اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک برای تکمیل پروژه ساخت پاور بانک حرفه ای!طراحی شماتیک کامل شد

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک برای تکمیل پروژه ساخت پاور بانک حرفه ای!طراحی شماتیک کامل شد

سلام به همه دوستان
    از اونجایی که باطری گوشیم تو مسافرت ها و... باطریش زیاد دووم نمیاره خیلی وقت بود میخواستم یه پاور بانک برا گوشیم بسازم
    این پاوربانک قراره از 4 تا باطری 3.7v li0ion که تو فروشگاه موجوده بهره ببره
    از امکانات این پاور بانک میشه به موارد زیر اشاره کرد:
    1- lcd گرافیکی یا کاراکتری
    2-نشان دادن درصد شارژ باطری پاوربانک
    3- نشان دادن جریان خروجی
    4-نشان دادن دمای ایسی سویچینگ
    5-محافظت از باطری ها وقتی که خالی شدند
    6-محافظت در برابر اتصال کوتاه و اضافه بار
    7-محافظت در برابر ولتاژ بالا در خروجی
    8-محافظت حرارتی ای سی
    9-شارژ گوشی و باطری های پاور بانک به صورت اتوماتیک هنگامی که دستگاه به شارژر وصل میشه
    10- محافظت در برابر شارژ اضافی باطری ها وهمچنین محافظ حرارتی باطری

در کل یه پاوربانک کامل حرفه ای و اتوماتیک قراره باشه
    دوستان و عزیزان هر کس میتونه تو پیشترفت پروژه کمک کنه دریغ نکنه چون اگه کسی کمک نکنه من معلوم نیست کی بتونم پروژه رو تموم کنم

تمام کارها انجام شده فقط مونده قسمت شارژر باطری ها با بالانسر که مشکل اینه که نمیدونم چطور بالانسر بسازم, البته با مالتی پلکسر میشه ولی مالتیپلکسری که بتونه 500ma جریان بده من پیدا نکردم بچه ها کمک کنید
    فعلا که با یه روش دیگه مدار شارژر رو طراحی کردم

پست اولیه تاپیک:
    سلام به همگی
    من نیاز دارم که با میکرو یه ماسفت رو به عنوان کلید قطع و صل درایو کنم ولتاژ مدار هم کلا 5 ولته و ولتاژ بیشتری ندارم
    از دوستان میخوام راهنمایی کنن که کدوم ماسفتا با 5 ولت به طور کامل روشن میشن و همچنین با میکرو درایو میشن و جریان برگشتی گیتشون به میکرو صدمه نمیزنه, یکی از بچه ها میگفت ماسفتای لاجیک برای دراید شدن با میکرو مناسبن ولی من زیاد اطلاعات در باره این ماسفتا ندارم

ماسفت قراره رو لاین + قرار بگیره و تغذیه رو قطع و وصل کنه
    ولتاژ ورودی ماسفت از 20 الی 5 ولت متغیره و جریانکشی از 20 میلی تا 3 امپر متغیره
    تلفات ماسفت حد اقل باشه چون تغذیه باطری هست و تو کل مدار باید تلفات رو به صفر نزدیک کنم

لطفا چندتا ماسفت با این مشخصات معرفی کنید بهم که تو بازار هم راحت گیر بیاد
    ممنون

اضافه شده در تاریخ :
    نوشته اصلی توسط محمد رستمی
    آرمیـــــــــــــــــــــــن!!!؟! تو هنوز درگیرِ این موضوعی؟! مگه نقشه و توضیحات بهت ندادم؟ کلی بحث کردیم. همش کشــک؟!!
    سلام محمد خوبی؟ نه بابا همه چی اوکی هست فقط شماره ماسفتو نیاز دارم چه شماره ماسفتی بخرم؟
    و اینکه ماسفت p کانال با ولتاژ خاموش میشه یا روشن؟ n کانال چطور؟تا جایی که من میدونم p کانال با ولتاژ خاموش میشه n کانال با ولتاژ روشن میشه
    من میخوام ماسفت n کانال رو بزارم برای قطع وصل کردن تغذیه , به نظرتون کار غلطیه؟
    عزیزان دقت کنید پسورد تمامی فایلها و پروژه های من، در تاپیکشون موجوده(صفحات آخر) لطفا برای رمز فایلا پیام ندید!! چون خیلی دیر ب دیر میام انجمن و پیام چک نمیکنم
    مخترع برتر شمال غرب سال 96
    مدیر سابق منابع تغذیه انجمن ECA

پاسخ : راهنمایی برای درایو ماسفت با میکرو 5 ولت به عنوان کلید قطع و وصل

ماسفت نوع P رو باید سرِ راه ولتاژِ مثبت تغذیه قرار بدی. اگه نوع N می خوای باید سرِ راه منفیِ تغذیه قرار بدی.
    هر دوشون برای روشن/خاموش شدن به سطح ولتاژ خاصی نیاز دارند که باید مدار رو دقیق بگی شماتیک رو ببینم تا بگم چی به چیه.
    بسته به جریان کشیِ مدارت، ماسفت های مختلفی هست. از همه باحال تر که من باهشون کار می کنم توی بسته بندی 8 پین SMD دو تا دونه ماسفت داره. IRF7105، IRF7103 یا 7313 یا امثالهم که توشون 2 تا ماسفت داره مثلاً یه دونه N و یه دونه P یا مثلاً دو تا N. جستجو کن جوان الک و پایا می فروشن.

به اون کسی که می پرستی قسمت میدم شماتیکِ مدارت رو بذار اینجا ببینیم. الکترونیک رو نمی شه مثه معارف و فلسفه با توضیح متن و نثر توصیف کرد! به جونِ خودم با یه نقشه مدار می تونی از 2 صفحه توضیحاتِ اضافی جلوگیری کنی.
    بیایید با Google آشتی کنیم!

دیدگاه

ماسفت نوع P رو باید سرِ راه ولتاژِ مثبت تغذیه قرار بدی. اگه نوع N می خوای باید سرِ راه منفیِ تغذیه قرار بدی.
      هر دوشون برای روشن/خاموش شدن به سطح ولتاژ خاصی نیاز دارند که باید مدار رو دقیق بگی شماتیک رو ببینم تا بگم چی به چیه.
      بسته به جریان کشیِ مدارت، ماسفت های مختلفی هست. از همه باحال تر که من باهشون کار می کنم توی بسته بندی 8 پین SMD دو تا دونه ماسفت داره. IRF7105، IRF7103 یا 7313 یا امثالهم که توشون 2 تا ماسفت داره مثلاً یه دونه N و یه دونه P یا مثلاً دو تا N. جستجو کن جوان الک و پایا می فروشن.

به اون کسی که می پرستی قسمت میدم شماتیکِ مدارت رو بذار اینجا ببینیم. الکترونیک رو نمی شه مثه معارف و فلسفه با توضیح متن و نثر توصیف کرد! به جونِ خودم با یه نقشه مدار می تونی از 2 صفحه توضیحاتِ اضافی جلوگیری کنی.
      اوکی چشم الان شماتیک میزارم
      هردو نوع برای خاموش روشن شدن به سطح خاصی نیاز دارن؟! پس مثل ترانزیستور نیست که npn با ولتاژ روشن شه و pnp با گراند ؟

اینم از شماتیک, اون دوتا دایره قرمز همون سویچ هام هستن که میخوام با میکرو کنترل کنم
      عزیزان دقت کنید پسورد تمامی فایلها و پروژه های من، در تاپیکشون موجوده(صفحات آخر) لطفا برای رمز فایلا پیام ندید!! چون خیلی دیر ب دیر میام انجمن و پیام چک نمیکنم

دیدگاه

عزیزم، در مورد روشن و خاموش شدنِ نوع N و P همون که می گی درسته

شما باید از ترانزیستورهای ماسفت نوع P استفاده کنید. فقط نمی فهمم چرا دو تا گذاشتی!؟ یکیش کافیه دیگه مدار رو روشن/خاموش می کنه.
        تو مدارایی که قبلاً برات فرستاده بودم نحوه روشن کردنِ ماسفت نوع P رو گفته بودم. شما باید کلیدِ ورودی رو جوری قرار بدی که با فشار دادنش ترانزیستورِ Q1 روشن بشه. یه لحظه که روشن شد، مدار راه میافته و میکروکنترلر فرمانِ روشن موندن مدار رو میده به Q1 و از اینجا به بعد مدار روشن می مونه و نیازی به فشردن کلید نیست.
        اینم مدار عملی:
        بیایید با Google آشتی کنیم!

دیدگاه

عزیزم، در مورد روشن و خاموش شدنِ نوع N و P همون که می گی درسته

شما باید از ترانزیستورهای ماسفت نوع P استفاده کنید. فقط نمی فهمم چرا دو تا گذاشتی!؟ یکیش کافیه دیگه مدار رو روشن/خاموش می کنه.
          تو مدارایی که قبلاً برات فرستاده بودم نحوه روشن کردنِ ماسفت نوع P رو گفته بودم. شما باید کلیدِ ورودی رو جوری قرار بدی که با فشار دادنش ترانزیستورِ Q1 روشن بشه. یه لحظه که روشن شد، مدار راه میافته و میکروکنترلر فرمانِ روشن موندن مدار رو میده به Q1 و از اینجا به بعد مدار روشن می مونه و نیازی به فشردن کلید نیست.
          اینم مدار عملی:
          پس n با ولتاژ و p با گراند روشن میشه اوکی
          والا مدار از دو قسمت تشکیل میشه البته این طرح اولیه هست و احتمالا ماسفت دومی رو حذف کنم
          شماتیکو ادیت میکنم میزارم اینجا یه نگاهی بهش فردا بنداز

دیدگاه

با سلام
            NTR4101P
            و یا
            FDS4435

در یک کلام! عالی هستند!!! میتونید از پایا تهیه کنید. قیمت دقیق یادم نیست فکر کنم زیر 1000 گرفتیم.

دیدگاه

تو دیتا شیت نوشته 2 وات! این حد اکثر توانش هست؟!

اضافه شده در تاریخ :
              لطفا یه دونه هم ماسفت معرفی کنید که مثل اینیکی ها با میکرو درایو شه ولی تک باشه و دوتایی نباشه

دیدگاه

اینم یه پاور بانک حرفه ای با کلی قابلیت و امکانات در ورودی از 4 تا باطری li-ion که تو فروشگاه سایت هم موجوده میشه استفاده کرد
                فقط مونده طراحی قسمت شارژر باطریه خود پاور بانک با یو اس بی
                ساعت 5:45 صبحه من دیگه برم بخوابم :biggrin:

دیدگاه

پاسخ : کمک برای تکمیل پروژه ساخت پاور بانک حرفه ای!

تمام کارها انجام شده فقط مونده قسمت شارژر باطری ها با بالانسر که مشکل اینه که نمیدونم چطور بالانسر بسازم, البته با مالتی پلکسر میشه ولی مالتیپلکسری که بتونه 500ma جریان بده من پیدا نکردم بچه ها کمک کنید چطور شارژر بالانسر براش بسازیم؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط armin_gera
                    سلام به همه دوستان
                    از اونجایی که باطری گوشیم تو مسافرت ها و... باطریش زیاد دووم نمیاره خیلی وقت بود میخواستم یه پاور بانک برا گوشیم بسازم
                    این پاوربانک قراره از 4 تا باطری 3.7v li0ion که تو فروشگاه موجوده بهره ببره
                    از امکانات این پاور بانک میشه به موارد زیر اشاره کرد:
                    1- lcd گرافیکی یا کاراکتری
                    3- نشان دادن جریان خروجی
                    8-محافظت حرارتی ای سی
                    9-شارژ گوشی و باطری های پاور بانک به صورت اتوماتیک هنگامی که دستگاه به شارژر وصل میشه

در کل یه پاوربانک کامل حرفه ای و اتوماتیک قراره باشه
                    دوستان و عزیزان هر کس میتونه تو پیشترفت پروژه کمک کنه دریغ نکنه چون اگه کسی کمک نکنه من معلوم نیست کی بتونم پروژه رو تموم کنم

تمام کارها انجام شده فقط مونده قسمت شارژر باطری ها با بالانسر که مشکل اینه که نمیدونم چطور بالانسر بسازم, البته با مالتی پلکسر میشه ولی مالتیپلکسری که بتونه 500ma جریان بده من پیدا نکردم بچه ها کمک کنید

پست اولیه تاپیک:
                    سلام به همگی
                    من نیاز دارم که با میکرو یه ماسفت رو به عنوان کلید قطع و صل درایو کنم ولتاژ مدار هم کلا 5 ولته و ولتاژ بیشتری ندارم
                    از دوستان میخوام راهنمایی کنن که کدوم ماسفتا با 5 ولت به طور کامل روشن میشن و همچنین با میکرو درایو میشن و جریان برگشتی گیتشون به میکرو صدمه نمیزنه, یکی از بچه ها میگفت ماسفتای لاجیک برای دراید شدن با میکرو مناسبن ولی من زیاد اطلاعات در باره این ماسفتا ندارم

ماسفت قراره رو لاین + قرار بگیره و تغذیه رو قطع و وصل کنه
                    ولتاژ ورودی ماسفت از 20 الی 5 ولت متغیره و جریانکشی از 20 میلی تا 3 امپر متغیره
                    تلفات ماسفت حد اقل باشه چون تغذیه باطری هست و تو کل مدار باید تلفات رو به صفر نزدیک کنم

لطفا چندتا ماسفت با این مشخصات معرفی کنید بهم که تو بازار هم راحت گیر بیاد
                    ممنون
                    میشه بگی چجوری این کارا رو میخوای انجام بدی؟:

3- نشان دادن جریان خروجی
                    8-محافظت حرارتی ای سی

[center]یه شب خواب دیدم اون دنیا خدا ازم پرسید:وقتی همسایه ات گرسنه بود کجابودی؟
                    منم گفتم: خدا جون خودت کجا بودی؟
                    خیلی حال داد
                    ولی بعدش رو یادم نیست ، فکر کنم سرب داغ رو با قیف ریختن تو حلقم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 11101010000
                      میشه بگی چجوری این کارا رو میخوای انجام بدی؟:

3- نشان دادن جریان خروجی
                      8-محافظت حرارتی ای سی
                      2 و 5و7و10 از روی سنجش ولتاژ توسط acd میکرو
                      3و6 از رو سنجش جریان توسط ایسی acs712
                      4 و8 با ایسی سنجش دما یا با مقاوت ntc

دیدگاه

مدار شارژر رو با استفاده از ایسی mcp73831 طراحی کردم, اساس بالانسر هم چون نتونستم مدار خاصی پیدا کنم بر این اساس گذاشتم که هر 20 ثانیه مدار شارژر به یکی از باطری ها وصله و هر 20 ثانیه به باطری بعدی میره و این چرخه اینقدر ادامه پیدا میکنه که باطری ها فول شارژ شن و ولتاژ باطری ها هم خیلی به هم نزدیک میشه و تقریبا کار بالانسر رو انجام میده

شماتیکو چک کنید ببینید همه چی درسته, چک کنید جاییش مشکل داشت بگید اصلاح کنم
                        وقتی استارتشو میزدم فک نمیکردم طرح به این بزرگی بشه حدود 100 تا قطعه توش موجوده!

دیدگاه

پاسخ : کمک برای تکمیل پروژه ساخت پاور بانک حر

[color=green][size=14pt]مدار شارژر رو با استفاده از ایسی mcp73831 طراحی کردم, اساس بالانسر هم چون نتونستم مدار خاصی پیدا کنم بر این اساس گذاشتم که هر 20 ثانیه مدار شارژر به یکی از باطری ها وصله و هر 20 ثانیه به باطری بعدی میره و این چرخه اینقدر ادامه پیدا میکنه که باطری ها فول شارژ شن و ولتاژ باطری ها هم خیلی به هم نزدیک میشه و تقریبا کار بالانسر رو انجام میده

شماتیکو چک کنید ببینید همه چی درسته, چک کنید جاییش مشکل داشت بگید اصلاح کنم
                          وقتی استارتشو میزدم فک نمیکردم طرح به این بزرگی بشه حدود 100 تا قطعه توش موجوده!

اینجوری بهتر نیست؟ : به میکرو بگی که اول میزان شارز همه رو بگیره بعد اونایی که شارزشون از بقیه کمتره رو تا زمانی شارژ کنه تا همه یکی بشن ، بعد الان دیگه بالانس شدن حالا میشه همه رو باهم شارز کرد

چون فکر کنم اگه همش شارژ قطع و وصل بشه باتری خراب بشه oo:

تو شماتیک بجای mpc73831 ، mcp73831 گذاشتی :eek:
                          [center]یه شب خواب دیدم اون دنیا خدا ازم پرسید:وقتی همسایه ات گرسنه بود کجابودی؟
                          خیلی حال داد

دیدگاه

پاسخ : کمک برای تکمیل پروژه ساخت پاور بانک حرفه ای!طراحی شماتیک کامل شد

نوشته اصلی توسط 11101010000

اینجوری بهتر نیست؟ : به میکرو بگی که اول میزان شارز همه رو بگیره بعد اونایی که شارزشون از بقیه کمتره رو تا زمانی شارژ کنه تا همه یکی بشن ، بعد الان دیگه بالانس شدن حالا میشه همه رو باهم شارز کرد

چون فکر کنم اگه همش شارژ قطع و وصل بشه باتری خراب بشه oo:

تو شماتیک بجای mpc73831 ، mcp73831 گذاشتی :eek:
                            والا پرت خالی ندارم دیگه رو میکرو
                            نه فک نکنم باطری خراب شه , انگار شارژ قطره ای میشه

دیدگاه

پاسخ : کمک برای تکمیل پروژه ساخت پاور بانک حرفه ای!طراحی شماتیک کامل شد

والا پرت خالی ندارم دیگه رو میکرو
                              نه فک نکنم باطری خراب شه , انگار شارژ قطره ای میشه
                              تو پروتئوس شماتیک کشیدی؟
                              کتابخونه mcp رو از کجا اووردی؟
                              خیلی حال داد

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X