اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کنترل دور مورتور کولر آبی ( ایده)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کنترل دور مورتور کولر آبی ( ایده)

سلام

سالهاست دارم در مورد این موضوع فکر میکنم که چه راهی براش هست! برای کنترل این نوع موتور از دیمر نمیشه استفاده کرد قبلا امتحان شده ، یه راه سخت هست اونم کنترل همزمان ولتاژ و فرکانس و جریانه که با حساب قیمتش شاید بهتر باشه با یه موتور سه فاز جایگزین بشه و یه درایور 1 فاز به 3 فاز براش بزاریم ولی یه فکر ابتکاری به ذهنم رسیده ببینید میشه یا نه نظر شما چیه؟ خودمم نمیدونم اگر این کار رو با موتور بکنم چه عکس العملی نشون میده.

روشن کردن
    1. کلید گریز از مرکز رو از مدار خارج میکنیم
    2. برای روشن کردن موتور سیم پیچ کند رو فعال میکنیم و بعد سیم پیچ راه انداز رو به مدت مشخص مثلا 500ms که موتور راه بیفته بعد از مدار خارجش میکنیم

کنترل زمان کار:
    همونطوری که میدونید برق شهر 50Hz هستش ولی من میخام هر 50 هرتز در ثانه رو فقط مثلا 25 هرتزش رو اجازه عبور بدم 25 هرتزشو فیلتر کنم چطوری؟ با خاموش کردن تریاک . مثلا هر یک سیکل در میون تریاک رو خاموش کنم. قطعا موتور زورش کم میشه ولی تا یه جایی که من نیاز دارم کمش میکنم .

خاموش کردن هم که مشخصه فقط تریاک رو خاموش میکنم.. :rolleyes:

نظرتون چیه؟ :redface:

پاسخ : کنترل دور مورتور کولر آبی ( ایده)

به نظر من با این موتور هایی که در اکثر کولر ها هست زیاد سرمایه گداری نکن ( موتور ژن )
    این موتور ها دارای 3 تا سیم پبچ هستن
    1- دور کند
    2- دور تند
    3-استارت مخضوض فقط دور تند

ینابراین در هر حالت دور تند و سیم پیچ کمکی وارد مدار می شه و بعد از دور نامی از طریق کلید چتری روی دور تنظیمی ( تند با کند ) راه می اغته

مشکل اول اینه که بهتره همیشه از دور تند استفاده بشه و دور از حدی پایینتر نیاد که دوباره سیم پیچ استارت وارد مدار بشه
    مشکل دورم اینه مدل موتور های 3/4 است دارای هازن هستن و فرکانس پایین و یا برش خورده از طریق ترایاک روی خازن تاثیر داره
    مشکل اساسی اینه که موتور های تکفاز برای دور های متعیر طراحی نشدن بنابراین نتیحه ی خوبی از این کار نمی گیرید

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سعید باقرانی
      به نظر من با این موتور هایی که در اکثر کولر ها هست زیاد سرمایه گداری نکن ( موتور ژن )
      این موتور ها دارای 3 تا سیم پبچ هستن
      1- دور کند
      2- دور تند
      3-استارت مخضوض فقط دور تند

ینابراین در هر حالت دور تند و سیم پیچ کمکی وارد مدار می شه و بعد از دور نامی از طریق کلید چتری روی دور تنظیمی ( تند با کند ) راه می اغته

مشکل اول اینه که بهتره همیشه از دور تند استفاده بشه و دور از حدی پایینتر نیاد که دوباره سیم پیچ استارت وارد مدار بشه
      مشکل دورم اینه مدل موتور های 3/4 است دارای هازن هستن و فرکانس پایین و یا برش خورده از طریق ترایاک روی خازن تاثیر داره
      مشکل اساسی اینه که موتور های تکفاز برای دور های متعیر طراحی نشدن بنابراین نتیحه ی خوبی از این کار نمی گیرید

ممنون
      گفتم که سیم پیچ راه انداز رو هم با ترایک جدا کنترل خواهم کرد زمان خاموش روشن شدنشو پس رو دورهای پایین نمیاد تو مدار.

دیدگاه

راستش منم زیاد طو فکرمه که چرا این کلاچ موتورو الکترونیکی نمیکنن چون خیلی از خرابیا از این بخش مکانیکی.
        کاهش فرکانس شاید برا راه اندازی بشه استفاده کرد ولی در حالت عادی اگه فرکانس رو کمتر از نامی کنی موتور داغ میکنه و میسوزه :agree:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط armay
          راستش منم زیاد طو فکرمه که چرا این کلاچ موتورو الکترونیکی نمیکنن چون خیلی از خرابیا از این بخش مکانیکی.
          کاهش فرکانس شاید برا راه اندازی بشه استفاده کرد ولی در حالت عادی اگه فرکانس رو کمتر از نامی کنی موتور داغ میکنه و میسوزه :agree:
          بخش الکترونیکی بیشتر نیاز به مراقبت داره شاید.

همون دیگه ایده من همینه که فرکانس رو تغییر ندم، در واقع سیکل کامل یک موج سینوسی رو اجازه میدم عبور کنه از کلید و به موتور برسه و سیکل بعدی رو اجازه نمیدم درواقع موتور خاموش و روشن میشه ولی با سرعت و زمان درست.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X