اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل با acs758

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل با acs758

سلام
    آقا ، خروجی این سنسور acs758 اصلا پایدار نیست .....
    ولتاژ اصلا ثایت نیست ..... 2.37 2.45 2.21 و ........................................
    میخواستم بدونم سنسور من مشکل داره یا کلا این مدلیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    اگه کلا اینحوریه سنسور فوق العاده مزخرفیه .........
    ممنون میشم راهنماییم کنین .....
    تیم کاوش در مسابقات بین المللی ایران اپن 2016.نمایشی.مین یاب.
    علم را باید در آزمایشگاه یاد گرفت نه در دانشگاه!

پاسخ : مشکل با acs758

من باهاش کار کردم مشکلی نداره. خیلی هم خوب جواب میده. چند تا نکته رو میگم شاید براتون مفید باشه:
    اول اینکه تغذیه 5 ولت سنسور و GND مربوط به اون باید کاملاً تر و تمیز و عاری از نویز سوئیچینگ باشه. یه خازن 100nF هم چسبیده به پین تغذیه ACS قرار بدید.
    دوم، خروجی سنسور رو از یه فیلتر ساده RC مقاومت سری در حد 1k و بعدش یه خازن در حد 10nF به زمین رد کنید و سرِ خازن رو ببرید برای جایی که می خواد خروجی رو بخونه (مثلاً ADC میکروکنترلر).
    سوم، این سنسور برای جریان های 40-50 آمپره! مسلماً برای جریان های کم یا در حد صفر درست کار نمی کنه. ولی قبول دارم خروجیش یکم نویزیه کاریشم نمی شه کرد.
    آخر هم اینکه، اگه دارید با میکروکنترلر جریان رو می خونید حتماً با سرعت بیشتری نمونه برداری کنید و میانگین گیری کنید. با این مدل فیلتر دیجیتال پرشِ خیلی خیلی کمتری توی نتایج خواهید داشت.
    بیایید با Google آشتی کنیم!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pars_paya
      سلام
      آقا ، خروجی این سنسور acs758 اصلا پایدار نیست .....
      ولتاژ اصلا ثایت نیست ..... 2.37 2.45 2.21 و ........................................
      میخواستم بدونم سنسور من مشکل داره یا کلا این مدلیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
      اگه کلا اینحوریه سنسور فوق العاده مزخرفیه .........
      ممنون میشم راهنماییم کنین .....
      با سلام
      سنسور خوبیه من تا 30-120 آمپر باهاش کار کردم و عالی بود. علاوه برنکاتی که دوستمون آقای رستمی رستمی گفتن. باید در نظر داشته باشین که این سنسور از نوع ratiometric هست و خروجی اون کاملا وابسته به تغذیه هست.
      من با یه پتانسیومتر مولتی ترن یه vcc/2 دیگه ساختم و بعدش این سیگنال بعلاوه خروجی سنسور رو بصورت دیفرانسیلی دادم به یه ina125. توی جریان صفر، با همون پتانسیومتر، خروجی 125 رو روی صفر تنظیم کردم.
      با اینکار همه تغییرات و حتی ریپلهای تغذیه توی تقویت کننده حذف میشه و تو خروجی یه سیگنال از صفر به بالا و متناسب با جریان عبوری بدست میاد. البته استفاده از 125 مستلزم ایجاد یه تغذیه منفی هست که اونم با 7660 ساخته میشه.
      کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

ممنون جناب نورسیده ....
        میشه یه شماتیک از کاری که کردین رو واسم بذارین؟
        شماتیکی که درست و حسابی کار کنه ....
        راستش متوجه نشدم .....
        ممنون

دیدگاه

این کار مربوط به حدود 4 سال پیش بوده و الان متاسفانه به نقشه هاش دسترسی ندارم.
          ولی کار پیچیده ای نیست. ببینین خروجی سنسور تو جریان صفر برابر با VCC/2 هست. اگه شما یه VCC/2 دیگه بسازین و فقط اختلاف ایندو رو تقویت کنین، یه سیگنال متناسب با جریان عبوری بدست میارین.

دیدگاه

ببینین ، وقتی vcc/2 مربوط به سنسور پایدار نباشه کل داستان تعطیله ......
            درست میگم؟

دیدگاه

ببینین ، وقتی vcc/2 مربوط به سنسور پایدار نباشه کل داستان تعطیله ......
              درست میگم؟
              بله.
              ولی تعطیلی قطعه تنها یکی از عواملیه که میتونه سبب ناپایداری خروجی باشه. یکی دیگه از عواملش ناپایداری VCC هست. عامل دیگه ش وجود میدان مغناطیسی در نزدیکی قطعه هست که میتونه روی خروجی تاثیر بذاره و دست آخر، بی باری هم میتونه در ناپایداری خروجی نقش داشته باشه. بهتره خروجی رو با یه مقاومت 10 کیلو زمین کنین.

دیدگاه

ممنون ...
                الان یه 712 رو دفیفا با مدار پیشنهادی دیتاشیت میخوام ببندم ...
                ببینیم نتیجه چی میشه .....

دیدگاه

این هم مزخرف و نویزی بود .....
                  آفا یه روش دیگه مثل استفاده از CT یا سیم پیچی حول فریت گزد و عیور جریان AC از داخل هسته یا شکاف هسته فریت و قرار دادن یه سنسور اثر هال در شکاف و عبور جریان از داجل سیم پیچ یا روش دیگه ای ......
                  فقط میخوام کامل توضیحاتش رو بدونم .... میخوام خروجی نهایی رو با میکرو بخونم ......
                  جریان هم 0 تا 40 آمپر هست ....
                  ممنون .....

دیدگاه

برادر من، خونسرد باش! ACS سنسور خوبیه ها! باور کن من اخیراً یه برد طراحی کردم که همین دو روز پیش تموم شد. 16 تا از این سنسورا داشت. از همین فروشگاههای وطن خریده بودم. از نوع 5 و 20 و 50 آمپری. همشونم عین هم راه انداختم و توی نرم افزار فیلترش کردم مثه مــــــرد داره کار می کنه.
                    خازن و مقاومت (فیلتر RC) برای ACS758 فراموش نشه.
                    با یه روش ساده پردازش سیگنال، توی نرم افزار میکرو با نرخ 2000 نمونه در ثانیه می خونم و با یه فیلتر پایین گذر Butterworth مرتبه 2 ساده (روی فرکانس 200 هرتز) فیلترش کردم و با نرخ 200 هرتز دارم می فرستم توی پورت سریال خروجی.
                    A/D من 14 بیتی بوده و می خوای باور کنی یا نه، حتی 1 واحد هم پرش توی داده ها ندارم!

دیدگاه

میشه تکه مدار باترورث رو بذارین؟؟
                      ممنون

دیدگاه

میشه تکه مدار باترورث رو بذارین؟؟
                        نه حاجی، من سخت افزاری نبسته بودم. توی نرم افزار میکروکنترلر فیلتر کرده بودم.

دیدگاه

یا من یه چیزی رو ندیدم یا شما توضیح ندادید که جریانتون ac یا dc ؟
                          AYRIC

دیدگاه

ac

دیدگاه

خب در جریان ac شما نباید ولتاژ ثابتی در خروجی داشته باشی.
                              در dc چون جهت جریان و مقدارش عوض نمیشه خروجی با یه ضریبی نسبت جریان تغییر میکنه. و یک ولتاژ ثابت دارید. اما در ac با تغییرات مقدار و جهت جریان مواجهیم که به همین صورت در خروجی ظاهر خواهد شد.
                              در واقع در خروجی یه ولتاژ سینوسی داری که روی نمودار به اندازه vcc/2 اومده بالا که بش نمیشه گفت ac چون گذر از 0 نداریم.

به عبارت دیگه موقعی که در جریان ac اصلی شما گذر از 0 داری و جریان 0 هستش خروجی سنسور هم vcc/2 هست. با افزایش و کاهش جریان (رفتن شکل موج به سمت قله و دره) ولتاژ خروجی هم به ضریبی از اون از vcc/2 میره بالا و میاد پایین که جمعا تشکیل یه شکل سینوسی رو میده

پس طبیعیه که ولتاژ هر لحظه بازی کنه. که شما باید مقدار rms اون ولتاژ رو اندازه بگیری و در فرمول استفاده کنی
                              AYRIC

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X