اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

منبع تغذیه ازمایشگاهی با ولتاژ و جریان بالا

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

منبع تغذیه ازمایشگاهی با ولتاژ و جریان بالا

سلام

این پست رو قبلا ی جای دیگه زدم متاسفانه تو سه روز هیچ جوابی نگرفتم . قبلا از بابت پست تکراری معذرت میخوام

من میخوام یک منبع تغذیه با ولتاژ خروجی دوبل بسازم که بتونه ولتاژ 100 ولت و جریان حداقل 6 امپر رو روی هر ریل در خروجی تحویل بده.

کل نت رو جستجو کردم موردی پیدا نکردم. حالا میخوام بررسی کنیم تا یکی خودمون توی سایت طراحی کنیم (در صورت ساپورت اساتید برای قسمت کنترل جریان )

یا یکی از نقشه های 30 ولت رو تغیرات بدیم تا بتونه جریان و ولتاژ مورد نظر رو ساپورت کنه

لطفا سوییچینگ رو مطرح نکنید که تو ازمایشگاه مشکلات متعددی به وجود میاره و نمیشه برای همه بارها ازش استفاده کرد

ایشالا همین تاپیک یک مرجع کامل برای همه بچه های سایت میشه و همه ازش استفاده میکنیم

روی امپر متر و ولت مترش کار کردم تا یکی دو روز اینده تکمیل میشه ایشالا با دقت نیم ولت و نمایش روی ال سی دی

دوتا ترانس دارم . یکی دبل 30-40-50 حداقل 10 امپر هر سر و اون یکی دوبل 18 و 45 و یک 18 تک با جریان تقریبی 3 امپر که هر کدوم رو اساتید صلاح بدونن رو همون کار میکنیم

منبع 30 ولت 2 امپر دارم متاسفانه جوابگو نیست

دوستان هر راهنمایی میتونن بکنن دریغ نکنن

پیشاپیش ممنون
    زکات علم نشر آن است
    بیشتر با من اشنا بشین :
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=1721.375
    ساخت منبع تغذیه ازمایشگاهی :
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=110170.0

پاسخ : منبع تغذیه ازمایشگاهی با ولتاژ و جریان بالا

سلام
    مستر من یه نقشه دوبل 30ولت3آمپر دارم که بنا به نیازتون باید تغییرش بدین اگه بدردتون میخوره برو چشم :redface:فقط تا آخر هفته صبر کنید.الان جایی هستم :icon_razz:
    بگذارید و بگذرید
    ببینید و دل مبندید
    چشم بیاندازید ودل مبازید که
    دیر یا زود باید گذاشت و گذشت... حضرت علی(ع)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MOJTABAV
      سلام
      مستر من یه نقشه دوبل 30ولت3آمپر دارم که بنا به نیازتون باید تغییرش بدین اگه بدردتون میخوره برو چشم :redface:فقط تا آخر هفته صبر کنید.الان جایی هستم :icon_razz:
      قرار بدین بررسی کنیم
      ممنون
      زکات علم نشر آن است
      بیشتر با من اشنا بشین :

دیدگاه

نقشه منبع 3 امپری که دوستمون گفتن تو نت ریخته هرکی رسیده کپیش کرده بزنید منبع تغذیه 3 امپری پیداش میکنید در ضمن کنترل جریان هم داره من خودم ساختمش البته نمیدونم چرا تقریبا همه ی منبع تغذیه هاییکه تو نت هست افت ولتاژ دارن ینی مثلا وقتی بار روش نیست بذاریش رو 2 ولت بعد بهش بار وصل کنی ولتاژش میاد پایین در حالیکه منابع تغذیه آماده که میخری اینطوری نیستن من خودم یه 5 امپرش رو دارم خیلی باحاله ولی در کل مداریکه گفتم ساختمش خوبه
        اگه جریان بالاتر بخاین با همون میتونین بسازین ولی اولا باید اون مقاومت آجری 5 وات که جریان از توش میگذره و برای کنترل جریانه به تناسبیکه جریان بیشتری میخاین کمترش کنین ینی مثلا اگه 6 امپر میخاین مقاومت رو نصف کنین و توانش رو هم بیشتر کنین
        اگه بیشتر از 6 امپر بخاین باید اون 2n2219 رو با یه 2n3055 عوض کنین من خودم اینکارو کردم جواب میده
        در ضمن خط اصلی عبور جریان که از ترانس به پل دیود میره و از اونجا به 2n3055 بعدشم به خروجی باید جدا از مدار باشه و با یک سیم ضخیم
        مسلما پل دیود هم باید قوی بشه
        در کل یا باید کلی لحیم و سیم بخوابونین رو برد که جواب جریان رو بده یا یه تیکه از مداررو با سیم ببندین
        البته شما 100 ولت میخاین که فکر میکنم کلا از این مدار نمیشه استفاده کرد
        اصن فکر میکنم 2n3055 تا چهل پنجاه ولت بیشتر نتونه جواب بده اخه مثلا شما میخای 100 ولت بهش بدی بعدش مثلا 10 ولت ازش بگیری خب توان خیلی بالایی تلفات داریم ینی باید رادیاتور ماشین بجای هیت سینکش بذاری :eek: oo: :cry2:
        شماببین 2n3055 تا چه ولتاژی کار میکنه اگه 100 ولت میکشید من یه کارایی کردم کلا منبع ترانسی خیلی بستم البته خیلی هم خوب نیستن
        من خودم اصن سوییچینگ بلد نیستم از ش بدم هم میاد چون خیلی اذیت میکنه اما فک کنم شما چاره ای نداری
        در ضمن اگه خاستی 2n3055 یا 2n3773 که خفن تر هم هست استفاده کنی نو نخر برو دسته دوم توشیبا یا موتورولا بخر 100 برابر کار میکنه مثلا تو دیتا شیت 2n3055 نوشته تا 190 درجه میشه داغش کرد من یه توشیبا دسته دوم خریدم 2500 تا 350 درجه داغش کردم آخ نگفت اخه هیتسینک نذاشته بودم براش :angry: :eek:

دلم نیومد لینک نذارم اخه اینترنت شده پر اشغال ادم گم میشه !!!
        http://persianrepair.ir/1393/08/13/0-30v-power-supply/

مدار یه سوییچینگ 40 ولت 20 امپر دارم که نساختمش اما تقریبا مطمینم هم خوبه هم کار میکنه خاستی بگو بذارم
        این هم چیزیکه از دست ما برمیومد
        پس فردا امتحان دارم . مدار1 .با یه استاد سرتاپا ادعا ی امریکایی!!!که درس نمیده هیچی هم همنوز نخوندم خداییش حقشه بکوبی روی اون دکمه تشکر oo: oo: oo: :applause:
        ................Fx7SAM................

دیدگاه

راستی شاید بشه چند تا پاور کامپیوتر رو سری کرد من خودم تادوتاو سری کردم کار میکنه
          فقط باید زمین پاور هارو از هم ایزوله کنی
          کلا پاور خیلی چیز خوبیه دوسش دارم ادم شانس بیاره میتونه با 500 تومن یه خوبشو گیر بیاره تعمیر کنه مثه من که شانس اوردم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Nima200
            نقشه منبع 3 امپری که دوستمون گفتن تو نت ریخته هرکی رسیده کپیش کرده بزنید منبع تغذیه 3 امپری پیداش میکنید در ضمن کنترل جریان هم داره من خودم ساختمش البته نمیدونم چرا تقریبا همه ی منبع تغذیه هاییکه تو نت هست افت ولتاژ دارن ینی مثلا وقتی بار روش نیست بذاریش رو 2 ولت بعد بهش بار وصل کنی ولتاژش میاد پایین در حالیکه منابع تغذیه آماده که میخری اینطوری نیستن من خودم یه 5 امپرش رو دارم خیلی باحاله ولی در کل مداریکه گفتم ساختمش خوبه
            اگه جریان بالاتر بخاین با همون میتونین بسازین ولی اولا باید اون مقاومت آجری 5 وات که جریان از توش میگذره و برای کنترل جریانه به تناسبیکه جریان بیشتری میخاین کمترش کنین ینی مثلا اگه 6 امپر میخاین مقاومت رو نصف کنین و توانش رو هم بیشتر کنین
            اگه بیشتر از 6 امپر بخاین باید اون 2n2219 رو با یه 2n3055 عوض کنین من خودم اینکارو کردم جواب میده
            در ضمن خط اصلی عبور جریان که از ترانس به پل دیود میره و از اونجا به 2n3055 بعدشم به خروجی باید جدا از مدار باشه و با یک سیم ضخیم
            در کل یا باید کلی لحیم و سیم بخوابونین رو برد که جواب جریان رو بده یا یه تیکه از مداررو با سیم ببندین
            اصن فکر میکنم 2n3055 تا چهل پنجاه ولت بیشتر نتونه جواب بده اخه مثلا شما میخای 100 ولت بهش بدی بعدش مثلا 10 ولت ازش بگیری خب توان خیلی بالایی تلفات داریم ینی باید رادیاتور ماشین بجای هیت سینکش بذاری :eek: oo: :cry2:
            شماببین 2n3055 تا چه ولتاژی کار میکنه اگه 100 ولت میکشید من یه کارایی کردم کلا منبع ترانسی خیلی بستم البته خیلی هم خوب نیستن
            من خودم اصن سوییچینگ بلد نیستم از ش بدم هم میاد چون خیلی اذیت میکنه اما فک کنم شما چاره ای نداری
            در ضمن اگه خاستی 2n3055 یا 2n3773 که خفن تر هم هست استفاده کنی نو نخر برو دسته دوم توشیبا یا موتورولا بخر 100 برابر کار میکنه مثلا تو دیتا شیت 2n3055 نوشته تا 190 درجه میشه داغش کرد من یه توشیبا دسته دوم خریدم 2500 تا 350 درجه داغش کردم آخ نگفت اخه هیتسینک نذاشته بودم براش :angry: :eek:

مدار یه سوییچینگ 40 ولت 20 امپر دارم که نساختمش اما تقریبا مطمینم هم خوبه هم کار میکنه خاستی بگو بذارم
            پس فردا امتحان دارم . مدار1 .با یه استاد سرتاپا ادعا ی امریکایی!!!که درس نمیده هیچی هم همنوز نخوندم خداییش حقشه بکوبی روی اون دکمه تشکر oo: oo: oo: :applause:
            سلام
            اگه نقشه رو بزارید ممنون میشم
            بگذارید و بگذرید
            ببینید و دل مبندید
            چشم بیاندازید ودل مبازید که
            دیر یا زود باید گذاشت و گذشت... حضرت علی(ع)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Nima200

یک در دنیا و صد در اخرت
              ممنون بابت جوابتون .
              مشکل اصلی من سر کنترل جریان هستش. چجوری باید کنترلش کنیم ؟ oo:
              کنترل ولتاژ کاری نداره . با ی زنر و دوتا مقاومت و یدونه ولوم راحت میشه ساختش منتها جریان رو تا حالا اصلا رو بحث محدود کردنش هیچ جایی بجز کنترل مقاومتی کار نکردم.
              دیگه زمون 2n3055 گذشته . بجاش tip3055 استفاده میکنم به شخصه . دیتای دقیقا یکسانی دارن با پکیج متفاوت . 60 ولت هستن هم 3055 هم 3773 و جریان 3773 بیشتر از 3055 هست

تلفات زیاد مهم نیست چون رادیاتورشو موجود دارم (توان دفع 2000 وات گرما طبق فرمایش فروشنده )
              مهم پایداری مدار هستش
              مداری که معرفی کردین رو دیدم تو نت. منتها نتونستم نحلیلش کنم . اگه بتونیم تحلیلش کنیم رو همون تغیرات ایجاد میکنیم
              دوتا ترانس دارم . یکی دبل 30-40-50 حداقل 10 امپر هر سر و اون یکی دوبل 18 و 45 و یک 18 تک با جریان تقریبی 3 امپر
              من دقیقا 100 ولت نمیخوام. ترانسم اجازه 142 ولت یا 71 ولت رو میده
              100 ولت گفتم تا مبنای مدار رو همین ولتاژ باشه تا اگه کسی خواست بسازه به دردش بخوره
              تجربه سوییچینگ دارم ولی مناسب اینکار نیست اصلا
              اگه هم بنونیم شماتیک نمونه ها اماده رو پیدا کنیم خیلی بهتر میشه

امروز مدار کنترل دما اماده شد

نوشته اصلی توسط Nima200
              راستی شاید بشه چند تا پاور کامپیوتر رو سری کرد من خودم تادوتاو سری کردم کار میکنه
              فقط باید زمین پاور هارو از هم ایزوله کنی
              کلا پاور خیلی چیز خوبیه دوسش دارم ادم شانس بیاره میتونه با 500 تومن یه خوبشو گیر بیاره تعمیر کنه مثه من که شانس اوردم
              واسه ازمایشگاه سویچینگ مفتش گرونه. اگه ی باری به سوییچینگ وصل کنی که رو خط تغذیش ریپل بندازه فید بکش به هم میخوره و قاطی میکنه
              زکات علم نشر آن است
              بیشتر با من اشنا بشین :

دیدگاه

تو پست قبلی که گذاشته بودید هم گفتم اگه ببینید هست منبع اماده 0 تا 30 ولت 5 امپر اونقدراهم گرون نیست حالا اینکه شما 100 ولت میخای یا اینکه خودت بسازی حرف دیگس
                منبعی که میخاین باید 0 تا 100 ولت بصورت پیوسته داشته باشه یا فقط از بعضی ولتاژها استفاده میکنید
                کلا اگه بتونید بگید واسه چی میخاینش بد نیست
                دیتا شیت 2n3773 رو دیدم نوشته 140 ولت لابد tip ش هم همینه دیگه؟
                این هم لینک تحلیل
                http://www.irantk.ir/irantk37235/
                برای کنترل جریان تا جاییکه من میدونم باید مثلا یه مقایسه گر گذاشت برای جریان اگه از یه حدی بالاتر رفت (معمولا با یه مقاومت وات بالا جریان اندازه گیری میکنن) ولتاژ بیس ترانزیستورهارو میارن پایین که طبق قانون اهم جریان هم میاد پایین البته من فکر میکنم بجای مقاومت میشه از خروجی سنسورهای اندازه گیری جریان با اثر هال هم استفاده کرد
                حالا بازم شما لینکو ببین چیزی سر در میاری؟من که خیلی نمیارم
                جناب mojtabav لینک گذاشتم دیگه
                اینم لینک یه منبع اماده البته احساس میکنم یه سری چیزارو نگفته
                http://s6.picofile.com/file/81939284...k7200.pdf.html

دیدگاه

اینم از پست همسایه !! پیداکردم!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Nima200
                    تو پست قبلی که گذاشته بودید هم گفتم اگه ببینید هست منبع اماده 0 تا 30 ولت 5 امپر اونقدراهم گرون نیست حالا اینکه شما 100 ولت میخای یا اینکه خودت بسازی حرف دیگس
                    منبعی که میخاین باید 0 تا 100 ولت بصورت پیوسته داشته باشه یا فقط از بعضی ولتاژها استفاده میکنید
                    کلا اگه بتونید بگید واسه چی میخاینش بد نیست
                    دیتا شیت 2n3773 رو دیدم نوشته 140 ولت لابد tip ش هم همینه دیگه؟
                    این هم لینک تحلیل
                    http://www.irantk.ir/irantk37235/
                    برای کنترل جریان تا جاییکه من میدونم باید مثلا یه مقایسه گر گذاشت برای جریان اگه از یه حدی بالاتر رفت (معمولا با یه مقاومت وات بالا جریان اندازه گیری میکنن) ولتاژ بیس ترانزیستورهارو میارن پایین که طبق قانون اهم جریان هم میاد پایین البته من فکر میکنم بجای مقاومت میشه از خروجی سنسورهای اندازه گیری جریان با اثر هال هم استفاده کرد
                    حالا بازم شما لینکو ببین چیزی سر در میاری؟من که خیلی نمیارم
                    جناب mojtabav لینک گذاشتم دیگه
                    اینم لینک یه منبع اماده البته احساس میکنم یه سری چیزارو نگفته
                    http://s6.picofile.com/file/81939284...k7200.pdf.html
                    ممنون
                    یک منبع 0-30 ولت 2 امپر دارم برای کار های ظریف
                    اینو برای تست مدار های مختلف نیاز دارمش مثلا امپلی فایر یا سوییچینگ افزاینده و ...
                    یک مدار پیدا کردم با lm723 دارم اون رو بررسی میکنم. نتیجه رو اعلام میکنم
                    زکات علم نشر آن است
                    بیشتر با من اشنا بشین :

دیدگاه

برا این کار اول نیاز به یه ترانس داری که ولتاژای 15 و 30 و 45 و 60 و 75 و 90 و 100 رو به صورت متقارن و به قول خودت 10 امپر داشته باشه! برای اینکه اگه ورودیت 100 ولت باشه و بخوای خروجی 10 ولت 10 امپر بگیری رسما 900 وات داری تلفات میدی و یه بخاری برقی 1000 وات یعنی داری میسازی و باید اون گرمارو مهار کنی که رسما رادیات ماشین میخواد
                      عزیزان دقت کنید پسورد تمامی فایلها و پروژه های من، در تاپیکشون موجوده(صفحات آخر) لطفا برای رمز فایلا پیام ندید!! چون خیلی دیر ب دیر میام انجمن و پیام چک نمیکنم
                      مخترع برتر شمال غرب سال 96
                      مدیر سابق منابع تغذیه انجمن ECA

دیدگاه

نوشته اصلی توسط armin_gera
                        برا این کار اول نیاز به یه ترانس داری که ولتاژای 15 و 30 و 45 و 60 و 75 و 90 و 100 رو به صورت متقارن و به قول خودت 10 امپر داشته باشه! برای اینکه اگه ورودیت 100 ولت باشه و بخوای خروجی 10 ولت 10 امپر بگیری رسما 900 وات داری تلفات میدی و یه بخاری برقی 1000 وات یعنی داری میسازی و باید اون گرمارو مهار کنی که رسما رادیات ماشین میخواد
                        سلام اقا ارمین
                        مشکل گرما نداریم اینجا اردبیله هوا سرده تازه خوبم هست هیت سینک هم 3 کیلویی دارم :nerd:
                        ترانسمم دوبل 30-40-50 ولت داره تو خروجی

دارم به pwm فکر میکنم. از یک ترانزیستور یا ماسفت رد بشه بعد تو یک خازن صافش کنیم و بدیم به بار
                        نظر شما چیه ؟
                        تنها مشکلش اینه که ظرفیت خازنی خروجی بالا میره
                        زکات علم نشر آن است
                        بیشتر با من اشنا بشین :

دیدگاه

بچه ها ببخشید میپرم وسط بحثتون :icon_razz:
                          بنظر من بهتره به جای اینکه با هیتسینک هاتون بخاری درست بکنید بیاین تو ورودی ترانستون دیمر بزارین تا بتونید ولتاژ خروجی رو کنترل کنید.پل دیود های خروجی رو هم خیلی قوی بندازین.
                          یه سری ترانس جوش هستند که ترانس آهنی دارن ولی اگه دیده باشین بدنشون مثل اینورترای جوشه. :biggrin: فک کنم بهشون بگن اینورتر ترانس دار. این دستگاه ها تو ورودی ترانسشون دیمر دارن :biggrin: و خروجی رو به این صورت کنترل میکنن. البته روش خیلی استاندادی نیست برای چنین توان بالایی ولی خوب خوبه.
                          شما هم میتونید از این روش استفاده بکنید :biggrin: اگه به دقت خیلی زیادی نیازی ندارین.
                          واسه کنترل جریان هم میشه روش های ترانزیستوری که خودتون بهتر بلدین :biggrin: استفاده کرد. که بخش کنترل جریان ناچار به بخاری باید تبدیل بشه :biggrin:
                          لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

خوب حالا اگر مداری باشه که طوری تنظیم شده باشه که اگر اختلاف ولتاژ بین ورودی مدار و خروجی مدار مثلا از 10 ولت بالاتر رفت توسط دیمر در پشت ترانس محدودیت ایجاد کنه تلفات هم خیلی میاد پایین
                            --------------------------- --------------------------

دیدگاه

نوشته اصلی توسط b e h n a m
                              سلام اقا ارمین
                              مشکل گرما نداریم اینجا اردبیله هوا سرده تازه خوبم هست هیت سینک هم 3 کیلویی دارم :nerd:
                              ترانسمم دوبل 30-40-50 ولت داره تو خروجی

دارم به pwm فکر میکنم. از یک ترانزیستور یا ماسفت رد بشه بعد تو یک خازن صافش کنیم و بدیم به بار
                              نظر شما چیه ؟
                              تنها مشکلش اینه که ظرفیت خازنی خروجی بالا میره
                              واقعا میخوای 3 کیلو هیتسینگ بزاری؟! آخه مساله اینجاست که باید ببینی قطعاتت این تلفاتو تحمل میکنن یا نه!
                              مصطفی میگفت برای اینکه ترانسو بشه متقارن متغیر کرد باید سر وسطشون جدا باشه ترانستو میتونی سر وسطشو جدا کنی؟
                              چندتا مدار 0-50 ولت 5 امپر تو نت هست سرچ بزنی همینجا هم بچه ها ساختنش میتونی روش کار کنی و بکنیش 0-100 ولت 10 امپر
                              عزیزان دقت کنید پسورد تمامی فایلها و پروژه های من، در تاپیکشون موجوده(صفحات آخر) لطفا برای رمز فایلا پیام ندید!! چون خیلی دیر ب دیر میام انجمن و پیام چک نمیکنم
                              مخترع برتر شمال غرب سال 96
                              مدیر سابق منابع تغذیه انجمن ECA

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X