اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

رباتیک ارزششو داره؟!

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

رباتیک ارزششو داره؟!

سلام دوستان
    من دانشجوی ترم 4 کارشناسی برق هستم!
    یه سوالی از دوستای این کاره دارم
    من تا حدودی به رباتیک علاقه دارم ولی در عین حال میخوام وقتو انرژیمو رو یه چیزی بزارم که در آینده به دردم بخوره.یعنی محدود به دوران دانشجویی نباشه.میخوام ببینم رباتیک صرفا یه علاقه و سرگرمیه یا بعد از فارغ التحصیلی هم میتونه مفید باشه و به کارای صنعتی کمک کنه؟!
    چه زمینه های رباتیکو واسه فعالیت کردن پیشنهاد میکنید؟! چیزی میخوام که بم دید و ایده بده و در آیندم به درد بخوره!!! :nerd:

پاسخ : رباتیک ارزششو داره؟!

متاسفانه خیلی ها اینطور فکر میکنند که رباتیک در ایران یه سرگرمیه و آینده ای هم نداره
    اما شما با فعالیت در هر زمینه رباتیک میتونید راحت با اطلاعاتی که دارید جذب بازار کار بشید. چون یک فرد رباتیکی با نگاه به یک سیستم یا ماشین عملا همه ی جنبه های اون مثل مکانیک، الکترونیک، برنامه نویسی، کنترل و ... رو با هم میبینه و بهش فکر میکنه. مثلا یه برنامه نویس رباتیک خیلی با یه برنامه نویس صرف و معمولی فرق میکنه و مورد دوم به راحتی نمیتونه جای مورد اول رو بگیره
    چنین افرادی چه در زمینه هایی که صرف یکی از بخش های بالا باشه و چه شامل چند تا از اونا خیلی بهتر از افراد یک بعدی عمل میکنن
    یکی از دوستان میگفت شما اگر در سوسک شناسی هم فرد ماهری باشید حتی در ایران کار براتون هست رباتیک که دیگه جای خودش رو داره. کل صنعت رو اشغال کرده و حتی همین الان کار زیاده چه برسه به چند سال دیگه که فراگیرتر هم میشه.

و اینکه در دانشگاه هیچ چیز قرار نیست یاد بگیرید. پس خودتون شروع کنید به فعالیت و کار کنید.
    در مورد زمینه فعالیت هم اگر تا الان در حد علاقه مندی بوده و تازه میخواید شروع کنید باید بگم فقط شروع کنید!! در هر زمینه ای که امکانش رو دارید چون با شروع کردن راهتون رو پیدا می کنید. در اکثر مواقع با ربات های مسابقه ای واقعی (نه مجازی) شروع میشه از مسیریاب گرفته تا فوتبالیست چون توی اینجور ربات ها آرام آرام با جنبه های مختلف رباتیک آشنا میشید و یادشون میگیرید. اما در زمینه صنعتی یکدفعه با حجم سنگینی از هر کدام از جنبه ها مواجه میشید پس شروع کردن در زمینه صنعتی یه جورایی شدنی نیست اما با شروع کار و آشنا شدنتون میتونید در زمینه صنعتی (که شاید هدف اصلیه) فعالیت کنید .
    شما الان دانشجوی برق هستید اما ممکنه که با شروع فعالیتتون پی به این ببرید که کارتون مثلا توی برنامه نویسی یا مکانیک بهتر از الکترونیکه

AYRIC

دیدگاه

خیلی ممنون از جواب کاملی که دادین
      خب واسه شروع باید چیکار کرد؟! از کجا باید شرو کرد؟! حتما نیاز به یه آدم کار بلد هست که آدمو راهنمایی کنه یا به صورت خوآموزم میشه شروع کرد؟!
      فعلا در حال یادگیری AVR هستم.غیر از میکرو کنترلر چه مهارتایی نیاز داره؟!

دیدگاه

به نظر من چون میخواید از میکروکنترل در زمینه رباتیک استفاده کنید و تازه دارید شروع میکنید بهتره که با میکروی PIC شروع کنید. چون هم صنعتیه هم یادگیریش راحت تره هم منابع بیشتری داره (اگر منظورمون منابع فارسی نباشه) هم سرعت های بالایی داره هم تنوع زیادی داره و ....
        اگه خواستید PIC کار کنید بگید تا بگم از کجا شروع کنید
        در زمینه مکانیک باید یه نرم افزار طراحی بلد باشید مثل autocad یا invertor یا خیلی چیزای دیگه که البته نظر من روی solidworks هست که هم بسیار قویه هم محیط 3 بعدی خوبی داره هم تحلیل های استاتیکی انجام میده خلاصه نسبت به تمام نرم افزارهای دیگه حتی کتیا (که اونقدر سنگینه که با هر سیستمی نمیشه باهاش کار کرد و کاربرد خودش رو داره) بهترینه
        در زمینه الکترونیک هم نرم افزارهایی مثل proteus و altium خیلی مهمه.

به صورت خود آموز هم میتونید کار کنید هرچند یه استاد کارکرده و خوب خیلی سرعت یادگیری رو بالا میبره
        کدوم شهر هستین؟
        AYRIC

دیدگاه

اصفهان هسم
          خودم به زمینه های میکروکنترلر و طراحی مدار های آنالوگو و دیجیتال و راه اندازی ماژول و اینا بیشتر علاقه دارم. اگه نیاز زیادی به مکانیک داشته باشه ترجیح میدم با مکانیکیا به صورت تیمی کار کنم...واقعا از مکانیک بدم میاد D:
          در مورد PIC چیزی نشنیده بودم تا حالا.خودم نظرم این بود که یکم AVR جا افتاد برم ARM یاد بگیرم. حتی FPGA هم خوشم میاد ولی فک نکنم واسه ربات کاربرد داشته باشه گرونم هس! نسبت به ARM بازم میگین PIC بهتره؟!
          کلن به نظرتون یادگیری مقدمات کار چقدر طول میکشه؟
          یعنی دوست داریم به صورت تیمی کارو شرو کنیم ولی به یه نقشه راه نیاز داریم!

دیدگاه

من هم اصفهان هستم میتونیم یه قرار بذاریم و حضوری صحبت کنیم
            در مورد میکروکنترل نیازی نیست که برای یادگیریه یک خانواده، خانواده دیگه رو بلد باشید مگر اینکه بخواید هر دوتا رو بلد باشید اما اگر قصدتون اینه که با یادگیری یک میکرو یه میکروی دیگه رو راحتتر یادبگیرید این اشتباهه چون وقتی که برای میکروی اول میذارید رو میذارید روی میکرو نهایی و روی اون بیشتر کار میکنید(FPGA هم که کلا میکرو نیست و بحثش جداست و اتفاقا باید بگم کاربرد زیادی داره توی رباتیک پیشرفته) و اینکه تا PIC و ARM هستن کلا سراغ AVR نرید چون هیچ توجیهی نداره واقعا
            اما در مورد PIC و ARM اینا یجورایی کارشون باهم متفاوته. شما یه موقع هست که میخواید یه سیستم صنعتی (مثل رباتیک) رو داشته باشید که در کنار پردازش باید امکانات سخت افزاری خوبی داشته باشه که به کار کنترل بیاد (مثلا PWM هایی که PIC برای کنترل موتور داره رو هیچ میکروی دیگه ای نداره) که اینجور جاها PIC
            بهتره اما اگه قراره فقط یه پردازنده مرکزی باشه قراره حجم زیاد دیتا رو پردازش کنه ARM بهتره
            در مورد رباتیک مورد اول مهم تره چون فقط یه کار پردازشی نیست. و اگر قرار باشه که یه میکرو رو بین این دوتا انتخاب کنم من PIC رو انتخاب میکنم چون سری PIC32 حتی از میکروکنترل های ARM هم سریع تره(با میکرو پروسسورهای آرم اشتباه نگیرید) و اینکه PIC سری dsPIC رو داره! اینارو برای شما دارم میگم که میخواید شروع کنید اما کسی ARM رو بلده و باهاش کار کرده با همون ادامه بده بهتره چون سوییچ کردن و یادگیری یه میکروی دیگه زمان بره

اگه با علاقه و پشتکار پیش برید میتونید در کمتر از یک تابستان مقدمات رو یاد بگیرید.
            AYRIC

دیدگاه

داداش رضا قشنگ براتون توضیح دادن! :agree:
              میخواستم بگم با نظر آقا رضا موافقم!

راستی دیگه نگین: "رباتیک ارزششو داره و ...." چون کلاه هامون میره تو هم !!!

موفق باشید

دیدگاه

مرسی از لطفتون آقا رضا. حالا بازم یکم تحقیق میکنیم ببینیم چیکارا باید کرد.اگه کمکی نیاز بود حتما مزاحمتون میشیم
                خب میشه از این به بعد به چشم یه جمله خبری بش نگاه کرد.رباتیک ارزششو داره!
                فقط یه چیز دیگه.یه مرجعی کتابی چیزی که مناسب باشه واسه شروع سراغ ندارین؟! فارسی باشه چه بهتر انگلیسی بودم مشکلی نیس!

دیدگاه

نه چون با کتاب کار شروع نکردم نمیدونم چه کتابهایی الان هست و خوبه
                  اما برای PIC انجمن PIC همین سایت خوبه
                  AYRIC

دیدگاه

حدود شصت تا کتاب از AVR و PIC و ARM دارم

بین اونا برای شروع این چند کتاب خوبه :

میکرو های PIC :

اصول و راهنمای کار با میکروکنترلر های pic --------------------- ناشر : کانون نشر علوم ----------- مترجم :کیهان حدادشرق زبان برنامه نویسی : بیسیک
                    میکروکنترلر های dspic --------------------------- ناشر: نص -------------------------- نویسندگان : فرزاد مظاهریان - محمدمهدی پرتوی فر - مهدیه دهاقیان زبان برنامه نویسی : C
                    آموزش کاربردی میکروکنترلرPIC در قالب 50 پروژه ------------- ناشر : چرتکه ----------- نویسندگان : علیرضا کشاورز با حقیقت - احسان کشاورز رضوان - مجید قاسمی ----- زبان برنامه نویسی : JAL

میکرو های AVR :

مرجع کامل میکروکنترلر های AVR ------------------- ناشر : نص ---------------------- نویسندگان: محمدمهدی پرتوی فر - فرزاد مظاهریان - یوسف بیانلو ----------------- زبان برنامه نویسی : C
                    راهنمای AVR الوندی -------------------------- ناشر : نص --------------------------- نویسنده : صمد الهی ------------------------------ زبان برنامه نویسی : C

دیدگاه

با سلام خدمت دوستان
                      به نظر بنده اگر شما برید دنبال مکاترونیک آینده شغلی و حرفه ای خیلی بهتری خواهید داشت تا رباتیک
                      اگر چه این دو رشته شباهت های زیادی دارند اما مکاترونیک صنعتی تر و کاربردی تره. همچنین می تونید در مکاترونیک روی ربات ها هم کار کنید.
                      الان در آلمان بعد از متخصصان مکانیک بیشترین تقاضای کار برای مهندسین مکاترونیکه و این نیاز در حال رشده و به دلیل انعظاف پذیری خیلی زیاد این رشته برای کارکردن قطعا آینده روشنی داره. اما رباتیک محدود تره و کم تر دیدگاه صنعتی داره و هنوز بیشتر آکادمیک حساب میشه حتی در دنیا.
                      البته یه ایرادی که دانشجویان برقی نسبت به این دو رشته دارند اینه که از مکانیک فرار می کنند اما داشتن دید مکانیکی لازمه ی این دو رشته هستش.

دیدگاه

سلام.من مهندس رباتیکم.پارسال با خود اقا رضا کلاس داشتم.رشتمون امسال از دفترچه وزارت علوم حذف شد.متاسفانه:((((

ولی در کل باید خودت راه بیفتی و کار کنی اگه نه دولت و مسعولین هیچ کاری برات نمیکنن...

از صحبتای اقا رضا هم ممنونم...
                        با ما به ازین باش...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X