اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

هویـه هوشمند و لحیــم کاری با آن .

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

هویـه هوشمند و لحیــم کاری با آن .

با سلام :smile:

سال ها ، همه چیز عوض شد ولی این لحیم کاری هنوز همین جوری مونده ... اتلاف وقت ، دردسر ، خراب شدن برد و...

حتی بردبورد و.. هم خیلی مشکلو حل نکرد ، هنوز مبتدی های برق و... خیلی درگیر این کار می شن .! تازه بعضی وقت ها هم فکر میکنن چه کار مهمی می کنند ،
    اونها می خوان کارهای الکترونیک بکنند ، در حالیکه فقط لحیم کاریشون خوب می شـــــه :mrgreen:

شما چه ایده هایی دارید که لحیم کردن خیلی راحتتر انجام شه ، مثلا دقیقتر اونجایی که می خوای لحیم بشه ، چندبار لحیم کاری یک قطعه اینقدر اونو و البته بورد
    رو داغون نکنه ، ... کلی طول می کشه داغ شه ، قلعت رو آب کنه ، بعدم یک چیزی رو می سوزونه .
    یا حتی یک هویه که قلع کش خوب و قابل استفاده ای سرش باشه .

* البته می دونم هویه هایی هم هست که قابلیت ها و مزایایی رو بیشتر دارند ولی یه تحول اساسی نیازه .. ( چیکار کنم بیکاری تابستون ، این ایده ها رو به مخم می زنه :mrgreen: )

یا حتی به این فکر که .. یه ابزار جدید و راحتتر از هویه استفاده کنیم . قطعه های مختلف رو بشه باهاش وصل کرد ! :eek:

حتما خودم ایده هامو در ادامه بیشتر می گم ، اما اگه دوستان لطف کنند نظرشون رو بگن خیلی ممنون وسپاسگزار می شم . :redface:
    مهم هم نیست که فکرتون عملی هست یا نه ؟ ممکنه بقیه بتونند بگند چطوری عملیش کنی

می خور که ز دل کثرت و قلت ببرد واندیشه ی هفتاد و دو ملت ببرد.
    پرهیز مکن ز کیمیایی که از او یک جرعه خوری هزار علت ببرد .
    (حکیم عمر خیام)

پاسخ : هویـه هوشمند و لحیــم کاری با آن .

با سلام
    این که خیلی خوبه بعضی ایدهآ‌هایی که در ابتدا شاید جالب به نظر نرسند در واقع ممکن است منشا تحولاتی بشن پس دستکم نگیریدش.

یکی از روشآ‌هایی که به جای هویه استفاده میآ‌شه اون هم در مورد قطعات SMD استفاده از خمیر قلع (نمیدونم این کلمه ترجمه درستی ازsolder paste هست یا نه؟) است. به این نحو که ابتدا تمام نقاطی از بورد که باید لحیم کاری شوند با خمیر قلع پوشانیده میآ‌شوند. برای این کار هم دو روش وجود داره:
    ۱- استفاده از ورقه فولادی (نازک) که طرح قسمتآ‌هایی از مدار که باید لحیمآ‌کاری انجام شود در آن با لیزر کشیده شده است. حالا شا این ورقه فولادی رو روی بورد قرار میآ‌دهید و خمیر قلع رو روی سطح میآ‌کشید. این روش برای تولید بورد در تعداد زیاد کاربرد داره.*

۲- با روشهای دستی محلآ‌هایی که قرار است لحیمآ‌کاری در آن صورت بگیرد را با خمیر قلع بپوشانید. در این حالت خمیر قلع در یک وسیله به شکل سرنگ قرار دارد که به شما کمک میآ‌کنه این خمیر رو روی سطوح بکشید.**

بعد از مرحله ریختن خمیر قلع حالا شما باید قطعات را روی مدار خودتون با دقت قرار بدهید. چون خمیر کمی حالت چسبندگی دارد قطعات در جای خود قرار میآ‌گیرند.
    مرحله بعدی بیشتر شبیه آشپزی است چون در این مرحله باید بورد خودتون رو توی یه فر با دمای مشخص قرار بدید تا تمام مدار داغ بشه و خمیر قلع آب بشه به سطوح بچسبه.
    امیدوارم این روش بتونه به شما ایدهآ‌های جدیدی بده!

* نمونهآ‌هایی برای مطالعه بیشتر:
    http://www.stencilsunlimited.com/smt_stencils/smt_stencil_article_page3.htm
    http://www.sparkfun.com/commerce/present.php?p=Stenciling
    http://www.lasercutpcbstencils.com/examples.asp

** نمونهآ‌هایی برای مطالعه بیشتر:
    http://www.seattlerobotics.org/encoder/200006/oven_art.htm
    http://www.beloev.net/gbvio.html
    http://www.jdb78.de/amiga/amigatechnicalresource/Fit_PLCC_socket.html
    http://www.anteeo.se/zigbee_solder.php
    من دوست دارم آزاد فکر کنم، نرمآ‌افزارآ‌ و سختآ‌افزارهای آزاد را به کار ببرم و اگر توانستم نرمآ‌افزار، سختآ‌افزار و محتوای آزاد درست کنم!

دیدگاه

SMD تکنولوژی جالبیه ولی برای المان های پر توان و بزرگ ایده عملی فکر نکنم باشه

در مورد المان های بزرگ من ایده ای الان به ذهنم نمیاد ؟؟؟!!!

در ضمن SMD ها را با دستگاه HEATERLIGHT گرم می کنن مثل سشوار هستش

نشنیده بودم بزارن تو فر!!!

موفق باشید
      خدایا آنگونه زنده ام بدار تا نشکند دلی از زنده بودنم و آنگونه بمیرانم تا به وجد نیاید کسی از نبودنم (دکتر شریعتی)

دیدگاه

به نظر من اینکارها ، مثلا برش با لیزر و غیره خودش دردسر زیاد داره و به گفته ی شما باید برای طرحهای بزرگ باشه.
        به نظر من باید قلع و هویه یه جا باشن و هنگامی که روی مدار می خواهیم لحیم بشه ، با یه فشار به دکمه ای این کار انجام بشه. و همچنین تعیین کنیم که چقدر در هر بار قلع رو ذوب کنه. تا از زیاده رویش هم جلوگیری کنه. به نظر من این می تونه یه راه باشه.
        کنکوری 90 ديروز،آ‌دانشجو مهندسي نرم افزار پلي تكنيك امروز!

دیدگاه

اینم تصویری از این دستگاه
          فایل های پیوست شده

دیدگاه

با سلام ..دوباره :smile:

خیلی خیلی ممنون از راهنمایی ها . متشکرم .

نوشته اصلی توسط manian
            با سلام
            این که خیلی خوبه بعضی ایدهآ‌هایی که در ابتدا شاید جالب به نظر نرسند در واقع ممکن است منشا تحولاتی بشن پس دستکم نگیریدش.

یکی از روشآ‌هایی که به جای هویه استفاده میآ‌شه اون هم در مورد قطعات SMD استفاده از خمیر قلع است. به این نحو که ابتدا تمام نقاطی از بورد که باید لحیم کاری شوند با خمیر قلع پوشانیده میآ‌شوند. برای این کار هم دو روش وجود داره:
            ۱- استفاده از ورقه فولادی (نازک) که طرح قسمتآ‌هایی از مدار که باید لحیمآ‌کاری انجام شود در آن با لیزر کشیده شده است. حالا شا این ورقه فولادی رو روی بورد قرار میآ‌دهید و خمیر قلع رو روی سطح میآ‌کشید.

این روش برای تولید بورد در تعداد زیاد کاربرد داره.*

۲- با روشهای دستی محلآ‌هایی که قرار است لحیمآ‌کاری در آن صورت بگیرد را با خمیر قلع بپوشانید. در این حالت خمیر قلع در یک وسیله به شکل سرنگ قرار دارد که به شما کمک میآ‌کنه این خمیر رو روی سطوح بکشید.

مرحله بعدی بیشتر شبیه آشپزی است چون در این مرحله باید بورد خودتون رو توی یه فر با دمای مشخص قرار بدید تا تمام مدار داغ بشه و خمیر قلع آب بشه به سطوح بچسبه.
            امیدوارم این روش بتونه به شما ایدهآ‌های جدیدی بده!
            روش های بالا ( که ناچیز ازشون خبر داشتم ) مسلما کاربردهای خودشون رو دارند .. خوب روش اول همونطور که فرمودید برای تعداد زیاد کاربرد داره و البته بسیار خوب وتمیز هم در می یاد ( به هزینه هاش هم نباید بی توجه بود !) و روش دوم هم جالبه ولی اونقدرها هم راحت نیست ، فر و سشوار از کجا پیدا کنیم ؟ :biggrin: بعد اگه بخواید یه قطعه رو جدا کنید هم، راحت مقدوره ؟

نوشته اصلی توسط وحید
            اینم تصویری از این دستگاه
            خیلی ممنون ، ولی کاملا متوجه نشدم .. plos چیه ؟

* راستی این که گفتم خوبه " قلع کش سر هویه " باشه ، رو دیروز دیدم . ولی اصلا جالب در نیورده بودند ، اندازه گوشکوب شده بود

قابلیت کنترل دمای هویه و حرارت لازمه - با حتی درجه بندی اون - هم یه قابلیت دیگه برای هوشمند شدنشه . :nerd:

:question: راستی اگه یه مقدار زیادی سیم لحیم (قلع) رو ذوب کنیم ، روغن قلع میاد رو ؟ چطوریه ؟

حتما بعد از مطالعه و تحقیق بیشتر خدمت می رسم . بازم ممنون .
            می خور که ز دل کثرت و قلت ببرد واندیشه ی هفتاد و دو ملت ببرد.
            پرهیز مکن ز کیمیایی که از او یک جرعه خوری هزار علت ببرد .
            (حکیم عمر خیام)

دیدگاه

راه حل بعدی اینه که از چسب هادی استفاده بشه که بتونن قطعات رو به هم یا به PCB با چسب بچسبونن. در حال حاضر چسب هادی موجوده اما بازار ایران رو خبر ندارم. حتی اگه باشه احتمالا خیلی گرونه. این هم از بی غیرتی مهندسای شیمی ماست.
              دلا یاران سه قسمند ار بدانی
              زبانی اند و نانی اند و جانی
              به نانی نان بده از در برانش
              محبت کن به یاران زبانی
              و لیکن یار جانی را به دست آر
              به جانش جان بده تا می توانی

دیدگاه

منظورتون از plos چی بود؟

دیدگاه

روش لحیم کاری توسط لیزر با طول موج حدود 800 تا 980 نانو متر و قطر 800 میکرون توسط لیزرهای نیمه هادی وجود دارد.جهت کسب اطلاع میتوانید عنوان laser soldering را در وب جستجو نمایید.
                  در زندگی اثر خوب و خاطره خوش از خودمان در این دنیا برجا بگذاریم.etgpsp

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X