اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهنمایی در طراحی مدار flyback توسط آیسی BP3319 (ایزوله &

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راهنمایی در طراحی مدار flyback توسط آیسی BP3319 (ایزوله &

سلام دوستان
    خسته نباشید
    چند وقتیه که درگیر ایسی bp3319 هستم ، یه آیسی که میتونه تا 60 وات توان بده ( ماسفت خارجی ) ، ایزوله هم هست و pfc هم بصورت دیجیتالی انجام میده ، روی برد 1 لایه هم میشه پیاده سازیش کرد

مدار توی دیتاشیت و مدار ساخته شده 350 میلی آمپری (ثابت) 48 ولتی رو پایین گذاشتم.

اینم فایل هایی که از خود شرکت سازنده آیسی هم تونستم بگیرم برای همین نمونه 350 میلی آمپری .
    http://uploadkon.ir/fl/d/NzE1MTg%3D

از اونجا که تا حالا با مدار flyback کار نکردم ، میشه توضیح مختصری بدید که اون قسمت هایی که با قرمز مشخص کردم و توی مدار دیتاشیت نبودن چه وظیفه ای دارن و اگه نباشن چه مشکلی پیش میاد ؟ قسمت چپ رو که میدونم فیلتر emi هستش

و اینکه چرا در خروجی از 2 تا خازن 330 میکرو 63 ولت استفاده کرده ؟ توی مدارات باک که 350 میلی و 100 ولت درست میکردم یه خازن 4.7 میکرو 200 ولت کافی بود.

در نهایت قصد دارم یه منبع 1 آمپری 40 تا 50 ولت باهاش درست کنم ، یا 1.5 آمپر 28 تا 36 وات
    مشکل اصلیم نحوه محاسبه ترانس و خازن خروجی هستش ،

پاسخ : راهنمایی در طراحی مدار flyback توسط آیسی BP3319 (ایزوله &

لطفا با این پیش زمینه پستامو بخونید که قبلا فلایبک کار نکردم
    دوستان چرا ترانس 4 تا سیم پیچ داره ؟ مگه یکی اولیه نیست ، یکی ثانویه ، یکی هم برای تغذیه ic ? اما توی این نمونه که درست کردن 4 تا دور سیم پیچی هست روی ترانس

دیدگاه

ن یک سوال از شما میپرسم صادقانه جواب بده.
      نمره چشات چنده ؟
      خب من هر چی نگاه میکنم سه تا بیشتر نمیبینم ))
      حیف از من خسته- حیف از همین چن خط
      به اصل و به ذات و- به باعثت لعنت

K.Show

دیدگاه

پاسخ : راهنمایی در طراحی مدار flyback توسط آیسی BP3319 (ا&#1740

" اما توی این نمونه که درست کردن 4 تا دور سیم پیچی هست روی ترانس "

منظور نمونه ای هست که لینکشو پست اول گذاشتم :smile: ، نه این مدار پایه که توی خود دیتاشیت هستش
        شماره چشمامم هم 0.75 جهت اطلاع

دیدگاه

اها. الان دوزاریم افتاد.
          اولیه رو به صورت ساندویچی پیچیده شده. این روش برای کم کردن نشتی اولیه و ثانویه به کار گرفته میشه به این شکل که:
          1- بخشی از اولیه پیچیده میشه
          2- ثانویه ها که شامل خروجی و اگزیلاری هستن پیچیده میشه
          3-مابقی اولیه روی اینها پیچیده میشه.
          ----
          خوب دقت بکنید. سیمپیچ n1 و n4 در پایه دو هر دو مشترک هستند. شماره 1 از 3 شروع شده و به 2 پایان رسیده. شماره 4 از 2 شروع شده و به 5 تمام شده. یعنی سری پیچیده شدن. هر دو در یک جهت.

از شوخی های ما دلگیر نشی برادر.

K.Show

دیدگاه

خیلی ممنون دوست عزیز تا یک هفته هم سرچ میکردم فکر نکنم این قضیه رو متوجه میشدم رشتم کنترل بود با ترانس سر و کار نداشتیم آنچنان

میتونید درباره نحوه محاسبه ترانس فلایبک ( مقدار اندوکتانس سیم پیچ اولیه و انتخاب هسته و قطر سیم مناسب هر سمت ) کمی توضیح بدید ؟
            مثلا میخوایم تو خروجی جریان ثابت 1 آمپر داشته باشیم و بین 40 تا 50 ولت خروجی
            طبق دیتا شیت آیسی فرمول جریان اینطور حساب میشه :
            Vref/2xRcs ضرب در نسبت دور اولیه به ثانیه
            اگه مقاومت رو 0.5 هم در نظر بگیریم ، نسبت دور اولیه به ثانویه 2.5 میشه ، یعنی مثلا 20 دور ثانویه ، 50 دور اولیه
            این نحوه محاسبه درست هستش ؟

نوع هسته و اندوکتانس هر سیم پیچ رو چطور باید در نظر گرفت که بهترین راندمان رو داشته باشیم؟
            اگه یه مثال بزنید خیلی عالی میشه

در مورد سیم پیچی اگزیلاری ، فقط مقدار اندوکتانسش مهم هست ؟ سیم پیچ اولیه اگه در جهت مثلا ساعتگرد باشه ، سیم پیچ ثانویه و اگزیلاری باید در جهت پاد ساعت گرد باشن هر دو ؟

چندتا ایسی خیلی خوب و ساده دیگه هم پیدا کردم که کم کم وقتی بحث داغ شد معرفی میکنم

دیدگاه

تو این سری ای سی ها فرکانس و دیوتی سایکل و ... خیلی وابسته به مشخصات ترانس هستن و متاسفانه همونطور که تو پیغام خصوصی گفتم با این سری ای سی ها کار نکردمبله تمام خروجی ها باید عکس اولیه پیچیده بشن.

K.Show

دیدگاه

بطور کلی ترانس فلایبک چطور محاسبه میشه ؟ منظورم مقدار مناسب اندوکتانس اولیه و اگزیلاری هستش ، اندوکتانس ثانویه هم مهمه ؟
                مقدار خازن خروجی چطور ؟

دیدگاه

بعد از کلی کلنجار رفتن با رفقای چینی تونستم یه فایل نمونه محاسبه ترانس برای bp3319mb رو پیدا کنم :nice:
                  این نمونه برای جریان 350 میلی آمپر و ولتاژ 46 ولت هستش
                  دقت کنید فایل اکسل 4 تا تب داره
                  http://uploadkon.ir/fl/d/NzE3Njk%3D

زبانش چینی هست اما پارامتر ها مشخصه ، بنظرم دوستانی که با ترانس آشنایی دارن بتونن ازش استفاده کنن

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X