ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 9 از 9
    2015/02/25
    91
    7

داشتن ولتاژ ثابت 1.5 ولت

سلام
    من مي خواهم به يکي از سرهاي پ امپ ولتاژ ثابت 1.5 ولت دقيق بدهم. اين ولتاژ را مي خواهم از تغذيه مدارم که حدود 14.7 ولت است بگيرم. به نظرتان از رگولاتور 1.5 ولت استفاده کنم يا با پتانسيومتر ولتاژ مورد نظر را بسازم.
    ممنون از راهنماييهايتان
    2013/05/10
    615
    6

پاسخ : داشتن ولتاژ ثابت 1.5 ولت

نقل قول نوشته اصلی توسط asadi11
    سلام
    من مي خواهم به يکي از سرهاي پ امپ ولتاژ ثابت 1.5 ولت دقيق بدهم. اين ولتاژ را مي خواهم از تغذيه مدارم که حدود 14.7 ولت است بگيرم. به نظرتان از رگولاتور 1.5 ولت استفاده کنم يا با پتانسيومتر ولتاژ مورد نظر را بسازم.
    ممنون از راهنماييهايتان
    سلام
    سوال اینجاست که چقدر دقیق؟
    اگر از لحاظ نویزی میخواید سیگنال پاکی داشته باشید یا مثلا دقیقا 1.5 ولت بودنش براتون مهمه و ...
    به نظرم اگر ابزار سنجش دارید یک IC ولتاژ رفرنس و یک پتانسیومتر جوابگو هست. چون من IC ولتاژ رفرنس 1.5 ندیدم راستش . ولی میتونید یک IC ولتاژ رفرنس 5 ولتی مثلا بگیرید و با یک پتانسیومتر به 1.5 ولت برسونیدش و رو پتانسیومتر لاک بزنید و تموم. شرطش اینه که ولت مترتون خوب باشه.

head<=
    ...تشکر خدا...
    [img width=97 height=100]http://mahdi3d.persiangig.com/image/5280543_t.jpg[/img]
    2012/07/21
    834
    24

سلام
    ممنون از راهنماييهايتان
    شما بعد از رگولاتور، با تقسیم مقاومت ولتاژ 1.5 ولت رو بساز. یک مرتبه، با یه ولتمتر دقیق و صحیح تنظیمش کن و بعدش دیگه بهش دست نزن. یه خازنِ سرامیک 1uF یا 10uF هم بذار سرِ مقاومت که ریپل تغذیه رو بگیره.
    بیایید با Google آشتی کنیم!
    2015/02/25
    91
    7

نقل قول نوشته اصلی توسط محمد رستمي
    شما بعد از رگولاتور، با تقسيم مقاومت ولتاژ 1.5 ولت رو بساز. يک مرتبه، با يه ولتمتر دقيق و صحيح تنظيمش کن و بعدش ديگه بهش دست نزن. يه خازنِ سراميک 1uF يا 10uF هم بذار سرِ مقاومت که ريپل تغذيه رو بگيره.
    ممنون از پاسختان. دقيق بودنش هم از لحاظ اندازه و هم نويز مهم است. رگولاتور 1.5 ولت من در کوير الکترونيک ديدم داشته باشد.
    مساله اين است که آيا ولتاژ رگولاتور دقيق هست و در مرور زمان ثابت هست و آيا رگولاتور هاي مختلف از يک نوع ولتاژهاي خروجي يکساني دارند؟
    2012/07/21
    834
    24

ممنون از پاسختان. دقيق بودنش هم از لحاظ اندازه و هم نويز مهم است. رگولاتور 1.5 ولت من در کوير الکترونيک ديدم داشته باشد.
    مساله اين است که آيا ولتاژ رگولاتور دقيق هست و در مرور زمان ثابت هست و آيا رگولاتور هاي مختلف از يک نوع ولتاژهاي خروجي يکساني دارند؟
    همه ولتاژها بر حسب دما، شرایط محیطی، عمر کارکرد مدار و موارد اینچنینی تغییر می کنند. شما باید نیازهاتون رو درنظر بگیرید و امکانات تست رو هم در حد معقول فراهم کنید.
    شما در حالت اغراق شده دو تا راه حل دارید:
    راه حل ارزان قیمت: استفاده از بهترین رگولاتور موجود در بازار، مقاومت های 1% موجود در بازار، و پ امپ های موجود در بازار و طراحی مدار و PCB بهینه برای کمترین Drift و نویز.
    راه حل گران قیمت: استفاده از آی سی مرجع ولتاژ دقیق، استفاده از مقاومت های دقیق با ppm بسیار کم، استفاده از پ امپ های بسیار دقیق با ppm حرارتی بسیار اندک و صد البته، طراحی مدار و PCB با رعایت تمام ملاحظات تخصصی مدارهای آنالوگ حساس.

من تو پروژه هایی که پول داشته باشند و ولتمتر بسیار دقیق و کالیبره شده چند میلیون تومنی داشته باشند و ابزار تست داشته باشند دومین مورد رو انجام میدم.
    تو پروژه های نمونه و آزمایشگاهی و شرکت های درِپیت، همیشه اولین راه حل رو انجام میدم. هر چقدر پول بدی آش می خوری!

فراموش نکنید که اگر ابزار تست دقیق و صحیح و کالیبره شده نداشته باشید، هر چقدر هم هزینه آی سی و قطعات و طراحی PCB کنید بازم فایده ای نخواهد داشت...
    2015/02/25
    91
    7

همه ولتاژها بر حسب دما، شرايط محيطي، عمر کارکرد مدار و موارد اينچنيني تغيير مي کنند. شما بايد نيازهاتون رو درنظر بگيريد و امکانات تست رو هم در حد معقول فراهم کنيد.
    شما در حالت اغراق شده دو تا راه حل داريد:
    راه حل ارزان قيمت: استفاده از بهترين رگولاتور موجود در بازار، مقاومت هاي 1% موجود در بازار، و پ امپ هاي موجود در بازار و طراحي مدار و PCB بهينه براي کمترين Drift و نويز.
    راه حل گران قيمت: استفاده از آي سي مرجع ولتاژ دقيق، استفاده از مقاومت هاي دقيق با ppm بسيار کم، استفاده از پ امپ هاي بسيار دقيق با ppm حرارتي بسيار اندک و صد البته، طراحي مدار و PCB با رعايت تمام ملاحظات تخصصي مدارهاي آنالوگ حساس.

من تو پروژه هايي که پول داشته باشند و ولتمتر بسيار دقيق و کاليبره شده چند ميليون تومني داشته باشند و ابزار تست داشته باشند دومين مورد رو انجام ميدم.
    تو پروژه هاي نمونه و آزمايشگاهي و شرکت هاي درِپيت، هميشه اولين راه حل رو انجام ميدم. هر چقدر پول بدي آش مي خوري!

فراموش نکنيد که اگر ابزار تست دقيق و صحيح و کاليبره شده نداشته باشيد، هر چقدر هم هزينه آي سي و قطعات و طراحي PCB کنيد بازم فايده اي نخواهد داشت...
    پس اگر ولتاژ رگولاتور تغيير دارد. آيا خوب است از يک پتانسيومتر ديچيتال استفاده کنم و ولتاژي را با ميکرو اندازه گيري کنم و تقسيم مقاومتي را به صورت ديجيتال انجام دهم؟
    2012/07/21
    834
    24

پس اگر ولتاژ رگولاتور تغيير دارد. آيا خوب است از يک پتانسيومتر ديچيتال استفاده کنم و ولتاژي را با ميکرو اندازه گيري کنم و تقسيم مقاومتي را به صورت ديجيتال انجام دهم؟
    نخیر. با این کار لقمه رو دورِ سرت می گردونی!
    عزیزم، شما مطمئنی که ADC میکروکنترلرت صحیحه و کالیبره ست؟ مطمئنی دقتش خوبه؟ با چی می خوای دقتش رو اندازه بگیری؟! مطمئنی که پتانس دیجیتال دقیقه و خطیه؟! با چی اندازه می گیریش تا مطمئن بشی؟! بعد، برد الکترونیک دیجیتال شما تو دمای صفر درجه سانتیگراد چه عملکردی داره؟ توی 60 درجه سانتیگراد چی؟! ADC میکروکنترلر و پتانس دیجیتالی که شما انتخاب کردید لابد ساختِ خودِ ناسا ئه که تغییرات دمایی نداره :mrgreen: قیمتش هم که کلاً یک دلار بیشتر نیست!!

یه مرحمتی بفرمایید و به ما بگید که این مدار توی چه دستگاه و چه سیستمی قراره کار بکنه و کاربردش چیه و وردوی/خروجیش چیه و اندازه ها و دقت ها در چه مرتبه ای هست؟ اینطوری راحت تر می تونیم کمکتون کنیم.
    2015/02/25
    91
    7

نخير. با اين کار لقمه رو دورِ سرت مي گردوني!
    عزيزم، شما مطمئني که ADC ميکروکنترلرت صحيحه و کاليبره ست؟ مطمئني دقتش خوبه؟ با چي مي خواي دقتش رو اندازه بگيري؟! مطمئني که پتانس ديجيتال دقيقه و خطيه؟! با چي اندازه مي گيريش تا مطمئن بشي؟! بعد، برد الکترونيک ديجيتال شما تو دماي صفر درجه سانتيگراد چه عملکردي داره؟ توي 60 درجه سانتيگراد چي؟! ADC ميکروکنترلر و پتانس ديجيتالي که شما انتخاب کرديد لابد ساختِ خودِ ناسا ئه که تغييرات دمايي نداره :mrgreen: قيمتش هم که کلاً يک دلار بيشتر نيست!!

يه مرحمتي بفرماييد و به ما بگيد که اين مدار توي چه دستگاه و چه سيستمي قراره کار بکنه و کاربردش چيه و وردوي/خروجيش چيه و اندازه ها و دقت ها در چه مرتبه اي هست؟ اينطوري راحت تر مي تونيم کمکتون کنيم.
    يک مدار مبدل ولتاژ به جريان هست که ولتاژ توسط dac ميکرو توليد مي شود و چون به جريان منفي هم نياز است ولتاژ ها را به مرکزيت 1.5 ولت ساخته ام و در تقويت کتتده ابزاري که اساس مبدلم هست مي خواهم به سر منفي آن 1.5 ولت را بدهم تا دامنه هاي مطلوبم را داشته باشم. .لتاژهاي ورودي در رنج 0 تا 3 ولت مي باشد و دقت تا حدود بالايي مثلا 1 ميلي ولت نياز هست.
    اگر از يک رگولاتور خطي استفاده کنم و 3.3 ولت بسازم و تقسيم مقاومتي انجام دهم خوب است؟ ولتاژ رگولاتور در مرور زمان تغيير دارد؟ به عنوان يک المان مطئن مي شود حسابش کرد؟
    2012/07/21
    834
    24

يک مدار مبدل ولتاژ به جريان هست که ولتاژ توسط dac ميکرو توليد مي شود و چون به جريان منفي هم نياز است ولتاژ ها را به مرکزيت 1.5 ولت ساخته ام و در تقويت کتتده ابزاري که اساس مبدلم هست مي خواهم به سر منفي آن 1.5 ولت را بدهم تا دامنه هاي مطلوبم را داشته باشم. .لتاژهاي ورودي در رنج 0 تا 3 ولت مي باشد و دقت تا حدود بالايي مثلا 1 ميلي ولت نياز هست.
    اگر از يک رگولاتور خطي استفاده کنم و 3.3 ولت بسازم و تقسيم مقاومتي انجام دهم خوب است؟ ولتاژ رگولاتور در مرور زمان تغيير دارد؟ به عنوان يک المان مطئن مي شود حسابش کرد؟
    رگولاتورهای 3.3 مشکلی ندارند. ازشون استفاده کنید. فقط، برای مرجع ولتاژ از رگولاتور مجزا استفاده کنید. مقاومت ها هم دست کم با دقت 1% باشند. مشکل حادی نداره. در مورد دقتش هم، باید بعد از طرح و ساخت مدار، کالیبراسیون انجام بدید.
نمایش نتایج: از 1 به 9 از 9