اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوختن ماسفت در قطع و وصل جریان DC

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوختن ماسفت در قطع و وصل جریان DC

باسلام خدمت دوستان
    در یک مدار جریان 10 آمپر و 240 ولت DC ( مقاومت موجود در مسیر 24 اهم است) را با 10 عدد ماسفت 2sk3569 سوئیچ میکنم اما در مدت 4-5 ساعت کار 1-2 ماسفت در بین 200 ماسفت می سوزه (چند تا ماژول 10 آمپر وجود داره)
    البته هر دو تا ماسفت رو به یک هیت سینک پروانه ایی بستم
    حالا میخوام که این مشکل رو برطرف کنم به نظر تون باید چکار کنم
    خیلی ممنونم پیشاپیش از کمکتون
    http://8pic.ir/images/pau555mwrt1cy1gjbz22.jpg

پاسخ : سوختن ماسفت در قطع و وصل جریان DC

سلام
    به سادگی نمیشه گفت که عیب کار کجاست.اون ماسفتها که میسوزن قبل از سوختن داغ نیستن؟
    گیت -سورس ماسفتها دیود زینر نداره تا محافظ باشه.
    من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

مقاومت درین-سورس در دمای 25 درجه(دما ماسفت) طبق دیتاشیت 0.54 اهم است و تقریبا توان تلفاتی این ماسفت در حدود 0.5-0.6 وات است و با توجه با این که دو تا ماسفت روی یک هیت سینک بسته شده است هیت سینک پروانه ایی (ارتفاع هیت سینک= 3 سانتی متر) باید در حدود 1-1.2 وات گرما را منتقل کند که نسبتا برای این هیت سینک عدد مناسب و قابل قبولی است البته این صحبت برای دمای 25 درجه قطعه است اما با گرم شدن ماسفت مقاومت درین-سورس نیز افزایش پیدا می کند و این باعث افزایش توان تلفاتی و در نتیجه گرمتر شدن قطعه می شود.
      اما خودم پیش مدار نبودم ولی میدونم این مدار در عسلویه است و شایددر دمای 35-40 درجه باشه و در نتیجه دما ماسفت بیشتر از اون چیزی که فکر می کردم باشه.
      اما یه موضوعی که نسبتا فکرم رو مشغول کرده اینه که آیا می تواند در هنگام خاموش شدن یکی از ماسفت ها در SOA(Safe Area Operation) قرار نگیره؟
      این مقادیر رو از دیتاشیت خوندم:
      input capacitance= 1500pf
      Gate-source charge= 42 nC
      Gate-drain charge= 43nC
      ممنونم میشم کمکم کنین

دیدگاه

سلام
        اگر یک عکس واضح از کل مدار و نشانه گذاری ماسفتهای سوخته اپ کنید شاید بشه گفت عیب کار کجاست.
        من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

به نظر من حق دارن بسوزن - خوب گیت ها رو چرا اینطور وصل کردی ؟
          برای روشن شدن که جریان گیت ها از دیود تامین میشه (که چندان کار درستی هم نیست)
          اما برای خاموش شدن بار خازن ها باید از طریق مقاومت 10 کیلو تخلیه بشه - خوب
          اولین مشکل اونجاست که چون شیب تخلیه بالا نیست ماسفت ها وارد ناحیه خطی میشن
          دومین مساله هم به نظر من تلرانس مقاومت ها باعت تخلیه نایکسان بار در ماسفت ها میشه اون موقه می بینیم که مثلا 70 درصد ماسفت ها خاموش شدن ولی 30 درصد دیگه نه - که باعت میشه بار رو اون 30 درصد تحمل کنن که گاها باعث سوختنشون میشه

البته من اینطور فکر میکنم - ممکنه درست هم نباشه :twisted:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط agape
            به نظر من حق دارن بسوزن - خوب گیت ها رو چرا اینطور وصل کردی ؟
            برای روشن شدن که جریان گیت ها از دیود تامین میشه (که چندان کار درستی هم نیست)
            اما برای خاموش شدن بار خازن ها باید از طریق مقاومت 10 کیلو تخلیه بشه - خوب
            اولین مشکل اونجاست که چون شیب تخلیه بالا نیست ماسفت ها وارد ناحیه خطی میشن
            دومین مساله هم به نظر من تلرانس مقاومت ها باعت تخلیه نایکسان بار در ماسفت ها میشه اون موقه می بینیم که مثلا 70 درصد ماسفت ها خاموش شدن ولی 30 درصد دیگه نه - که باعت میشه بار رو اون 30 درصد تحمل کنن که گاها باعث سوختنشون میشه

البته من اینطور فکر میکنم - ممکنه درست هم نباشه :twisted:
            دیودها برای این هستند که بر اثر هر علتی ولتاژ 220 ولت بر روی گیت ماسفت افتاد باعث نشود بر روی گیت دیگر ماسفت ها قرار بگیرد و آنها رو بسوزاند
            جریان و ولتاژ خاموش شدن ماسفت به نظرم در منجنی SOA ، در ناحیه امن قرار دارد به نظرم باز توسط دوستان بررسی بشه ممنون میشم (2sk3569)

دیدگاه

فرکانس قطع و وصل ماسفتها چقدر است؟لطفا نحوه چیدمان واقعی را هم با عکسی از مدار نشان دهید.
              در زندگی اثر خوب و خاطره خوش از خودمان در این دنیا برجا بگذاریم.etgpsp

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : سوختن ماسفت در قطع و وصل جریان DC

نوشته اصلی توسط عباس جبراییلی
                فرکانس قطع و وصل ماسفتها چقدر است؟لطفا نحوه چیدمان واقعی را هم با عکسی از مدار نشان دهید.
                ممنونم از لطفتان
                در واقع از رله به جای کلید S1 استفاده شده که کنترل رله از طریق یک رله است.
                چند تا رله وجود دارد شاید در 5 ساعت بین 2 تا 30 بار قطع و وصل شود و فاصله زمانی بین وصل مجدد در حدود 8 ثانیه است.
                http://8pic.ir/images/23j7q30urcjszltk2lu5.jpg

ممنون

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X