اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

فرمول تقسیم مقاومتی و طرز کارش چیه؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

فرمول تقسیم مقاومتی و طرز کارش چیه؟

سلام مثلا تو یه جا مثل ورودی اپ امپ میخواهیم از طریق دو مقاومت و تقسیم مقاومتی ولتاژ رو پایین بیاریم فرمول و قلقش چیه؟

پاسخ : فرمول تقسیم مقاومتی و طرز کارش چیه؟

ولتاژ به نسبت بزرگی مقاومت تقسیم میشه
    مثلا 10 ولت داریم و میخوایم 2 ولت برای پ آمپ بزاریم .. برای اینکه 2 ولت روی مقاومت داشته باشیم باید 8 ولت هم روی یه مقاومت دیگه افت کنه که جمعا میشه 10 ولت .. مقدار مقاومت ها باید به نسبت 2/8 یا 1/4 .. مثلا 4 کیلو و 1 کیلو یا 12کیلو و 3 کیلو

فقط باید مقاومت کوچکتر رو به زمین مدار وصل کنیم تا نسبت به زمین 2 ولت داشته باشه و سر مقاومت رو به مقایسه کننده وصل میکنیم
    زندگی پر ز وجود است ولی ..
    ما چه را می خواهیم چه را می جوییم که لب چشمه ی امید اینچنین نا امیدانه به سرابی تلخ مینگریم...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط elect2
      سلام مثلا تو یه جا مثل ورودی اپ امپ میخواهیم از طریق دو مقاومت و تقسیم مقاومتی ولتاژ رو پایین بیاریم فرمول و قلقش چیه؟
      تو این تاپیک دوستان به خوبی توضیح دادن:
      http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=106299.0

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sina_80 نمایش پست ها
        تو این تاپیک دوستان به خوبی توضیح دادن:
        http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=106299.0
        سلام
        روی این لینک که میرنم وارد نمیشه
        میشه راهنمایی کنید یا لینک جدید بذارین
        ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط bapareza نمایش پست ها
          سلام
          روی این لینک که میرنم وارد نمیشه
          میشه راهنمایی کنید یا لینک جدید بذارین
          ممنون
          سلام
          دوست عزیز دقیقا میخوای چیکار کنی
          واضح بگید تا دوستان راهنمایی کنند
          آرزوی سرافرازی برای ایران عزیز . . .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rezamajdi نمایش پست ها
            سلام
            دوست عزیز دقیقا میخوای چیکار کنی
            واضح بگید تا دوستان راهنمایی کنند
            من یه باطری سیل اسید دارم و مواقعی که برق میره ازش برای روشنایی استفاده میکنم
            میخوام مداری با اپ امپ طراحی کنم که ولتاژ باطری که از 10 ولت پایینتر اومد یک رله رو غیر فعال کنم که لامپ ها خاموش شه و به باطری فشار نیاد
            ممنون میشم راهنماییم کنید

دیدگاه

میخوام مداری با اپ امپ طراحی کنم که ولتاژ باطری که از 10 ولت پایینتر اومد یک رله رو غیر فعال کنم که لامپ ها خاموش شه و به باطری فشار نیاد
              بهترین راه استفاده از مدار های اشمیت تریگر هست که توسط آی سی های آپ آمپ قابل راه اندازیه
              مدار های نمونه زیادی تو نت هست که میتونید بررسی کنید

دیدگاه

میتونید خروجی یه 7805 رو بدید به پایه منفی اپ امپ و باتری رو که با تقسیم مقاومتی ولتاژشو نصف کردید بدید به پایه مثبت....اینطوری وقتی باتری از ده ولت میاد پایین تر پایه مثبت امپ میاد زیر 5 ولت و اشباع منفی میشه و باهاش به رله و ترانزیستور دستور بدید
                موفق باشید
                ................Fx7SAM................

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سیدعلی.م نمایش پست ها
                  میتونید خروجی یه 7805 رو بدید به پایه منفی اپ امپ و باتری رو که با تقسیم مقاومتی ولتاژشو نصف کردید بدید به پایه مثبت....اینطوری وقتی باتری از ده ولت میاد پایین تر پایه مثبت امپ میاد زیر 5 ولت و اشباع منفی میشه و باهاش به رله و ترانزیستور دستور بدید
                  موفق باشید
                  مهندس مسئله نوسانات زیادی هست که ممکنه در مرز 10 ولت صورت بگیره
                  برای همین باید از مدار اشمیت تریگر استفاده کرد

شما مدار اشمیت تریگری سراغ دارید که با آپ آمپ کار کنه
                  و حد پایین و بالا رو خودمون تنظیم کنیم ؟؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rezamajdi نمایش پست ها
                    مهندس مسئله نوسانات زیادی هست که ممکنه در مرز 10 ولت صورت بگیره
                    برای همین باید از مدار اشمیت تریگر استفاده کرد

شما مدار اشمیت تریگری سراغ دارید که با آپ آمپ کار کنه
                    و حد پایین و بالا رو خودمون تنظیم کنیم ؟؟؟؟

درسته،حواسم نبود
                    برای اونش میشه راه حل داد...با دیود و خازن و....
                    ولی خب اشمیت تریگر اصولی تره
                    خواستم سختش نکنم من
                    چند قسمت پایانی فیلم های اموزش طراحی انالوگ استاد کی نژاد به طراحی اشمیت تریگر می پرداخت تا جاییکه یادمه
                    اشمیتی که یه جا باشه و بشه تنظیم کرد نمیشناسم ولی باید باشه
                    ................Fx7SAM................

دیدگاه

سلام
                      یک ماژول رله 4کانال 5 ولت دارم که خوب طبیعتا با منفی تحریک میشه .
                      می خواهم این ماژول را با 24 ولت تحریکش کنم .
                      جستجو کردم راهش تقسیم مقاومتی هست
                      برای روشن کردن هر رله 60 میلی آمپر 5 ولت مصرف میکنه
                      4 تا رله فعال بشه حداکثر 240 میلی آمپر برابر 1.1 وات مصرف می کنه
                      لطفا راهنمایی بفرمایید آرایش و مقدار مقاومتها چطور و چقدر باشد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حمید حمید نمایش پست ها
                        سلام
                        یک ماژول رله 4کانال 5 ولت دارم که خوب طبیعتا با منفی تحریک میشه .
                        می خواهم این ماژول را با 24 ولت تحریکش کنم .
                        جستجو کردم راهش تقسیم مقاومتی هست
                        برای روشن کردن هر رله 60 میلی آمپر 5 ولت مصرف میکنه
                        4 تا رله فعال بشه حداکثر 240 میلی آمپر برابر 1.1 وات مصرف می کنه
                        لطفا راهنمایی بفرمایید آرایش و مقدار مقاومتها چطور و چقدر باشد.
                        سلام
                        فکر نمیکنم تحریک ربطی به مصرف رله داشته باشه. اگر اشتباه نکنم این ماژول ها روشون اپتوکوپلر دارن و شما سیگنال تحریک رو باید نسبت به اپتوکوپلر تنظیم کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hossein.m98 نمایش پست ها
                          سلام
                          فکر نمیکنم تحریک ربطی به مصرف رله داشته باشه. اگر اشتباه نکنم این ماژول ها روشون اپتوکوپلر دارن و شما سیگنال تحریک رو باید نسبت به اپتوکوپلر تنظیم کنید.
                          خوب اپتو کوپلر ایزوله میکنه .اما جریان مصرفی رله که سر جاشه
                          با آمپر متر چک کردم رله اول روشن میشه 60 رله دوم 130 رله سوم 190 رله چهارم 250 میلی جریان میکشه

ممنون اینو که گفتی یه چیزی فهمیدم .اصلا نیاز به هیچی نداره کافیه فقط منفی 24 ولت را به منفی 5 ولت مشترک کنم بعد میتونم با منفی 24 ولت تحریک رله کنم.
                          جدیدترین ویرایش توسط حمید حمید; ۱۶:۲۷ ۱۳۹۹/۰۲/۱۳.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حمید حمید نمایش پست ها
                            خوب اپتو کوپلر ایزوله میکنه .اما جریان مصرفی رله که سر جاشه
                            با آمپر متر چک کردم رله اول روشن میشه 60 رله دوم 130 رله سوم 190 رله چهارم 250 میلی جریان میکشه
                            دوست عزیز اصلا شما متوجه حرف من نشدید! ببینید معمولا برای راه اندازی رله از ترانزیستور استفاده میکنن که جریان کشی از کنترلر (میتونه میکروکنترلر، بورد آردوینو و... باشه) صورت نگیره. ترانزیستور کارش اینه با یه جریان کوچیکی که بهش میدی، یه جریان زیادی رو کنترل میکنه. حالا برای این که به قول شما دوتا مدار از هم ایزوله بشن، از اپتوکوپلر استفاده میکنن.
                            اپتو کوپلر تو سمت اولیه اش یک LED داره که با نور اون LED، ثانویه که میتونه ترانزیستور، ترایاک، گیت منطقی و... باشه رو کنترل میکنه. یعنی شما برای کنترل یه مصرف کننده با اپتوکوپلر، فقط اندازه همون LED جریان برای کنترلش میدید. جریان خود مصرف کننده که از سیگنال کنترلی تامین نمیشه!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hossein.m98 نمایش پست ها
                              دوست عزیز اصلا شما متوجه حرف من نشدید! ببینید معمولا برای راه اندازی رله از ترانزیستور استفاده میکنن که جریان کشی از کنترلر (میتونه میکروکنترلر، بورد آردوینو و... باشه) صورت نگیره. ترانزیستور کارش اینه با یه جریان کوچیکی که بهش میدی، یه جریان زیادی رو کنترل میکنه. حالا برای این که به قول شما دوتا مدار از هم ایزوله بشن، از اپتوکوپلر استفاده میکنن.
                              اپتو کوپلر تو سمت اولیه اش یک LED داره که با نور اون LED، ثانویه که میتونه ترانزیستور، ترایاک، گیت منطقی و... باشه رو کنترل میکنه. یعنی شما برای کنترل یه مصرف کننده با اپتوکوپلر، فقط اندازه همون LED جریان برای کنترلش میدید. جریان خود مصرف کننده که از سیگنال کنترلی تامین نمیشه!
                              بله درسته متوجه شدم
                              اپتوکوپلر بعد از تحریک فقط مثل کلید بسته عمل میکنه و جریان 5 ولت vcc را عبور میده

ممنون اینو که گفتی یه چیزی فهمیدم .اصلا نیاز به هیچی نداره کافیه فقط منفی 24 ولت را به منفی 5 ولت مشترک کنم بعد میتونم با منفی 24 ولت تحریک رله کنم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X