اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

انتخاب موضوع تحقیق و نحوه شروع پردازش تصویر با FPGA ؟؟؟؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

انتخاب موضوع تحقیق و نحوه شروع پردازش تصویر با FPGA ؟؟؟؟

سلام خدمت دوستان و اساتید
    میگم من تو تابستون میخوام با FPGA پردازش تصویر کار کنم.....به نظرم رو یه پروژه خاص تمرکز کنم و وقتم رو بزارم خیلی بهتره.....
    1) حالا دوستان بنظرتون این موضوع خوبه ؟؟؟؟ یا برم سراغ یه موضوع دیگه؟؟؟؟
    با توجه به این که ارشد احتملا برم مخابرات......برا کار های نظامی......که فک کنم آنتن ماتن باس باشه.......چه مبحثی رو کار کنم به نظرتون خوبه؟؟؟؟؟

2) حالا مثلا موضوع پردازش تصویر رو انتخاب کردم........برا شروع چیکار کنم......چه چیز هایی رو باید بلد باشم و چیز هایی نیازم میشه و باس برم سراغشون و یادشون بگیرم؟
    (برا پردازش تصویر چیزی که به فکرم میرسه اینه که مثلا برم سراغ یه دوربین....بعد ببینم با چه پروتکولی کار میکنه بعد برم اون پروتکول رو با fpga کار کنم...ولی دیگه چیزی به فکرم نمیرسه :mrgreen

یه جا خوندم نوشته بود........چی چی میگه....دقیقا متوجه نشدم....یعنی اطلاعات رو دریافت کنیم با fpga و بدیم به pc وبا متلب پردازش کنیم؟؟؟درست فهمیدم؟
    1-یک راه خوب استفاده از متلب برای مدل سازی و بعد از استفاده از زبانهای HDL برای پیاده سازی هست.

2-اگه واقعا میخوای با fpga پردازش تصویر کار کنی اینکه اول خود fpga رو یاد بگیری،vhdl یا verilog رو یاد بگیری،بعدش بری سراغ پردازش تصویر با مطلب

الان opencv و matlab و fpga داستانشون چیه؟؟؟؟ قاطی کردم....پردازش تصویر هر کدوم جدا از هم هستش یا به هم وابسته و هر کدوم قسمتی از کار رو انجام میدن؟؟؟؟
    اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

اگه دوس دارید سریع به جواب برسید :
    1) قبل از پرسیدن سوال، بسرچید.
    2) سوالاتون رو با جزئیات کامل مطرح کنید.

پاسخ : انتخاب موضوع تحقیق و نحوه شروع پردازش تصویر با FPGA ؟؟؟؟

کسی نبود؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

دیدگاه

موضوع پردازش تصویر موضوع خاصی هستش و همه سمتش نمیرن اینجا هم به نظرم هنوز کسی سمتش نرفته :sad:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط md3848
        سلام خدمت دوستان و اساتید
        میگم من تو تابستون میخوام با FPGA پردازش تصویر کار کنم.....به نظرم رو یه پروژه خاص تمرکز کنم و وقتم رو بزارم خیلی بهتره.....
        1) حالا دوستان بنظرتون این موضوع خوبه ؟؟؟؟ یا برم سراغ یه موضوع دیگه؟؟؟؟
        با توجه به این که ارشد احتملا برم مخابرات......برا کار های نظامی......که فک کنم آنتن ماتن باس باشه.......چه مبحثی رو کار کنم به نظرتون خوبه؟؟؟؟؟

2) حالا مثلا موضوع پردازش تصویر رو انتخاب کردم........برا شروع چیکار کنم......چه چیز هایی رو باید بلد باشم و چیز هایی نیازم میشه و باس برم سراغشون و یادشون بگیرم؟
        (برا پردازش تصویر چیزی که به فکرم میرسه اینه که مثلا برم سراغ یه دوربین....بعد ببینم با چه پروتکولی کار میکنه بعد برم اون پروتکول رو با fpga کار کنم...ولی دیگه چیزی به فکرم نمیرسه :mrgreen

یه جا خوندم نوشته بود........چی چی میگه....دقیقا متوجه نشدم....یعنی اطلاعات رو دریافت کنیم با fpga و بدیم به pc وبا متلب پردازش کنیم؟؟؟درست فهمیدم؟

الان opencv و matlab و fpga داستانشون چیه؟؟؟؟ قاطی کردم....پردازش تصویر هر کدوم جدا از هم هستش یا به هم وابسته و هر کدوم قسمتی از کار رو انجام میدن؟؟؟؟
        سلام
        عزیزم پردازش تصویر زیاد ساده نیست که شما عملیشو بخوای هز همون اول کار کنی یک سری مراحلی دلره پیشنهاد ن به شما اول از همه با متلب یاد بگیر بعد c و بعد سخت افزارش البته راهی که انتخاب کردی خیلی خوبه و خیلی مشکل
        کتاب ویرایش دوم آقای گنزالسم اوایلشو بخون دید خوبی از پردازش سیگنال میده (البته همش خوبه ولی برای شروع کار اوایلشو بخون) و سعی کن هر پی میفهمی برنامشم بنویسی مشکلی هم داشتی همین جا بگو در خدمتم
        اَشهَدُ اَنَّ اَمیرالمُومِنینَ عَلیّاً وَلیُّ الله
        لبیک یا علی (ع)
        لبیک یا حسین (ع)
        لبیک یا آقام ابولفضل عباس (ع) علمدار کربلا
        لبیک یا امام صاحب الزمان (ع)

دیدگاه

الان مشکلم اینه که ذهنیت درستی ندارم نیسبت به این موضوع....
          ببین درست میگم
          ما توسط دوربین اطلاعات رو میگیریم و به fpga میده و توسط fpga به pc میدیم و اون وقت این اطلاعات رو توی کامپیوتر با opencv یا مطلب پردازش میکنیم....درست میگه دیگه....مراحلش همینه دیگه؟؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط md3848
            الان مشکلم اینه که ذهنیت درستی ندارم نیسبت به این موضوع....
            ببین درست میگم
            ما توسط دوربین اطلاعات رو میگیریم و به fpga میده و توسط fpga به pc میدیم و اون وقت این اطلاعات رو توی کامپیوتر با opencv یا مطلب پردازش میکنیم....درست میگه دیگه....مراحلش همینه دیگه؟؟؟؟
            ما اظلاعات از طریق دوربین مبگیریم یا روی کامپیوتر پردازش میشه یا روی چیپ dsp که پروگرمش کردیم بعد این چیپ dsp خروجی که باز طبق برنامه پروگرام شده است را به ما می دهد
            لبیک یا علی (ع)
            لبیک یا حسین (ع)

دیدگاه

دوستمون whomanxan خیلی پردازش تصویر کار کرده اند. حتما از تجربیاتش استفاده کن.
              اما نظر خود من :
              پردازش تصویر توی تئوری میشه یک سری محاسبات و انجام یک سری فیلترینگ بر روی تصویر.
              شما باید اول بدونی که این محاسبات چی هستند و برای چی انجام میشن، بعد چند تاشو با متلب پیاده سازی کنی تا یک دیدی از تصویر و ویژگی هاش (Feature) به دست بیاری. اینکه تصویرو از دوربین بگیری و روی کامپیوتر یا LCD نشون بدی نمیشه پردازش تصویر.
              متلب محیطی هستش که اول از همه برنامه روی اون نوشته میشه و بعد از تست وبررسی، میفهمند که اون الگوریتم موفقیت آمیز بوده. حالا میشه اونو گسترش داد روی پلتفرم های دیگه.
              مثال از پردازش تصویر :
              1. فشرده سازی تصویر. مثلا همین فرمت JPG معروف رو بتونی با میکرو پیاده سازی کنی، طوری که مثلا بره از حافظه فایل عکس رو بخونه و روی LCD نشون بده.
              2. پیدا کردن یک قسمت خاص توی کل عکس. مثلا تشخیص چهره و یا پلاک و ...
              3. فیلترهای مختلف بزاری روی عکس. مثلا تصوی رو رنگاش رو دستکاری کنی، رنگ گرم رو زیاد کنی و ....
              ...
              ---------
              .
              .
              ...........

دیدگاه

الان با fpga اطلاعات دوربین رو بگیریم و بدیم به pc و مثلا با متلب یا opencv بیایم اطلاعات رو پردازش کنیم.....مثلا صورت افراد رو تشخیص بدیم
                به این پردازش تصویر میگن؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط md3848
                  الان با fpga اطلاعات دوربین رو بگیریم و بدیم به pc و مثلا با متلب یا opencv بیایم اطلاعات رو پردازش کنیم.....مثلا صورت افراد رو تشخیص بدیم
                  به این پردازش تصویر میگن؟؟؟
                  بله.
                  ---------
                  .
                  .
                  ...........

دیدگاه

کتابی به زبون فارسی در وهله ی اول اگه نشد انگلیسی سراغ نداری؟؟؟؟
                    چون من حتی دید درستی نسبت به پردازش تصویر ندارم....متاسفانه

دیدگاه

کتاب ویرایش دوم آقای گنزالسم اوایلشو بخون دید خوبی از پردازش سیگنال میده (البته همش خوبه ولی برای شروع کار اوایلشو بخون) و سعی کن هر پی میفهمی برنامشم بنویسی
                      مهم ترین مرجع پردازش تصویر همین کتاب هستش.
                      کتاب فارسی سراغ ندارم.
                      ---------
                      .
                      .
                      ...........

دیدگاه

محسن میگم این کتاب گونزالس برا مطلب هستش یا opencv ???
                        من احتمالا با opencv کار کنم چون شنیدم حرفه ای تره...

دیدگاه

کتابش فکر کنم با متلب بود.
                          ببین تو باید اول اصول رو متوجه بشی. شما با متلب شروع کن و ادامه بده. بعد برو روی open cv.
                          ---------
                          .
                          .
                          ...........

دیدگاه

عزیزم اگه می خوای پردازشگر تصویر خیلی حرفه ای بشی حتما حتما کتاب گنزالسو شروع کن به خوندن البته اگه تو دانشگاه بهت درس بدن خیلی بهتره
                            مثلا افرادی هستند که تابع عای مطلبو به راحتی باهاشون کار میکنن مثلا edge detection و یا resize و یا حتی conv2 و . . .. ولی همشون نمیدونن تو سیگنال اصلی دقیقا په اتفاقی میوفت ه که همپین خروجی میده
                            اگر رشتت مخابرات و می خوای تو زمینه تصویر کار کنی برو کتبو بخون و تمرینتشو با متلی شروع کن کار کردن الان هم fpga opencv اینار ول کن شما هنوز اول کاری خیلی خیلی زود واسه این حرفها ا.ل یرو از لحاظ تئوری ببین چیه اصلا متوجه بشو پرا به تصویر میگن سیگنال دو بعدی که لازمه اینها پاس کردن درسهایی مثل سیگنال سیستم و بعد پردازش سیگنالهای دیجیتال و بعد پردازش تصویر

ولی اگر می خوای به عنوان یک حرفه در کنار حرفه اصلیت یاد بگیری بازم یک مروری بکن کتاب گنزالسو نکردیم مهم نیست یک کناب هست تحت عنوان
                            digitsl image procesing using matlab اونو بخون toolbox هارو توضیح میده

هر راهیو انتخاب کردی بعد حتما حتما اگه می خوای سخت افزار کار حرفه ای بشی برو c یاد بگیر که باز یک کتابی هست تحت عنوان
                            digital image processing using c

لبیک یا علی (ع)
                            لبیک یا حسین (ع)

دیدگاه

سلام
                              آقای whomanxan نظر شما در مورد دوره ی میفرمایید
                              https://www.coursera.org/course/digital

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X