پدرمادرا همیشه دوس دارن هر بچه ی دم دستی (همون بچه ی مردم منظورمه) رو بزنن توسر بچه ی خودشون و هی بگن ببین نصف توئه! ببین نمره هاش بیسته! ببین تو کوچه نمیره! و...میخوام یه خبر خیلی بد بدم به خودم و کلا بچه های غیر مردم ! یه بچه میخواد بیاد تو بازار که قراره خیلی بهتر از بچه ی مردم باشه .اسمش هم بچه ی رباته !پس منتظر سرکوفتهای رباتیکی باشید! در ادامه رباتی و معرف میکنم که مانند یه بچه ی آدمیزاد یاد میگیره و به خوبی تکالیفش رو اجرا میکنه.

ربات ها در حال حاضر از قبل برنامه ریزی میشوند و یک کار را بصورت دستوری و بدون تغییرانجام میدهند . ولی رباتی ساخته شده که با اجداد خود متفاوت خواهد بود!

محققان رباتی ساخته اند که مانند یک کودک خردسال یاد میگرد .این ربات در ابتدا چیزی بلد نیست! ولی به مرور زمان مواردی را یاد میگیرد .این محققان از دانشگاه علم و صنعت نروژ هستند .

براند پروفسور موسیقی شناسی دانشگاه علم و صنعت نروژ است.او معتقد است که ما فاصله ی زیادی با شبیه سازی دقیق مغز یک کودک داریم .الگوریتم های ما باید مانند نمونه ی طبیعی صدا و تصاویر را پردازش کنند و به هوش مصنوعی انتقال دهند تا تبدیل به یک علم یا تجربه شود .

یک مدار دیجیتالی باید مانند سلولهای عصبی صدا و تصاویر را دریافت کند . برای شبیه سازی دقیقتر این مدار نیاز به سنسورهای حسی دارد تا بتواند مانند کودک عمل کند .

براند میگوید که این ربات یک پروژه ی میان رشته است که نیاز است چندین محقق از چند رشته بر روی آن کار کنند .تیدمن بعنوان کارشناس کامپیوتر ,براند را در این پروژه همیاری میکند .

براند قبلا بر روی پروژه ی برنامه نویسی موسیقایی کار کرده است .پروژه ی دکترای تیدمن هم یک ربات ضربه زن بوده است .این دو نفر با ترکیب تجارب خود بر روی ربات شبیه ساز کودک کار کرده اند .

ربات آنها در ابتدا هیچ اطلاعاتی در مغز خود ندارد .این ربات اطلاعات را از فردی که صحبت میکند مانند یک خوراکی دریافت میکند و سریع با سخنران ارتباط برقرار میکند .

در نمایشگاهی این ربات در مقابل دید عموم قرار گرفت .مردم بیشتر از ربات نامش را پرسیدند . و یا شعری برای ربات میخواندند تا ربات برای آنها تکرارش کند . تلاش براند و تیدمن برای رباتشان برقراری بهترین تعامل با مخاطبان است .این تعامل با ایجاد امکان پردازش تصاویر و صدا با هم امکان پذیر خواهد شد .

نامی که برای این ربات در نظز گرفته شده SELF است.SELF در آینده خواهد توانست در مورد خود و زندگی ماشینیش فکر کند و تصمیم بگیرد !

تفکر مستقل چیست؟ این همان چیزی است که SELF توانایی انجامش را بدست خواهد آورد . طبیعت اولین معلم SELF خواهد بود . او در ادامه خواهد توانست با محیط ارتباط برقرار کند و یاد بگیرد! این کار زمان بر است ولی ناممکن نیست.

(منبع : http://goo.gl/khPqle)