اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت "KV"کیلو ولت متر برای مدارات "های ولتاژ" +تصویر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت "KV"کیلو ولت متر برای مدارات "های ولتاژ" +تصویر

در این پست میخواهیم توسط چندین مقاومت مگا اهمی و ولت متر عقربه ای میخواییم مدار کیلوولت متری برای اندازه گیری خروجی مدارات HV کنیم :NO:

اندازه گیری ولتاژ بالا - (کیلو) ولت متر تا 80kV

ترجمه فارسی آموزش سایت چک:

گاهی اوقات آن را نه تنها به تولید ولتاژ بالا، بلکه آن را اندازه گیری ضروری است. ولتاژ را می توان از طول تخلیه برآورد، اما آن را بسیار دقیق نیست. برای اندازه گیری دقیق تر از ولتاژ بالا شما نیاز به یک ابزار اندازه گیری. این است که مقاومت اهم بالا قادر به مقاومت در برابر ولتاژ مورد نیاز و یک متر آنالوگ ساخته شده است. مقاومت ولتاژ بالا آماده هستند آسان برای پیدا کردن نیست، بنابراین من تا به حال به از اجزای موجود من. من سنج شماره گیری با 200uA حساسیت استفاده می شود. حداکثر ولتاژ که من نیاز به اندازه گیری است در مورد 80kV. به همین دلیل من 400M مقاومت را انتخاب کرد. من یک مقدار بزرگتر از مقاومت 3M3 / 0،6 W. حداکثر ولتاژ 350V مستمر و افزایش 700V است خریداری شده است. مقاومت اندازه گیری 3M25 است. من 123 عدد از آن مقاومت ها، در سری پیوست. بنابراین، مقاومت باید به طور دائمی ساخته شده مقاومت در برابر 43kV 86kV و کوتاه است. مقیاس اصلی نامناسب است (آن را مجبور به محاسبه شود) بنابراین من یک عکس از آن، ویرایش و چاپ گرفت. مقیاس چاپ شده در 1: 1 مقیاس من را به متر چسب. همه مقاومت متصل در سری من را به لوله پلاستیکی قرار داده است. سپس من را به یک لوله مارپیچ نورد و لوله به novodur قرار داده است. ورودی HV من با کابل HV ارائه شده است. مقاومت در برابر ولتاژ بالا است که به سادگی در سری با متر متصل، و در نتیجه ولت متر با ولتاژ بالا (kilovoltmeter).

تنها راهي که به شکست مي انجامد، تلاش نکردن است """کوروش کبیر""""

پاسخ : ساخت "KV"کیلو ولت متر برای مدارات "های ولتاژ" +تصویر

سلام
    میشه از یه ترانس های ولتاژکه نسبت تبدیلش مشخص باشه استفاده کرد :redface:
    بگذارید و بگذرید
    ببینید و دل مبندید
    چشم بیاندازید ودل مبازید که
    دیر یا زود باید گذاشت و گذشت... حضرت علی(ع)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MOJTABAV
      سلام
      میشه از یه ترانس های ولتاژکه نسبت تبدیلش مشخص باشه استفاده کرد :redface:
      یکم واضح تر بفرمائید

منظورتون اینه که مثلا یه ترانس های ولتاژ با قابلیت تبدیل 12ولت به 12000ولت رو برداریم
      و خروجی مدار های ولتاژی که میخواییم ولتاژش اندازه گیری بشه رو به خروجی ترانسی که بالا گفتم وصل کنیم و ولتاژ ظاهر شده در ورودی ترانس رو اندازه بگیریم؟؟؟؟ oo: oo:

دیدگاه

سلام
        مستر تو پست های فشار قوی میان با استفاده از یه ولتمتر معمولی مثلا0تا400ولت رو با ثانویه یه ترانس ولتاژ بانسبت تبدیل 1000:1موازی میکنند و در حالی که صفحه ولتمتر واحدش که روش نوشته به کیلو ولت هس CVT
        استفاده از سیم پیچ ثانویه کویل ماشین فک کنم میشه در حد ترانس30کیلوولتی به ولتاژ پایین تر ازش استفاده کنی
        سیم پیچش خیلی تعداد دورش زیاده

روغنش هم(البته جای بحثش تو این تاپیک نیس)خاصیت عایقیش برای ساخت خازن های ولتاژت عالیه :mrgreen:تو فکر تستش هستم :nice:
        بگذارید و بگذرید
        ببینید و دل مبندید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MOJTABAV
          سلام
          مستر تو پست های فشار قوی میان با استفاده از یه ولتمتر معمولی مثلا0تا400ولت رو با ثانویه یه ترانس ولتاژ بانسبت تبدیل 1000:1موازی میکنند و در حالی که صفحه ولتمتر واحدش که روش نوشته به کیلو ولت هس CVT
          استفاده از سیم پیچ ثانویه کویل ماشین فک کنم میشه در حد ترانس30کیلوولتی به ولتاژ پایین تر ازش استفاده کنی
          سیم پیچش خیلی تعداد دورش زیاده

روغنش هم(البته جای بحثش تو این تاپیک نیس)خاصیت عایقیش برای ساخت خازن های ولتاژت عالیه :mrgreen:تو فکر تستش هستم :nice:
          ببینید اون که شما فرمودید کلا فکر کنم حسابش فرق میکنه "حالا دوستان بهتر میتونن توضیح بدن"

اون پست ها ولتاژشون معلومه مثلا 20کیلو ولت و احیانا در همون رنج تقریبی پست که معلوم هست درشرایطی کمی کمو زیاد بشه خوب جریان بالایی هم داره فرکانسش هم مشخصه / گرچه فکر نمیکنم کار درستی باشه استفاده از روشی که فرمودید اونم خطوط خطرناک پست های برق :eek:

توی مدار های های ولتاژ خروجی جریان کمی داره - فرکانس نوسان ساز و فرکانس خروجی ترانس هم که با برق شهری یکی نیست و خیلی بیشتر هست "حالا نمیدونم تاثیر گذار هست یا نه"
          حالا اگر بیاییم خروجی های ولتاژ رو با یه دیود به خروجی ترانسی که گفتید وصل کنیم اولین اتفاق که میوفته فکنم اینه که دیود داغ بشه و بسوزه جدا از اینکه مدار های ولتاژتون هم اگر حساس باشه شاید ترانزیستورهاش بسوزه/ با فرض اینکه اینکار در مدار های با جریان کم دم دستیمون عملی باشه "

"اگر از ترانس 30کیلو ولت ماشین استفاده بشه"
          30.000 تقسیم بر 12 ولت =2500
          هر ولتاژی نشون بده ولت متر0تا400 باید ضربدر 2500بشه

در کل به همون نسبت بالا تعداد مقاومت های مگا اهمی رو محاسبه و های ولتاژ متر :biggrin: رو بسازید بهتر و مطمئن تر شاید باشه.

-------------------------------------
          فکر کنم شما از دنبال کنندگان پست:
          آموزش ساخت خازن ه ولتاژ بالا خانگی+فیلم و تصویر
          http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=86104.30
          هستید "نوشته خودم" هستید : خوب خازن رو بسازید و همونجا با تصویر ارائه بدید
          همون خازن های ولتاژ خشک دست ساز من با روکش سیاه که در صفحه یک پست گذاشتم رو برای هواگیری از روغن زیتون استفاده کردم تا صفحات خوب بهم کیپ بشند

دیدگاه

سلام :bye
            ممنونم :applause:
            بازم چشم مستر وحید :mrgreen:
            بگذارید و بگذرید
            ببینید و دل مبندید

دیدگاه

در آموزش بالا با قرار دادن 400مگا اهم مقاومت سر راه خروجی 80.000ولتی تونسته ولتاژ رو به حد اکثر 200UA برسونه

هر مقاومت 3000.000اهم میباشد = 3مگا اهم

برای رسیدن به400مگا اهم از 123 عدد مقاومت 3مگا اهم استفاده شده است 400 تقسیم بر 3 = حدود 123

نتیجه میگیریم:

1-با همین مدار بالا و با قرار دادن 246 عدد مقاومت 3مگا اهم کربنی (کیلو ولت متری) میسازیم تا حد اکثر توان انذدازه گیری 160.000ولت.

2-اگر اهم متر دیجیتالی با قدرت اندازه گیری 0-200UA داشته باشیم با وصل کردن دو سیم ورودی نشانگر عقربه ایمون به ورودی اهمتر دیجیتال میتونیم یک کیلو ولت متر دقیق دیجیتالی داشته باشیم.

3- نتیجه میگیریم هر یک مگا اهم مقاومت اظافه میتونه 200ولت به قدرت اندازه گیری مدار بیفزایید و همینطور بلعکس به همین صورت و با یک حساب سر انگشتی میتونیم کیلو ولت متر هایی با قدرت اندازه گیری رنج های مختلف خروجی "های ولتاژ" رو داشته باشید

دیدگاه

با سلام-و تشکر از زحمات اقا vahid روش جالبی معرفی نمودند که برای کسانی که میخواهند ولاز بالا ی دی سی (در توانهای خیلی پایین) اندازه گیری نمایند مفید خواهد بود.فقط چند نکته را مد نظر داشته باشید--برای مدارهایی که نیاز به فیدبک از خروجی ولتاژ بالا میباشد طبقه اپ امپ نمونه گیر باید بتواند با جریانهای کمتر از میلی امپر عمل نماید در عیر اینصورت فیدبک عمل نخواهد کرد--همچنین به دلیل طول بسیار زیاد مقاومتهای نمونه گیر --خاصیت سلفی به مدار ان اضافه خواهد شد که صفر و قطبهای مدار فیدبک را جابجا خواهد نمود و مدار نوسانی خواهد شد که برای جلوگیری از این امر به دو سر هر مقاومت یک خازن هم موازی میشود تا اثر سلفی طول مقاومت را جبران سازی کندlمانند شکل http://www.google.com/imgres?imgurl=...80&bih=666-در مصارف صنعتی مجموعه این مقاومتها و خازنها در یک دی الکتریک ایزوله از هوا قرار میگیرد مثل روغن و یا رزین ولتاژ بالا تا اثر رطوبت هوا در مدار تاثیری نداشته باشد--نحوه لحیم کاری اتصالات با لحیم کاری معمولی تفاوت زیادی دارد و باید به شکلی انجام شود که شکل ان کروی شده و دارای نوک تیز نباشد-محل خروجی ولتاژ بالا نباید در معرض هوا قرار داشته باشد .زیرا در دستگاه های ولتاژ بالا محدودیت فضا وجود دارد و امکان ارک زدن به قطعات مجاور که در چند سانتی متری انها هستند وجود دارد. برای استفاده در توانهای بالا ( بیش از 50 کیلو وات)بهیچ وجه این روش توصیه نمیشود زیرا اولین اشتباه مساوی اخرین اشتباه خواهد بوددر توانهای بالا تقسیم کننده ها در محفظه ای که از عایق به شکل گاز از نوع sf6 و یا عایقهای سیلیکونی پر شده و مقاومتهای توان بالا در انها قرار داده شده و خروجی توسط پروبهای مخصوص در اختیار نصرف کننده قرار دارد. استفاده میشود
                در زندگی اثر خوب و خاطره خوش از خودمان در این دنیا برجا بگذاریم.etgpsp

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : ساخت "KV"کیلو ولت متر برای مدارات "های ولتاژ" +تصویر

نوشته اصلی توسط عباس جبراییلی
                  با سلام-و تشکر از زحمات اقا vahid روش جالبی معرفی نمودند که برای کسانی که میخواهند ولاز بالا ی دی سی (در توانهای خیلی پایین) اندازه گیری نمایند مفید خواهد بود.فقط چند نکته را مد نظر داشته باشید--برای مدارهایی که نیاز به فیدبک از خروجی ولتاژ بالا میباشد طبقه اپ امپ نمونه گیر باید بتواند با جریانهای کمتر از میلی امپر عمل نماید در عیر اینصورت فیدبک عمل نخواهد کرد--همچنین به دلیل طول بسیار زیاد مقاومتهای نمونه گیر --خاصیت سلفی به مدار ان اضافه خواهد شد که صفر و قطبهای مدار فیدبک را جابجا خواهد نمود و مدار نوسانی خواهد شد که برای جلوگیری از این امر به دو سر هر مقاومت یک خازن هم موازی میشود تا اثر سلفی طول مقاومت را جبران سازی کندlمانند شکل http://www.google.com/imgres?imgurl=...80&bih=666-در مصارف صنعتی مجموعه این مقاومتها و خازنها در یک دی الکتریک ایزوله از هوا قرار میگیرد مثل روغن و یا رزین ولتاژ بالا تا اثر رطوبت هوا در مدار تاثیری نداشته باشد--نحوه لحیم کاری اتصالات با لحیم کاری معمولی تفاوت زیادی دارد و باید به شکلی انجام شود که شکل ان کروی شده و دارای نوک تیز نباشد-محل خروجی ولتاژ بالا نباید در معرض هوا قرار داشته باشد .زیرا در دستگاه های ولتاژ بالا محدودیت فضا وجود دارد و امکان ارک زدن به قطعات مجاور که در چند سانتی متری انها هستند وجود دارد. برای استفاده در توانهای بالا ( بیش از 50 کیلو وات)بهیچ وجه این روش توصیه نمیشود زیرا اولین اشتباه مساوی اخرین اشتباه خواهد بوددر توانهای بالا تقسیم کننده ها در محفظه ای که از عایق به شکل گاز از نوع sf6 و یا عایقهای سیلیکونی پر شده و مقاومتهای توان بالا در انها قرار داده شده و خروجی توسط پروبهای مخصوص در اختیار نصرف کننده قرار دارد. استفاده میشود
                  خواهش میکنم فقط گرداوری و بیان نظرات بود

استاد جبرئیلی گرامی فرمودید در آخر خط مقاومت ها باید یک خازن بین خروجی و منفی زمینه وصل و سپس خروجی به آمپر متر داده شود؟
                  خازن از چه نوعی با چه ولتاژ و قدرتی ؟ و اگر خازن قرار نگیره خاصیت سلفی چه نتیجه ای میگذاره

دیدگاه

در نوشته ها گفته نشده که خازن اخر به امپرمتر وصل شود--انچه هم که در شکل لینک نشان داده شده یک خازن متغییر است که نیازی به ان نمیباشد--ولتاژ خازنها هم از رابطه تقسیم مقاومتی و ولتاژ بین مقاومتها پیروی میکند و اخرین خازن دارای ولتاژ بسیار کمی خواهد بود مثلا یک خازن 63 ولتی کافی است.(زیرا خازنهای MKT یا عدسی یا مولتی لیر در حد نانو فاراد دارای رنج ولتاژ در همین حدود هستند).اگر خازن قرار ندهید شکل ولتاژ خروجی در حالتهای گذرا مثلا به جای اینکه مربعی باشد نمایی خواهد شد--مثل خازن تریمر در پروب اسکوپ که برای دیدن شکل موجهای مربعی(شکل موج دو ولتی یک کیلو هرتز برای تست پروب که از خود اسکوپ به ان داده میشود تا بتوان پروب را کالیبره کرد) انرا انقدر تغییر میدهید تا شکل دیده شده در اسکوپ مربعی شود.

دیدگاه

در نوشته ها گفته نشده که خازن اخر به امپرمتر وصل شود--انچه هم که در شکل لینک نشان داده شده یک خازن متغییر است که نیازی به ان نمیباشد--ولتاژ خازنها هم از رابطه تقسیم مقاومتی و ولتاژ بین مقاومتها پیروی میکند و اخرین خازن دارای ولتاژ بسیار کمی خواهد بود مثلا یک خازن 63 ولتی کافی است.(زیرا خازنهای MKT یا عدسی یا مولتی لیر در حد نانو فاراد دارای رنج ولتاژ در همین حدود هستند).اگر خازن قرار ندهید شکل ولتاژ خروجی در حالتهای گذرا مثلا به جای اینکه مربعی باشد نمایی خواهد شد--مثل خازن تریمر در پروب اسکوپ که برای دیدن شکل موجهای مربعی(شکل موج دو ولتی یک کیلو هرتز برای تست پروب که از خود اسکوپ به ان داده میشود تا بتوان پروب را کالیبره کرد) انرا انقدر تغییر میدهید تا شکل دیده شده در اسکوپ مربعی شود.
                      تصویر کو چیک بود درست دیده نمیشد

یک سوالی از روی کنجکاوی برام پیش آمد
                      تغذیه سوییچینگ متغیرتوان تا 300kw چه مصارفی توی چه شاخه ای داره

دیدگاه

مورد استفاده بستگی به جریان و ولتاژ دارد مثلا موردی که حدود 15 سال پیش کار کردم منبع 150 کیلو ولت یک امپری بود که مصرف ان در رادیولوژی پزشکی میباشد(جریان و ولتاژ قابل تنظیم) و یا مورد دیگر 30 ولت 10 کیلو امپر برای مصارف ابکاری فلزات--و برای توانهای کمتر از 50 کیلو وات و ولتاژ کمتر از 30 کیلو ولت برای مصارف لیزر. و توان 20 کیلو وات و ولتاژ حدود 1000 ولت برای لایه نشانی فلزات و غیرفلزات-

دیدگاه

مورد استفاده بستگی به جریان و ولتاژ دارد مثلا موردی که حدود 15 سال پیش کار کردم منبع 150 کیلو ولت یک امپری بود که مصرف ان در رادیولوژی پزشکی میباشد(جریان و ولتاژ قابل تنظیم) و یا مورد دیگر 30 ولت 10 کیلو امپر برای مصارف ابکاری فلزات--و برای توانهای کمتر از 50 کیلو وات و ولتاژ کمتر از 30 کیلو ولت برای مصارف لیزر. و توان 20 کیلو وات و ولتاژ حدود 1000 ولت برای لایه نشانی فلزات و غیرفلزات-
                          راجب توضیحی که فرمودید سوالی دارم اگر میشه جواب بدید"

قویترین مدارات سوئیچینگ از چه ولتاژ و چه جریانی استفاده میشه برای تغذیه مدار و بلعخص کلید های نیمه هادی
                          اگر 12 ولت هست یا 220ولت با چه جریانی

در این مدارات سوئیچینگ که میفرمائید قویترین کلید الکترونیکی نیمه هادی که استفاده میشه چیه"در قویترین مدار های سوئیچینگ از چه ترانزیستور یا ماسفتی بیشتر استفاده میشه و در بهترین اسیلاتور مختصر در این گونه مدارها ازچه آیسی نوسان سازی استفاده میشه"؟
                          کارگاه ساخت ترانس های های ولتاژ در ایران " در بیشترین ولتاژ ها وقویترین جریان خروجی " میتونی معرفی بفرمائید "دست کم پیام خصوصی" که راجب ساخت یا سفارش ساخت ویا خرید سیم یا عایق یا هسته برای مصارف های ولتاژ -و یاراهنمائی بابت آدرس فروشگاه های اینجور قطعات بشه صحبت کرد ویا راهنمائی گرفت؟

دیدگاه

به شکل ساده حاصلضرب ولتاژ در جریان برابر توان است--لذا ممکن است در یک توان مساوی مثلا 100 کیلو وات --مدار دارای ولتاژ 100 کیلو ولت و جریان 1 امپر باشد و یا دارای جریان 1000 امپر و ولتاژ 100 ول باشد-ولی در هر دو مدار فوق اگر ولتاژ ورودی 3 فاز 380باشد و بعد از دی سی شدن تبدیل به حدود 530 ولت شود انگاه بسته به این که چه نوع توپولوژی انتخاب شده باشد و راندمان مدار چقدر باشد انگاه متناسب با ان از سوییچ جریان خواهد گذشت مثلا در یک توپولوژی رزونانسی از مدار فول بریج با ای جی بی تی 200 امپری میتوان 50 کیلو وات توان گرفت.ولی با همان ای جی بی تی با ولتاژ ورودی بالاتر تا 100 کیلو وات هم میتوان توان گرفت و با همان ای جی بی تی در توپولوژی دیگر حتی 10 کیلو وات هم نمیتوان گرفت.لذا به همین سادگی نمیتوان گفت با فلان سوییچ جقدر توان میتوان گرفت.و نیاز به محاسبات دقیق دارد.در توانهhی بسیار بالا (بیش از یک مگا وات)از تریستور و بیش از ان هم ازIGCT استفاده میشود برای توانهای کمتر از این از ای جی بی تی و برای تئانخای کمتر از 200کیلو وات از ماسفت هم استفاده میشود ولی این دسته بندی کلی میباشد و اگر پایفرکانس هم بمیان اید انگاه داستان دیگری خواهد شد.در مورد اسیلاتور هم بستگی به این دارد که اسیلاتور را به چه معنی تفسیر کنید اگر منظور همین ای سی های تولید پدبیلیو ام باشند که حدا کثر تا یک مگاهرتز--اگر تولید کننده موج مربعی باشد تا فرکانس حتی 10 مگاهرتز و یا بالتر هم وجود دارد ای سی های cmos 4000 سری ,و یا TTL که دارای خانواده های مختلفی است که پسوند انها با هم تفاوت دارند.که در دروس الکترونیک گفته شده.مثلا پسوند g برای گیگا هرتز و پسوند hct برای فرکانسهای چند ده مگاهرتز.... --ساخت ترانس های ولتاژ برای توان های بالا و فرکانس پایین شرکتهای ترانس سازی زیاد هستند که به صورت سفارشی و قیمت بالا--برای فرکانس بالا و ولتاژ بالا هم باید خودتان دست بکار شوید و یا ....قطعات هم فرو شگا ه زیاد است منتهی مسئله اصلی فروشگاه نیست بلکه قیمت است که باید جستجو کنید.

دیدگاه

به شکل ساده حاصلضرب ولتاژ در جریان برابر توان است--لذا ممکن است در یک توان مساوی مثلا 100 کیلو وات --مدار دارای ولتاژ 100 کیلو ولت و جریان 1 امپر باشد و یا دارای جریان 1000 امپر و ولتاژ 100 ول باشد-ولی در هر دو مدار فوق اگر ولتاژ ورودی 3 فاز 380باشد و بعد از دی سی شدن تبدیل به حدود 530 ولت شود انگاه بسته به این که چه نوع توپولوژی انتخاب شده باشد و راندمان مدار چقدر باشد انگاه متناسب با ان از سوییچ جریان خواهد گذشت مثلا در یک توپولوژی رزونانسی از مدار فول بریج با ای جی بی تی 200 امپری میتوان 50 کیلو وات توان گرفت.ولی با همان ای جی بی تی با ولتاژ ورودی بالاتر تا 100 کیلو وات هم میتوان توان گرفت و با همان ای جی بی تی در توپولوژی دیگر حتی 10 کیلو وات هم نمیتوان گرفت.لذا به همین سادگی نمیتوان گفت با فلان سوییچ جقدر توان میتوان گرفت.و نیاز به محاسبات دقیق دارد.در توانهhی بسیار بالا (بیش از یک مگا وات)از تریستور و بیش از ان هم ازIGCT استفاده میشود برای توانهای کمتر از این از ای جی بی تی و برای تئانخای کمتر از 200کیلو وات از ماسفت هم استفاده میشود ولی این دسته بندی کلی میباشد و اگر پایفرکانس هم بمیان اید انگاه داستان دیگری خواهد شد.در مورد اسیلاتور هم بستگی به این دارد که اسیلاتور را به چه معنی تفسیر کنید اگر منظور همین ای سی های تولید پدبیلیو ام باشند که حدا کثر تا یک مگاهرتز--اگر تولید کننده موج مربعی باشد تا فرکانس حتی 10 مگاهرتز و یا بالتر هم وجود دارد ای سی های cmos 4000 سری ,و یا TTL که دارای خانواده های مختلفی است که پسوند انها با هم تفاوت دارند.که در دروس الکترونیک گفته شده.مثلا پسوند g برای گیگا هرتز و پسوند hct برای فرکانسهای چند ده مگاهرتز.... --ساخت ترانس های ولتاژ برای توان های بالا و فرکانس پایین شرکتهای ترانس سازی زیاد هستند که به صورت سفارشی و قیمت بالا--برای فرکانس بالا و ولتاژ بالا هم باید خودتان دست بکار شوید و یا ....قطعات هم فرو شگا ه زیاد است منتهی مسئله اصلی فروشگاه نیست بلکه قیمت است که باید جستجو کنید.
                              واقعا عالی بود ممنون

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X