اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد مبدل دیجیتال به انالوگ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال در مورد مبدل دیجیتال به انالوگ

با سلام
    خدمت دوستان عرض کنم.من تا حالا با ای سی های مبدل دیجیتال به انالوگ کار نکردم.دقت بالایی نیاز دارم.کسی از دوستان اطلاعاتی در این مورد داره برام بذاره .و چه نکاتی باید در انتخاب ای سی باید در نظر بگیرم(ورودی ای سی نیز 8 بیت است)

پاسخ : سوال در مورد مبدل دیجیتال به انالوگ

نوشته اصلی توسط mostafa6369
    با سلام
    خدمت دوستان عرض کنم.من تا حالا با ای سی های مبدل دیجیتال به انالوگ کار نکردم.دقت بالایی نیاز دارم.کسی از دوستان اطلاعاتی در این مورد داره برام بذاره .و چه نکاتی باید در انتخاب ای سی باید در نظر بگیرم(ورودی ای سی نیز 8 بیت است)
    سلام
    خب با ورودی 8 بیت که نمیتونی دقت بالایی بگیری
    شما بگو چه مقدار دقت نیاز داری و با چه سرعتی باید خروجی تغییر کنه
    درایور شبکه و nRF24L01
    کاتالوگ محصولات
    کنترلر CNC شش محوره براي پرينتر 3D و Pick n Place
    شبيه ساز تک تيرانداز و سيبل ديجيتال با پردازش تصوير
    فروش اسيلوسکوپ GWinstek GOS-630FC

دیدگاه

نوشته اصلی توسط بسطام بیرامی
      سلام
      خب با ورودی 8 بیت که نمیتونی دقت بالایی بگیری
      شما بگو چه مقدار دقت نیاز داری و با چه سرعتی باید خروجی تغییر کنه
      در حقیقت من سرعت و دقت واسم مهم هستش.تا حالا هم با این مبدل ها کار نکردم و هیچ اطلاعاتی ازشون ندارم
      میخوام خروجی یه شمارنده باینری را تبدیل به ولتاژ 3.3 ولت تا 9.9 ولتی تبدیل کنم.واسه همین سراغشون گرفتم.اگر هم میگین با 8 بیت دقت بالایی نداره میتونم ورودی را به جای 8 بیت از 16 بیت یا بیشتر استفاده کنم.حالا میشه راهنماییم کنید.ممنون

دیدگاه

در حقیقت من سرعت و دقت واسم مهم هستش.تا حالا هم با این مبدل ها کار نکردم و هیچ اطلاعاتی ازشون ندارم
        میخوام خروجی یه شمارنده باینری را تبدیل به ولتاژ 3.3 ولت تا 9.9 ولتی تبدیل کنم.واسه همین سراغشون گرفتم.اگر هم میگین با 8 بیت دقت بالایی نداره میتونم ورودی را به جای 8 بیت از 16 بیت یا بیشتر استفاده کنم.حالا میشه راهنماییم کنید.ممنون
        ببینید شما اولا باید منظورتون رو از دقت بالا بگید
        وقتی ولتاژ شما قراره از 3.3 تا 9.9 تغییر کنه دقت میشه اختلافشون تقسیم بر 2 به توان تعداد بیت های ورودی
        برای 8 بیت دقت میشه 25.78 میلی ولت
        برای 16 بیت هم 100.7 میکرو ولت
        اگر دقیق تر بگید میخوای چیکار کنی بهتر میشه راهنماییت کرد
        درایور شبکه و nRF24L01
        کاتالوگ محصولات

دیدگاه

ببینید شما اولا باید منظورتون رو از دقت بالا بگید
          وقتی ولتاژ شما قراره از 3.3 تا 9.9 تغییر کنه دقت میشه اختلافشون تقسیم بر 2 به توان تعداد بیت های ورودی
          برای 8 بیت دقت میشه 25.78 میلی ولت
          برای 16 بیت هم 100.7 میکرو ولت
          اگر دقیق تر بگید میخوای چیکار کنی بهتر میشه راهنماییت کرد
          ممنون که جواب دادین
          ببینید من قبلا رو یه مداری این تغییرات ولتاژ بین 3.3 ولت تا 9.9 ولت توسط یه پتانسومتر تغییر میدادیم(خود پتانسومتر هم به یه موتوری کوپل بود پس زمانیکه از اطریق سیستم کنترل فرمان داده میشد این فرمان به سر موتور رفته و باعث چرخش اون و متناسب با اون تغییرات اهم پتاسومتر همراه بوده.و ولتاژ ما نیز چون مقدار مقاومت تغییر میکرده بین محدوده 3.3 ولت تا 9.9 ولت تغییر میکرد).حالا میخوام فرمانیکه از سیستم کنترل برای اون موتور میرفت را بصورت دیجیتالی عمل کنم.یعنی بدم به یک ای سی کانتر .که خروجی اون باینری هست و از خروجی باینری اون بدم یه مبدل دیجتال به انالوگ و خروجی این انالوگ را استفاده کنم.امیدوارم خوب توضیح داده باشم و بتونی کمکم کنید

دیدگاه

ممنون که جواب دادین
            ببینید من قبلا رو یه مداری این تغییرات ولتاژ بین 3.3 ولت تا 9.9 ولت توسط یه پتانسومتر تغییر میدادیم(خود پتانسومتر هم به یه موتوری کوپل بود پس زمانیکه از اطریق سیستم کنترل فرمان داده میشد این فرمان به سر موتور رفته و باعث چرخش اون و متناسب با اون تغییرات اهم پتاسومتر همراه بوده.و ولتاژ ما نیز چون مقدار مقاومت تغییر میکرده بین محدوده 3.3 ولت تا 9.9 ولت تغییر میکرد).حالا میخوام فرمانیکه از سیستم کنترل برای اون موتور میرفت را بصورت دیجیتالی عمل کنم.یعنی بدم به یک ای سی کانتر .که خروجی اون باینری هست و از خروجی باینری اون بدم یه مبدل دیجتال به انالوگ و خروجی این انالوگ را استفاده کنم.امیدوارم خوب توضیح داده باشم و بتونی کمکم کنید
            چیزی که من متوجه شدم
            شما یه فرمان میفرستادید که یه موتور کوچک را بچرخونه
            چرخش موتور باعث چرخیدن اهرم ولوم میشده و با تغییر مقدار مقاومت در یک تقسیم مقاومتی یه ولتاژ متغییر دریافت میکردی
            تا اینجا من اینطوری متوجه شدم
            فقط نمیدونم این کانتر برای چییه
            از این ولتاژی که درست کردی به این روش برای چه کاری استفاده میکنی ( جریانش چقده؟! ) اصولا ار تقسیم مقاومتی نمیشه جریان کشید
            یه شماتیکی یا عکسی از کاری که کردی بکشی شاید بهتر متوجه شم
            ولی با این اوصاف به نظرم R2R استفاده کنی بهتر باشه
            این روشی که داشتی نه دقت داشته نه جریان خوب و ثابت
            درایور شبکه و nRF24L01
            کاتالوگ محصولات

دیدگاه

چیزی که من متوجه شدم
              شما یه فرمان میفرستادید که یه موتور کوچک را بچرخونه
              چرخش موتور باعث چرخیدن اهرم ولوم میشده و با تغییر مقدار مقاومت در یک تقسیم مقاومتی یه ولتاژ متغییر دریافت میکردی
              تا اینجا من اینطوری متوجه شدم
              فقط نمیدونم این کانتر برای چییه
              از این ولتاژی که درست کردی به این روش برای چه کاری استفاده میکنی ( جریانش چقده؟! ) اصولا ار تقسیم مقاومتی نمیشه جریان کشید
              یه شماتیکی یا عکسی از کاری که کردی بکشی شاید بهتر متوجه شم
              ولی با این اوصاف به نظرم R2R استفاده کنی بهتر باشه
              این روشی که داشتی نه دقت داشته نه جریان خوب و ثابت
              بله درست متوجه شدین.اما مطمین باش که جریان زیادی نمیکشه.فقط تنها عیبشاین هستش که طرحش قدیمیه و با تغییرات موتور این کار انجام میشه.برای تغییر دادن موتور و متناسب با اون پتانسیومتر شما فرض کن دو کلید پوش باتونی وجود داره که یکی موتور را در جهت راست و کلید دوم موتور را در جهت چپ به حرکت در میاره و از طریق اون تقسیم ولتاژی .ولتاژ بین 3.3 ولت تا 9.9 ولت را واسه ما فراهم میکنه
              خوب منم از اون دو کلید برای یه ای سی شمارنده که بصورت بالا و پایین شمار است استفاده کردم،بنابراین با استفادا از اون دو کلید اصلی شمارنده ما یا بصورت صعودی یا بصورت نزولی میشماره.خروجی شمارنده هم که باینری شده دادم به یه مبدل دیجتالی به انالوگ و..... بقیه کار .حالا بنظرتون این کار درست نیست،اگر پیشنهاد دیگری دارین بفرمایین

دیدگاه

بله درست متوجه شدین.اما مطمین باش که جریان زیادی نمیکشه.فقط تنها عیبشاین هستش که طرحش قدیمیه و با تغییرات موتور این کار انجام میشه.برای تغییر دادن موتور و متناسب با اون پتانسیومتر شما فرض کن دو کلید پوش باتونی وجود داره که یکی موتور را در جهت راست و کلید دوم موتور را در جهت چپ به حرکت در میاره و از طریق اون تقسیم ولتاژی .ولتاژ بین 3.3 ولت تا 9.9 ولت را واسه ما فراهم میکنه
                خوب منم از اون دو کلید برای یه ای سی شمارنده که بصورت بالا و پایین شمار است استفاده کردم،بنابراین با استفادا از اون دو کلید اصلی شمارنده ما یا بصورت صعودی یا بصورت نزولی میشماره.خروجی شمارنده هم که باینری شده دادم به یه مبدل دیجتالی به انالوگ و..... بقیه کار .حالا بنظرتون این کار درست نیست،اگر پیشنهاد دیگری دارین بفرمایین
                خب ببین من برای این کار این روش ها رو پیشنهاد نمیکنم
                تقریبا هم کسی دیگه از این روشها استفاده نمیکنه
                این مدارو میشه راحت با میکرو بست و جواب گرفت نگفتی چه دقتی مد مظرته و میخوای این ولتاژ با چه پله ای افزایش یا کاهش پیدا کنه
                ولی چنتا راه داری استفاده از DAC آماده مثلا DAC7611P و میکرو یا استفاده از PWM میکرو و فیلتر
                یا حتی میشه از Xmega استفاده کنی که خودش DAC داخلی داره و دقتشم 12 بیته
                یه طبقه تقویت و شیفت هم با پ امپ نیاز داری که بیاد بین 3.3 تا 9.9
                درایور شبکه و nRF24L01
                کاتالوگ محصولات

دیدگاه

خب ببین من برای این کار این روش ها رو پیشنهاد نمیکنم
                  تقریبا هم کسی دیگه از این روشها استفاده نمیکنه
                  این مدارو میشه راحت با میکرو بست و جواب گرفت نگفتی چه دقتی مد مظرته و میخوای این ولتاژ با چه پله ای افزایش یا کاهش پیدا کنه
                  ولی چنتا راه داری استفاده از DAC آماده مثلا DAC7611P و میکرو یا استفاده از PWM میکرو و فیلتر
                  یا حتی میشه از Xmega استفاده کنی که خودش DAC داخلی داره و دقتشم 12 بیته
                  یه طبقه تقویت و شیفت هم با پ امپ نیاز داری که بیاد بین 3.3 تا 9.9
                  دقت 0.05 ولت یا 0.01 ولت
                  با میکرو هم کمی کار کردم.البته زبان بیسیک.الان هم دارم زبان سی یادمیگیرم.میتونید کمکم کنید ،برنامه یا مدارش برام بذارین.ممنون

دیدگاه

دقت 0.05 ولت یا 0.01 ولت
                    با میکرو هم کمی کار کردم.البته زبان بیسیک.الان هم دارم زبان سی یادمیگیرم.میتونید کمکم کنید ،برنامه یا مدارش برام بذارین.ممنون
                    یک صدم ولت که دقت بالا نیست
                    ده میلی ولت رو میشه با تغذیه 5 ولت و ده بیت بدست آورد
                    البته هر پله میشه 4.8 ولت و دو برابر دقت شما
                    با یه میکرو ساده مثل مگا8 یا مگا 48 راحت با pwm میتونی بدست بیاری
                    درایور شبکه و nRF24L01
                    کاتالوگ محصولات

دیدگاه

یک صدم ولت که دقت بالا نیست
                      ده میلی ولت رو میشه با تغذیه 5 ولت و ده بیت بدست آورد
                      البته هر پله میشه 4.8 ولت و دو برابر دقت شما
                      با یه میکرو ساده مثل مگا8 یا مگا 48 راحت با pwm میتونی بدست بیاری
                      همین دقت واسه کارم کافیه.البته اگر دقت بالاتر هم باشه که چه بهتر
                      حالا میتونید بابت میکرو وpwm که گفتین راهنماییم کنید

دیدگاه

همین دقت واسه کارم کافیه.البته اگر دقت بالاتر هم باشه که چه بهتر
                        حالا میتونید بابت میکرو وpwm که گفتین راهنماییم کنید
                        دوست عزیز شما آمرزش برنامه نویسی میکرو رو که بخونی و واحد pwm رو راه بندازی تمومه
                        فرکانسشم بالا بگیر کریستالم 16 مگ بذار بعد یه فیلتر RC براش بذار
                        حالا فعلا ایناشو راه بنداز من شماتیکشم دقیق بت میدم توی کدم مشکل داشتی کمکت میکنم
                        دو تا دکمه هم بذار برای افزایش و کاهش ولتاژ
                        یه طبقه تقویتم میخواد که اونم وقت کنم برات میفرستم
                        درایور شبکه و nRF24L01
                        کاتالوگ محصولات

دیدگاه

دوست عزیز شما آمرزش برنامه نویسی میکرو رو که بخونی و واحد pwm رو راه بندازی تمومه
                          فرکانسشم بالا بگیر کریستالم 16 مگ بذار بعد یه فیلتر RC براش بذار
                          حالا فعلا ایناشو راه بنداز من شماتیکشم دقیق بت میدم توی کدم مشکل داشتی کمکت میکنم
                          دو تا دکمه هم بذار برای افزایش و کاهش ولتاژ
                          یه طبقه تقویتم میخواد که اونم وقت کنم برات میفرستم
                          با سلام
                          شرمنده مجددا مزاحم شدم
                          یه چیزی ذهنمو مشغول کرده و مجددا اومدم تا از شما کمک کنم.اگر فرض کنیم با PWM اون مدارو را ساختیم.با توجه به اون رنج خروجی ولتاژ که بین 3.3 ولت تا 9.9 ولت گفتم.به فرض اینکه واسه ای سی یا مدار مشکل پیش بیاد(این احتمال را شما یک در هزار فرض کنید.چون واسه کاری که میخوام حالت امنیتش خیلی بالا هست.و واسه همین این احتمالات را در نظر میگیرم).در ضمن فرض کنیم مدار اول کار خودشو درست داره انجام میده و ولتاژ خروجی مثلا 6 ولت تنظیم شده و در این لحظه واسه مدار مشکلی پیش بیاد.من میخوام در هر صورتی و با بوجود امدن مشکل همون 6 ولت که قبلا بوده .همون مقدار باشه.یعنی یه حالت حافظه دار داشته باشیم که اگر واسه مدار هم مشکلی پیش بیاد .اون ولتاژ خروجی ناگهان کم یا افزایش پیدا نکنه.واسه این موضوع چه کار کنم.

دیدگاه

با سلام
                            شرمنده مجددا مزاحم شدم
                            یه چیزی ذهنمو مشغول کرده و مجددا اومدم تا از شما کمک کنم.اگر فرض کنیم با PWM اون مدارو را ساختیم.با توجه به اون رنج خروجی ولتاژ که بین 3.3 ولت تا 9.9 ولت گفتم.به فرض اینکه واسه ای سی یا مدار مشکل پیش بیاد(این احتمال را شما یک در هزار فرض کنید.چون واسه کاری که میخوام حالت امنیتش خیلی بالا هست.و واسه همین این احتمالات را در نظر میگیرم).در ضمن فرض کنیم مدار اول کار خودشو درست داره انجام میده و ولتاژ خروجی مثلا 6 ولت تنظیم شده و در این لحظه واسه مدار مشکلی پیش بیاد.من میخوام در هر صورتی و با بوجود امدن مشکل همون 6 ولت که قبلا بوده .همون مقدار باشه.یعنی یه حالت حافظه دار داشته باشیم که اگر واسه مدار هم مشکلی پیش بیاد .اون ولتاژ خروجی ناگهان کم یا افزایش پیدا نکنه.واسه این موضوع چه کار کنم.
                            سلام
                            میشه یه کارایی کرد ولی خب باید ببینی چه مدت بعد از قطع شدن ورودی همون مقدار بمونه
                            برای یه مدت مشخص میشه این کارو کرد و نهایتا یه آلارم بده یا موتورو قطع کنه
                            باز میگم بستگی به کارت داره تا متناسب با اون بشه مداراتی رو طراحی کرد
                            درایور شبکه و nRF24L01
                            کاتالوگ محصولات

دیدگاه

سلام
                              میشه یه کارایی کرد ولی خب باید ببینی چه مدت بعد از قطع شدن ورودی همون مقدار بمونه
                              برای یه مدت مشخص میشه این کارو کرد و نهایتا یه آلارم بده یا موتورو قطع کنه
                              باز میگم بستگی به کارت داره تا متناسب با اون بشه مداراتی رو طراحی کرد
                              عملا زمانیکه خروجی روی یه مقداری تنظیم شد در هیچ حالتی نباید تغییرات داشته بایم.شاید این زمان در حد میلی ثانیه باشد

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X