اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل جابجایی قطعه در محیط pcb ؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل جابجایی قطعه در محیط pcb ؟

سلام

آیا در پروتل امکان جابجایی قطعه نسبت به هر کدوم از پینها وجود داره؟

مثلا تو شکل زیر هر کاری میکنم قطعه نسبت به مختصات علامت + سبز رنگ جابجا میشه

جواب:
    برای انجام این کار
    1- اول اون قطعه رو انتخاب کنید
    2- از نوار ابزار روی Move Selection کلیک کنید
    3- حالا روی هر نقطه یا هرکدوم از پایه های اون قطعه کلیک کنید از همون نقطه میتونید قطعه رو جابجا کنید.

پاسخ : مشکل جابجایی قطعه در محیط pcb ؟

فکر کنم منظورتون alignment قطعات هست ؟
    اگه این طوره که با مرکزی که موقع ساخت فوت پرینت براش مشخص شده تنطیم میشه . حالا ممکنه روی پایه باشه یا روی علامت سبز یا ...
    إِنَّ الَّذِینَ یُحِبُّونَ أَنْ تَشِیعَ الْفاحِشَهُ فِی الَّذِینَ آمَنُوا لَهُمْ عَذابٌ أَلِیمٌ فِی الدُّنْیا وَ الْآخِرَهِ وَ اللَّهُ یَعْلَمُ وَ أَنْتُمْ لا تَعْلَمُونَ.
    کسانى که دوست دارند زشتی ها در میان مردم با ایمان شیوع یابد عذاب دردناکى براى آنها در دنیا و آخرت است، و خداوند میداند و شما نمی‏دانید. (نور19)

دیدگاه

مشکل من هم دقیقا همینه یعنی اگه مرکز مثلا روی پین شماره 1 باشه وقتی میخوام قطعه رو جابجا کنم (مثلا از روی پین شماره 3 ) موس میپره روی پین شماره 1 حالا برای حل این مشکل باید چیکار کرد :angry:

دیدگاه

نمیدونم .
        تا حالا این موضوع برام مشکل نبوده . نهایتش میپره دوباره میارم سر جای اولش !

إِنَّ الَّذِینَ یُحِبُّونَ أَنْ تَشِیعَ الْفاحِشَهُ فِی الَّذِینَ آمَنُوا لَهُمْ عَذابٌ أَلِیمٌ فِی الدُّنْیا وَ الْآخِرَهِ وَ اللَّهُ یَعْلَمُ وَ أَنْتُمْ لا تَعْلَمُونَ.
        کسانى که دوست دارند زشتی ها در میان مردم با ایمان شیوع یابد عذاب دردناکى براى آنها در دنیا و آخرت است، و خداوند میداند و شما نمی‏دانید. (نور19)

دیدگاه

بله که میشه! اگر کلید کنترل ایکس رو بزنید قطعه حذف نمیشه باید روی یک نقطه از قطعه کلیک کنید تا حذف بشه! این نقطه جایی هست که موقع پیست کردن به ماوس میچسبه! و میتونید موقع پیست کردن نسبت به این نقطه قطعه رو بچرخونید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط voyager2020
            بله که میشه! اگر کلید کنترل ایکس رو بزنید قطعه حذف نمیشه باید روی یک نقطه از قطعه کلیک کنید تا حذف بشه! این نقطه جایی هست که موقع پیست کردن به ماوس میچسبه! و میتونید موقع پیست کردن نسبت به این نقطه قطعه رو بچرخونید
            ممنون از پاسختون
            ولی این قضیه حذف شدن چی بود ؟
            بحث پرش مطرح بود .
            رفتم تست کردم .
            ctrl+x رو که بزنیم بریم رو قطعه هر جا کلیک کنیم میتونیم با space حول همون نقطه بچرخونیم . درست فهمیدم ؟ ( همینجوری اجرا شد )

دیدگاه

درسته اصولا کپی و کات کردن در التیوم همینطوری اجرا میشه یعنی اگر کپی یا کات رو بزنید قطعه کپی یا کات نمیشه باید روی یک نقطه از قطعه به عنوان رفرنس کلیک کنید بعد از این کلیک قطعه موقع پیست کردن از همین نقطه به ماوس متصل میشود! و چون چرخش هم نسبت به مکان ماوس هست میتونید از چرخش هم در هنگام پیست کردن استفاده کنید!
              --
              پرش به خاطر نقطه ی مرجع هست که هنگام ساخت قطعه یک جایی از قطعه به عنوان مرجع انتخاب میشه -میتونید هنگاسم ساخت قطعه هر نقطه ای رو به عنوان مرجع انتخاب کنید که هنگام کنترل قطعه از این نقطه به ماوس متصل میشه

دیدگاه

پرش به خاطر نقطه ی مرجع هست که هنگام ساخت قطعه یک جایی از قطعه به عنوان مرجع انتخاب میشه -میتونید هنگاسم ساخت قطعه هر نقطه ای رو به عنوان مرجع انتخاب کنید که هنگام کنترل قطعه از این نقطه به ماوس متصل میشه
                حالا اگه فرضا هنگام ساخت نقطه مرجع رو پین شماره 1 در نظر بگیر و موقع قطعه گذاری بخوایم موقعیت قطعه رو نسبت به مثلا پین شماره 4 تغییر بدیم باید چیکار کرد؟

یه سوال دیگه اینکه از کجا بدونیم توی روت دستی مدارچاپی همه اتصالات برقرار شده و چیزی فراموش نکردیم ؟

دیدگاه

بعد از ساخت قطعه تغییر نقطه ی مرجع رو فکر نمیکنم بدون تغییر کتابخانه امکان پذیر باشه مگر به روش بالا!
                  از project options تب connection matrix
                  --
                  :redface:
                  برای پی سی بی میتونید از منوی design گزینه ی rule wizard رو بزنید و در قسمت electrical رول جدید تعریف کنید
                  un-routed pins
                  unrouted connecions
                  ...
                  خودش به صورت ویزارد براتون میسازه! فقط نکست نکست میزنید :biggrin:

دیدگاه

برای پی سی بی میتونید از منوی design گزینه ی rule wizard رو بزنید و در قسمت electrical رول جدید تعریف کنید
                    un-routed pins
                    unrouted connecions
                    ...
                    خودش به صورت ویزارد براتون میسازه! فقط نکست نکست میزنید :biggrin:
                    یکم بیشتر توضیح میدین ؟ بعد ساخت رول هیچ اتفاقی نمیفته :cry2:
                    خودم عمدا یکی از ترکها رو پاک کردم تا ببینم نشون میده یا نه ولی هیچ اتفاقی نیفتاد

دیدگاه

خب بعد از اتمام طراحی شما از منوی tools اولین گزینه یعنی design rule check رو میزنید پنجره ی مسیج ها باز میشه و کامل توضیحاتش هست روی ارور کلیک کنید نقطه ی قطعی رو نشون میده -کمی باهاش کار کنید دستتون میاد

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X