اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت منبع ولتاژ بالا (40Kv)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت منبع ولتاژ بالا (40Kv)

با سلام
    برای یه کار تحقیقی نیاز به یک منبع ولتاژ بالا هست که با توجه به شرایط موجود تصمیم دارم خودم بسازمش!
    البت یه چند جا سر زدم تا برام بسازند اما یا طرف کلا نگرفت چی میخام یا قیمت های عجیب و غریب دادند ( و یه احتمال این که خود من از مرحله پرتم )
    از اونجایی که دانش فنی در این زمینه ندارم ( در حد I am a book ) از دوستان و اساتید تقاضا دارم در این زمینه راهنمایی بفرمایند تا دست به کار بشم ....

لازم به ذکر هست که قبلا موضوعات مشابه در انجمن را مطالعه کردم و مطالب زیادی هم از اونها یاد گرفتم اما با توجه به اینکه در تاپیک های مذکور هدف چیز دیگه ای بود و بیشتر جنبه ی آزمون و خطا و یادگیری و گاها سرگرمی داشت این موضوع رو جدا ارسال کردم.

مشخصات:
    1) خروجی تا 35Kv ( برای محکم کاری تا 40) و قابل تغییر و تنظیم در محدوده 25 ای 35 کیلووات و با جریان 60 الی 100 میلی آمپر.
    2) توانایی کارکردن تا حداقل 5 ساعت مداوم را داشته باشد و از این نظر قابل اعتماد (نپک) باشد. ( خیلی مهم )
    3) با برق شهری قابل راه اندازی باشد.
    4) ولتاژ در میزان تنظیم شده در طی کارکرد ثابت باشد و دچار افت یا نوسان (قابل توجه) نشود.

محدودیت ها:
    1)از نظر ابعاد ترانس محدودیتی نیست.
    2)از نظر بودجه خیلی گرون نشه :دال
    3)میشه براش از خنک کاری استفاده کرد. حالا هواگرد (که برای ترانس معقول به نظر نمی رسه) یا روغن یا نمیدونم ولی اگر در مورد خنک کاری ضرورتی باشه محدودیتی نیست .
    4) خروجی که باید مستقیم باشه و در محدوده تعیین شده قابل تغییر با گام 1Kv باشه.

سوالات:
    1) محاسبات برای ترانس های هسته فریت ؟ فرمولها و روابط ؟ (کل نت رو گشتم اما ...)
    2) برای ترانس پیچیده شده بر اساس مشخصات کاری فوق محاسبه اولیه و ثانویه چگونه است؟ (تعداد دور - مقطع سیم ) برای سیم های نازک از قطر استفاده میشه یا مقطع؟
    3) نحوه ی پیچیدن ترانس چطور باشه؟
    - در مورد پیچیدن اولیه و ثانویه ، اول کدوم رو بپیچیم ، جهت ها و ... ( مطالب ارائه شده در این زمینه در فروم خیلی متفاوت اند هر کسی یه مدلی گفته )
    - برای پیچیدن ، سیم ها رو مستقیما روی بید استوانه بپیچیم یا از بید های EI استفاده کنم و روی بوبین ( اون ماسماسک وسطی که بید توش میره منظورمه) بپیچم.
    - تا جایی که فهمیدم فریت های موجود با هم فرق دارند این تفاوت تاثیرش رو ترانس چطوریاست و اینکه این فریتهای استوانه ای رو از کجا و چه صنفی میشه خرید و مشخصاتش رو از کجا میشه گیر آورد و قیمت حال حاضر اونها چقدر هستش؟
    -این فریت های استوانه ای تا چه سایزی وجود دارند مثلا 30 یا 20 سانتی اش گیر میاد یا نه؟
    - برای ایزولاسیون استفاده از چسب سیلیکون آیا مشکلی ایجاد نمیکنه؟ تا حالا امتحان شده؟
    4) امکانش هست که در خروجی نیاز به تقویت کننده نباشه و ترانس خودش خروجی لازم رو تولید کنه؟ از نظر کارکردی و هزینه ساخت کدوم مورد بصرفه تر است؟
    5) برای انتقال ولتاژ تولیدی از چه کابلی استفاده بشه از نظر ایمنی ؟

پاسخ : ساخت منبع ولتاژ بالا (40Kv)

سلام
    بافرض اینکه در خروجی 40کیلوولت 100میلی امپر مصرف بشه،توان دستگاه شما 4کیلووات خروجی خواهد شد.که بابرق تکفاز،22امپر ورودی خواهدشد.
    ساخت چنین دستگاههایی(5ساعت کارمداوم،عدم نوسان ولتاژخروجی و...)برای حرفه ای ها هم مشکل خواهدبود والبته هزینه بر.
    من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

سلام
      به این سایت سر بزنید مطالب خوبی در این زمینه دارد...
      http://danyk.cz/index_en.html
      http://danyk.cz/igbt_2_en.html
      http://danyk.cz/igbt5_en.html
      این مدار ها پایداری خوبی ندارند... اگه فرکانس براتون مهم نیست میتونید ترانس آماده از بازار تهیه کنید.... هر ولتاژ و آمپری که بخواهید پیدا میشه... البته فک کنم حجم بزرگی داشته باشن... همین طور باید تو روغن باشن....

دیدگاه

سلام
        بافرض اینکه در خروجی 40کیلوولت 100میلی امپر مصرف بشه،توان دستگاه شما 4کیلووات خروجی خواهد شد.که بابرق تکفاز،22امپر ورودی خواهدشد.
        ساخت چنین دستگاههایی(5ساعت کارمداوم،عدم نوسان ولتاژخروجی و...)برای حرفه ای ها هم مشکل خواهدبود والبته هزینه بر.
        حقیقتش این منبع برای تامین ولتاژ یک محفظه ی یونیزه کردن گاز استفاده خواهد شد ( شبیه یه این گوی های پلاسما اما بزرگتر و البت در فشار اتمسفر!)

برای این کار لازم به استفاده ی دائم از 40Kv با 100mA نیست و پس از استارت قاعدتا با ایجاد قدری گاز یونیزه شده در ادامه نیاز به جریان و ولتاژ کمتر میشه و ولتاژ تا 29Kv باید کافی باشه و برای همین ولتاژ خروجی رو متغییر در نظر گرفتم.

با تفاسیر فوق اگر درست محاسبه کرده باشم پس از استارت برای ادامه ، توان مصرفی برابر با 1740 (29000*0.060) و تقریبا 2000 خواهد بود که در برق خانگی (2000/220) برابر با 9 آمپر جریان میخاد.

سوالی که هست اینه که دوستانی که منابع چند ده کیلوولتی ساختن چطور از پس جریان مصرفی بر اومدند؟

حالا منبع اگر حتی دو ساعت هم مدام بتونه کار کنه باز جواب کار ما رو میده که تا جایی که من می دونم تنها عامل محدود کننده در این رابطه افزایش دما هستس (اگه مورد دیگه ای هست لطفا بگید) که اونم گفتم محدودیتی برای خنک کاری ندارم چون مثل سایر دوستان نمیخام ترانس کوچک و جیبی باشه.

همچنان نیازمند کمک و راهنمایی

سلام
        به این سایت سر بزنید مطالب خوبی در این زمینه دارد...
        http://danyk.cz/index_en.html
        http://danyk.cz/igbt_2_en.html
        http://danyk.cz/igbt5_en.html
        این مدار ها پایداری خوبی ندارند... اگه فرکانس براتون مهم نیست میتونید ترانس آماده از بازار تهیه کنید.... هر ولتاژ و آمپری که بخواهید پیدا میشه... البته فک کنم حجم بزرگی داشته باشن... همین طور باید تو روغن باشن....
        ممنون بابت لینک ها الان یه نگاهی بهشون می اندازم

برای پایداری باید از مدارات خاصی استفاده کرد؟ چه جایگزین هایی هست؟
        فرکانس مهم نیست اما ترانس های بازاری که قابل تنظیم باشه حداقل من ندیدم و فکر کنم اگرم باشه ساختنش برام به صرفه تر باشه

اگر دوستان جوابی به سوالاتی که پرسیدم بفرمایند خیلی ممنون میشم

دیدگاه

ممنون بابت لینک ها الان یه نگاهی بهشون می اندازم

برای پایداری باید از مدارات خاصی استفاده کرد؟ چه جایگزین هایی هست؟
          فرکانس مهم نیست اما ترانس های بازاری که قابل تنظیم باشه حداقل من ندیدم و فکر کنم اگرم باشه ساختنش برام به صرفه تر باشه

اگر دوستان جوابی به سوالاتی که پرسیدم بفرمایند خیلی ممنون میشم
          اگر شما تجربه کافی در سوچینگ دارید میتونید با هزینه 1.5 تا 3 میلیون خودتون درست کنید... اگر نه میتونید یک واریاک (اتو ترانس) به همراه ترانس ولتاژ بالا تهیه کنید میتونید ولتاژ خروجی رو تنظیم کنید...
          البته من در حد این حرف ها نیستم اساتید همچون استاد قاصد دل، استاد جبراییلی میتونند کمکتون کنند...
          موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط UV
            حقیقتش این منبع برای تامین ولتاژ یک محفظه ی یونیزه کردن گاز استفاده خواهد شد ( شبیه یه این گوی های پلاسما اما بزرگتر و البت در فشار اتمسفر!)

برای این کار لازم به استفاده ی دائم از 40Kv با 100mA نیست و پس از استارت قاعدتا با ایجاد قدری گاز یونیزه شده در ادامه نیاز به جریان و ولتاژ کمتر میشه و ولتاژ تا 29Kv باید کافی باشه و برای همین ولتاژ خروجی رو متغییر در نظر گرفتم.
            خوب شد همه چیز رو توضیح دادید.
            با یونیزه شدن گاز داخل محفظه رسانایی گاز شدیدا زیاد میشه وجریان شدیدا افزایش پیدا میکنه.
            درعمل باید یک منبع جریان ولتاژ بالا بسازید.
            من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

اگر شما تجربه کافی در سوچینگ دارید میتونید با هزینه 1.5 تا 3 میلیون خودتون درست کنید... اگر نه میتونید یک واریاک (اتو ترانس) به همراه ترانس ولتاژ بالا تهیه کنید میتونید ولتاژ خروجی رو تنظیم کنید...
              البته من در حد این حرف ها نیستم اساتید همچون استاد قاصد دل، استاد جبراییلی میتونند کمکتون کنند...
              موفق باشید
              حقیقتش گذشته از این که از مباحث فنی مانند سوئیچینگ چیزی سرم نمیشه اگر هم سر رشته از این مسائل داشتم بازهم هزینه کردن 3 میلیونی برای دو سه بار تست کردن یه مساله چندان عاقلانه به نظر نمیاد یعنی همچین بودجه ای در اختیار نداریم.

این واریاک که فرمودین حدودا چه قیمتی داره ( روی نت چیزی پیدا نکردم )

خوب شد همه چیز رو توضیح دادید.
              با یونیزه شدن گاز داخل محفظه رسانایی گاز شدیدا زیاد میشه وجریان شدیدا افزایش پیدا میکنه.
              درعمل باید یک منبع جریان ولتاژ بالا بسازید.
              پس عملا پوستم کنده شد ....
              نمونه مشابه این کاری که قراره انجام بشه قبلا انجام شده و مشخصاتی مانند آنچه که گفتم (29 کیلوولت و 60 میلی آمپر) برای منبع ذکر شده اونم با فاصله الکترودهای 5 سانتی ! و البته گاز در گردش.

هدف من از راه اندازی این تاپیک این بود که با بدست آوردن یک سری اطلاعات و هیمنطور راهنمایی های دوستان یه ترانس برای این منظور بپیچم و با توجه به ابعاد و همینطور قیمت ترانس ولتاژ بالای TV که سایر دوستان در کارهاشون استفاده کرده بودند براوردی که داشتم این بود که نباید زیاد هزینه بر باشه برام و برای تنظیم خروجی هم تصمیم داشتم که موقع پیچیدن ترانس سری های وسط از سیم پیچ بگیرم. برای همین منظور هم یه سرچ هایی راجع به ترانس فلای بک داشتم تا روابط مربوطه رو بدست بیارم اما چیزی که من ازش سر در بیارم نیافتم متاسفانه :-??

حالا عزیزان یه لطفی بکنند و صاف و پوست کنده بفرمایند که آیا ممکن است که بنده بتوانم یه همچین چیزی ببندم یا خیر ؟ و اگر خیر چرای؟

همچنین

برای یه منبع 30 کیلو میشه چند تا از این ترانس های TV رو بهم وصلید؟ اگر آره چه مدلی و یه همچین چیزی چند ساعت مدام کار میده و نمی پکه ؟

مرسی از همه ی دوستانی که مشارکت می کنند و ببخشید که زیاد سوال می کنم اونم سوالات آماتوری

دیدگاه

پست قدیمیه اما جهت استفاده رهگذرها...
                ولتاژ های خیلی زیادی میشه از طریق ماژول ZVS و فلای بک تلویزیون بدست آورد. البته خیلی خطرناکه و اصلا کار افراد آماتور نیست. ولتاژ فوق العاده بالاست. و نیاز به خنک کردن فلای بک با فن هست.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ehsanhp نمایش پست ها
                  پست قدیمیه اما جهت استفاده رهگذرها...
                  ولتاژ های خیلی زیادی میشه از طریق ماژول ZVS و فلای بک تلویزیون بدست آورد. البته خیلی خطرناکه و اصلا کار افراد آماتور نیست. ولتاژ فوق العاده بالاست. و نیاز به خنک کردن فلای بک با فن هست.
                  با سلام احترام
                  نمونه مداری که گفتید یعنی فلای بک و zvs با فرض خنک کردن این مجموعه چه مدت زمانی میتونه به صورت پیوسته کار کنه ؟؟؟ مثلا پنچ شش یاعت بدون قطعی کار میکنه ؟؟ قرار گرفتن هسته فریت داخل سیم پیچ zvs باعث از بین رفتن خاصیت مغناطیسی اون نمیشه ؟؟ تصور من اینه از این مدار برای زمان چند ساعت پیوسته نمیشه استفاده گرد

دیدگاه

سلام جناب.برای اینجور کار ها من اطلاعات زیادی ندارم اما فکر کنم برای توان هوایی تا مقدار 200w ترانس فلای بک که میتوانید آنرا از تلویزیون های crt در بیاورید میتوانید استفاده کنید.

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

با سلام من میخواستم بدونم که چطوری میتونم با ترانس فلای بک تلویزیون ولتاژ بالا تولید کنم و دیگه اینکه اون ولوم های روی ترانس فلای بک چیه.ممنون میشم راهنمایی کنین خیلی ضروریه باید خیلی زود بفهمم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ali_ali@ نمایش پست ها
                      سلام جناب.برای اینجور کار ها من اطلاعات زیادی ندارم اما فکر کنم برای توان هوایی تا مقدار 200w ترانس فلای بک که میتوانید آنرا از تلویزیون های crt در بیاورید میتوانید استفاده کنید.

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

با سلام من میخواستم بدونم که چطوری میتونم با ترانس فلای بک تلویزیون ولتاژ بالا تولید کنم و دیگه اینکه اون ولوم های روی ترانس فلای بک چیه.ممنون میشم راهنمایی کنین خیلی ضروریه باید خیلی زود بفهمم
                      درود،
                      دو ولوم موجود روی ترانس فلای بک برای تنظیم ولتاژ FOCUS
                      و INTEN هست که مربوط به سیم های سفید و قرمز نازک
                      هستن. و به خروجی اصلی یا سیم قرمز ضخیم هیچ ارتباطی
                      ندارن. مدارات عملی زیادی وجود داره.
                      مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
                      https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X