اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل در مدار رله با اپتوکوپلر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل در مدار رله با اپتوکوپلر

سلام دوستان

من 4 تا رله دارم و قاعدتا باید طبق دیتاشیت مدار رو به صورت زیر میبستم

ولی توی PCB مدار رو به صورت زیر طراحی کردم

حالا در صورتی که مقاومت بین 2 ترانزیستور 4.7K باشه کلا 4 تا رله 350mA میشکن ولی اگر 1K باشه حدود 450mA میکشن ولی هم رله ها و هم اپتوکوپلر و هم ترانزیستور خیلی داغ میشن ؟؟؟!!!!؟؟؟؟
    مقاومت رو چند بزارم ؟
    راستی بگم که یدونه LED رو هم دارم منفیش رو از ترانزیستور BC547 میگیرم
    http://vz.iminent.com/vz/39a77668-19...h-fishing.giff

پاسخ : مشکل در مدار رله با اپتوکوپلر

با سلام
    اینطوری که متوجه شدم شما هر چهارتا رله رو بایه ترانزیستور روشن میکنین.
    روش درست اینه که اول اهم بوبین رله ها رو اندازه بگیرین تا جریانشون تو ولتاژ نامی بدست بیاد. بعدش یه ترانزیستوری براش انتخاب کنین که قابلیت عبور حداقل 120 درصد این جریان رو داشته باشه. بعدشم با توجه به بتای ترانزیستور باید به بیسش جریان مناسب بدین.

در صورت استفاده از اپتوکوپلر برای راه اندازی ترانزیستور، به پارامتر CTR اون حتما توجه کنین، چون باید ولتاژ و جریان مناسب به ورودیش بدین.
    یادتون باشه تو یه مدار سوئیچ خوب، همه المانهای سوئیچ باید فقط تو ناحیه قطع و اشباع کار کنن. اگه بطور کامل قطع یا اشباع نشن، توان تلف میکنن و داغ میشن و در نهایت میسوزن.
    کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

درود بر شما

چرا مدار ساده ی اوپتوکوپلر را به صورت «امیتر فالوور» بسته اید؟ اصلاً لزومی به این کار نبود و همان مدار در داده برگ را می بستید.

حالا چون می فرمایید همه قطعات داغ می شوند، بعید نیست که قطعه یا قطعاتی را در اتصال پایه هاشان اشتباه کرده باشید. ولی این که رله هم "داغ" می شود، یعنی این که یا رله ی شما 12 ولت نیست و مثلا 5 ولت است و یا منبع تغذیه ی شما 12 ولتی نیست و مثلا 24 ولتی است. یک بررسی کلی و با دقت زیاد روی تمام قطعات و مدار خود انجام دهید.

در هر صورت شما باید به این مدار خود اینها را اضافه کنید: 1) بین پایه 4 اوپتو و خط مثبت یک مقاومت 1 کیلو اهم قرار گیرد، 2) پایه 3 اوپتو با یک مقاومت 10 کیلو اهم به زمین وصل شود، و 3) مقاومت R2 از یک کیلو به 4.7 کیلو اهم افزایش داده شود.

پیروز باشید

دیدگاه

سلام

ممنون ، همون مدار دیتاشیت رو میبندم
        راستی مشکل پیدا شد ، رله های 3 ولت بودند !!! ولی من به عنوان 12 ولت خریده بودم حتی توی فاکتور هم 12 ولت خورده ولی .......
        http://vz.iminent.com/vz/39a77668-19...h-fishing.giff

دیدگاه

سلام من تو یه مدار سالم دوتا اپتوکوپلر کشیدم بیرون وجهت تست یه مدار دیگه دقیقا شبیه همون مدار اولی ولی دقت نکردم که پایه*های هاش به کودوم طرف بود حالا می*خوام برسون گردنم رو مدار اولی جهتش رو نمی*دونم لطفا راهنمایی کنید ممنون

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X