اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

دریافت 12 ولت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

دریافت 12 ولت

سلام دوستان
    من میخوام از پایه میکرو 12 ولت بگیرم بدم به چیزی که 6-7 آمپر جریان میکشه
    رله که استفاده میکنم به محض اینکه رله وصل میشه باز قطع میشه!!! حتی رله 10 آمپر گذاشتم نشد!
    با چه مداری میتونم این کارو بکنم؟ که وقتی پایه میکرو صفره خروجیش صفر باشه و وقتی پایه میکرو 1 میشه خروجی 12 ولت بشه و تحمل 6-7-8 آمپر داشته باشه
    مرسی پیشاپیش

پاسخ : دریافت 12 ولت

نوشته اصلی توسط ameen.kh
    سلام دوستان
    من میخوام از پایه میکرو 12 ولت بگیرم بدم به چیزی که 6-7 آمپر جریان میکشه
    رله که استفاده میکنم به محض اینکه رله وصل میشه باز قطع میشه!!! حتی رله 10 آمپر گذاشتم نشد!
    با چه مداری میتونم این کارو بکنم؟ که وقتی پایه میکرو صفره خروجیش صفر باشه و وقتی پایه میکرو 1 میشه خروجی 12 ولت بشه و تحمل 6-7-8 آمپر داشته باشه
    مرسی پیشاپیش
    سلام
    شما که مستقیما نمیتونی 12 ولت بگیری که از میکرو
    یعنی چی رله قطع میشه ؟ شاید برنامه مشکل داره
    بهترین راه همون رله است
    چطوری رله رو با میکرو بایاس کردی ؟

دیدگاه

حداقل مدارش اینه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
        حداقل مدارش اینه

دقیقا همینطوری رله رو وصل کردم ولی به محض اینکه کلیدش میچسبه قطع میشه! نمیدونم چرا :cry2:

نوشته اصلی توسط mohammad safarnejad
        سلام
        شما که مستقیما نمیتونی 12 ولت بگیری که از میکرو
        یعنی چی رله قطع میشه ؟ شاید برنامه مشکل داره
        بهترین راه همون رله است
        چطوری رله رو با میکرو بایاس کردی ؟
        برنامه که مشکلی نداره چون شبیه سازیش جواب میده
        مستقیما که میدونم نمیشه! ولی با یه ماسفتی چیزی :redface:

دیدگاه

عکس از مدارت بزار
          منبع تغذیه رو چک کن ببین جوابگوی تغذیه کل مدار هست یا نه

دیدگاه

این عکس مدارم هست
            من میخوام این موتور یکم ساعتگرد بچرخه یکم پادساعتگرد
            من اون قسمت رله رو گذاشتم توی عکس چون مشکلم با این یه تیکه س
            رله هایی که استفاده کردم 5 ولت واسه بوبینشه- و کلیدش تا 10 آمپر تحمل داره
            سیم پیچ رله یه پایش به 5 ولت وصله و پایه ی دیگش از طریق ترانزیستور به پایه میکرو اومده که وقتی پایه میکرو یک میشه، زمین رو به پایه رله وصل کنه و کلیدشو بچسبونه
            حالا چون میخوام موتورم چپگرد و راستگرد بچرخه از 4 تا رله استفاده کردم که تو یه فاز کار 12 ولت و زمین رو به ترتیب به پایه های R و L موتور بده و تو فاز بعدی اینا رو جابجا کنه یعنی 12 رو بده به L و زمین رو به R موتور
            واسه اسن کار وقتی یه کلیدی زده بشه، اول پایه B1 یک میشه بعدش B1 صفر میشه و B0 یک میشه. یعنی یه حالت الاکلنگی!
            حالا اگه من خروجی رله رو LED بذارم به خوبی مدار کار میکنه
            ولی وقتی موتور رو میذارم به محض اینکه رله وصل میشه سریع قطع میشه :cry2:
            لطفا اگه میتونید کمک کنید این مشکل حل شه دم همتون گرم
            هم اکنون به یاری سبزتان نیازمندم :mrgreen:

دیدگاه

سلام
              برنامه و فایل پروتوس رو بزارید

دیدگاه

از ماسفت های قدرت استفاده کنید! مثلا IRFZ44 که گیتش مستقیما به میکرو متصل میشه چون لاجیک هست و جریان کشی گیتش کمتر از 1میلی آمپر هست!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mobin-m
                  از ماسفت های قدرت استفاده کنید! مثلا IRFZ44 که گیتش مستقیما به میکرو متصل میشه چون لاجیک هست و جریان کشی گیتش کمتر از 1میلی آمپر هست!
                  مرسی اینم امتحان میکنم ولی آخه مشکل رله چی میتونه باشه؟؟

دیدگاه

رله برای سوئیچ کردن جریان DC مناسب نیست و کنتاکت هاش در جریان بالا ی DC به هم می چسبند!! من برای موتور های 10 آمپری از رله های صنعتی 100 آمپر استفاده کردم که جواب بده!

دیدگاه

با سلام
                      به نظر من رله مشکلی نداره.
                      دوتا احتمال هست. یکی اینکه تغذیه 12 ولت شما زیر بار کم میاره و افت میکنه و افتش سبب افت 5 ولت و ریست شدن میکرو میشه که در این حالت باید ریست شدن میکرو رو چک کنین.

احتمال دوم به ارسال فرمان اشتباه مربوط میشه. اینطوری که اگه ترانزیستور های 7 و 8 یا 6 و 9 باهم فرمان بگیرن، 12 رو به زمین اتصال کوتاه میکنن و دوباره میکرو ریست میشه. بهتره برای حرکت در هر جهت فقط از یه فرمان استفاده کنین.
                      کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mobin-m
                        رله برای سوئیچ کردن جریان DC مناسب نیست و کنتاکت هاش در جریان بالا ی DC به هم می چسبند!! من برای موتور های 10 آمپری از رله های صنعتی 100 آمپر استفاده کردم که جواب بده!
                        مساله اینجاس که من وقتی رله رو مستقیما راه اندازی کنم خیلی خوب کار میده ولی وقتی با میکرو این کارو انجام بدم مشکل داره

دیدگاه

توان تغذیه تو چک کردی؟

یه عکس از بداری که بستی بزار

دیدگاه

از همه دوستان ممنونم
                            من مشکلشو حل کردم ولی نمیدونم دقیقا دلیلش این بوده یا نه! حالا میگم که اگه کسی به این مشکل خورد کمک باشه براش
                            اول که میکرو رو عوض کردم یه میکروی نو استفاده کردم ولی نمیدونم به خاطر این بود یا نه
                            دوم اینکه به جای اینکه دوتا رله ای که قراره 12 و صفر رو به دو سر موتور وصل کنه با یه پایه ی میکرو راه اندازی کنم، با دوتا پایه که همزمان یک میشن راه اندازی کردم
                            در حقیقت به جای اینکه هر پایه دوتا رله رو راه اندازی کنه، الان هر پایه یک رله رو راه اندازی میکنه

دیدگاه

کاملا درسته!

وصل کردن دو ترانزیستور راه انداز رله به یک پین باعث جریان کشیدن بیشتر شده بود و میکرو ریست میکرد!
                              و اینکه میکرو رو عوض کردین توجیهش اینه که احتمالا پورت های میکروی قبلی به علت متحمل شدن جریان بالا آسیب دیده بودن!

خوشحالم بالاخره جواب گرفتین! :job: :job:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X