اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تولید ولتاژ ثایت دقیق

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تولید ولتاژ ثایت دقیق

سلام
    برای به اتمام رسوندن پروژه ای احتیاج به تولید ولـتاژ ثابت دقیقی برای تعیین سطح مقایسه دارم .امکانش هست که چنین ولتاژی رو با avr تولید کنم؟چون با تقسیم ولتاژی با مقاومت هایی که هر کدوم تا پنج درصد تولرانس دارن شدنی نیست .
    آدمی از عالم خاکی نمی آید بدست

عالمی دیگر بباید ساخت و از نو آدمی
    پردازش تصویر با FPGA از صفر تا انتها
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=74299.0

پاسخ : تولید ولتاژ ثایت دقیق

سلام
    دوست من بیشتر بگو ببینیم کارت چی هست دقیقا
    اول که چرا از مقاومتهای 1% یا 0.5%استفاده نمیکنی
    دوم که میکرو خودش مد های مقایسه داره چی رو میخوای مقایسه کنی؟

دیدگاه

انجام مقایسه رو با میکروکنترلر Avr انجام می دهم . ولتاژهای مرجعی برای مقایسه می خواهم که باید خیلی دقیق باشه . اگر با تقسیم ولتاژ این کارو رو انجام بدهم ممکنه حجم مدارم زیاد بشه .

دیدگاه

سلام.
        نمیدونم تا چقدر دقت مهمه... ولی هم میتونی از مقاومت برای تقسیم مقاومت استفاده کنی و هم میتونی از رگولاتور های مختلف استفاده کنید..

اطلاعات بیشتر در مورد رگولاتور ها و رنج های آن : http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=13323.msg68920#msg68920

موفق باشید.
        www.icesi.ir

دیدگاه

از راهنماییاتون ممنونم .
          راهی برای حل مشکلم پیدا کردم . به جای استفاده از چند مرجع ولتاژ از یک موج مربعی با فرکانس متغییر استفاده می کنم . با تعیین فرکانس بجا و حساب شده ای می شه مقایسه ای مطلوب رو انجام داد . فقط مشکلی که وجود داره تولید موج pwm با دامنه 0.7 ولت هست . نمی دونم قابلیت تعیین دامنه موج pwm تولید شده توسط میکروکنترلر امکان پذیر هست یا نه . کسی مطلبی در این رابطه می دونه ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pooyafaroka
            سلام
            برای به اتمام رسوندن پروژه ای احتیاج به تولید ولـتاژ ثابت دقیقی برای تعیین سطح مقایسه دارم .امکانش هست که چنین ولتاژی رو با avr تولید کنم؟چون با تقسیم ولتاژی با مقاومت هایی که هر کدوم تا پنج درصد تولرانس دارن شدنی نیست .
            از آی سی ref02 استفاده کن که ولتاژ دقیق با دقت چند میکرو ولت را برات می سازه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط farshidimani
              از آی سی ref02 استفاده کن که ولتاژ دقیق با دقت چند میکرو ولت را برات می سازه
              این آی سی تو بازار هست؟
              بت در بغل و به سجده پیشانی ما کافر زده خنده بر مسلمانی ما
              اسلام به ذات خود ندارد عیبی هر عیب که هست در این مسلمانی ماست

دیدگاه

خیلی ممنون از راهنماییتون.
                برنامه شبیه سازی هست تابشه کارکرد آی سی ref02 رو دید؟در پروتئوس هفت که نبود.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط پویا
                  سلام
                  برای ایجاد ولتاژ ثابت در این کاربرد، 4 راه عملی پیشنهاد می شود:

1) استفاده از R-2R ladder (رزولوشن پایین)
                  2) استفاده از موج PWM میکرکنترلر (http://focus.ti.com/lit/an/spraa88a/spraa88a.pdf توضیحات کامل ) برای فرکانس های بالای PWM رزولوشن مناسبی ندارد
                  3) استفاده از آی سی های مبدل دیجیتال به آنالوگ (DAC) که در بازار ایران شماره های AD7528-DAC0800-DAC0808-DAC0802-DAC1408 با رزولوشن 8 بیتی و شماره AD7545 با رزولوشن 12 بیتی به راحتی در دسترس است.
                  4) در صورتی که نیاز به تنها یک سطح ولتاژ دارید، می توان از آی سی های voltage refrence به شماره های
                  ref01-ref02-ref03-ref43-ref192-ref191-AD584 که در بازار ایران به راحتی قابل دسترسی است استفاده کرد.

دیدگاه

سلام
                    به یک رفرنس با دقت یک میکرو ولت نیاز دارم. ولتاژ 2.5 ولت میخوام که عددش مهم نیست ولی اینکه باید برای همیشه همون عدد بمونه...
                    ای سی ADR421 رو پیدا کردم توی تست ولتاژ تقریبا 2.475 داره. که میشه با وصل کردن پتانسیومتر به پایه trim ولتاژ خروجی رو تنظیم کرد ولی آیا خود پتانسیومتر به مرور زمان خطا ایجاد نمیکه ؟ الان که چندبار استفاده کردم ، از این ای سی خروجیش تغییری نکرده ولی نمدونم میشه بهش اعتماد کرد یا نه.(پایه trim ازاده)
                    در کل چه طور میتونم یه ولتاژ داشته باشم که در واحد میکرو اصلا تغییر نکنه چه مدار الان روشن بشه چه یکماه دیگه.
                    خیلی مهمه برام.
                    اگه آموزشی یا قطعه ای مد نظر دارید لطفا بگید.

دیدگاه

دوست گرامی
                      اگر واقعا نیاز به این دقت وجود نداره با همون TL431 ارزان قیمت مشکل را حل کن ولی در غیر این صورت ....
                      درسته از پتانسیومتر حتی انواع متوسط ( که در ایران هم وجود داره ) نمیشه استفاده کرد ولی AD580 اگر تقلبی نباشه باید مطابق دیتاشت دقت یک هزارم را داشته باشه ....ولی خوب قیمتش در ایران قبل از گرانی دلار 18000 بود
                      پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط emitor نمایش پست ها
                        دوست گرامی
                        اگر واقعا نیاز به این دقت وجود نداره با همون TL431 ارزان قیمت مشکل را حل کن ولی در غیر این صورت ....
                        درسته از پتانسیومتر حتی انواع متوسط ( که در ایران هم وجود داره ) نمیشه استفاده کرد ولی AD580 اگر تقلبی نباشه باید مطابق دیتاشت دقت یک هزارم را داشته باشه ....ولی خوب قیمتش در ایران قبل از گرانی دلار 18000 بود
                        دقتش به این صورت مهمه که اگه الان روشن کنیم باشه 2.4 یک ماه بعدم روشن کنیم همون عدد باشه و اگه یک ماهم روشن بمونه باز همون باشه
                        پایداریش خیلی مهمه
                        اگه همچین رگولاتور خطی کم نویزی سراغ دارید بگید.
                        ممنون.

دیدگاه

سلام به شما

یکی از بهترین و ساده ترین و ارزان ترین راه ها اینه که با یه رگولاتور زنری درجه 3 یه ولتاژ درست کنی و چون مقدارش همیشه ثابت میمونه میتونی با اندازه گیری
                          دقیق ولتاژ توسط ولت سنج کارت رو انجام بدی
                          مدارش به این صورته :
                          یه مقاومت سری با زنر که آند زنر به زمین و مقاومت هم به ولتاژ + .
                          از کاتد زنر به یه مقاومت دیگه و بعد به کاتد زنر دیگه ( با ولتاژ شکست کمتر از زنر قبلی ) و آند زنر به زمین .
                          تا این جا شد درجه 2
                          شما میتونی یه درجه 3 رو بسازی که تثبیت بسیار عالی رو انجام میده

موفق باشید
                          آرزوی سرافرازی برای ایران عزیز . . .

دیدگاه

از آیسیهای reference voltage استفاده کنید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X