اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

این منبع تغزیه عملی هستش(کار میکنه در عمل)؟؟؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

این منبع تغزیه عملی هستش(کار میکنه در عمل)؟؟؟

سلام
    میگم مدار زیر در عمل کار میکنه؟؟؟؟
    ولتاژ ورودی 220 ولت ..فرکانس 50 هرتز...با ترانس تبدیل میشه به 24 ولت و با پل دیودی dc میشه و بعد 2 تا رگولاتور 12 و 5 میزارم سر راهش و از این دو ولتاژ dc پنج و 12 ولت در مدارم استفاده میکنم....
    این مدارش کار میکنه و مشکلی داره یا نداره....؟؟.....مقدار خازن و مقاومتش خوبه؟؟؟؟....چیزی کم نیست؟؟
    اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

اگه دوس دارید سریع به جواب برسید :
    1) قبل از پرسیدن سوال، بسرچید.
    2) سوالاتون رو با جزئیات کامل مطرح کنید.

پاسخ : این منبع تغزیه عملی هستش(کار میکنه در عمل)؟؟؟

خازن 22 میلی فاراد احتمالا هم 50 ولتی میخوای بزارید؟
    مقاومت 1 کیلو رو برای تخلیه خازن قرار دادید؟
    خازن 220 میکر کفایت میکنه نیازیم به مقاومت نیست ولی اگه تونستی یه مقاومت 1 تا 10 اهمی سری کن.
    اسمم بابا برقيه مي دونين کارم چيه دلم مي خواد همه جا که با کمک شما
    مصرف برق کم بشه تا برقمون قطع نشه
    مصرف بي رويه کار خيلي بديه موقع پخش کارتون برق تلويزيون
    اگه يه دفعه بره حوصله مون سر مي ره
    هرگز نشه فراموش لامپ اضافي خاموش

دیدگاه

نوشته اصلی توسط بابا برقی
      خازن 22 میلی فاراد احتمالا هم 50 ولتی میخوای بزارید؟
      مقاومت 1 کیلو رو برای تخلیه خازن قرار دادید؟
      خازن 220 میکر کفایت میکنه نیازیم به مقاومت نیست ولی اگه تونستی یه مقاومت 1 تا 10 اهمی سری کن.
      خازن 50 ولت برا چی؟؟؟ oo: oo: oo: >>> متوجه نشدم دلیلش رو...

والا خازن که برا کاهش ریپل گزاشتم....اون طوری که استادمون میگفت و من یادمه هر چی خازن بیشتر باشه >> ریپل کمتر و ولتاژ خروجی دقیق تر میشه >>>> ولی این طوری که معلومه مثلا اگه خازن 1F بزارم من....یه مدت زمان اولیه طول میشه تا خازن پر بشه ولی بعدش ....
      حرفم درسته؟؟؟؟ :question:

مقاومت هم برا این گزاشتم چون تو چزوه استاد بود.....خودم دربارش فکر نکردم....چرا دروغ بگم :redface:.

من مدار رو تو پروتئوس که شبیه سازی میکنم ارور زیر رو میده.....موقع play کردن پروژه این ارور رو میده....مدار مشکل داره یا مشکل از چیز دیگه هستش؟

دیدگاه

سلام
        درود بر روح اون استاد
        با ورودی و خروجی هر رگولاتور یه دونه خازن الکترولیت 1000 میکرو فاراد 25 ولتی موازی کن
        در واقع شما اگه تو خروجی رگولاتور خازن نذاری ولتاژ خروجی به همه چیز شبیه خواهد شد الا DC :biggrin:

پروتئوس الان به ترانس گیر داده؛ چکش کن

و یه نکته اینکه تو پروتئوس سعی کن همیشه با شماره قطعه کار کنی
        یعنی مثلا برای دیود؛ جای اینکه نمونه معمولی رو بذاری شماره های مثلا 1n4001 یا 1n4007 و ... رو بذار
        آموزش ساخت جعبه برای مدار با نرم افزار Corel Draw - آموزش طراحی تابلو ثابت با Corel Draw و LED Tool - آموزش کرک LED Tool

116 کتابخانه مورد نیاز برای Altium Designer

از دروغ متنفرم؛ هرچند در این مملکت به جرم صداقت، کودن نامیده شوم.

دیدگاه

خازن 50 ولت برا چی؟؟؟ oo: oo: oo: >>> متوجه نشدم دلیلش رو...
          حد اکثر ولتاژ قابل تحمل خازن شما توی اون نقطه 24 ولت داری و خازن 25 ولتی میتونی استفاده کنی اما به شدت عمر پایینی خواهد داشت و باید جانب احتیاط رو رعایت کنی
          خازنی که شما انتخاب کردی خیلی بزرگ و گرون خواهد بود و به دردتم نمیخوره یه خازن 220 میکرو بزاری کفایت میکنه

مقاومت هم برا این گزاشتم چون تو چزوه استاد بود.....خودم دربارش فکر نکردم....چرا دروغ بگم :redface:.
          کار اون مقاومت اینه که وقتی برق قطع میشه بار خازن از طریق اون مقاومت خالی بشه که مشکلی پیش نیاد.لزومی به بودنش نیست

من مدار رو تو پروتئوس که شبیه سازی میکنم ارور زیر رو میده.....موقع play کردن پروژه این ارور رو میده....مدار مشکل داره یا مشکل از چیز دیگه هستش؟
          مدار مشکل نداره و کار میکنه ولی به اپلیکیشنت هم مرتبطه.بارتون چیه؟

اسمم بابا برقيه مي دونين کارم چيه دلم مي خواد همه جا که با کمک شما
          مصرف برق کم بشه تا برقمون قطع نشه
          مصرف بي رويه کار خيلي بديه موقع پخش کارتون برق تلويزيون
          اگه يه دفعه بره حوصله مون سر مي ره
          هرگز نشه فراموش لامپ اضافي خاموش

دیدگاه

نوشته اصلی توسط masoud_m_bf
            با ورودی و خروجی هر رگولاتور یه دونه خازن الکترولیت 1000 میکرو فاراد 25 ولتی موازی کن
            خوب مث این که با انجام کار بالا...ارور ها برطرف شدن
            ولی یه مشکل دیگه...
            وقتی در خروجی LED میزارم ولتاژ رگولاتور 5 ولت تغییر خاصی نمیکنه ووووو لللللییییییییییی
            ولتاژ خروجی رگولاتور 12 ولت تبدیل میشه به 7.7 ولت و ولتاژ خروجی پل دیودی تبدیل میشه به 9 ولت
            oo: :surprised: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: oo:

دیدگاه

چرا ورودی رگولاتور 5 ولت رو از 12 گرفتی؟

برای کم شدن ولتاژ میتونید از یه مقاومت وات بالا استفاده کنید که رگولاتور 12 هم زیاد داغ نکنه.
              مورد استفاده رگولاتور 12 ولت چیه تو مدارتوم؟
              یه عکس هم از مدارت بزاری بد نیست.

دیدگاه

سلام

وقتی 24 ولت AC ترانس به DC تبدیل بشه پیک ولتاژ آن حدود 34 ولت میشه ! یعنی خازن شما بهتره کمتر از 35 ولت نباشه تا آسیب نبینه و عمر بیشتر و بازده بهتری داشته باشه!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط md3848
                  خوب مث این که با انجام کار بالا...ارور ها برطرف شدن
                  ولی یه مشکل دیگه...
                  وقتی در خروجی LED میزارم ولتاژ رگولاتور 5 ولت تغییر خاصی نمیکنه ووووو لللللییییییییییی
                  ولتاژ خروجی رگولاتور 12 ولت تبدیل میشه به 7.7 ولت و ولتاژ خروجی پل دیودی تبدیل میشه به 9 ولت
                  oo: :surprised: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: oo:
                  من اشتباه کردم
                  همونطور که دوستان اشاره کردن خازن اولی رو بالاتر از 35 ولت بگیرید(معمولا ولتاژ خازن رو 1.5 برابر ولتاژ مدار در نظر میگیرن)

و سر راه LED مقاومت 330 اهم بذارید
                  آموزش ساخت جعبه برای مدار با نرم افزار Corel Draw - آموزش طراحی تابلو ثابت با Corel Draw و LED Tool - آموزش کرک LED Tool

دیدگاه

پاسخ : این منبع تغزیه عملی هستش(کار میکنه در &#1593

چرا ورودی رگولاتور 5 ولت رو از 12 گرفتی؟
                    مگه فرقی داره؟ (خروجی رگولاتور 12 ولت رو بدی به رگولاتور 5 ولت ==؟== خروجی پل دیودی رو بدیم به رگولاتور 5 ولت)

برای کم شدن ولتاژ میتونید از یه مقاومت وات بالا استفاده کنید که رگولاتور 12 هم زیاد داغ نکنه.
                    ها آره...باید وات بالا استفاده کرد.....امروز مدار رو بستم رگولاتور 12 ولته خیلی داغ کرده بود....
                    علتش چیه؟؟؟......جریان زیاد؟؟؟...از ولتاژ که فک نکنم باشه...چون ولتاژ چند ولت مگه میوفته رو پایه هاش...

وقتی 24 ولت AC ترانس به DC تبدیل بشه پیک ولتاژ آن حدود 34 ولت میشه !
                    هااااااا......مگه پل دیودی نباید 1-2 ولت از نصف پیک تا پیک ولتاژ وردیش کم کنه و بده به خروجی(یعنی اینجا که خروجی ترانس 24 ولت هستش...خروجی پل دیودی تقریبا میشه 23-24 ولت)؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
                    لذا خازن هم باید بیشتر از 24 باشه.....

امروز من خازن 20 ولت گزاشتم.....خازنه بعد مدتی یهو دوووووود کرد......عین کپسول گاز که یهو گازش خارج میشه....منم ترسیده بودم :mrgreen:......فک کردم الان منفجر میشه .......مدار رو برداشتم شوووتش کردم تا سیم تغزیه ازش جدا بشه oo:......هول کرده بودم در حد تیم ملی :mrgreen:

یه عکس هم از مدارت بزاری بد نیست.
                    همون عکسی که در پست اولی گزاشتم...همونه

مورد استفاده رگولاتور 12 ولت چیه تو مدارتوم؟
                    والا همین طوری....میخوام یه منبع تغزیه با سه تا خروجی 3.3 ، 5 و 12 ولت با خروجی 1 آمپر درست کنم که وصل بشه به برق شهر
                    رفتم پیش استادم گفت که همین پل دیودی های موجود در بازار کار کل مدار رو میکنه(البته غیر از ترانس و منبع سینوسی یا همون برق شهر) ....یعنی این پل دیودی ها ولتاژ های خروجی متفاوتی دارن و انگار داخلشون یه رگولاتور تنظیم ولتاژ هم هستش!!!!
                    درست میگه؟؟؟>؟؟؟؟>>>> راسیتش من زیاد با آی سی های پل دیودی کار نکردم .......حالا باس برم دیتاشیت یکیشون رو نگاه کنم ....

سوال
                    چرا من وقتی مدارم(ترانس+یکسو کننده) رو به بقیه مدار(رگولاتور ها و led) وصل نمیکنم ولتاژ خروجی یکسو کننده برابر 24 ولت هستش ولی وقتی این دو مدار رو به هم وصل میکنم ولتاژ خروجی یکسو کننده برابر 9 ولت میشه(البته در پروتئوس این طوریه)؟؟؟؟؟؟
                    ولی در عمل در هر دو حالت تقریبا (یکی دو ولت اختلاف!) برابر 24 ولت هستش.

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : این منبع تغزیه عملی هستش(کار میکنه در ع

نوشته اصلی توسط md3848
                      مگه فرقی داره؟ (خروجی رگولاتور 12 ولت رو بدی به رگولاتور 5 ولت ==؟== خروجی پل دیودی رو بدیم به رگولاتور 5 ولت)

ها آره...باید وات بالا استفاده کرد.....امروز مدار رو بستم رگولاتور 12 ولته خیلی داغ کرده بود....
                      علتش چیه؟؟؟......جریان زیاد؟؟؟...از ولتاژ که فک نکنم باشه...چون ولتاژ چند ولت مگه میوفته رو پایه هاش...
                      هااااااا......مگه پل دیودی نباید 1-2 ولت از نصف پیک تا پیک ولتاژ وردیش کم کنه و بده به خروجی(یعنی اینجا که خروجی ترانس 24 ولت هستش...خروجی پل دیودی تقریبا میشه 23-24 ولت)؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

امروز من خازن 20 ولت گزاشتم.....خازنه بعد مدتی یهو دوووووود کرد......عین کپسول گاز که یهو گازش خارج میشه....منم ترسیده بودم :mrgreen:......فک کردم الان منفجر میشه .......مدار رو برداشتم شوووتش کردم تا سیم تغزیه ازش جدا بشه oo:......هول کرده بودم در حد تیم ملی :mrgreen:
                      همون عکسی که در پست اولی گزاشتم...همونه
                      والا همین طوری....میخوام یه منبع تغزیه با سه تا خروجی 3.3 ، 5 و 12 ولت با خروجی 1 آمپر درست کنم که وصل بشه به برق شهر
                      رفتم پیش استادم گفت که همین پل دیودی های موجود در بازار کار کل مدار رو میکنه(البته غیر از ترانس و منبع سینوسی یا همون برق شهر) ....یعنی این پل دیودی ها ولتاژ های خروجی متفاوتی دارن و انگار داخلشون یه رگولاتور تنظیم ولتاژ هم هستش!!!!
                      درست میگه؟؟؟>؟؟؟؟>>>> راسیتش من زیاد با آی سی های پل دیودی کار نکردم .......حالا باس برم دیتاشیت یکیشون رو نگاه کنم ....

سوال
                      چرا من وقتی مدارم(ترانس+یکسو کننده) رو به بقیه مدار(رگولاتور ها و led) وصل نمیکنم ولتاژ خروجی یکسو کننده برابر 24 ولت هستش ولی وقتی این دو مدار رو به هم وصل میکنم ولتاژ خروجی یکسو کننده برابر 9 ولت میشه(البته در پروتئوس این طوریه)؟؟؟؟؟؟
                      ولی در عمل در هر دو حالت تقریبا (یکی دو ولت اختلاف!) برابر 24 ولت هستش.
                      ببینید رگولاتور هایی مثل 7805 یا 7812 و... که به رگولاتور های خطی معروف هستن؛ ولتاژ رو از راه تلفات رگوله میکنن
                      بیس اصلیشون هم دیود زنر هست
                      حالا این یعنی چی؟
                      یعنی این سری روگولاتور ها ولتاژ خروجی رو تبدیل میکنن به گرما + ولتاژ خروجی
                      ولتاژ خروجی که همیشه ثابته
                      در نتیجه هر چی ولتاژ ورودی بیشتر باشه گرمای تولیدی بیشتر خواهد بود
                      و این گرما با جریان کشی بیشتر میشه

نمیدونم برای تولید ولتاژ 5 ولت چرا از ترانس 24 استفاده کردید؛ اما برای کاهش گرمای رگولاتور میتونید یه مقاومت وات بالا قبل اون قرار بدید تا ولتاژ کاهش پیدا کنه
                      اگه گرما به خاطر جریان کشی بالا باشه در درجه اول باید از هیت سینک مناسب استفاده کنید و بعد از اون اگه جریان کشی از حد تحمل رگولاتور بیشتر باشه باید با یه ترانزیستور تقویتش کنید

مصرف مدارتون چقدره؟

قطعات در پروتئوس نکات زیادی دارن که باید تنظیم بشه
                      احتمالا ترانسی که گذاشتید نمیتونه جریان مورد نیاز مداری که بعدش طراحی کردید رو تامین کنه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط md3848
                        آره، تلفات 12 ولت بالا میره

علت رو دوستمون بالا گفت. و اینجوریه که مثلا 24V رو بخای به 12 تبدیل کنی و مصرف مدارتم 1A باشه رگولاتور 12*1=12W توان تلف میکنه تا برات 12V بده.

نه رابطش اینجوریه Vsin*1.4=Vdc
                        پک پل دیود کار یکسوسازی میکنه فقط تا اونجایی که من میدونم

منظورم از عکس هم عکس از مداری که بستی فیزیکیش نه شماتیک

دیدگاه

پاسخ : این منبع تغزیه عملی هستش(کار میکنه در &#1593

تو حالت بدون خازن مثل نصف موج سینوسی میشه وقتی خازن میاد مثل یه dc میشه فقط با یه ریپلی....که با افزایش مقدار خازن...ریپل هم کم میشه

و فرمول ولتاژ خروجی به صورت زیره

که ولتاژ پیک تا پیک خروجی ترانس اگه 24 ولت باشه و خازن 1 فاراد و مقاومت 1k و فرکانس منبع 50 باشه داریم....
                          Vriple=0.00048
                          >>>>
                          23.99976=Vout=24-0.5*0.00048

ولی در پروتئوس ولتاژ خروجی تقریبا میشه 11.1 ولت
                          الان این مدار قسمت پل دیودی من هستش که ب صورت زیره
                          طبق فرمول بالا باید بشه 23.9 که در پروتئوس نشد......
                          طبق فرمول شما باید بشه 38.4 که نشد(راستی این فرمول از کجا اومد؟؟؟)

الان من کجاش رو اشتباه میکنم؟؟؟؟
                          کلا غاطی! کردم رفت :angry:

دیدگاه

داداش من این چه توقعیه که از نرم افزار مذخرف پروتئوس داری ؟؟؟؟؟؟
                            این نرم افزار خیلی غیر واقعیه!

اینو در واقعیت تست کن!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط md3848

که ولتاژ پیک تا پیک خروجی ترانس اگه 24 ولت باشه و خازن 1 فاراد و مقاومت 1k و فرکانس منبع 50 باشه داریم....
                              Vriple=0.00048
                              >>>>
                              23.99976=Vout=24-0.5*0.00048
                              اشتباه اول:
                              CV=IT

1V=0.01*0.024

V=0.00024 ریپل

اشتباه دوم:
                              Vout=0.01128

احتمالا منظورت این بوده

24.49952=0.00048-0.5-24 ؟؟؟

اشتباه سوم :

ولی در پروتئوس ولتاژ خروجی تقریبا میشه 11.1 ولت

این که 10.3V هستش! 11.1 کجاس؟

بعدشم چرا زمانی که تو گراف مشخصه اینقدر روش زوم شده؟ بازده 0 تا 1 ثانیه رو برامون بزار

من پروتئوس رو چک کردم مثل ساعت کار میکنه!

اشکالت این بوده که توی مقدار amplitude مقدار RMS رو زدی که اشتباهه باید ولتاژ نصف پیک رو بزنی که میشه 33.9V برای ترانس شما.

اطلاعات بیشتر درمورد amplitude :

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X