اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نیاز به تبدیل 5 ولت منطقی به 3.3 منطقی برای راه اندازی ماژول bmp085

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نیاز به تبدیل 5 ولت منطقی به 3.3 منطقی برای راه اندازی ماژول bmp085

با سلام ظاهرا پایه های 5ولت sdaوscl میکرو avr رو نباید مستقیم به پایه های به sdaوscl ماژول متصل کنیم چون میکرو هشت بیتی است باید از یک مبدل هشت بیتی
    5 ولت منطقی به 3.3 منطقی استفاده کنم
    درست است؟
    اما چه مبدلی برای این کار مناسب است؟
    از دوستان خواهش میکنم مرا راهنمایی کنند

پاسخ : نیاز به تبدیل 5 ولت منطقی به 3.3 منطقی برای راه اندازی ماژول bmp085

شرمنده متن رو درست متوجه نشده بودم ببخشید
    این مدار رو ببین
    گوته میگه: برای بدست اوردن چیزایی که تا حالا نداشتی، باید آدمی بشی که تا حالا نبودی

دیدگاه

من نمی فهمم اینی که الان گفتید دقیقا چه ربطی داشت به چند بیتی بودن میکرو!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
      برای این کار راه های زیادی هست که اصولی ترینش میشه استفاده از آی سی لول شیفتر. میتونید از دیود زنر و یا ماسفت هم استفاده کنید. اما چون I2C خروجیش اپن کلکتور هستش نیاز به این کارها ندارید. به جای پول پ کردن خروجی به 5 ولت خروجی رو به 3.3 ولت پول پ کنید و مستقیم بدید به ماژول هیچ مشکلی هم پیش نمیاد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ariahope
        من نمی فهمم اینی که الان گفتید دقیقا چه ربطی داشت به چند بیتی بودن میکرو!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
        برای این کار راه های زیادی هست که اصولی ترینش میشه استفاده از آی سی لول شیفتر. میتونید از دیود زنر و یا ماسفت هم استفاده کنید. اما چون I2C خروجیش اپن کلکتور هستش نیاز به این کارها ندارید. به جای پول پ کردن خروجی به 5 ولت خروجی رو به 3.3 ولت پول پ کنید و مستقیم بدید به ماژول هیچ مشکلی هم پیش نمیاد.
        خیلی ممنون که پاسخ دادید اما:

تو این سایت روسیه این پروژه بصورت دیگری انجام شده و جواب هم داده:
        http://avrproject.ru/publ/barometr_na_bmp085/1-1-0-102
        شما گفتید :
        اصولی ترینش میشه استفاده از آی سی لول شیفتر. میتونید از دیود زنر و یا ماسفت هم استفاده کنید. اما چون I2C خروجیش اپن کلکتور هستش نیاز به این کارها ندارید. به جای پول پ کردن خروجی به 5 ولت خروجی رو به 3.3 ولت پول پ کنید و مستقیم بدید به ماژول هیچ مشکلی هم پیش نمیاد.

کدام ایسی لول شیفتر 5 به 3.3 ولت مناسب تبدیل i2c میباشد؟
        I2C خروجیش اپن کلکتور هستش نیاز به این کارها ندارید. به جای پول پ کردن خروجی به 5 ولت خروجی رو به 3.3 ولت پول پ کنید؟
        اپن کلکتور چیه؟
        متوجه این قسمت از فرمایشات شما نشدم

خواشا پاسخ دهید

دیدگاه

این دقیقا همون طرح ماسفته که گفتم.
          یه نمون از لول شیفتر hcf4050
          اپن کلکتور اپن کلکتوره دیگه! یعنی وقتی ورودیش صفره خروجی صفره. وقتی ورودی high می شه خروجی باز هستش یعنی اگر با یه مقاومت مثلا 1 کیلو وصل بشه به هر ولتاژی همون رو تو خروجی نشون میده. یه سرچ کنید اگه متوجه نشدید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ariahope
            این دقیقا همون طرح ماسفته که گفتم.
            یه نمون از لول شیفتر hcf4050
            اپن کلکتور اپن کلکتوره دیگه! یعنی وقتی ورودیش صفره خروجی صفره. وقتی ورودی high می شه خروجی باز هستش یعنی اگر با یه مقاومت مثلا 1 کیلو وصل بشه به هر ولتاژی همون رو تو خروجی نشون میده. یه سرچ کنید اگه متوجه نشدید.
            که مرا راهنمایی کردید
            حالا من تو پروژم sdaوscl ماژول رو با مقاومتهای 4.7k به 3.3 ورودی ماژول(تغدیع ماژول) وصل کردم
            و دو سر vcc ماژول و gnd ماژول یک خازن 100nf قرار دادم
            این کارم درست است؟
            چون یه برنامه خودم نوشتم مقدار فشار و ارتفاع نشان داده شده روی ال سی با واقعیت اختلاف زیادی دارد
            میگم نکنه به خاطر اینه که sda , scl میکرو رو مثل اون سایت روسی به 3.3 ولت تبدیل نکردم
            به ماژول اسیب میزند؟
            تو دیتاشیت زده خازن برای decoupling است ؟
            decoupling چیه؟
            در صورتیکه تو دیتا شیت :

نوشته به پینهای ماژول بیشتر از 4.25 ولت ندهید
            ایا درست متوجه شدم
            ماژول من سالم است
            تو رو خدا یه راهکاری ارائه بدید الان باید چکار کنم
            ماژول سوخته

دیدگاه

از دوستان بخصوص : جناب ariahope
              خواهش میکنم پست را ترک نکنند و مرا راهنمایی بفرمایید
              با تشکر فراوان

دیدگاه

ببینید دوست عزیز سوالاتون خیلی بیسیک هستش یه سرچ کنید همش رو پیدا میکنید. DECOUPLING برای کاهش نویزه بهتره نزدیک خود تراشه باشه.
                زمانی که ماژول داره جواب میده یعنی نسوخته سوخته باشه که جواب نمیده کلا! دیجیتاله آنالوگ نیستش که.
                واسه اینکه مطمئن شید پالس sda,SCL رو با اسکوپ ببینید باید بین صفر تا 3.3 ولت باشه. اگر هم باز میترسید یه لول شیفتر حالا آی سی یا با ماسفت بذارید سر راهش.
                بله نباید ولتاژی بیشتر از این بهش بدید خود اینم بدید احتمال آسیب هست. اما چون داره جواب میده آی سیتون یعنی سالمه در کل.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط SAEED.KH
                  شرمنده متن رو درست متوجه نشده بودم ببخشید
                  این مدار رو ببین
                  خیلی ممنون از شما که پاسخ دادید از مدارتو چیز زیادی نفهمیدم اما کدامیک از این مبدله به کار من میاد؟

1:http://shop.aftabrayaneh.com/Logic_Level_Converter.html?search=logic
                  2:
                  http://shop.aftabrayaneh.com/Logic_Level_Converter_2.html

دیدگاه

متن زیر رو داخل گوگل سرچ کن
                    Bi-directional level shifter forI²C-bus and other systems

یا

Bi-directional level shifter forI²C-bus and other systems

گوته میگه: برای بدست اوردن چیزایی که تا حالا نداشتی، باید آدمی بشی که تا حالا نبودی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ariahope
                      ببینید دوست عزیز سوالاتون خیلی بیسیک هستش یه سرچ کنید همش رو پیدا میکنید. DECOUPLING برای کاهش نویزه بهتره نزدیک خود تراشه باشه.
                      زمانی که ماژول داره جواب میده یعنی نسوخته سوخته باشه که جواب نمیده کلا! دیجیتاله آنالوگ نیستش که.
                      واسه اینکه مطمئن شید پالس sda,SCL رو با اسکوپ ببینید باید بین صفر تا 3.3 ولت باشه. اگر هم باز میترسید یه لول شیفتر حالا آی سی یا با ماسفت بذارید سر راهش.
                      بله نباید ولتاژی بیشتر از این بهش بدید خود اینم بدید احتمال آسیب هست. اما چون داره جواب میده آی سیتون یعنی سالمه در کل.
                      مشکل حل شد حرف دوستمون درست بود پایه های پیش فرض i2c اپن کلکتور هستند و نیازی به تغییر سطح منطقی نیست میتوان ولتاژ روی مقاومت
                      pull up رو 3.3 ولت قرار داد یعنی حداکثر ولتاژ روی ورودی ماژول ، bmp085
                      3.3 ولت میشود

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X