اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل با فیوز بیت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل با فیوز بیت

سلام
    من فیوز بیت های atmega2560 رو دستکاری کردم و نمی دونم الان روی چیه! ولی دیگه هیچ جوری نمیشه فیوز بیت هاش رو خوند و پیغام زیر رو میده!چج.ری فیوز بیت ها رو برگردونم.
    در ضمن فکر نمی کنم روی خارجی رفته باشه. چون آخرین برنامه ی میکرو که یه چشمک زن ساده بود هنوز روشه و داره کار می کنه در حالی که من هیچ کریستالی روی مدارم ندارم(اگه رفته بود روی خارجی قاعدتا بدون کریستال نباید کار می کرد)
    مرسی

پاسخ : مشکل با فیوز بیت

ممکن هست فیوز بیت SPIEN را غیر فعال کرده باشید. که در این صورت از طریق روش SPI ممکن نیست. و میتوانید از روش JTAG و یا ولتاژ بالا پروگرام کنید البته در صورت ساپورت کردن پروگرامر شما از روش های ذکر شده.
    در ضمن آیا سرعت چشمک زن شما کم نشده است؟ در صورتیکه CKDIV8 فعال شده باشد سرعت کلاک یک هشتم میشود و ممکن است پروگرامر با سرعت فعلی امکان برنامه ریزی نداشته باشد و در نتیجه باید سرعت پروگرامر را روی حداقل قرار دهید.

نکات بسیار مهم در تهیه پروگرامر که متاسفانه فراموش میشود!

دیدگاه

در واقع متن ارور داره میگه پروگرامر نمیتونه با میکرو ارتباط برقرار کنه!که حالا یا بخاطر غیرفعال بودن spi هست - یا اینکه سرعت spi میکرو بالاتر یا پایین تر از حدی هست که بتونه پروگرامش کنه!(کلاک spi میکرو و پروگرامر باید یکی بشه) - یا اینکه میکرو به درستی روی سوکت پروگرامر قرار نگرفته!

روی بعضی پروگرامر ها سوییچی برای تاگل بین میکروهای پر سرعت و کم سرعت هست! اشتباها اونو نزدی؟

:job: :job:

دیدگاه

در ضمن آیا سرعت چشمک زن شما کم نشده است؟ در صورتیکه CKDIV8 فعال شده باشد سرعت کلاک یک هشتم میشود و ممکن است پروگرامر با سرعت فعلی امکان برنامه ریزی نداشته باشد و در نتیجه باید سرعت پروگرامر را روی حداقل قرار دهید.
        اتفاقا سرعت چشمک زدن 8 برابر کندتر شده!پروگرمر من stk500 نوآوران الکترونیکه حالا چه کارش کنم؟

دیدگاه

در کدویژن بسته به نسخه یا گزینهChip Clock وجود دارد مثل تصویر زیر :

ویا گزینه SCK Freq مثل تصویر زیر :

گزینه های فوق را بر روی حداقل تنظیم کنید.

دیدگاه

مرسی
            من با AVR Studio کار می کنم و توی اون این گزینه ای که گفتید رو پیدا کردم. اسمش ISP freq: هست. مقدارش رو هم روی همه ی اعداد از کم ترین تا بیش ترین گذاشتم ولی هنوزم هم همون ارور عکس اولی که خودم گذاشتم رو میده! ولی مدار چشمک زن هنوز هم داره کار می کنه!

دیدگاه

اگر اشتباه نکنم حداقل فرکانس در اتمل استدیو 1.21khz است و اگر میکرو شما برروی 128کیلو داخلی تنظیم شده باشد و با تقسیم بر هشت فرکانس 16 کیلو بدست می آید و در این حالت فرکانس کلاک پروگرامر باید کمتر از 4 کیلو باشد. پس باید پروگرامر شما بتواند میکرو را شناسایی کند.

دیدگاه

درست میگید فرکانس حداقل 1.21 هست ولی باز هم نمی تونم با میکرو کاری کنم! :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry:

دیدگاه

اگر تمامی مراحل را درست طی کرده باشید. احتمال خیلی زیادی دارد که فیوز بیت SPIEN را پروگرام کرده باشید و در این حالت امکان برنامه ریزی از طریق SPI را ندارید.
                  و باید به روش JTAG و یا ولتاژ بالا پروگرام کنید. که قاعدتا با پروگرامر STK500 امکان پذیر نیست.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X