ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4
 1. #1
  2015/06/01
  10
  2

  فلومتر (جریان سنج) چیست و انواع فلومتر  فلو متر یا دبی سنج (flow meter) وسیله ایست که حجم مواد عبوری را نسبت به زمان اندازه گیری می کند. در بیشتر صنایع از جمله صنایع نفت و پتروشیمی و... دانستن مقدار دقیق فلو یا جریان عبوری سیالی مانند گاز و یا نفت مهم می باشد. توجه به این نکته که میزان کل فلو که معرف جرم ماده مصرفی است در بسیاری موارد نظیر پروسه های صنعتی کاربرد دارد. همچنین اندازه گیری دقیق فلو به دلیل ملاحظات مالی در فروش وخرید حجم مشخصی از ماده و کالا مانند کنتور گاز خانگی و تبادلات نفتی و ...اهمیت ویژه ای دارد.

  تکنیکنهای مختلفی برای اندازه گیری فلو به کار میرود که میتوان به پاره از متداولترین آنها در زیر اشاره کرد.
  اندازه گیری جریان به روش جابجائی مثبت Positive Displacement
  اندازه گیری جریان به روش اوریفیس پلیت Orifice Plate
  اندازه گیری جریان به روش توربینی Turbine
  اندازه گیری جریان به روتامتری (variable area)
  اندازه گیری جریان به آلتراسونیک با پدیده دوپلر Ultrasonic: Doppler
  اندازه گیری جریان به آلتراسونیک با روش زمان انتقال و .... Ultrasonic: Transit Time, Time of Travel, Time of Flight
  اندازه گیری جریان به ونتوری Orifice Plate
  اندازه گیری جریان به مغناطیسی Magnetic
  اندازه گیری جریان به ورتکس Vortex Shedder
  اندازه گیری جریان به روتامتر) Variable Area (Rotameter
  اندازه گیری جریان به فلومتر مخصوص کانالهای باز Weir and Flume Open channel
  اندازه گیری جریان به کوریالیس Coriolis
  اندازه گیری جریان به گرمائی Thermal
  اندازه گیری جریان به پیتوت
  Pitot Tube


  فلو متر توربینی یا Turbine Flowmeter

  TurbineFlowmeterفلومترهای توربینی مکانیزم ساده ای دارند و از یک توربین با پره های مشخص تشکیل شده که در کنار یک سنسور برای مثال پراکسیمتی سوئیچ با هر گردش توربین در اثر عبور جریان و فلو تعدادی پالس تولید میکنند که با کالیبرۀ دستگاه بر اساس مقدار فلو و تعداد پالس ایجاد شده رنج فلومتر بدست می آید.

  فلومترهای جرمی یا مس فلومتر Mass Flowmeter

  MassFlowmeterیکی دیگر از روشهای اندازه گیری فلو بر حسب وزن میباشد که به فلومترهای جرمی یا مس فلومتر مشهورند. در روشهای متداول قبل برای اندازه گیری جرم سیال عبوری نیاز به اندازه گیری دانسیته مواد داشت که عملا محاسبه جرم با خطای بسیار همراه می گردید. در حال حاضر انواع فلومترهای جرمی با تکنولوژیهای کوریالیس و ترمال مس این اندازه گیری را با دقت بالا انجام می دهند.در این فلومترها، فلوی سیال مستقل از فشار قابل اندازه گیری است و شما را از خطاهای اندازه گیری فلوی سیالات گازی ناشی از تغییرات دما و فشار مصون نگه می¬دارد.

  فلو سوئیچ Flowswitch

  Flowswitchفلو سوئیچها به سادگی با مکانیزمهای مختلفی که برای حس کردن فلوی سیال دارند در ست پوینت یا نقطه تنظیم مورد نظر خروجی سوئیچ یا ON/OFF میدهند و به شما امکان کنترل فلوی خط را می¬دهند. معمولا ساده ترین روشها، پر کاربردترین آنها می باشند و در فلو سوئیچهای بسیار رایج از یک تیغه فلزی که به یک اهرم متصل است استفاده کرده با توجه به ست پویت طول این تیغه را برش می دهند یا اصطلاحاً تریم میکنند. زمانی که فلو به مقدار مورد تنظیم شما رسید اهرم به یک طرف متمایل شده و سوئچ را تحریک میکنند. در نمونه های پیشرفته تر این سوئیچ به صورت غیر تماسی برای مثال به کمک خاصیت مغناطیسی انتهای اهرم که باعث تحریک رید رله خروجی میشود استفاده میکنند.

  پیتوت تیوب Pitot Tube

  PitotTubeدر اندازه گیری فلو سیالات گازی خصوصا هوا در رنج کم معمولا از روش پیتوت تیوب استفاده میگردد.این خاصیت که در صورت ایجاد جریان هوا در یک سر لوله فشار آن نقطه از فشار خود لوله کمتر میشود مکانیزم اندازه گیری روش پیتوت مبیاشد.

  فلومترهای جابجائی مثبت Positive displacement flowmeter

  Positive-displacement-flowmeter

  فلومترهای جابجائی مثبت برای اندازه گیری دقیق پیمانه ای سیالات خصوصاً مایعات وسیکوز مورد استفاده قرار میگرید و خود به انواع مختلفی تقسیم میگردند.

  مدل پیستونی
  فلومتر دنده ای یا Gear :

  فلومتر دنده ای بیضوی Ovale gear flowmeter
  فلومتر دنده ای حلزونی Helical gear flowmeter (برای مواد با ویسکوزیته بالا استفاده میشود )
  مدل دیسک گردنده به صورت محوری Nutating disk
  فلومتر دیافراگمی یا بلوز دار که ( برای گازهای شهری استفاده میگردد )
  فلومتر ون (Rotatory Van)


  فلومتر ورتکس Vortex Flowmeter

  VortexFlowmeteفلومتر ورتکس بر مبنای پدیده ای در دینامیک سیالات که توسط دانشمندی به نام Theodore von Kármán کشف گردیده است کار میکند. در عمل فلومتر ورتکس با مکانیزمی بر اساس اندازه گیری نوسانات ایجاد شده در پشت یک مانع در سیال کار میکند. فلومتر ورتکس در بسیاری از صنایع برای اندازه گیری مایعات و گازها و بخار مورد استفاده قرار میگیرد. در صنایع شیمیائی و پتروشیمی برای مثال در قسمت تولید برق ... در سیالاتی نظیر بخار اشباغ، بخار بسیار داغ، هوای فشرده، نیتروژن، گازهای دو فازی، گاز دودکش، دی اکسید کربن، آب دمینرال، حلالها، روغن انتقال حرارت، آب تغذیه بویلر و .... میتوان از این فلومتر استفاده کرد.

  اندازه گیری فلو در فلومتر ورتکس به صورت حجمی بوده که البته برای اندازه گیری به صورت جرمی در مواردی مانند بخار بایستی با استفاده ترانسمیتر فشار جداگانه و همچنین سنسور دما و اتصال آنها به فلو کامپیوتر به محاسبه جرم عبوری یا مقدار انرژی جابجا شده پرداخت. در تصاویر زیر شکل کلی این فلومترهای آمده است.
  فلومترهای الکترومغناطیسی Electromagnetic Flowmeter

  Electromagnetic-Flowmeterفلومترهای الکترومغناطیسی با استفاده از قانون القای الکترومغناطیسی فارادی و اندازه گیری تغییرات شار مغناطیسی در اثر سرعت سیال جاری میتوانند مقدار فلو را با دقت قابل قبولی اندازه گیری کنند. در حقیقت با ایجاد شار مغناطیسی در سیال عبوری از فلومتر و اندازه گیری آن میتوان به یک فلومتر الکترومغناطیسی دست پیدا کرد.
  به دلیل مکانیزم فلومتر مغناطیسی بایستی آب یا سیال عبوری خواص الکتریکی و رسانائی تا اندازه ای داشته باشد و در غیر این صورت اندازه گیری با اخلال مواجه میشود و بایستی از فلومترهائی با مکانیزمهای متفاوت نظیر فلومتر ورتکس یا فلومتر توربینی استفاده نمود برای مثال از فلومتر مغناطیسی برای اندازه گیری فلوی آب دمینرال یا مقطر نمیتوان استفاده نمود.
  فلومترهای الکترومغناطیسی معمولا در دماهای حداکثر 80 درجه کار می¬کنند و با توجه به لاینر داخل فلومتر در کاربردهای مختلف لاینر از جنس تفلون یا هارد رابر و ... ساخته می¬گردد.
  در زیر به صورت ساده از مکانیزم اندازه گیری این فلومتر الکترومغناطیسی تصویری به نمایش در آمده است.

  فلومترهای آلتراسونیک Ultrasonic Flowmeter

  Ultrasonic-Flowmeterامروزه روشهای آلتراسونیک جزء لاینفک بیشتر تجهیزات اندازه گیری ابزار دقیق مخصوصا نمونه های غیر تماسی گردیده است.در فلومترهای آلتراسونیک که در حوزه وسیعی از سیالات اعم از گازها و مایعات کاربرد دارند با توجه به خواص دوپلر که در فیزیک با آن آشنا هستید فرکانسی از یه منبع تولید شده و از طرف دیگر یک گیرنده این فرکانس را لحظه به لحظه چک میکند. در صورتی که فلوی سیال دچار تغییر میشود این فرکانس رفت و برگشت تغییر به خاطر سرعت سیال تغییر محسوسی خواهد داشت. اندازه گیری و کالیبره این تغییرات بر حسب فلو به شما امکان اندازه گیری فلو به روش آلتراسونیک را خواهد داد. در عمل تکنیک اندازه گیری فلو به روش آلتراسونیک پیچیدگی های خود را خواهد داشت ولی اساس اندازه گیری اکثر فلومترهای اولتراسونیک مکانیزم دوپلر میباشد.  فلومترهای کانال باز Open channel Flowmeter

  Open-channel-Flowmeterفلومترهای کانال باز جهت اندازه گیری حجم سیال عبوری مایع در یک کانال مورد استفاده قرار میگرد. اساس کار در اندازه گیری فلو در این روش هدایت آب در مقاطع از قبل تعریف شده و اندازه گیری تغییرات سطح آب یا فاضلاب عبوری و کالیبره آن بر حسب فلو میباشد

  فلومتر های اورفیس پلیت Orifice Plate flowmeter

  Orifice-Plate-flowmeterفلومتر های اورفیس پلیت از قدیمی ترین روشهای اندازه گیری فلو محسوب میشوند که با طراحی نسبتاً ساده، کارائی بالا و قابلیت اطمینان و تکرارپذیری قابل قبولی ارائه می دهند.اورفیس به صفحه مسطحی می گویند که در آن یک سوراخ، بسته به محاسبات مربوط به طراحی اورفیس ایجاد گردیده است. اساس کار بر این اصل استوار است که ایجاد مانع در مسیر فلو باعث ایجاد افت فشار در خط و ایجاد اختلاف فشار در دو طرف اورفیس می گردد. با اندازه¬گیری این اختلاف فشار به کمک ترانسمیتر اختلاف فشار یا گیج اختلاف فشار و با فرمولهائی که در سیالات استفاده میکنند میتوان این مقدار را بر حسب فلو کالیبره کرد.


  روتامتر Rotameter

  Rotameterروتامتر به عنوان نمایش دهنده فلوی لحظه ای یا فلو ایندیکیتور جزء روشهای از تکنیک سطح متغیر یا variable area در اندازه گیر فلو استفاده می¬کند. نمونه رایج روتامتر تشکیل شده از یک استوانه شیشه ای که بر حسب فلوی ماده مورد نظر نسبت به زمان کالیبره شده و یک قطعه مخروط شکل فلزی که با افزایش فلو در شیشه به سمت بالا حرکت می¬کند.
  شما باید نظیر این روتامترها را در کپسولهای اکسیژن در بیمارستانها دیده باشید. در صنعت با توجه به دمای سیال مورد نظر، همچنین چگالی یا ویزکوزینته ماده، همچنین فشار آن روتامتر را کالیبره میکنند.

  در ادامه فلومترهای مناسب برای هر محیط را معرفی می کنیم.

  آب سرد Vortex Shedder, Vane meter
  روغن روانساز Vane flowmeter
  گاز صنعتی Laminar flow element
  هوای فشرده Thermal meter, Variable area
  روغن تمیز Vane meter, Variable area , Positive displacement, Coriolis meter
  سیال خورنده Vortex Shedder, Vane meter, Variable area, Paddlewheel, Mag meter, Sonic
  گاز تمیز Laminar flow element, Thermal meter, Variable area, Turbine, Vortex Shedder, Differential pressure, Target meter, Coriolis meter
  مواد ساینده Coriolis meter , Mag meter, Sonic
  آب تمیز Thermal meter, Variable area, Turbine, Vortex Shedder, Differential pressure, Target meter, vane meter, Paddlewheel, Mag meter, Positive displacement, Sonic
  سیال برودتی Differential pressure, Target meter, Coriolis meter
  گاز کثیف Vortex Shedder, Differential pressure, Target meter, Coriolis meter
  آب کثیف Coriolis meter , Mag meter, Sonic
  فیبر Mag meter
  بخار اشباع Vortex Shedder, Differential pressure
  بخار فوق گرم Vortex Shedder, Differential pressure
  ویسکوز (چسبناک) Variable area, Differential pressure, vane meter, Mag meter, Positive displacement, Coriolis meter

  خانم مهندس نورنژاد

  تحصیلات: کارشناس ارشد برق قدرت

  سمت: مشاور و کارشناس فنی تجهیزات ابزار دقیق و الکترونیک  مدیر سایت مقالات صنعتی ایران: http://kalatajhiz.com
 2. #2
  2011/06/30
  73
  6

  پاسخ : فلومتر (جریان سنج) چیست و انواع فلومتر

  دستت درد نکنه پر بار بود من با چند تا از مارک ها و مدل های دبی سنج کار کردم و مسول تعمیر و نگهداریش توی شرکت های مخطلف بودم کاش کلا در مورد ابزار دقیق توی سایت بیشتر بحث میشد :agree:
 3. #3
  2015/06/01
  10
  2

  پاسخ : فلومتر (جریان سنج) چیست و انواع فلومتر

  ایشالله هر روز یک مقاله از ابزار دقیق و هیدرولیک میگذاریم
  مدیر سایت مقالات صنعتی ایران: http://kalatajhiz.com
 4. #4
  2013/07/08
  اصفهان
  696
  546

  پاسخ : فلومتر (جریان سنج) چیست و انواع فلومتر

  نقل قول نوشته اصلی توسط ktajhiz

  مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

  عضویت

  ایشالله هر روز یک مقاله از ابزار دقیق و هیدرولیک میگذاریم
  ممنون و همچنان منتظریم ...
نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4

موضوعات مشابه

 1. رله چیست؟ و انواع آن...
  توسط hosein-eghbali در انجمن مفاهیم پایه برق و الکترونیک
  پاسخ: 14
  آخرين نوشته: 2020/08/24, 20:58
 2. فلومتر
  توسط homid در انجمن PLC
  پاسخ: 4
  آخرين نوشته: 2016/01/04, 08:45
 3. سنسور مخصوص فلومتر
  توسط behrouzm در انجمن سنسورها
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 2014/11/23, 21:14
 4. شبیه سازی فلومتر التراسونیک
  توسط ehsan004600 در انجمن ابزار دقیق
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 2013/10/03, 15:09
 5. دسترسی به آدرس های رجیسترها در فلومتر جرمی
  توسط farizin در انجمن ابزار دقیق
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 2012/02/10, 11:21

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •