اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

آیا مدار spark generator یا جرقه زن زیر کار می کنه؟ و چه تغییراتی نیاز داره؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

آیا مدار spark generator یا جرقه زن زیر کار می کنه؟ و چه تغییراتی نیاز داره؟

سلام.

من برای یه کپسول انفجار نیاز به یه جرقه زن دارم. که 0.5 ثانیه جرقه رو تو شمع ایجاد کنه.

مدار زیر برای این کار مناسب هست؟

یا اگه مدار بهتری سراغ دارین بگین.

با فشار دادن پوش باتون، یه پالس 100 کیلو هرتز به گیت ماسفت میره و اون ور ترانس باید یه ولتاژی حدود 900 ولت ایجاد بشه.

داخل ماسفت هم یه دیود هرزگرد وجود داره که محافظتش میکنه.

فقط میخوام بدونم که مدار عملی هست یا نه . و اگه هست، پارامتر هایی مثل نوع و قطر سیم و فاصله ایزولاسیون و چیز های مربوط به هسته ترانس رو میخوام.

چون که من تو زمینه توانس و اینا مهارت زیادی ندارم.
    [glow=green,2,300][b]بشر ممکن الخطاست
    درخت هرچه پربار تر سر به زیر تر[/glow]

پاسخ : آیا مدار spark generator یا جرقه زن زیر کار می کنه؟ و چه تغییراتی نیاز داره؟

خوب مدار ی که شماتیکش رو ارائه دادید احتیاج به طول موج 100کیلو هرتز داره روی چه ترانسی میخوایید ببندید
    اگر ترانس دست پیچ باشه کار کردن یا نکردنش بستگی به یه سری چیزا داره اگر تصویر بگذارید از ترانس یا مداری که مد نظرتون هست در آخر رو بگید بهتر میشه راهنمائی کرد
    برای گرفتن بهترین نتیجه شما یه اسیلاتور "درایور ماسفت" بسازید خروجی مدار اسیلاتور رو به پایه یک ماسفت بدید با چرخوندن ولوم اسیلاتور و نتظیم فرکانس به بهترین نتیجه قابل دست رس میتونید برسید :

با تاغیر مقادیر مقاومت و خازن در اسیلاتور هایی که با آی سی تایمر555 است میتونید فرکانس چند کیلو تا چند صد کیلو بسته به نیازتون بدست بیارین که اسکریپت های آنلاین برای محاسبه در سایتهای خارجی هست .

یک نمونه اسیلاتور 555 برای ماسفت که میتونید بسازید :
    تنها راهي که به شکست مي انجامد، تلاش نکردن است """کوروش کبیر""""

دیدگاه

پاسخ : آیا مدار spark generator یا جرقه زن زیر کار می کنه؟ و چه تغییراتی نیاز داره؟

نوشته اصلی توسط امیر حسین بیگدلی
      سلام.

من برای یه کپسول انفجار نیاز به یه جرقه زن دارم. که 0.5 ثانیه جرقه رو تو شمع ایجاد کنه.

مدار زیر برای این کار مناسب هست؟

یا اگه مدار بهتری سراغ دارین بگین.
      با فشار دادن پوش باتون، یه پالس 100 کیلو هرتز به گیت ماسفت میره و اون ور ترانس باید یه ولتاژی حدود 900 ولت ایجاد بشه.
      داخل ماسفت هم یه دیود هرزگرد وجود داره که محافظتش میکنه.
      فقط میخوام بدونم که مدار عملی هست یا نه . و اگه هست، پارامتر هایی مثل نوع و قطر سیم و فاصله ایزولاسیون و چیز های مربوط به هسته ترانس رو میخوام.
      چون که من تو زمینه توانس و اینا مهارت زیادی ندارم.
      با سلام خدمت شما کاربر گرامی:
      حداکثر فرکانس کاری ترانس های معمولی با هسته آهنی 20 کیلو هرتز با هسته فریت بین 20 الی 2 مگا هرتز و سیم پیچ بدون هسته یا هوا 2 مگا هرتز به بالا هستند. اگر برای کاری که می خواهی انجام دهی توضیحات کامل بده تا راهنمایی کامل کنم.
      علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
      نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط vahidوحید
        خوب مدار ی که شماتیکش رو ارائه دادید احتیاج به طول موج 100کیلو هرتز داره روی چه ترانسی میخوایید ببندید
        اگر ترانس دست پیچ باشه کار کردن یا نکردنش بستگی به یه سری چیزا داره اگر تصویر بگذارید از ترانس یا مداری که مد نظرتون هست در آخر رو بگید بهتر میشه راهنمائی کرد
        برای گرفتن بهترین نتیجه شما یه اسیلاتور "درایور ماسفت" بسازید خروجی مدار اسیلاتور رو به پایه یک ماسفت بدید با چرخوندن ولوم اسیلاتور و نتظیم فرکانس به بهترین نتیجه قابل دست رس میتونید برسید :

با تاغیر مقادیر مقاومت و خازن در اسیلاتور هایی که با آی سی تایمر555 است میتونید فرکانس چند کیلو تا چند صد کیلو بسته به نیازتون بدست بیارین که اسکریپت های آنلاین برای محاسبه در سایتهای خارجی هست .

یک نمونه اسیلاتور 555 برای ماسفت که میتونید بسازید :

درود بر شما

به نظر من همین مداری که آقای وحید پیشنهاد کرده اند خیلی خوب است و بهتر هم می شود اگر با یک 555 دیگر یک مدار تایمر 0.5 ثانیه ای (طول زمانی که می خواهید جرقه زده شود) بسازید و خروجی آن (پایه 3) را به پایه ی بازنشانی (پایه 4) از 555 مربوط به مدار آقای وحید، که آن را از خط مثبت تغذیه جداکرده اید، وصل کنید. به این ترتیب با روشن کردن دستگاه، های-ولتاژ به مدت 0.5 ثانیه تولید شده و سپس قطع می شود.

همچنین پیشنهاد می کنم برای ترانس مدار از یک «کوئل» خودرو پیکان استفاده کنید. در این حالت، فرکانس 555 مدار آقای وحید را در حدود 10 تا 20 کیلوهرتز انتخاب کنید، زیرا کوئل ها دارای هسته ی آهن نرم هستند و در حدود فرکانسی پیش گفته، بازدهی بهینه ای دارند. می توانید از «وایر» های کوئل و شمع هم برای انجام ارتباط ها و تکمیل دستگاه خود استفاده کنید.

پیروز باشید

دیدگاه

خیلی ممنون. چیزایی که من فهمیدم اینه.

1- اسیلاتور
          2- ماسفت برای تقویت
          3- ترانس های ولتاژ

پس بهترین روش برای ساخت اسیلاتور شد 555. اون حله. فرکانس هم که متغیر قرار شد که بشه.

برای ماسفت هم گیت رو باید پول دان کرد و یه دیود هرزگرد و یه دیود یک سو ساز دیگه هم براش لازمه.

خروجی هم داده میشه به ترانس.

ممنون از همگی. مشکل من فقط عملی بودن مدار بود که حل شد.

دیدگاه

خواهش
            شما بفرمائید چه دستگاه و مداری در آخر مد نظرتون هست تا بهتر راهنمائی بشید

خوب ترانس شماتیک شما 10 به 1000 است
            10 دور اولیه
            1000 دور ثانویه
            یعنی در بهترین حالت 9ولت ضربدر 100 میشه که در کل 900 ولت در خروجی میتونی داشته باشی

های ولتاژ تلوزیون ولتاژ خیلی بیشتری میده از ترانس شماتیک شما ولی جریانش احتمالا کمتر است
            تنها راهي که به شکست مي انجامد، تلاش نکردن است """کوروش کبیر""""

دیدگاه

دوست گرامی
              سالها پیش قصد تجربه ای مشابه با تجربه شما را داشتم
              البته از یک شمع اتومبیل برای روشن کردن یک مشعل اشتفاده میشد ...مدار هم مشابه مدار شما بود و از یک ترانس عادی کاهنده 220 به 6 به صورت معکوس استفاده شده بود .... ولی بعد از راه اندازی مدار با وجود جرقه نسبتا قوی در دو سر شمع ، گاز به هیچ شکلی محترق نمیگردید !!!!!!!
              بعد از مدتها جستجو به تفاوت بین جرقه سرد و جرقه گرم رسیدم ...
              در حقیقت هر جرقه یا تخلیه الکتریکی تنها در صورت داشتن انرژی کافی میتواند دما مورد نظر برای احتراق را ایجاد نماید که در این مورد باید به انرژی ذخیره شده در خازن و یا منتقل شده توسط ترانس بر حسب ژول توجه کامل و دقیق فرمایید
              پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط emitor
                دوست گرامی
                سالها پیش قصد تجربه ای مشابه با تجربه شما را داشتم
                البته از یک شمع اتومبیل برای روشن کردن یک مشعل اشتفاده میشد ...مدار هم مشابه مدار شما بود و از یک ترانس عادی کاهنده 220 به 6 به صورت معکوس استفاده شده بود .... ولی بعد از راه اندازی مدار با وجود جرقه نسبتا قوی در دو سر شمع ، گاز به هیچ شکلی محترق نمیگردید !!!!!!!
                بعد از مدتها جستجو به تفاوت بین جرقه سرد و جرقه گرم رسیدم ...
                در حقیقت هر جرقه یا تخلیه الکتریکی تنها در صورت داشتن انرژی کافی میتواند دما مورد نظر برای احتراق را ایجاد نماید که در این مورد باید به انرژی ذخیره شده در خازن و یا منتقل شده توسط ترانس بر حسب ژول توجه کامل و دقیق فرمایید
                خیلی ساده میشه به علت گرم یا سرد بودن جرقه پی برد.

چرا وقتی اتصال کوتاه میشه و خونه فیوز نداره باید دوباره سیم کشی کنی چون خونه همهی سیم هاش ذوب شده؟ چون سیم های داغ شدن.

چرا سیم داغ میشه؟ چون مقاومت داره.

چرا چیزی که مقاومت داشته باشه باعث تولید گرما میشه. چون انرژی الکترون ها به صورت گرما هدر میره.

پس جواب جریانه. شما هرچه قدر هم که ولتاژ داشته باشی ولی جریان نداشته باشی، گرما نداری.

و اینه که فرق بین ترانس جوش ( ولتاژ کم جریان بالا ) و کویل تسلا (ولتاژ بالا جریان کم ) رو مشخص میکنه.

حق با شماست. راهش هم که گفتین: خازن

خازن میتونه جریان لحظه ای بالایی رو تولید کنه در حالی که آرام آرام شارژ میشه.

واقعا ازتون ممنونم. چون من فکر هیچ خازنی تو مدار نبودم!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X