ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 4 1234 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 40
    2007/08/02
    1,297
    795

کمک برای تکمیل اینورتر جوشکاری

با درود خسته نباشید
    چند وقت بود کرم ساختن اینورتر جوشکاری افتاده بود بهم .
    چند تا نقشه به دست آوردم بعضی از اونا به جای ترانس پالس از آی سی های گیت درایور استفاده کرده بودند که ایمنی نداشتند
    چند بار برق DC 380 ولت بهم چسبید دهن مهنم سرویس شد
    تا این نقشه پیدا کردم ساختم

و برای اون pcb زدم :mrgreen:

و با دهنی که بابت ترانس پیچیش ازم سرویس شد مدار کار کرد

ولی مشکل اینه که بیشتر از 60 آمپر نمیده oo: :angry: :angry:

فایل pcb شماتیک براتون میزارم

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

خواهشا دانلود کنید برید اگه تجربه ای اطلاعاتی چیزی دارید برای بهینه کردنش بهم بگیر
    من به جای ترانزیستور bc327 دو تا ماسفت p گزاشتم و به جای 1n4148 دو تا in5819 گزاشتم شکل موج خروجی که به گیت igbt میره بهتر شد البته اگه از ماسفت درایور استفاده میکردم دقیقا شکل موجی که روی گیت میافتاد مربعی بود ولی با ترانس پالس یکم تغییر میکنه فکر میکنید وخصوصا وقتی زیر بار میره

سوالی که من دارم چرا وقتی از گیت درایور استفاده میکنم آی جی بی تی هام کمتر داغ میکنه ولی با اینکه ترانس پالس من تا 3 آمپر خروجی میده (تست کردم ) آی جی بی تی ها زیاد داغ میکنند
    2) برای حفاظت از آی جی بی تی ها چکار میشه کرد آیا مدار اصولی برای حفاضت از آی جی بی تی هام هست
    من از گیت xnor استفاده کردم از از گیت دو تا آی جی بی تی با اوپتو کوپلر نمونه گرفتم وقتی که دو تا گیت 1 و یا 0 هستند خروجی گیت 1 میده و در غیر این صورت اگه یکی از اونا معکوس اون باشه خروجی 0 میشه و آی سی uc3845 قطع میکنه. آیا این راه اصولیه و راه بهتری هم داریم؟؟؟
    البته این قسمت توی پی سی بی نیست توی هوا بستم

3) باید توی دستگاه چه تغییراتی بدم که حد اقل 100 آمپر بده ؟؟؟

بر دوستان رفته چه افسوس میخوری
    ما هم مگر جواز اقامت گرفته ایم
    2009/12/26
    1,730
    264

پاسخ : کمک برای تکمیل اینورتر جوشکاری

سلام
    مداری هم که گذاشتی در توضیحاتش نوشته که حداقل سطح مقطع باید 6 تا 8 سانتی متر مربع باشه! تو تستهایی هم که کرده تا 150 امپر مدارش مشکلی نداشته!
    هسته ای که استفاده کردی 5 سانتیمتر مربع بیشتر نیست! به نظر هم منطقی میاد جریانی که میتونه بده!
    2010/10/04
    تهران
    1,544
    465

با سلام
    کاش شکل موج گیتها رو میذاشتین. ولی عجالتا اگه بعد از ترانس از 4420 استفاده کنین، شکل موج تمیز و مربعی خوبی میده.
    کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.
    2007/03/15
    تبريز
    2,695
    136

نقل قول نوشته اصلی توسط voyager2020
    سلام
    مداری هم که گذاشتی در توضیحاتش نوشته که حداقل سطح مقطع باید 6 تا 8 سانتی متر مربع باشه! تو تستهایی هم که کرده تا 150 امپر مدارش مشکلی نداشته!
    هسته ای که استفاده کردی 5 سانتیمتر مربع بیشتر نیست! به نظر هم منطقی میاد جریانی که میتونه بده!

http://danyk.cz/svar_en.html

تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
    داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است
    2013/08/26
    بوشهر
    1,260
    368

پاسخ : کمک براي تکميل اينورتر جوشکاري

مشکل جريان دهي 60 آمپر بيشتر از هر چيز بر ميگرده به مقاومت 4R7(مقاومت CT). چند تا از دوستان من هم ساخته بودن ميگفتن 60 آمپر بيشتر نميده :redface:
    اگه به فيلمي که تو همون لينک اصلي قرار داده دقت کنيد ميبينيد که جريان دهي مدار زير جوشکاري عادي حدود 60 هستش :biggrin:
    اگه هسته شما ETD59 باشه مشکلي نداره براي 60 آمپر. اگه آمپر بالاتر بخواين بايد مقاومت رو کمتر کنيد(سوييچ رو هم در نظر بگير کم نياره بسوزه)
    حتي با همين هسته ميتونيد براي مدت کوتاه چند برابر همين آمپر بکشين.(در حالت فوروارد(هاف بريج--تمام بريج و فوروارد و فوروارد دوبل(پوشپول)) محدوديت آمپر دهي ترانس وجود نداره. بلکه تلفات مسي باعث ميشه نتونيم هسته کوچک استفاده کنيم) (اين مورد رو هم خودم عملا تست کردم) :agree:
    يه نکته خيلي مهم تو اين نوع منبع وجود داره اينه که جريان اتصال کوتاه چند برابر جريان نامي منبع هست(به دليل وجود فيدبک روي جريان سويچ) . همين باعث ميشه ديود خروجي در صورت ضعيف بودن بسوزه(براي جريان بالاتر ديود رو هم به نسبت قوي تر کنين) و آيجيبيتي ها بسوزن(عملا پيش اومد برام ولي براي ماسفت)--سلف خروجي هم به نسبت تحمل جريان بالاتري داشته باشه)
    [hr]
    نکته بعدي:
    تو بيباري اگه سوييچ ها داغ ميشن(در صورت خوب بودن ترانس پالس) مقاومت موازي با خروجي رو کمتر کن ببين سوييچ ها خنک تر ميشن يا نه. ا------گه سوييچ ها زير بار دماي بالاتري نسبت به حالتي که درايور آماده ميزاري داشته باشه پس ترانسپالس مشکل داره
    لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.
    2014/10/16
    1,382
    1,480

اقا من از این چیزا سر در نمیارم ولی خواهش میکنم نتیجه نهایی رو بگو که ما هم بسازیم
    خواهش کردم ها
    من ارزوم یه موتور جوشه ولی چون گرونه نمیتونم بخرم
    خواهشا :cry2: :cry2: :cry2: :cry2: :cry2: :cry2: :cry2: :cry2: :cry2: :cry2: :cry2: :cry2: :cry2: :cry2: -O< -O< -O< -O< -O< -O< -O< -O<
    ................Fx7SAM................
    2007/08/02
    1,297
    795

ممنون
    ببینید این شکل موجی هست که سر گیت igbt میاد

و این شکل موج خروجی ترانسه قدرته که میره برای جوشکاری

ولتاژ خروجی با توجه به اینکه فرکانس 40 کیلو داره نمیشه با ولت متر بگیریم ولی من با پروپ گرفتم حدود 60 ولت بود
    فردا مقاومت هارو کم میکنم ببینم چی میشه
    برای دیود های خروجی من دیود 30 آمپر 150 ولت 6 تا با هم موازی کردم استفاده کردم یعنی جمعا 12 دیودکم نمیاره
    من فکر میکنم باید روی خروجی ترانس پالس کار کنم
    برای درایو گیت تقریبا 2 آمپر احتیاجه که این یارو روسیه الاغ اومده 1n4148 گزاشته من تست کردم دیود ها سوخت نزدیک بود آی جی بی تی هامم بسوزه من نمیدونم این یارو چطوری جوشکاری کرده ؟؟؟. اصلا 1n4148 جریان نمیده بعد که دیود 1n5819 'گزاشتم شکل موج خروجی بهتر شد اولش که داغون بود
    بعد متوجه شدم ترانزیستور bc327 داغ میکنه که بعد اینکه ماسفت مثبت گزاشتم شکل موج همونی شد که توی تصویر میبینید.
    چون من زیاد از ریزه کاری های مدارات سوئیچینگ سر در نمیارم فکر میکنید قسمت گیت درایوشو مثل این نقشه ببندم بهتره ؟؟؟

2007/08/02
    1,297
    795

نقل قول نوشته اصلی توسط نو رسیده
    با سلام
    کاش شکل موج گیتها رو میذاشتین. ولی عجالتا اگه بعد از ترانس از 4420 استفاده کنین، شکل موج تمیز و مربعی خوبی میده.
    فکر کنم 4410 گیت درایوه ؟؟؟ درست میگم .
    خوب اگه میخواستم از گیت درایو استفاده کنم چرا ترانس پالس گزاشتم
    باید تغذیه جدا براش بزارم و دیگه ایمنی نداره اگه igbt بسوزه گیت درایو و uc3845 تقریبا نصف قطعات میسوزه ؟؟؟
    2010/10/04
    تهران
    1,544
    465

بنظرم الان شکل موج خروجی تمیز و خوبه. البته ظاهرا سمپل ریت اسکوپ پائینه و ممکنه اسپایکها رو فیلتر کرده باشه ولی به هر حال چیزی که معلومه خروجی خوبی هست. حساسیت روی شکل موج گیت تا وقتی خوبه که خروجی ولتاژ کلکتور(درین) صاف و تمیز باشه. بعضی وقتها، تزریق جریان زیاد به گیت و افزایش سرعت سوئیچ، سبب ایجاد اورشوت های زیاد تو ولتاژ کلکتور(درین) میشه که خطرناکه. کم بودن جریان گیت هم باعث کاهش سرعت قطع و وصل، افزایش تلفات کلید زنی و کاهش بازه کنترلی فرمان میشه. بنابراین باید جریان گیت رو روی یه مقدار اپتیمم تنظیم کرد.

البته موقع جوشکاری باید شکل موجها رو ببینین. تا مشخص بشه جریانهای لحظه ای زیاد و افت ولتاژ های ناگهانی، چه تاثیری روشون میذاره. اگه توی حالت کار شرایط خوبی برقرار باشه و اوضاع دمایی و خنک کاری قطعات هم پایدار باشه، محصولتون میشه یه دستگاه دائم کار.

نقل قول نوشته اصلی توسط S S
    فکر کنم 4410 گیت درایوه ؟؟؟ درست میگم .
    خوب اگه میخواستم از گیت درایو استفاده کنم چرا ترانس پالس گزاشتم
    باید تغذیه جدا براش بزارم و دیگه ایمنی نداره اگه igbt بسوزه گیت درایو و uc3845 تقریبا نصف قطعات میسوزه ؟؟؟
    4420 گیت درایور هست. ولی همونطور که عرض کردم اگه بعد از ترانس استفاده بشه دیگه نیازی به تغذیه ایزوله نداره. خود ترانس، هم ورودیشو و هم تغذیه شو تامین میکنه. ولی در عوض موج مربعی خوبی تو خروجیش میده. یعنی نوسانات آزار دهنده ترانس رو حذف میکنه.

یه نکته کوچولوی دیگه اینکه توی فرکانسهای زیر 100 کیلو، اندوکتانس اولیه ترانس پالستون کمتر از 2 میلی هانری نباشه. کم بودن اندوکتانس باعث میشه ترانس نزدیک ناحیه اشباع بشه و علاوه بر تلفات، در شکل موج ایجاد اعوجاج کنه.

---------------------------------------------------------------------------------------
    ویرایش: به نظرم داغ شدن سوئیچها در اثر تلفات کلیدزنی هست. سرعت خاموش شدن آیجیبیتی ها بطور ذاتی کندتر از ماسفت هاست و این باعث تلفات میشه. تو مدار شما، رایز تایم فرمان گیت هم زیاده و این سبب افزایش زمان روشن شدن هم میشه، بنا براین تلفات رو دو برابر میکنه. وقتی از گیت درایور استفاده میکنین این تلفات کاهش پیدا میکنه.
    با توجه با اینکه مقاومت گیت مورد استفاده 4.7 اهمه و زیاد نیست، فکر میکنم متهم ردیف اول در تامین جریان ترانس پالس باشه.
    کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.
    2013/08/26
    بوشهر
    1,260
    368

نقل قول نوشته اصلی توسط S S
    ممنون
    ببینید این شکل موجی هست که سر گیت igbt میاد
    و این شکل موج خروجی ترانسه قدرته که میره برای جوشکاری
    ولتاژ خروجی با توجه به اینکه فرکانس 40 کیلو داره نمیشه با ولت متر بگیریم ولی من با پروپ گرفتم حدود 60 ولت بود
    فردا مقاومت هارو کم میکنم ببینم چی میشه
    برای دیود های خروجی من دیود 30 آمپر 150 ولت 6 تا با هم موازی کردم استفاده کردم یعنی جمعا 12 دیودکم نمیاره
    من فکر میکنم باید روی خروجی ترانس پالس کار کنم
    برای درایو گیت تقریبا 2 آمپر احتیاجه که این یارو روسیه الاغ اومده 1n4148 گزاشته من تست کردم دیود ها سوخت نزدیک بود آی جی بی تی هامم بسوزه من نمیدونم این یارو چطوری جوشکاری کرده ؟؟؟. اصلا 1n4148 جریان نمیده بعد که دیود 1n5819 'گزاشتم شکل موج خروجی بهتر شد اولش که داغون بود
    بعد متوجه شدم ترانزیستور bc327 داغ میکنه که بعد اینکه ماسفت مثبت گزاشتم شکل موج همونی شد که توی تصویر میبینید.
    چون من زیاد از ریزه کاری های مدارات سوئیچینگ سر در نمیارم فکر میکنید قسمت گیت درایوشو مثل این نقشه ببندم بهتره ؟؟؟
    شکل موجای گیت سوییچ خوب نیستش. نباس اینقدر رایز تایمش زیاد باشه. والا 4148 من قبلا پیک 4.5 آمپر هم روش مینداختم هیچ مشکلی نداشت تو 100 کیلو هرتز. ولی در کل تو اینورترای جوش بعضیاشون دو تا 4148 رو موازی میکنن. با توجه با رایز تایم زیاد احتمال داره مقاومتی رو حواستون نبوده اشتباهی گذاشتین.
    BC327 که نباید داغ کنه. یه مشکلی هست این وسط. وگرنه خازن گیت IGBT اونقدر زیاد نیست که تو قطعات حرارتی ایجاد کنه.
    برای گیت درایور به نظر من مثل پاور های کامپیوتر فورودارد ببندین خیلی بهتره. چون مدارات پاور قابل اعتماد ترن. قبل از زدن به برق پای اوسکوپ همه جیرو چک کنین. شکل موج گیت سوییچ باید تقریبا مثل شکل موج خروجی 3845 وقتی IGBT رو با یه مقاومت 10 اهم بهش میزنید باشه :biggrin:
    باز تاکید میکنم شکل موج گیت خیلی داغونه :NO:
    برید چند تا نقشه پاور فوروارد دو سوییچ گیر بیارین مثل اونا بسازین.
    لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.
صفحه 1 از 4 1234 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 40