اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اتصال چندین سنسور به یک پردازنده

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اتصال چندین سنسور به یک پردازنده

سلام دوستان
    خسته نباشید

من تازه کار با روباتیک رو شروع کردم.. منظورم از تازه اینه که تصمیم جدی دارم یک ربات بسازم نه اینکه اطلاعات پایه نداشته باشم...
    من اطلاعاتی در زمینه الکترونیک و مکانیک و نحوه کار کردن ربات ها بلدم و تا حدودی هم با چند زبان برنامه نویسی کار کردم...

سوالی که من دارم اینه که من پروژه ای دارم که باید یه رباتی بسازم که مجهز به چندین سنسور باشه (مثلا حساس به صدا و تعقیب خط و...) حالا اونوقت سوالم اینه که میشه کار کرد همه این سنسور ها و تجزیه و تحلیل داده هاشون رو وابسته به یک واحد پردازش (میکروپروسسور یا...) کرد یا بهتره که برای کار کرد هر بخشی به میکرو یا واحد پردازش جدا بزارم؟

بعدش سوال دیگم اینه که چون این روبات من قراره یجورایی یک مینی رایانه متحرک باشه و برای ساختش از برد رزبری 2 استفاده کردم میتونم مثلا کار کرد همه این سنسور ها رو به عهده پردازنده ی خود برد رزبری بزارم یا نه؟ یعنی دیگه پردازنده برد اصلی با پردازنده سنسور ها متفاوت نباشه و همشون از یه پردازنده که مال رزبری پای هستش استفاده کنن...؟ یا باید طبق سوال اول برای سنسورها پردازنده دیگه ای بزارم؟ اگه نمیشه چه پردازنده ای برای اینکار خوب هستش؟

ممنونم

پاسخ : اتصال چندین سنسور به یک پردازنده

سلام

همه چی بستگی به نوع سنسور هاتون داره!
    مثلا اگه سنسور هاتون با پرتکل I2C کارکنن میتونید همه رو روی یه باس پیاده کنید و بدون میکروکنترلر واسطه به برد راسپری متصل کنید

دیدگاه

خیلی ممنونم
      به جز i2c راه دیگه ای وجود نداره؟ چون من زیاد دل خوشی از این پروتکل ندارم!
      ولی حالا اگه راه دیگه ای نیست چاره ای هم نیست و باید ازش استفاده کرد...
      فقط یه سوال که شما مطمعنید که برد رزبری توانایی کشش تعداد زیادی سنسور رو داره؟

مثلا سنسور تشخیص صوت و رنگ و مادون قرمز و دوربین و پروژکتور و ....! (کمی زیاد شد فک کنم!) و در نهایت این ربات قرار مثلا با چهارتا موتور بدون براش(بصورت کواد) پرواز کنه... رزبری توانایی کنترل همه این کارا رو با هم داره؟ من فک میکنم کنترل پرواز و ارتباط رادیویی خود ربات در حین پرواز اصطلاحا تمرکز زیادی میخواد!

دیدگاه

سلام

راسپری از معجزه های عالم کامپیوتره! اصلا بهش شک نکنید!
        پرتکل های سریال TTL و USB و ..... در راسپری قابل استفاده هستند! اگر سنسور شما با پرتکل دیگری کار میکنه میتونید از مبدل های آماده استفاده کنید!

دیدگاه

ممنون
          یعنی انقدر باحاله این رزبری پای؟! قبلا تو کارهای سبک ازش استفاده کرده بودم ولی تاحالا تجربه اینکارو نداشتم...
          فقط دو تا سوال:
          1. حتی برای خود پرواز هم گفتید میشه از همین رزبری استفاده کرد یعنی میشه برنامه ای بهش داد که بتونه نقش فلاینت کنترل رو ایفا کنه و گیرنده رادیویی رو بهش متصل کرد یا باید فلاینت کنترل جدا داشته باشه؟ که مثلا دستورات پرواز دیگه با فرستنده و گیرنده رادیویی ارسال نشه و رزبری اطلاعات پرواز رو به فلاینت کنترل بده؟
          که بشه مثلا با کیبرد یا یک برنامه از پیش تعریف شده و با کمک صرفا رایانه(همون رزبری) ربات پرواز کنه؟

2. من زیاد با سنسورها کار نکردم و هنوز سنسورهامو تهیه نکردم... اگه لازمه تو تهیه اشون نکات خاصی رو جهت لینک شدنشون با رزبری مد نظر بگیرم میشه اون نکات رو بفرمایید؟ یعنی مثلا سنسور مادون قرمز چندین نوع داره که من باید نوع خاصی شو تهیه کنم؟

ببخشید که اذیتتون کردم...

دیدگاه

سلام

اذیت چیه؟؟ شما رحمتی! :rolleyes:
            کاری هست که نشه با کامپیوتر انجام داد؟ راسپری هم یه مینی کامپیوتره! یکی از دوستام باهاش یه پردازش تصویر خیلی سنگین اجرا کرده و خوب جواب گرفته!
            بله میشه به عنوان فلایت کنترل ازش استفاده کرد! و خیلی فرا تر از اون!

دیدگاه

خیلی خیلی ممنونم...
              به عنوان آخرین سوال این تایپک میخواستم نظرتون رو بپرسم راجب اینکه برای برنامه نویسی برد رزبری و اتصال این همه سنسور و کارایی مختلف شما چه زبان برنامه نویسی ای رو پیشنهاد میکنید؟
              من قبلا با python با رزبری ارتباط برقرار میکردم. میخواستم بپرسم این زبان برای این ربات همه کاره هم به درد میخوره؟

ممنونم

دیدگاه

آره داداش

اون دوستم هم از پایتون برای پردازش تصویر روباتش استفاده کرده بود!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X