندی دارم و امیدوارم به اهدافتون به نحو احسن برسین :agree:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X