اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تولید قطعات الکترونیکی؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تولید قطعات الکترونیکی؟

سلام.چند وقت پیش داشتم با دوستام بحث میکردم راجع به تولید کردن قطعات الکترونیکی در ایران.
    گفتم بیام اینجا یه تاپیکی درباره ی بحث سر تولید قطعات الکترونیکی از فیبر و پی سی بی گرفته تا میکرو و ال ای دی و مقاومت و.....بزنم.
    حالا سوئالاتی که دارم اینان:
    1-آیا تو ایران قطعات الکترونیکی تولید میشن؟
    2-برای تولید یه قطعه الکترونیکی مثلا یه بلندگو به چه دستگاه هایی نیازه؟
    3-آیا این دستگاه ها به راحتی در ایران یافت میشن؟
    4- قیمت این دستگاه ها چقدره؟
    خواهش میکنم اگه اطلاعاتی دارید پاسخ بدید.
    ممنون
    ترجيه ميدهم با کفش هايم در خيابان قدم بزنم و به خدا فکر کنم تا اينکه در مسجد بشينم و به کفش هايم فکر کنم.

پاسخ : تولید قطعات الکترونیکی؟

1- بله تولید میشن البته بستگی داره قطعه الکترونیکی رو هم چی بدونیم !! و از اون مهمتر مورد مصرفشون چی باشه ؟ نظامی ؟ تجاری ؟ صنعتی ؟
    مثلا حباب لامپ یا میکروپروسسور!!!
    ولی در کل جواب سوال بله هست تولید میشه

2-برای مثال بلندگو توی اینترنت اگه جستجوکنی طرح توجیهی تولید بلندگو با تمام ریزه کاریهاش برات میاره ! ولی به عنوان یه جواب سریع به مثال کوچیک شما به کاغذ دیافراگم بلندگو آهنربا با شکل و اندازه مشخص دستگاه پرس برای فریم بلندگو و همچنین گیوتین برای بریدن کاغذ و صد البته به سیم پیچی برای یونیت یا همون سیم پیچ بلندگو نیاز دارید حالا همین بلندگو هم داره در حال حاضر داخل ساخته میشه ! ولی کیفیت ؟؟

3-کدوم دستگاه ها ؟ اتاق کلین 1000 برای پروسسور یا حتی ترانزیستور ؟ یا دستگاه پرس 5 تن برای بلندگو ؟؟

4-مجددا باید بگم کدوم دستگاه ؟؟ پرس 5 تن قیمتی نداره ولی اتاق کلین رو فک نکنم با پول بشه خرید !!

----------------------
    حالا من یه سری سوال دارم شما جواب بده
    هدف از ساخت قطعه الکترونیک توی ایران چی هست ؟؟
    بازده اقتصادی ؟ اختلاص ؟ کارآفرینی ؟
    در صورتی که نیت خیر باشه و نتیجش تولید قطعه توی ایران !!! برای کدوم بازار هدف تولید میشه ؟ با چه تعداد مشتری بالقوه ؟؟ فرض مثال شما میخواید مقاومت یا خازن تولید کنید چه تیراژی مدنظرتون هست ؟؟
    فرض مثال شما توانایی خرید دستگاه ها و ... رو دارید آیا به این فکر کردید که برای یه مقاومت ساده زپرتی که قیمتی هم نداره باید چقد دانش و تکنولوژی داشت تا بشه همونو تولید کرد ؟؟؟ آیا تخصصش توی ایران هست ؟
    اگر فرض باشه تخصص های کنترل کیفی و دستگاه های اون هم هست ؟
    فرض که تمام اینها موجود باشه قیمت و کیفیت با کجا قراره رقابت کنه ؟
    کیفیت با چین ولی قیمت با آمریگا ؟ یا هر دو با یک کشور ؟؟

من دوست ندارم خودم را درگير مسئله بهشت يا جهنم بکنم ، چون در هر دو قسمت دوستان خوبي دارم !

دیدگاه

نوشته اصلی توسط icarus
      1- بله تولید میشن البته بستگی داره قطعه الکترونیکی رو هم چی بدونیم !! و از اون مهمتر مورد مصرفشون چی باشه ؟ نظامی ؟ تجاری ؟ صنعتی ؟
      مثلا حباب لامپ یا میکروپروسسور!!!
      ولی در کل جواب سوال بله هست تولید میشه

2-برای مثال بلندگو توی اینترنت اگه جستجوکنی طرح توجیهی تولید بلندگو با تمام ریزه کاریهاش برات میاره ! ولی به عنوان یه جواب سریع به مثال کوچیک شما به کاغذ دیافراگم بلندگو آهنربا با شکل و اندازه مشخص دستگاه پرس برای فریم بلندگو و همچنین گیوتین برای بریدن کاغذ و صد البته به سیم پیچی برای یونیت یا همون سیم پیچ بلندگو نیاز دارید حالا همین بلندگو هم داره در حال حاضر داخل ساخته میشه ! ولی کیفیت ؟؟

3-کدوم دستگاه ها ؟ اتاق کلین 1000 برای پروسسور یا حتی ترانزیستور ؟ یا دستگاه پرس 5 تن برای بلندگو ؟؟

4-مجددا باید بگم کدوم دستگاه ؟؟ پرس 5 تن قیمتی نداره ولی اتاق کلین رو فک نکنم با پول بشه خرید !!

----------------------
      حالا من یه سری سوال دارم شما جواب بده
      هدف از ساخت قطعه الکترونیک توی ایران چی هست ؟؟
      بازده اقتصادی ؟ اختلاص ؟ کارآفرینی ؟
      در صورتی که نیت خیر باشه و نتیجش تولید قطعه توی ایران !!! برای کدوم بازار هدف تولید میشه ؟ با چه تعداد مشتری بالقوه ؟؟ فرض مثال شما میخواید مقاومت یا خازن تولید کنید چه تیراژی مدنظرتون هست ؟؟
      فرض مثال شما توانایی خرید دستگاه ها و ... رو دارید آیا به این فکر کردید که برای یه مقاومت ساده زپرتی که قیمتی هم نداره باید چقد دانش و تکنولوژی داشت تا بشه همونو تولید کرد ؟؟؟ آیا تخصصش توی ایران هست ؟
      اگر فرض باشه تخصص های کنترل کیفی و دستگاه های اون هم هست ؟
      فرض که تمام اینها موجود باشه قیمت و کیفیت با کجا قراره رقابت کنه ؟
      کیفیت با چین ولی قیمت با آمریگا ؟ یا هر دو با یک کشور ؟؟
      در واقع همونطور که خودتون هم اشاره داشتید،نمیشه تو ایران یه بلندگو هم تولید کرد همون کیفیتی که گفتید.
      قطعات ساده مثل خازن و اینجور چیزا چون بسیار به وفور یافت میشه تولیدش مقرون به صرفه نیست فکر حداقل قطعات بزرگ تر هستم.
      نه فکر نکنم دانشش رو کسی داشته باشه با شما موافقم.
      اگر روزی تولید قطعات بزنم قیمتش باید واسه شروع با چین رقابت کنه ولی حد امکان سعی کنم کیفیت بهتر از اونو داشته باشم.
      در کل،نمیشه تو ایران تولید قطعات زد ماشالا چین خودش برای ایران قطعه میزنه ولی از روی کنجکاوی و اینکه شاید یه روزی منو شما بخوایم تولیدی قطعات الکترونیکی در هر کجا بزنیم،یه اطلاعات پایه ای نیاز باشه.
      یا مثلا دونستن اینکه به چه دستگاه هایی مورد نیازه برای تولید همون بلندگو،ممکنه به من که طرحی در ذهنم مبنی بر بلندگوی خیلی بزرگ مثلا 50اینچی با قابلیت پخش فرکانس زیاد رو داشته باشم ولی نمیدونم گیوتین 2متری چیه!دستگاه مگنتایزر رو میدونم ولی خود مگنت رو چجوری قالب گیری کنم؟و ....
      راستی ممنون من طرح توجیهی تولید بلندگو رو در گوگل سرچ کردم به اطلاعات خوبی دست یافتم.
      ترجيه ميدهم با کفش هايم در خيابان قدم بزنم و به خدا فکر کنم تا اينکه در مسجد بشينم و به کفش هايم فکر کنم.

دیدگاه

با سلام دوستان الان که دارم این متنو مینویسم باید بگم اصن وقت ندارم ولی چون بهم برخورده بیخیال وقت میشم تا بگم ایرانی جماعت یعنی چی ! :angry: :angry: :sad:
        ما در ایران افرادی داریم که با هزینه ای در حد یک دهم کارخونه هایی مثل اینتل و غیره میتونن با همونا رقابت کنن کساییکه تو زیمنس بودن تو موتورولا بودن تو خود اینتل بودن کساییکه از هر چیزی حرف بزنی جلوشون برات کلی حرف میزنن اگه بگی اینتل میگن اره مدیرش فلانی بود خط تولیدش فلانطور بود اگه بگی موتورولا میگه اره پیجرش فلان مشکلو داشت من حلش کردم اگه...حتی تو ایران هم خیلی جاها بودن اگه بگی ....اسم ده نفررو برات میارن کساییکه 5 تا دکتری دارن از بهترین دانشگاه های آمریکا و ا oo:روپا اما الان یه کار عادی دارن خب دلیلش چیه؟بعضی جاها اخلاق بد خودشون بعضی جاها دلسرد شدن بعضی جاها.....
        اما میدونی چرا ایران تو خیلی چیزا پیشرفت نمیکنه ؟چون فکر میکنه مرغ همسایه غازه.وقتی میگن رایانامه میخنده ولی تا حالا به این فکر کردین که چرا اون خارجی که میگه هندزفری نمیخنده شاید تا بحال به ترجمه کلمه به کلمه handsfree توجه نکردیم که به رایانامه و... میخندیم البته اینم قبول دارم که فارسی بعضی لغات ناجوره ها!!!!!
        ایرانی جماعت رو فقط غیر ایرانی میتونه بشناسه و بعضی ایرانیها
        اگه خودمونو قبول داشتیم الان اینجا نبودیم
        اگه از تولیدکننده داخلی حمایت میکردیم وضعمون این نبود :cry:
        درسته یه زمانی ولتمتر چینی جنس عادی 5 تومن بود و هزار تا مدل هم داشت و ولتمتر ایرانی 50 تومن بود و یک مدل بیشتر نداشت اما بیاین فقط به ارزون بودن فکر نکنیم
        چرا باید بعضی جنس های ایرانی مارک چین و ترکیه بخوره تا مردم بخرنش؟
        بیاین خودمونو باور کنیم بیاین به خودمون نارو نزنیم
        همین کم کاری ها و عدم دلسوزی های کوچیکی که میکنیم همین ضررهای کوچیکی که به کشور و خودمون میزنیم همین کارهاییکه میگیم همه میکنن ماهم روش جمع میشه برآیندش میشه کمبود کار کمبود بودجه
        بیایم خودمونو درست کنیم
        در ضمن اون افرادی که گفتم نه تنها دوست من نیستن بلکه ازشون بدم هم میاد اینو گفتم که نگین سنگ خودشو به سینه میزنه
        اخر از همه اختلاس نه اختلاص :cry2:
        ................Fx7SAM................

دیدگاه

نوشته اصلی توسط majnoon5588
          در واقع همونطور که خودتون هم اشاره داشتید،نمیشه تو ایران یه بلندگو هم تولید کرد همون کیفیتی که گفتید.
          قطعات ساده مثل خازن و اینجور چیزا چون بسیار به وفور یافت میشه تولیدش مقرون به صرفه نیست فکر حداقل قطعات بزرگ تر هستم.
          نه فکر نکنم دانشش رو کسی داشته باشه با شما موافقم.
          اگر روزی تولید قطعات بزنم قیمتش باید واسه شروع با چین رقابت کنه ولی حد امکان سعی کنم کیفیت بهتر از اونو داشته باشم.
          در کل،نمیشه تو ایران تولید قطعات زد ماشالا چین خودش برای ایران قطعه میزنه ولی از روی کنجکاوی و اینکه شاید یه روزی منو شما بخوایم تولیدی قطعات الکترونیکی در هر کجا بزنیم،یه اطلاعات پایه ای نیاز باشه.
          یا مثلا دونستن اینکه به چه دستگاه هایی مورد نیازه برای تولید همون بلندگو،ممکنه به من که طرحی در ذهنم مبنی بر بلندگوی خیلی بزرگ مثلا 50اینچی با قابلیت پخش فرکانس زیاد رو داشته باشم ولی نمیدونم گیوتین 2متری چیه!دستگاه مگنتایزر رو میدونم ولی خود مگنت رو چجوری قالب گیری کنم؟و ....
          راستی ممنون من طرح توجیهی تولید بلندگو رو در گوگل سرچ کردم به اطلاعات خوبی دست یافتم.
          من نگفتم نمیشه تولید کرد گفتم کیفیتش قابل مقایسه نیست تا جایی که میدونم تولید هم میشه . چند وقت پیش هم متوجه شدم که قراره یه خط تولید تحت لیسانس اروپا هم راه بیافته تو ایران برای مصرف خاص پس نشد نداره

گفتید در ایران نمیشه تولید قطعه زد به عنوان مثال چند مورد که در حال حاظر داره تولید میشه رو مثال میزنم (ادعای سازنده مبنی بر ایرانی بودنش به من ربطی نداره صرفا بر حسب ادعا بیان میشه این مثال ها هر چند که بعید هست )
          تولید پروسسور و ترانزیستور های خاص توسط صاایران (صرفا مصرف نظامی)
          تولید ال ای دی ( یه خبری توی اینترنت بود هنوز کسی مطمئن نیست خط تولید واقعا راه اندازی شده یا نه)
          تولید سنسور لودسل (توی فروشگاه های اینترنتی چند جا به چشمم خورده)
          اینا چیزایی هست که زیاد شنیده میشه شاید خیلی های دیگه هم باشه ولی صرفا بحث تیراژ کیفیت تکنولوژی ساخت و ... مطرح هست تا مقرون به صرفه بودن رو برای تولید توجیه کنه

شما باید بر اساس علمتون چیزی رو طراحی بکنید برای ساختش تخصص های دیگه ای لازمه برای تجاری کردنش هم همینطور وگرنه یه شرکت الکی نمیاد 1000 تا کارمند و پرسنل داشته باشه اگه غیر از این بود 1 نفر میومد هم میشد طراح هم پشتیبان هم تولید کننده هم فروشنده حقوق اون 999 نفر دیگه رو هم به سودش اظافه میکرد !!!

اضافه شده در تاریخ :
          نوشته اصلی توسط Nima200
          با سلام دوستان الان که دارم این متنو مینویسم باید بگم اصن وقت ندارم ولی چون بهم برخورده بیخیال وقت میشم تا بگم ایرانی جماعت یعنی چی ! :angry: :angry: :sad:
          ما در ایران افرادی داریم که با هزینه ای در حد یک دهم کارخونه هایی مثل اینتل و غیره میتونن با همونا رقابت کنن کساییکه تو زیمنس بودن تو موتورولا بودن تو خود اینتل بودن کساییکه از هر چیزی حرف بزنی جلوشون برات کلی حرف میزنن اگه بگی اینتل میگن اره مدیرش فلانی بود خط تولیدش فلانطور بود اگه بگی موتورولا میگه اره پیجرش فلان مشکلو داشت من حلش کردم اگه...حتی تو ایران هم خیلی جاها بودن اگه بگی ....اسم ده نفررو برات میارن کساییکه 5 تا دکتری دارن از بهترین دانشگاه های آمریکا و ا oo:روپا اما الان یه کار عادی دارن خب دلیلش چیه؟بعضی جاها اخلاق بد خودشون بعضی جاها دلسرد شدن بعضی جاها.....
          اما میدونی چرا ایران تو خیلی چیزا پیشرفت نمیکنه ؟چون فکر میکنه مرغ همسایه غازه.وقتی میگن رایانامه میخنده ولی تا حالا به این فکر کردین که چرا اون خارجی که میگه هندزفری نمیخنده شاید تا بحال به ترجمه کلمه به کلمه handsfree توجه نکردیم که به رایانامه و... میخندیم البته اینم قبول دارم که فارسی بعضی لغات ناجوره ها!!!!!
          ایرانی جماعت رو فقط غیر ایرانی میتونه بشناسه و بعضی ایرانیها
          اگه خودمونو قبول داشتیم الان اینجا نبودیم
          اگه از تولیدکننده داخلی حمایت میکردیم وضعمون این نبود :cry:
          درسته یه زمانی ولتمتر چینی جنس عادی 5 تومن بود و هزار تا مدل هم داشت و ولتمتر ایرانی 50 تومن بود و یک مدل بیشتر نداشت اما بیاین فقط به ارزون بودن فکر نکنیم
          چرا باید بعضی جنس های ایرانی مارک چین و ترکیه بخوره تا مردم بخرنش؟
          بیاین خودمونو باور کنیم بیاین به خودمون نارو نزنیم
          همین کم کاری ها و عدم دلسوزی های کوچیکی که میکنیم همین ضررهای کوچیکی که به کشور و خودمون میزنیم همین کارهاییکه میگیم همه میکنن ماهم روش جمع میشه برآیندش میشه کمبود کار کمبود بودجه
          بیایم خودمونو درست کنیم
          در ضمن اون افرادی که گفتم نه تنها دوست من نیستن بلکه ازشون بدم هم میاد اینو گفتم که نگین سنگ خودشو به سینه میزنه
          اخر از همه اختلاس نه اختلاص :cry2:
          یکی از بزرگترین مشکلاتی که داریم تو مملکت همین آدمایی هستن که همیشه چندتا چیز برای گفتن دارن ولی توی عمل میبینی همش ادعا هستن !!
          مدیر اینتل رو شما هم تو اینترنت سرچ کنی شجره نامش در میاد حالا هر کی بشناستش یا باهاش دست بده و سلام علیک بکنه میشه مخترع و مهندس ؟؟؟
          داشتن 5 تا مدرک دکترا دلیل بر داشتن دانش نیست عملکرد فرد و کارهای انجام شدش نشون دهنده دانش هست وگرنه دلیلی نداره طرف مدرک دکترا داره پس حتما چیزی هم میتونه انجام بده !
          صحبتهای شما بیشتر نشون دهنده فراموشی هست ببخشید که اینو میگم ولی برای یادآوری چند تا از تولیدات وطنی رو میگم تا بفهمید چرا جنس چینی طرفدار و راغبش توی اینجا بیشتر هست و اینکه ایده ی حمایت از تولید ملی نتیجش چی شده
          تولید سوسیس و کالباس با گوشت سگ ,تولید پراید و پژو با مصرف بالا و امنیت پایین و قیمت فضایی ,شیر و لبنیات آلوده و روغن پالم ! , دستگاه های صنعتی با کمترین پشتیبانی فنی و تکنولوژی قدیمی یا کپی شده از چین! (همه میدونیم که بعضی از کارخونه ها و کارگاه ها از این قضیه مستثنا هستن ولی اکثریت این مشکل رو دارن) , و ... کافیه چند هفته یه بار یه روزنامه یا سایت خبر گزاری رو خونده باشید تا اینا جلوی چشمتون رژه برن !!!
          تولید کننده ای که تو محصولی که تو شکم مشتریش میره رحم نمیکنه میخوای بازم ازش حمایت کنی بکن ولی خواهشن نه براش تبلیغ کن و نه کس دیگه ای رو دعوت کن که ازش بخره !!
          یکی دیگه از مشکلات توی اینجا اینه که هی فکر میکنیم ما چون ایرانی هستیم با بقیه فرق داریم و از بقیه بهتریم این که میگید خودمون رو باور داشته باشیم یعنی باید بدونیم که ضعفمون چیه که رفع بشه یا بهبود داده بشه نه اینکه بگیم ما چیمون از بقیه کمتره که اونا انجام میدن !! خیلی چیزا کمتره اینجا خیلی .

در آخر هم اینکه من نوشتم اختلاص و شما گفتید اختلاس درسته بابتش ممنون ولی همین که شما متوجه شدید منظور من چه کلمه ای هست یعنی منظور رسونده شده و نحوه نوشتنش برای من که مهم نیست !

این روهم بدونید که پست شما و جواب من هیچ ربطی به موضوع تاپیک نداره و مدیران میتونن پاکش بکنن
          اگر کمکی میخواید بکنید در مورد موضوع صحبت کنید تا ببینیم بقیه واسه اینجا چه کار کردند یا اون ها هم فقط آدم میشناسن !
          من دوست ندارم خودم را درگير مسئله بهشت يا جهنم بکنم ، چون در هر دو قسمت دوستان خوبي دارم !

دیدگاه

چی بگیم والا...گذشته از هزینه هایی که از تولید کننده ها میگیرند و......
            یه بنده خدایی لیسانس مخابرات داشت درباره ی یه مدار امپلی فایر ساده ازش سوئال کردم گفت باید مدار چند لایه ببندی!تو اطلاعاتت قوی نیست!همه ی مدارات الکتونیکی حد اقل 5تا لایه فیبر دارندو....
            کلی تعجب کردم.بنده خدا هنوز نمیدونست که کجا باید مدار چند لایه باشه!
            چه بگوییم :cry2:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X