اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک در مورد اندازه گیری ولتاژ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک در مورد اندازه گیری ولتاژ

سلام
    خوبین؟؟؟
    برای اندازه گیری 0 تا 20 ولت توسط MEGA32 بادقت 1 میلی ولت و بدون استفاده ار مقاومت چیکار باید بکنم؟میدونم دقت ADC میکروکنترلر 2.6 میلی ولت هست ولی من باید 1 میلی ولت رو اندازه بگیرم
    یه چیزی شبیه ولت متر میخوام درست کنم ولی بدون سلکتور رنج ولتاژ.
    خیلی فوریه لطف کنید یه راهنمایی بفرمایید. :cry2:

پاسخ : کمک در مورد اندازه گیری ولتاژ

برای تبدیل ولتاژ انالوگ به دیجیتال با دقت بالا بهتره از آی سی های ADC استفاده کنی.

دیدگاه

بدون استفاده از مقامت ؟ مشکلش مگه چیه ؟
      من یک روش خیلی ابتدایی به ذهنم اومد اونم اینکه خروجی ADC رو بدین به یک سری کامپریتور تا رنجش معلوم بشه بعد متناسب با رنچش میتونید تضعیف کنید و مستقیم بدین به میکرو تا اونم آنالیز مورد نیازتون رو بکنه ....

شاید روش های بهتری باشه ولی چون رنجتون محدوده با 4 تا کامپراتور مشکلتون حل میشه

دیدگاه

ببینید فرض کنید مثلا ما 1.002 ولت رو اندازه گرفتیم اگه بخواییم رنج بندی کنیم دیگه نیمیشه دقت 3رقم اعشار را حفظ کرد مثلا نمیشه 19.002 رو اندازه گرفت
        من میخوام بدون افت دقت اندازه بگیرم.وقتی تضعیف می کنیم دقت کاهش پیدا میکنه.اگه ممکنه لطف کنید یه راحل دیگه ارائه بدین

دیدگاه

لطفا راهنمایی کنید دوستان oo:.برای اندازه گیری 0 تا 20 ولت(یا 10 ولت) با دقت 0.1 میلی ولت بدون رنج بندی چیکار باید بکنم؟؟؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حامد جعفری
            برای تبدیل ولتاژ انالوگ به دیجیتال با دقت بالا بهتره از آی سی های ADC استفاده کنی.
            سلام
            من پروژه ای مشابه داشتم که سعی می کردم با ADC میکروکنترلر کار کنم ولی به دقت مورد نظرم نرسیدم . حالا کنجکاو شدم بدونم دقت آی سی هایی که می فرمایین چقدر هست ؟
            من توی فرکانس های بالا نتونستم با میکرو کنترلر جواب بگیرم . این آی سی ها کمکی می تونن بکنن ؟
            آدمی از عالم خاکی نمی آید بدست

عالمی دیگر بباید ساخت و از نو آدمی
            پردازش تصویر با FPGA از صفر تا انتها
            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=74299.0

دیدگاه

اگر لطف کنین منبعی برای مطالعه بیشتر معرفی کنین ممنون می شم .
              آدمی از عالم خاکی نمی آید بدست

عالمی دیگر بباید ساخت و از نو آدمی
              پردازش تصویر با FPGA از صفر تا انتها
              http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=74299.0

دیدگاه

نوشته اصلی توسط m.alipour
                سلام
                خوبین؟؟؟
                برای اندازه گیری 0 تا 20 ولت توسط MEGA32 بادقت 1 میلی ولت و بدون استفاده ار مقاومت چیکار باید بکنم؟میدونم دقت ADC میکروکنترلر 2.6 میلی ولت هست ولی من باید 1 میلی ولت رو اندازه بگیرم
                یه چیزی شبیه ولت متر میخوام درست کنم ولی بدون سلکتور رنج ولتاژ.
                خیلی فوریه لطف کنید یه راهنمایی بفرمایید. :cry2:
                سلام
                تمام ADC های AVR ها 10 بیتی هستند و 10 بیت ماکزیمم عددی را که در خود دارد 1024 است یعنی اینکه دقت شما حداکثر 0.001 است ( در هر رنجی)
                پس بین 0 تا 20 ولت ماکزیمم دقت شما 20 میلی ولت خواهد بود و کاری هم نمی تونین بکنین. اگر دقت بیشتری نیاز دارین باید از ADC هایی با تعداد بیت بیشتری استفاده کنید . برای پروژه شما حتما" باید از ADC _ و 16 بیتی استفاده کنید.

دیدگاه

سلام
                  ببینید اگر شما از adc خود میکرو استفاده کنید این مشکل رو داره که دقتش کم هست البته بسته به اینکه بیشترین مفدار شما چقدر باشه
                  برای دقت بالاتر میتونید از adc های 16 بیت استفاده کنید که در دو مدل سریال و پارالل موجود هستند.سریال ها معمولا باید پرگرام بشند
                  یه مدل دیگه از adc هست که 24 بیت هست و سریال هم هست و programable هم هست به نام ad7730و از تکنولوژی سیگما دلتا استفاده میکنند.تو خودشون فیلتر و مدارات تقویت کننده و نویز گیر هم داره .خلاصه آخرشه
                  ولی این نکته رو هم فراموش نکن که شما هر چه دقت مدار رو با این روش بالاتر ببرید یا به عبارت دیگه مدار رو حساس تر کنید به همین میزان به نویز هم حساس تر میشه

دیدگاه

برای این کار فقط کافیه که شما ولتاژ مرجع ADC رو جارجی انتخاب کنی و این ولتاژ رو دقیقا روی 1.24 ولت تنظیم کنی .اینجوری وقتی میکرو ولتاژ مرجع رو به 1024 تقسیم میکنه دقت نمونه برداری در ADC برابر 0.001 ولت میشه.
                    روزی که درک کردیم همه چیز به خدا تعلق دارد . آن روز .روز طلوع دانش است

دیدگاه

سلام
                      فایل زیر یک ولت متر با دقت بسیار زیاد می باشد.
                      لینک :
                      http://upload.iranblog.com/1/1217321608.rar

دیدگاه

اگه ولتاژ مرجع ADC رو روی 1.24 تنظیم کنی دیگه بیشتر از این ولتاژ رو نمیتونی اندازه بگیری. یعنی به جای صفر تا 20 ولت میای صفر تا 1.24 رو با دقت 0.001 ولت اندازه می گیری. پس این کار اشتباهه. :wow:

برای اینکه تو این رنج به دقت 0.001 ولت برسی دو تا راه داری.
                        اول اینکه بیای ADC های 12 بیت یا 16 بیت استفاده کنی که البته باید فکر هزینه اش رو هم بکنی.
                        دوم اینکه بیای قبل از اعمال سیگنالت به ADC تضعیفش بکنی(4 برابر) و بعد به ADC اعمالش بکنی.
                        عمر گران میگذرد خواهی نخواهی سعی بر آن کن نرود رو به تباهی
                        مطلب دل را طلب از سوی خدا کن زآنکه بود رحمت او لا یتناهی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X