اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

جایگزین یک قطعه بجای رله

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

جایگزین یک قطعه بجای رله

سلام خدمت دوستان عزیز
    یه سوال داشتم از محضرتون
    میخواستم بدونم آیا قطعه ی الکترونیکی وجود داره که بشه بجای رله از اون استفاده کرد؟؟؟؟؟
    در واقع من میخوام با یک سیگنال فرمان دی سی پنج ولت ، دو پایه ای که به هم متصل نیستند رو به هم متصل کنم. که نیازی هم به جریان بالا هم نداره و چند میلی آمپر هم رد کنه ازین پایه ها کفایت میکنه.
    برای این منظور به راحتی میتونم از یه رله معمولی جریان پایین استفاده کنم اما به دلیل سرو صدایی که رله ها بخاطر کنتاکتشون دارن نمیخوام از رله استفاده کنم . به همین خاطر سراغ اپتو کوپلر رفتم که باز هم جواب نداد .
    حالا تو فکر اینم که ایا آی سی یا قطعه ی ساده ی دیگری هست که این کار رو انجام بده ؟؟ ممنون میشم که اساتید محترم راهنماییم کنن :rolleyes:

پاسخ : جایگزین یک قطعه بجای رله

نوشته اصلی توسط italia2006
    سلام خدمت دوستان عزیز
    یه سوال داشتم از محضرتون
    میخواستم بدونم آیا قطعه ی الکترونیکی وجود داره که بشه بجای رله از اون استفاده کرد؟؟؟؟؟
    در واقع من میخوام با یک سیگنال فرمان دی سی پنج ولت ، دو پایه ای که به هم متصل نیستند رو به هم متصل کنم. که نیازی هم به جریان بالا هم نداره و چند میلی آمپر هم رد کنه ازین پایه ها کفایت میکنه.
    برای این منظور به راحتی میتونم از یه رله معمولی جریان پایین استفاده کنم اما به دلیل سرو صدایی که رله ها بخاطر کنتاکتشون دارن نمیخوام از رله استفاده کنم . به همین خاطر سراغ اپتو کوپلر رفتم که باز هم جواب نداد .
    حالا تو فکر اینم که ایا آی سی یا قطعه ی ساده ی دیگری هست که این کار رو انجام بده ؟؟ ممنون میشم که اساتید محترم راهنماییم کنن :rolleyes:
    وسیله ای که میخوای کنترل کنی dc یا ac?
    در نا امیدی بسی امید است پایان شب سیه سپید است

دیدگاه

اگر dc میشه از یک ترانزیستور نسبتا قوی استفاده کرد . و از تریستور هم میشه استفاده کرد ولی در acباید از ترایاک استفاده کنی

دیدگاه

بله IC4066 دقیقاً کار رله رو انجام میده بعبارتی میشه گفت یه رله خیلی ضعیت بصورت آی سی هستش جریان تا حدود 70 80 میلی آمپر هم کشیدم مشکلی نداشت تو هر آی سی 4 تا رله هست قیمتش هم ارزونو بصرفست
        اینم شکلش

دیدگاه

اقای سافریون خیلی ممنون از کمکتون
          فقط یه سوال داشتم
          این آی سی اندازش بزرگه
          تعداد زیادی هم رله داره من برام یکی بسه
          مدلی هست که تعداد کمتری داشته باشه؟؟؟

دیدگاه

اقای سافریون خیلی ممنون از کمکتون
            فقط یه سوال داشتم
            این آی سی اندازش بزرگه
            تعداد زیادی هم رله داره من برام یکی بسه
            مدلی هست که تعداد کمتری داشته باشه؟؟؟
            کوچیکه شما سعید هستم :mrgreen:
            هستن آی سی هایی مثل TC4S66F که یه دونه تو آی سی هست (البته آی سی SMD ه) ولی نمیدونم تو ایران هست یا نه
            واسه پیدا کردن آی سی هایی که این کار رو میکنن کافیه تو گوگل bilateral switch رو سرچ کنید

دیدگاه

اگه سیگنال میخوای سوییچ کنی آنالوگ سوییچ بهتره (مثل ADG436) که البته خیلی هم گرونه .
              اما اگه تغذیه چیزی رو تأمین میکنی، SSR و یا تریاک برات بهتره.
              اگه ولتاژ DC داری از ترانزیستور استفاده کن.
              البته رید رله هم میشه که یک رله دینامیکی سریعه(رله ای خیلی کوچیک و ظریفه).
              به کاربردت بستگی داره عزیزم...

دیدگاه

سلام خدمت دوستان عزیز
                یه سوال داشتم از محضرتون

با اینا کارت راه نمی افته ؟

دیدگاه

یه ترانزیستور معمولی npn کارتو راه میندازه. هرچی. فقط به دیتا شیت اون قطعه مراجعه کن و طبق فیگوری که به کارت میاد مدار رو ببند. چون نیاز به خازن و مقاومت هم داری

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X