اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

حذف نویز از منبع تغذیه

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

حذف نویز از منبع تغذیه

با سلام وکسب اجازه از اساتید
    همون طور که میدونیم برای مدارات میکرو کنترلری منبع تغذیه کاملاً صاف و بدون نویز حائض اهمیت است.
    میخواستم از دوستانی که در این زمینه اطلاعاتی دارند و یا اینکه به صورت تجربی این کار رو تونستن انجام بدن خواهش کنم تا نظراتشون رو اینجا بزارن تا همه استفاده کنیم.
    پیشاپیش از همکاری و لطف همگی تشکر میکنم.
    یا حق
    گیرم گلاب ناب شما اصل قمصر است/اما چه سود، حاصل گلآ‌های پرپر است!-از آن زمان که آیینهآ‌گردان شب شُدید*آیینه دل از دَم دوران مکدر است-وقتی بهار، وصله ناجور فصلآ‌هاست*وقتی تبر، مدافع حق صنوبر است-وقتی به دادگاه عدالت، طناب دار*بر صدر میآ‌نشیند و قاضی و داور است-از من مخواه شعرِ تر، ای بیآ‌خبر ز درد!*شعری که خون از آن نچکد ننگ دفتر است!-ای از تبار هرچه سیاهی، سرشتآ‌تان*رنگ جهنم است تمام بهشتآ‌تان
    "گزیده ابیاتی چند از بیداد خراسانی"

پاسخ : حذف نویز از منبع تغذیه

البته تا حدودی ابن کار به نوع طراحی مدار چاپی بستگی دارد مثلا تغذیه میکرو باید از نزدیکترین مسیر و بدون تغییر لایه باشد و ...
    من قبلا یکسری از ابن مطالب رو در سایت AVR تحت عنوان APPLICATION NOTE خواندم که متاسفانه الان آنها را پیدا نم کنم برایتان بگذارم
    البته این رو هم بگم عملا تو این چند ساله کمتر تونستم اون نکات رو رعایت کنم و تا کنون مشکلی ار این قبیل نداشته ام ولی در هر حال بهتر آدم اگه می تونه رعایت کنه

دیدگاه

سلام
      اگر از رگولاتور ها برای تغذیه میکرو استفاده میکنی
      1-اول اینکه بین پایه زمین و خروجی حتما خازن در حدود 330میکرو بذار
      2-اگر در مدارت المان مصرف کننده نداری برا محافظت رگولاتر حتما از دیود معکوس استفاده کن
      3-اگر در مدارت از adc استفاده میکنی حتما باید زمین انالوگ از زمین دیجیتال جدا باشه
      4-بین زمین میکرو و vccحتما باید از یک خازن استفاده کنیم
      5-برای کشیدن pcb هم نکات زیادی هست که باید رعایت بشه مخصوصا در فرکانیهای بالا
      6-در صورتی که بحث قیمت و مصرف زیاد مهم نیست
      الف)یه رگولاتور 12 ئلت فرار بده ودر نهایت خروجی این رگولاتور رو بده به رگولاتور 5 ولت
      ب)برای مدارات آنالوگ از یک رگولاتور و برای مدارات دیجیتال از یک رگولاتور دیگر استفاده کنید

دیدگاه

یه چیز خیلی مهم هم استفاده از خازن 100 نانو تو هر جای مدار که لازمه.
        مثلا هر جا مثبت و منفی تغذیه کنار م هستند مثل پایه تغذیه میکرو

دیدگاه

و اینکه اون خازن 330 میکرو رو در نزدیکترین فاصله نسبت به پایه های Vcc وGND قرار بده.
          دلا یاران سه قسمند ار بدانی
          زبانی اند و نانی اند و جانی
          به نانی نان بده از در برانش
          محبت کن به یاران زبانی
          و لیکن یار جانی را به دست آر
          به جانش جان بده تا می توانی

دیدگاه

با سلام و تشکر از لطفتون
            من با یه مقاومت 2 عدد سلف 2 خازن 100 نانو قبل و بعد از رگلاتور یه خازن 1000 میکرو قبل رگلاتور یه خازن 6200 میکرو بعد رگلاتور و یه دیود زنر برای تثبیت ولتاژ و یه دیود معمولی قبل ار رگلاتور گزاشتم.تونستم اکثر این نویزهارو بگیرم.حتی یه خارن پلی استر 330 نانو 600 ولت سر راه 220 ولت منبع تغذیه گزاشتم.میکرو کارش رو انجام میده.ولی وقتی یه دستگاه برقی دیگه چند بار روشن یا خاموش میشه کار میکرو رو مختل میکنه.
            مثلاً من با یه سنسور که دما ورطوبت رو نشون میده و یه lcd یه برنامه نوشتم که زمانی که میکرو میخواد سنسور رو بخونه اگر یه وسیله برقی بیتاد تو مدار در اکثر مواقع روی lcd چرت و پرت مینویسه ولی میکرو هنگ نکرده.
            فکر میکنم این مشکل مال نویز گراند منبع تغذیه باشه.من نمیدونم چه فرکانسیه که میتونه خودش رو از دیود رد کنه.
            متاًسفانه از آنالوگ چیز زیادی نمیدونم.همون چیزیم که میدونم تجربیه.ولی این جریان 2 تا رگلاتور چیز جدیدی بود.
            گیرم گلاب ناب شما اصل قمصر است/اما چه سود، حاصل گلآ‌های پرپر است!-از آن زمان که آیینهآ‌گردان شب شُدید*آیینه دل از دَم دوران مکدر است-وقتی بهار، وصله ناجور فصلآ‌هاست*وقتی تبر، مدافع حق صنوبر است-وقتی به دادگاه عدالت، طناب دار*بر صدر میآ‌نشیند و قاضی و داور است-از من مخواه شعرِ تر، ای بیآ‌خبر ز درد!*شعری که خون از آن نچکد ننگ دفتر است!-ای از تبار هرچه سیاهی، سرشتآ‌تان*رنگ جهنم است تمام بهشتآ‌تان

دیدگاه

سلام دوست عزیز...من یه بار این مشکل رو داشتم........رو قسمت تغذیه هم زیاد وقت گذاشتم ......دستگاه من یه نشانگر بود که رو یه پمپ تریق نصب میشد و اطلاعاتی رو نشون میداد....پمپ تزریقی که این دستگاه روش نصب بود یه تابلو برق داشت که من تغذیه دستگاه رو از بعد از ترانس موجود تو تابلو میگرفتم....پمپ تزریق یه شیر برقی خیلی قوی داشت که وقتی شروع بکار میکرد lcd من چرت و پرت نشون میداد .....خیلی روشن وقت گزاشتم ولی آخر سر وقتی تغذیه میکرو رو از پشت ترانس گرفتم (تغذیه تابلو و میکرو رو جدا کردم) مشکلم کاملا حل شد....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محسن قاسم پور
                سلام دوست عزیز...من یه بار این مشکل رو داشتم........رو قسمت تغذیه هم زیاد وقت گذاشتم ......دستگاه من یه نشانگر بود که رو یه پمپ تریق نصب میشد و اطلاعاتی رو نشون میداد....پمپ تزریقی که این دستگاه روش نصب بود یه تابلو برق داشت که من تغذیه دستگاه رو از بعد از ترانس موجود تو تابلو میگرفتم....پمپ تزریق یه شیر برقی خیلی قوی داشت که وقتی شروع بکار میکرد lcd من چرت و پرت نشون میداد .....خیلی روشن وقت گزاشتم ولی آخر سر وقتی تغذیه میکرو رو از پشت ترانس گرفتم (تغذیه تابلو و میکرو رو جدا کردم) مشکلم کاملا حل شد....
                اتفاقا منم یه همچین مورد مشابهی برام پیش اومد. دیتا رو به LCD به صورت 8 بیتی فرستادم بعد از چند ماه هنوز رو LCD نویز نیفتاده.
                و البته با جدا شدن تغذیه هم به شدت موافقم

دیدگاه

با سلام و تشکر
                  اگه این جوری باشه که شما میگین پس باید برای تغذیه میکرو یه انشعاب+ کنتر برق دیگه بزارم. چون وقتی وسیله مصرف کننده دیگه(حالا هر چی) تو همین شبکه خانگی روشن بشه همین مشکل رو دارم. نه پاک کردن صورت مسئله بدرد من نمیخوره.
                  یه جورایی باید اساسی این مشکل حل بشه.

دیدگاه

خب نمیشه مشکلتون رو سخت افزاری حل کنید ؟ یعنی در لحظاتی که مصرف کننده بزرگ روشن میشه نوشتن روی LCD رو متوقف کنید. البته قبل از اون یک خازن 1000 میکرو هم ین تغذیه و گراند میکرو قرار بدید(این خیلی مهمه) .
                    دلا یاران سه قسمند ار بدانی
                    زبانی اند و نانی اند و جانی
                    به نانی نان بده از در برانش
                    محبت کن به یاران زبانی
                    و لیکن یار جانی را به دست آر
                    به جانش جان بده تا می توانی

دیدگاه

سلام
                      شما از پورت usb کامپیوتر استفاده کنید و خیال خودتون رو از بابت نویز راحت کنید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط _آرش
                        خب نمیشه مشکلتون رو سخت افزاری حل کنید ؟ یعنی در لحظاتی که مصرف کننده بزرگ روشن میشه نوشتن روی LCD رو متوقف کنید. البته قبل از اون یک خازن 1000 میکرو هم ین تغذیه و گراند میکرو قرار بدید(این خیلی مهمه) .

سلام
                        شما از پورت usb کامپیوتر استفاده کنید و خیال خودتون رو از بابت نویز راحت کنید
                        با تشکر از توجهتون.
                        نه دوستان گفتم که صورت مسئله نیاید تغییر کنه چون عملاً ممکن نیست. حتی اگر شده از باطری هم استفاده کنم باید همینجوری بمونه وتغییری نکنه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حامد جعفری

اتفاقا منم یه همچین مورد مشابهی برام پیش اومد. دیتا رو به LCD به صورت 8 بیتی فرستادم بعد از چند ماه هنوز رو LCD نویز نیفتاده.
                          و البته با جدا شدن تغذیه هم به شدت موافقم
                          سلام

آقا حامد اگه بخواید به صورت 4 بیتی هم استفاده کنید و مشکلی براتون پیش نیاد باید 4 بیت اول lcd رو که بلا استفاده مونده رو با 4 تا مقاومت پول داون کنید

آقای حیدر علی شما هم همین کار رو بکنید به احتمال زیاد مشکل حل میشه

چرا این مشکل پیش میاد:

با اتصال یک بار سلفی با راکتانس بالا به شبکه ی برق شما برای کسر بسیار کوچکی از زمان بار سنگینی رو به شبکه متصل کردید که با عث تغییر شکل سیگنال برق شهر شده. حالا با تغییر شکل این سیگنال هارمونیهای بسیاری تولید میشن که فرکانس بالا و قدرت قابل ملاحضه ای دارن و در منبع تغذیه ی شما نفوذ میکنن و اکثرا روی پایه های ورودی ی دیوایس های حساس مثل LCD القا میشن و LCD کدهای راندوم رو تشخیص میده و در نهایت چرت وپرت نشون میده :mrgreen:

برای اینکه این نویزهای ناشی از بارهای سلفی رو بگیرید بهتره که از فیلتر EMI در ورودی قبل از ترانس استفاده بکنید. 95% از این نویزها رو میگیره

فیلتر های EMI از 2 تا سلف و 2 تا خازن تشکیل شدن و هارمونی های مزاحم رو حذف میکنن. شما میتونید تو امجد این فیلتر ها رو به صورت آماده خریداری کنید
                          ِِDie for Life, Not Live to Die
                          Freedom Fighter
                          " ناخود گاه، هريك از ما ، از ناميرائي خود يقين دارد " . فروید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط چیاکو ناصری
                            [quote autho
                            آقا حامد اگه بخواید به صورت 4 بیتی هم استفاده کنید و مشکلی براتون پیش نیاد باید 4 بیت اول lcd رو که بلا استفاده مونده رو با 4 تا مقاومت پول داون کنید
                            چیا جان من هردوتاشو امتحان کردم هم چهاربیت+ پول داون و هم هشت بیت. این دومیه فوق العاده بوده . حتی یادمه LCD رو گذاشتم روی سیم 220 ولتی که به کنتاکتور وصل بود و به هیتر وصل میشد. بعد شروع کردم به خاموش روشن کردن کنتاکتور . هیچ اتفاقی برای LCD نیفتاد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط heidarali
                              همون طور که میدونیم برای مدارات میکرو کنترلری منبع تغذیه کاملاً صاف و بدون نویز حائض اهمیت است.
                              میخواستم از دوستانی که در این زمینه اطلاعاتی دارند و یا اینکه به صورت تجربی این کار رو تونستن انجام بدن خواهش کنم تا نظراتشون رو اینجا بزارن تا همه استفاده کنیم.
                              پیشاپیش از همکاری و لطف همگی تشکر میکنم.
                              یا حق
                              با سلام .

* هر المانی که توی مدار منبع تغذیه اتون استفاده می کنید ، تا آخر آخر داخل بورد قرار بدهید ، ( مثلا اگه پایه خازن حتی کمی بالا قرار بگیره , نقش آنتن رو پیدا می کنه - حتی چند میلی متر - و ممکنه نویز ایجاد کنه ..! )

* از خازن 100 نانو فاراد - که سبز رنگ باشه - در مدارتون استفاده بفرمایید . ( نویزی ابجاد نمی کنه ..)

*سعی کنید تا جایی که می تونید ، از سیم های متعدد زیر بورد استفاده نکنید ، برای اتصلات فقط از یک سیم لخت شده که روشون رو هم لحیم می کنید ، بهره بگیرید .

* و دیگه HEAT SINK (برای هر رگولاتور) :mrgreen:

من موارد بالا رو رعایت کردم و البته شماتیک مدار منبع تغذیه رو از یکی از اساتید حرفه ای میکرو گرفتم .. ( خروجی اش هم ،فیکس 5.00 و 8.00 و 12.00 ولت رو بهم می ده .. تا حالا هیچ مشکلی با میکرو هم نداشتــه :smile: )

سواتم در همین حد بـــود :redface:

عکس منبع تغذیه :smile:
                              می خور که ز دل کثرت و قلت ببرد واندیشه ی هفتاد و دو ملت ببرد.
                              پرهیز مکن ز کیمیایی که از او یک جرعه خوری هزار علت ببرد .
                              (حکیم عمر خیام)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X