اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نحوه ی کار با ADC به طور دقیق

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نحوه ی کار با ADC به طور دقیق

سلام. من از ADC در نرم افزار BASCOM استفاده می کنم و آن را در مود Single_Ended و unSigned و با ولتاژ رفرنس داخلی 1v راه اندازی کردم.
    حالا چندتا سوال برام پیش اومده:
    اول اینکه من وقتی از دو ADCa و ADCb فقط ADCa را کانفیگ می کنم، ولی در زمان خواندن مقدار ADC، به کانال 15 مالتیپلکس میکنم، میکرو میاد مقدار ADC7 از پورت B را برای من می خونه. در حالی که من فقط ADCa را کانفیگ کردم. همچنین مالتیپکس به کانال 0، میاد و مقدار روی ADC0 روی پورت A را می خواند. و با مالتیپلکس به کانال 7، میاد و ADC7 از پورت A را می خواند.

دقیقا عکس این قضیه هم صحت داره که : اگر فقط ADCb را کانفیگ می کنم، ولی در زمان خواندن مقدار ADC، به کانال 15 مالتیپلکس میکنم، میکرو میاد مقدار ADC7 از پورت A را برای من می خونه. در حالی که من فقط ADCb را کانفیگ کردم. همچنین مالتیپکس به کانال 0، میاد و مقدار روی ADC0 روی پورت B را می خواند. و با مالتیپلکس به کانال 7، میاد و ADC7 از پورت B را می خواند.

خوب اینجا چه اتفاقی می افته که من به ADC روی دو پورت دسترسی دارم. آخه اگر ADC روی که پورت کانفیگ بشه دیگه نمیشه از اون پورت در حالت I/O استفاده کرد. پس یعنی اگر من ADCa را کانفیگ کنم، پورتB هم به باد رفته؟؟؟

دوم اینکه چه طور میشه با این ADC دقیق کار کرد؟؟ در مود Single_Ended و unSigned می دونید که یک افستی وجود داره به این معنی که اگر پورت را زمین هم کنید، میکرو میاد و یک مقداری که حدودآ برابر 0.05*VReff هست را نشون میده که برای ولتاژ رفرنس 1 ولت می شه حدود 50mv=204. ولی وقتی من پایه ی ADC را زمین می کنم مقدار حدودی 106 را بهم میده که تازه این مقدار حدودآ 10 تا هم بالا پایین میشه (تازه با 20 بار خواندن ADC و معدل گرفتن). تازه این ولتاژ پایدار و تکرار پذیر هم خیلی نیست. لطفا راهنمایی کند که مشکل کار کجاست. در زیر هم یک نمونه کد قرار دادم.
    با تشکر

[code=vb]$regfile = "xm128a3udef.dat"
    $crystal = 32000000

$hwstack = 100
    $swstack = 100
    $framesize = 100

'^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^ ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
    '^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^ System OSC & Clock ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
    '^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^ ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
    '>>>>>> WORKS <<<<<<<
    'Try Overclocking for Logic Analyzer Sampling.
    'Xmega Max Spec is 32 MHz.
    'Incrementally Incr PLL using 2 MHz Int Osc.
    'PLL = x16 = 32 MHz = Baseline, in spec.

'Set up the Xmega clock.
    'Run on Internal 2 MHz Osc, PLL= x25, Clk = 50 MHz.
    'This MANUALLY turns on the Xmega PLL.
    'Xmega runs at 2MHz on power up.

Osc_ctrl = 15 'All Osc ON, PLL Off
    Clk_psctrl = 0 'No PreScaler in use
    Osc_xoscctrl = 195 '12-16MHz, 256 Clks
    Osc_pllctrl = 25 'PLL: Int 2 MHz Osc x 25 !!!
    Waitms 3
    Osc_ctrl = 31 'PLL ON, All Osc Sources On
    Waitms 3
    Cpu_ccp = 216 'Config Change Protection
    Clk_ctrl = 1 '4=Use PLL as Clock Source / 1=32MHz internal

'^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^ ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
    '^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^ System OSC & Clock ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

'******************************************** **********************************
    '************************ Config Interrupts & Includes ************************
    '******************************************** **********************************
    Config Submode = New
    Config Priority = Static , Vector = Application , Lo = Enabled 'config interrupts
    Enable Interrupts
    '************************ Config Interrupts & Includes ************************
    Config Com6 = 9600 , Mode = 0 , Parity = None , Stopbits = 1 , Databits = 8
    Open "Com6:" For Binary As #1 'Must Open Com1 Before Printing'
    Print #1 , "Hello"
    Print #1 , "Hello"
    Print #1 , "Hello"

Config Adca = Single , Convmode = Unsigned , Resolution = 12bit , Dma = Off _
    , Reference = Int1v , Event_mode = None , Prescaler = 32 , , Ch0_gain = 2 _
    , Ch0_inp = Single_ended , Mux0 = 0

Sw1 Alias Pinf.3
    Sw2 Alias Pinf.4

Config Sw1 = Input
    Config Sw2 = Input

Dim Count1 As Integer
    Dim W1 As Word , W2 As Word
    Dim S1 As Single , A1 As Single
    Dim S2 As Single , A2 As Single

Do
    If Sw1 = 1 Then
    Waitms 30
    If Sw1 = 1 Then
    Waitms 200
    Gosub Sww1
    End If
    End If

If Sw2 = 1 Then
    Waitms 30
    If Sw2 = 1 Then
    Waitms 200
    Gosub Sww2
    End If
    End If

If Count1 <= 20 Then
    W1 = Getadc(adca , 0 , &B0_0000_000) 'Read from ADC0 from PortA
    W2 = Getadc(adca , 0 , &B0_1111_000) 'Read from ADC7 from PortB
    Incr Count1
    S1 = S1 + W1
    S2 = S2 + W2
    Else
    A1 = S1 / Count1
    A2 = S2 / Count1
    Count1 = 0
    S1 = 0
    S2 = 0
    Print #1 , "A1= " ; A1 ; "A2=" ; A2
    Waitms 400
    End If

Waitms 1
    Loop

Close #1
    End

End[/code]

پاسخ : نحوه ی کار با ADC به طور دقیق

این موضوع که دستور Config ADCx از نظر مقداردهی به رجیسترها به چه صورت عمل می کند بصورت دقیق مشخص نیست و تنها راه بررسی آن مراجعه به کد معادل اسمبلی است (توصیه من به شما این است که برای کاربرد های دقیق و سنگین بیجهت وقت خود را با بسکام تلف نکنید). در مورد استفاده از مد unsigned هم ورودی ADC در هر شماره می تواند دارای یک offset متفاوت باشد که با اعمال ورودی صفر و محاسبه تفاضل مقدار اندازه گیری شده با مقدار مطلوب می توانید این مقدار را به عنوان Offset محاسبه و ذخیره کنید. مثلا وقتی بجای مقدار 204 مقدار 104 قرائت می شود نشان می دهد که حدود 100 واحد ناشی از همان Offset داخلی در مقدار خروجی تغییر ایجاد شده است. بنابراین در مقادیر ورودی غیر صفر هم می توان این 100 واحد تفاوت را ناشی از یک جمله منفی در معادله محاسبه مقدار خروجی ADC نظر گرفت.
    اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
    دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
    برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
    وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
    قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
    اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
    ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
    X