اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

قفل شدن میکرو مگا8

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

قفل شدن میکرو مگا8

سلام
    با پروگرامر STK500 داشتم میکرو رو پروگرام میکردم که چون روی اسیلاتور داخلی تنظیم شده بود ولی من کریستال خارجی16 مگ گذاشته بودم میکروم قفل شد :sad: :sad: :sad: .هر چی پست مربوطبه قفل شدن میکرو بود مطالعه کردم نشد که نشد\!!الان فقط یه مگا 8 سالم دارم با دوتا مگا 16 قفل و یدونه مگا8 قفل دیگه!دوستان لطفا راهنمایی کنن با امکانات من میشه میکروها روبرگردونم؟
    جهان هر کس به اندازه ی وسعت فکر اوست....

پاسخ : قفل شدن میکرو مگا8

نوشته اصلی توسط azamgh
    سلام
    با پروگرامر STK500 داشتم میکرو رو پروگرام میکردم که چون روی اسیلاتور داخلی تنظیم شده بود ولی من کریستال خارجی16 مگ گذاشته بودم میکروم قفل شد :sad: :sad: :sad: .هر چی پست مربوطبه قفل شدن میکرو بود مطالعه کردم نشد که نشد\!!الان فقط یه مگا 8 سالم دارم با دوتا مگا 16 قفل و یدونه مگا8 قفل دیگه!دوستان لطفا راهنمایی کنن با امکانات من میشه میکروها روبرگردونم؟
    سلام
    کاری که همیشه من انجام میدم و میکرو بدون مشکل برمیگرده: اول یه دونه میکروی سالم رو برنامه زیر توش بریزین:
    کد:
    $regfile = "m8def.dat"
    $crystal = 8000000
    Enable Interrupts

Config Portd.3 = Output

Do
      Toggle Portd.3
    Loop
    End
    بعدش اون خروجی رو که توی برنامه تعریف کردیم وصل کنید به پایه شماره یک کریستال خارجی. البته اگه کریستال رو از روش بردارین بهتره. منفی مدار هم که مسلما به منفی مدار آی سی خراب وصل باشه.
    بعد برین آی سی خراب رو پروگرامر شناسایی کنید. البته ممکنه چند دفعه که دکمه مربوط به شتاسایی میکرو که میزنید شناسایی نکنه ولی باز هم اینکار رو بکنید تا آخرش میکرو رو بشناسه. بعدش که با موفقیت شناسایی کرد فیوزبیت کریستال رو بذارین روی کریستال داخلی . حالا میتونید مداری که ساختین رو ازش جدا کنید و کارتون رو به دلخواه انجام بدین.
    یا حق
    موفق باشین
    قال امام صادق (ع):
    هر چیزی زکاتی دارد و زکات علم آنست که به اهلش بیاموزی.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط esmaeil57
      سلام
      کاری که همیشه من انجام میدم و میکرو بدون مشکل برمیگرده: اول یه دونه میکروی سالم رو برنامه زیر توش بریزین:
      کد:
      $regfile = "m8def.dat"
      $crystal = 8000000
      Enable Interrupts

Config Portd.3 = Output

Do
        Toggle Portd.3
      Loop
      End
      بعدش اون خروجی رو که توی برنامه تعریف کردیم وصل کنید به پایه شماره یک کریستال خارجی. البته اگه کریستال رو از روش بردارین بهتره. منفی مدار هم که مسلما به منفی مدار آی سی خراب وصل باشه.
      بعد برین آی سی خراب رو پروگرامر شناسایی کنید. البته ممکنه چند دفعه که دکمه مربوط به شتاسایی میکرو که میزنید شناسایی نکنه ولی باز هم اینکار رو بکنید تا آخرش میکرو رو بشناسه. بعدش که با موفقیت شناسایی کرد فیوزبیت کریستال رو بذارین روی کریستال داخلی . حالا میتونید مداری که ساختین رو ازش جدا کنید و کارتون رو به دلخواه انجام بدین.
      یا حق
      موفق باشین
      سلام ممنون از پاسختون
      یه مشکل دیگه همدارم.میکروی سالم روی کریستال خارجی 16 مگ تنظیمه و واقعیت میترسم از این حالت خارج کنم تنظیماتشو.مشکلی نیست با همین تنظیمات انجام بدم؟

دیدگاه

من منظورم فیوز بیت کریستال خرابه بود البته بعد از اینکه زنده شد!! و شما اون برنامه رو روی یه میکرو مگا هشت سالم پروگرام کنید و فرکانسش رو روی داخلی 8 مگ قرار بدین
        قال امام صادق (ع):
        هر چیزی زکاتی دارد و زکات علم آنست که به اهلش بیاموزی.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط esmaeil57
          من منظورم فیوز بیت کریستال خرابه بود البته بعد از اینکه زنده شد!! و شما اون برنامه رو روی یه میکرو مگا هشت سالم پروگرام کنید و فرکانسش رو روی داخلی 8 مگ قرار بدین
          ببینید بزارید یه دفه از اول بگم.فکر میکنم اشتباه متوجه شدم.من برنامه رو روی میکروی سالم با فیوزبیت داخلی 8 مگ پروگرم کردم و بعد پایه یD3 اونو وصل کردم به XTAL1 میکروی قفل شده و اون رو با فیوز بیت داخلی 8 مگ ژروگرام کردم البته کریستال خارجی رو برنداشتم از میکرو ی قفل شده.درسته روشم؟ولی جواب نگرفتم....

دیدگاه

دوست عزیز درست شد....بی نهایت ممنون از کمکتون

دیدگاه

من متوجه نشدم آخرش چی شد
              لطفاً یکی کامل این قضیه را توضیح بده من تو لینک زیر همین مشکل داشتم
              http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=107076.30
              توی لینک زیر هم فکر کنم مشکلش همینه
              http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=109657.0

بهر حال لطفاً کامل توضیح دهید برای اولین بار فیوزبیتها و نوع کلاک را در پروگرمر STK 500 و برنامه بسکام چطور تنطیم کنیم و داخل برد خودمان آیا کریستال بزاریم یا نه؟
              دفعات بعدی بر اساس با کریستال و بی کریستال چطور پروگرم کینم؟متناسب با کریستال داخلی و خراجی برنامه را چطور بنویسیم بهتره؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط azamgh
                ممنون از پاسخ جامع شماومشکل من همچنان باقی هست واینکه بعد از درست شدن میکرو دیگه روی فرکانس که لازم دارم تنظیم نمیشن و با هر بار تنظیم روی high frequency کریستالخارجی باقی میمونه!الان من موندم و یک مگا 16 high frequency!میتونم با همین مگا 16 که روی 16 مگ کریستال خارجی تنظیمه با همون برنامه که دوستمون گفتن مشکل رو حل کنم؟
                روش تولید فرکانس در حالت high frequency هم جواب میدهد. و لزوما نباید فرکانس 16 مگاهرتر تولید کنید بلکه سرعت کلاک تولید با سرعت برنامه ریزی باید متناسب باشد. یعنی فرکانس کلاک باید چهار برابر سرعت برنامه ریزی باشد. مثلا اگر با سرعت 100 کیلو برنامه ریزی میکنید باید فرکانس کلاک بالای 400 کیلو باشد.

البته اگر فیوز بیت بر روی high frequency تنظیم شده چرا یک کریستال 8 مگ به بالا قرار نمیدهید؟

نکات بسیار مهم در تهیه پروگرامر که متاسفانه فراموش میشود!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط lachini
                  روش تولید فرکانس در حالت high frequency هم جواب میدهد. و لزوما نباید فرکانس 16 مگاهرتر تولید کنید بلکه سرعت کلاک تولید با سرعت برنامه ریزی باید متناسب باشد. یعنی فرکانس کلاک باید چهار برابر سرعت برنامه ریزی باشد. مثلا اگر با سرعت 100 کیلو برنامه ریزی میکنید باید فرکانس کلاک بالای 400 کیلو باشد.

البته اگر فیوز بیت بر روی high frequency تنظیم شده چرا یک کریستال 8 مگ به بالا قرار نمیدهید؟
                  به پایه ی کریستال میکروی سالم یهکریستال 16 مگ هست و فعلا نمیشه فیوزبیتش رو تغییر داد.پس با همین هم میشه میکروها رو درست کرد؟فرکانس اونها رو توی برنامه کمتر از 16 باید بزارم؟مثلا 4 مگ داخلی؟
                  ممنون که پاسخ میدید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط azamgh
                    به پایه ی کریستال میکروی سالم یهکریستال 16 مگ هست و فعلا نمیشه فیوزبیتش رو تغییر داد.پس با همین هم میشه میکروها رو درست کرد؟
                    ممنون که پاسخ میدید
                    بله میشود.

نوشته اصلی توسط azamgh
                    فرکانس اونها رو توی برنامه کمتر از 16 باید بزارم؟مثلا 4 مگ داخلی؟
                    ممنون که پاسخ میدید
                    منظور شما از اونها چی هست؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط lachini
                      بله میشود.

منظور شما از اونها چی هست؟
                      منظورم میکروهای معیوب بود....
                      بسیار سپاسگذارم

دیدگاه

بعد از اینکه توسط پروگرامر شناخته شده بستگی به خودتان دارد روی چه کلاکی تنظیم میکنید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X