ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 20
    2013/09/03
    99
    6

Lock in Amplifier چیست

با عرض سلام خدمت همه دوستان.
    من مداری که در پایین براتون قرار دادم سوالاتی برام بوجود آورده. اولاً اینکه مفهوم ماژول های Lock in Amplifier ها چی هست؟ دوماً به خاطر هزینه اش نمی خوام در این مدار ازش استفاده کنم. آیا یک ناچ فیلتر میتونه کارشو انجام بده یا چیز دیگه ایه؟ اگر ناچ فیلتر میشه سوال دیگه اینکه، دوتا خروجی که از سمت INA داره بهش وارد میشه، اگر من ناچ بذارم به کدوم قسمت از اون باید این دو خروجی را وارد کنم؟ خروجی مستقیم INA که به عنوان ورودی lock in هست، درسته؟ اما خروجی نوسان ساز به کدوم بخش lock in میره؟؟؟

ببخشید عکس مقاله کمی بی کیفیت بود. در ضمن Lock in Amplifier مدلش AD630، هست و INA مدلش AD620 و بقیه TL064 هستن.
    2013/09/03
    99
    6

پاسخ : Lock in Amplifier چیست

کمی هم راجع به موضوع مقاله بگم:
    این مقاله برای اندازه گیری رسانایی پوست یکسری مدار رو بحث و پیاده کرده. اولاً مدار زیر رو قرار داده تا جریان ثابت تولید بشه

مدار تولید جریان ثابت:

در مداری قبلی هم که از نظرتون گذشت خروجی مدار بالایی رو بهش وارد کرده (به عنوان تولید کننده جریان ثابت) و سپس قراره که از یک Lock in (برای حذف 60Hz)، یک فیلتر بالاگذر (0.3Hz) و پایین گذر (3.5Hz) استفاده بشه. اگر سوال دیگه ای از مقاله داشتید بفرمایید یا بگید لینکشو بذارم

اضافه شده در تاریخ :
    خواهشا اگر کسی میتونه کمک کنه :sad:
    2007/11/22
    تبریز
    2,484
    466

شما میخواین بدونین Lock in چیکار میکنه؟
    چیزی تو اینترنت واسش پیدا نکردین؟
    راستش خودم هم درباره این مدار هیچ اطلاعتی ندارم، اما از اونجایی که اول اومده بودین محله ی ما! (انجمن PIC) واسه کمک؛ گفتم چهارتا سوال بپرسم لااقل، شاید بتونم نکته ای رو متوجه بشم و کمکی بکنم یا اینکه پرسیدن سوال، باعث بشه یه راهی به ذهن شما خطور بکنه. :redface:

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

2012/07/21
    834
    24

برای اندازه گیری امپدانس یا مقاومت، راه اصلی و سر راست اینه که شما جریان بدی به عنصرِ تحتِ تست و ولتاژ دو سرش رو اندازه بگیری. مدل های مختلف از پل وتستون و روشهای دیگه هستند که نویز رو کم می کنند و حساسیت اندازه گیری رو زیاد می کنند. همۀ اینها برای جریان، ولتاژ و امپدانس با فرکانس خیلی کم یا عملاً DC هستند.
    همونطور که می دونید حذف نویز در فرکانس DC که اطلاعات سیگنال شما هم همه ش DC ئه بسیار کار سخت و در اکثر مواقع نشدنیه.

راه حل جایگزین برای حذف نویز اینه که شما در مسئله اندازه گیری امپدانس به جای DC بیاید جریان تست رو AC تولید کنید و بدید به عنصرِ تحت تست و ولتاژ AC رو اندازه بگیرید. در این روش شما می دونید اطلاعات اصلی در چه فرکانسی قرار داره و بقیه فرکانس ها رو راحت میشه فیلتر کرد.

و اما، Lock-in Amp چیه. برای کارهای بسیار حساس، جاهایی که نویز بسیار زیاده، جاهایی که SNR در حد افتضاح کمه، جاهایی که سیگنال تقریباً هم سطحِ نویزه، میشه از این روش استفاده کرد. اتفاقاً می شه به صورت آنالوگ یا دیجیتال هم پیاده سازیش کرد. مفهوم این مدل تقویت کننده مخابراتیه؛
    فرض کنید سیگنال جریان شما 20KHz ئه و نویزِ فازش کمه (سینوسیِ تر و تمیز). این جریان رو میدید به امپدانس تحت تست. شما دنبال ولتاژ 20kHz هستید. فلذا ولتاژ قرائت شده رو در فرکانس محلی (دقیقاً 20kHz و تا حد امکان هم فاز) ضرب می کنید. الآن اگه یه LPF قوی بزنید فقط سیگنال DC خواهید داشت که اتفاقاً متناظر با همون اطلاعات شماست (اطلاعات 20kHz ضرب بشه در سینوسیِ 20kHz دو تا مؤلفه در فضای فرکانس میده که یکیش 40kHz ئه و فیلتر میشه و دیگری 0Hz یا DC ئه).

یه نمونه از شرکت Michrochip که به صورت دیجیتال Lock-in Amp پیاده سازی شده:

بیایید با Google آشتی کنیم!
    2013/09/03
    99
    6

خیلی ممنون از پاسختون.
    اگر من نخواهم از این ماژول استفاده کنم شما چی پیشنهاد میدید؟ مداری میشه بست که تا حدودی همین کارو انجام بده؟ راستی یه سوال غیر مرتبط: چرا در مداراتی که برای اندازه گیری ECG در مقالات میذارن از این نوع ماژول استفاده نمیشه؟ یعنی اندازه فعالیت الکتریکی قلب حساسیتش کمتر از رسانایی پوست هست یا دلیل دیگه ای داره و یا در اندازه گیری فعالیت ماهیچه هم خبری ازش نیست. راستش من قبلا رسانایی پوست رو با چند تا OpAmp و AD620 بستم و چون الکترونیکی نیستم با بحث فیلترینگ آشنا نبودم و اعمال نکرده بودم و این مقاله جدیدی که پیدا کردم اولین مقاله است که lock in استفاده کرده (البته اولین برای من :mrgreen. خریداریش برام کمی سنگینه.
    و یه سوال دیگه ای که برام مطرحه مگه شما نمی فرمایید که ما خروجی DC رو به عنوان خروجی Lock in برمی داریم (فرکانس 0 هرتز)، به چه دلیلی بعد از این خروجی دوباره فیلتر گذاشته (البته اگر درست فهمیده باشم)؟
    2012/07/21
    834
    24

در مورد آی سی چیزی نمی دونم.
    پیشنهاد می دم در مورد پردازش سیگنال (از لحاظ عملکردی و تحلیل مدارات عملی) بیشتر مطالعه کنید.

سیگنالِ ECG از نوع اختلاف پتانسیل یا همون ولتاژه. برای این ولتاژ نمی تونید روش های مخابراتی و ضرب کننده فرکانسی و Lock-in Amp استفاده کنید. چون پهنای باند مشخصی داره و توی هر بازه فرکانسی اطلاعات خاصی وجود داره.
    اما، همون طور که قبلاً هم گفتم برای اندازه گیریِ امپدانس شما می تونید از سیگنال DC یا AC استفاده کنید. با توجه به همون توضیحات قبلی، بهتره از سیگنال AC برای اعمال جریان به عنصر تحت تست استفاده کنید.

برای فیلتر Lock-in توجه داشته باشید که خروجیِ این بلوک همه جور فرکانسی هست. شما باید فیلترش کنید که فقط DCش باقی بمونه.

و در آخر، تنها توصیه من به شما اینه که وقتی تصمیم گرفتید پروژه عملی و ساخت آزمایشگاهی انجام بدید، باید کاملاً مصمم باشید و علاوه بر اینکه شب و روز مطالعه و تحقیق می کنید باید هر ساعت و هر دقیقه با شبیه سازی و تحلیل و ساخت مدار و تست و سعی و خطا بر مطالعات خودتون صحه بگذارید. و گرنه بهتره کار عملی انجام ندید...
    2013/09/03
    99
    6

ممنون

اضافه شده در تاریخ :
    ممنون از پاسختون. فقط خواهشاً این سوال رو هم بفرمایید.
    در مقاله، مدار دوم رو گفته برای تولید جریان با دامنه ثابت و ولتاژ با فرکانس 20 هرتز هست. من با پروتئوس شبیه سازیش کردم ولی فقط یک موج DC میده. روی بردبورد چون فقط lm358n داشتم، بستم. فقط با تغییر مقاومت پتانسیومتر تغییر میکنه (البته با مولتی متر اندازه گرفتم).
    مسئله ای هم که جهت مطالعه بیشتر فرمودید حرفتون کاملاً درسته. ولی در نظر داشته باشید که من تا الان 1 سالی هست درگیر الکترونیک شدم و هر چی بلدم از این در و اون دره. من واقعا فرصتم کم بوده ولی دارم تلاشمو میکنم. ممنون میشم کمک بفرمایید.

فایل پروتئوس

2012/07/21
    834
    24

مدار Wein Bridge یه نوسانساز معروفه. ولتاژ سینوسی خروجیشه. بعدش هم مبدل ولتاژ به جریان درست کرده با 2 تا پ امپ.
    بعضی مدارها (مثل نوسانسازها) توی پروتئوس درست شبیه سازی نمی شن.

صورت مسئله کاملاً واضحه؛ منبع جریان با دامنه ثابت و فرکانس ثابت. بیش از 10 روش مختلف برای درست کردنِ این جریان متناوب وجود داره. لزومی نداره هر چی تو مقاله گفته شما هم انجامش بدید.

شبیه سازیتون بدون ولتاژ تغذیه آی سی هاست. تعجبی نداره که کار نمی کنه. می تونید برای سادگی اون بخشِ ضریب تقویت اتوماتیک رو حذف کنید و مقاومت 3.3k رو به زمین وصل کنید.
    2013/09/03
    99
    6

خیلی ممنون. مشکل نوسان ساز با راهنمایی شما حل شد. امروز که قسمت دوم رو مجدد تست می کردم یه سوال جدی برام پیش اومده.
    مگه منطقاً این ولتاژ متناوب نباید به یکی از اتصالات وارد بشه (یکی از دو انگشت دست و سپس بره به 2 و 3 ماژول AD620)؟!! البته شماتیکی که در این مقاله هست هم همین رو گفته، ولی چون شماتیک خیلی واضح نبود و من دیشب عجله ای بستمش، اشتباهاً ورودی AC رو دادم به پین 8 و پین یک AD620 رو زدم به زمین. و یک خروجی متناوب ازش گرفتم که برای چند نفر که امتحان کردم، همون طور که انتظار میرفت خروجی متفاوت بود. ولی امروز صبح که متوجه اشتباهم شدم یه مقاومت 10 کیلو برای گین AD620 به پین 1 و 8 زدم و کل خازن و مقاومت و ورودی AC رو بردم روی ورودهای 2 و 3. اما درست کار نمیکنه. اینکه دو تا پراب به دست شخص باشه یا نباشه فرقی نمیکنه، خروجی یک مدل ثابت رو نشان میده. اشتباهم کجاست؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

لینک فایل پروتئوس

2012/07/21
    834
    24

نقل قول نوشته اصلی توسط tayebeh_it83
    خیلی ممنون. مشکل نوسان ساز با راهنمایی شما حل شد. امروز که قسمت دوم رو مجدد تست می کردم یه سوال جدی برام پیش اومده.
    مگه منطقاً این ولتاژ متناوب نباید به یکی از اتصالات وارد بشه (یکی از دو انگشت دست و سپس بره به 2 و 3 ماژول AD620)؟!! البته شماتیکی که در این مقاله هست هم همین رو گفته، ولی چون شماتیک خیلی واضح نبود و من دیشب عجله ای بستمش، اشتباهاً ورودی AC رو دادم به پین 8 و پین یک AD620 رو زدم به زمین. و یک خروجی متناوب ازش گرفتم که برای چند نفر که امتحان کردم، همون طور که انتظار میرفت خروجی متفاوت بود. ولی امروز صبح که متوجه اشتباهم شدم یه مقاومت 10 کیلو برای گین AD620 به پین 1 و 8 زدم و کل خازن و مقاومت و ورودی AC رو بردم روی ورودهای 2 و 3. اما درست کار نمیکنه. اینکه دو تا پراب به دست شخص باشه یا نباشه فرقی نمیکنه، خروجی یک مدل ثابت رو نشان میده. اشتباهم کجاست؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

لینک فایل پروتئوس

کلاً متوجه نشدم مشکلتون چیه!
    فکر کنم شما می خواستید امپدانس اندازه بگیرید. به امپدانسِ تحت آزمایش جریان بدید و ولتاژ دو سرش رو بخونید.
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 20