اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تاثیر نویز رله بر روی ای سی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تاثیر نویز رله بر روی ای سی

با سلام بر استید
    میخواستم بدونم ایا رله نویز بر روی ای سی میکرو کنترلر می اندازد؟؟ چقدر می تونه بر عملکرد مدار اختلال ایجاد کند؟
    سپاس

پاسخ : تاثیر نویز رله بر روی ای سی

نوشته اصلی توسط ircaspianhero
    با سلام بر استید
    میخواستم بدونم ایا رله نویز بر روی ای سی میکرو کنترلر می اندازد؟؟ چقدر می تونه بر عملکرد مدار اختلال ایجاد کند؟
    سپاس
    با سلام
    بله دوست عزیز اگه مثلا از دیود هرزگرد استفاده نشه خب رله بار سلفی هست موقع قطع جریان بوبینش یه ولتاژ ac بسیار زیادی بصورت لحظه ای به خط فرمان (میکروکنترلر)برگشت میده که باعث هنگ کردن میکرو یاحتی اسیب دیدن میکرو میشه

دیدگاه

ممنون دوست عزیز: پس برای اینکه نویز بر عملکرد مدار یا ای سی تاثیر نگذارد باید از دیود استفاده شود؟ یا ایا میشه از تریاک هم استفاده کرد؟
      سپاس

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : تاثیر نویز رله بر روی ای سی

ممنون دوست عزیز: پس برای اینکه نویز بر عملکرد مدار یا ای سی تاثیر نگذارد باید از دیود استفاده شود؟ یا ایا میشه از تریاک هم استفاده کرد؟
        سپاس
        بله دوست عزیز میشه با راه های ازجمله ایزوله کردن رله توسط اپتکوپلر واستفاده از دیود هرزگرد بر روی دوسر بوبین رله از نویزش جلوگیری کرد
        تریاک واسه ولتاژ ac بکار میره اونم بار های مقاومتی نه سلفی
        میشه از رله های ssr هم استفاده کرد البته قیمتشون یکم گرون هست

دیدگاه

له دوست عزیز میشه با راه های ازجمله ایزوله کردن رله توسط اپتکوپلر واستفاده از دیود هرزگرد بر روی دوسر بوبین رله از نویزش جلوگیری کرد
          ممنون دوست عزیز: پس همان دیود جلوی نویز را می گیره؟ یعنی نیاز به اپتکوپلر نیست دیگه؟ کدام روش اش بهتر هست؟

سپاس

دیدگاه

ممنون دوست عزیز: پس همان دیود جلوی نویز را می گیره؟ یعنی نیاز به اپتکوپلر نیست دیگه؟ کدام روش اش بهتر هست؟

سپاس
            استفاده از دیود میشه گفت جزئی از ملزومات برای راه اندازی رله هست چون ولتاژ برگشتی باعث آسیب میشه
            بهترین راه اینه با میکرو به اپتکوپلر فرمان بدی اپتکوپلر هم از طریق یه ترانزیستور رله رو روشن کنه درضمن منبع تغذیه رله رو هم اگه بتونی از میکرو جدا بگیری خیلی خیلی مطمئن تر میشه مدارت

دیدگاه

بهترین راه اینه با میکرو به اپتکوپلر فرمان بدی اپتکوپلر هم از طریق یه ترانزیستور رله رو روشن کنه درضمن منبع تغذیه رله رو هم اگه بتونی از میکرو جدا بگیری خیلی خیلی مطمئن تر میشه مدارت
              ممنون دوست عزیز: از طریق میکرو چطور میشه به اپتکوپلر دستور داد تا ترانزیستور رله را روشن کند؟ مدار و کد نویسی خاصی داره؟
              سپاس

دیدگاه

ممنون دوست عزیز: از طریق میکرو چطور میشه به اپتکوپلر دستور داد تا ترانزیستور رله را روشن کند؟ مدار و کد نویسی خاصی داره؟
                سپاس
                نه داداش کد نویسی و کار خاصی لازم نداره این مدار نگاه کن نحوه راه اندازی رله با اپتوکوپلر هستش بازم سوالی داشتی درختمتم

دیدگاه

ممنون دوست عزیز:
                  چند سئوال:
                  1.مقاومت R3 به خروجی میکرو وصل میشه؟
                  2.مقدار R6 ایا 1000 اهم هست ؟
                  3. ایا میشه به جای 4n35 : از مدل دیگه استفاده کرد؟ مثلا MOC3023
                  سپاس

دیدگاه

دوستان یک سوال من تا حالا ندیدم در ترانزیستورnpn جریان از سمت کلکتور یا امیتر به سمت بیس جاری بشه مگر این که ترانزیستور سوخته باشه اونم فقط بعضی از ترازیستور های سوخته پس قضیه این جریان برگشتی چیه ؟؟؟
                    بازم شاید من در اشتباه باشم!؟!؟
                    سقراط : دانش من بدانجایی رسید که فهمیدم هیچ نمیدانم.

دیدگاه

دوستان یک سوال من تا حالا ندیدم در ترانزیستورnpn جریان از سمت کلکتور یا امیتر به سمت بیس جاری بشه مگر این که ترانزیستور سوخته باشه اونم فقط بعضی از ترازیستور های سوخته پس قضیه این جریان برگشتی چیه ؟؟؟
                      بازم شاید من در اشتباه باشم!؟!؟
                      دوست عزیز : سئوال ات چه ربطی به موضوع ای که من مطرح کردم داره!! لطف کن یک تایپیک مجزا برای سئوال ات ایجاد کن!! تا همه چی قاتی نشه !! و نظم تایپیک بهم نخوره!!

دیدگاه

معذرت دوست عزیز
                        ما به خاطر جلوگیری از هنگ میکرو از دیود هرگز استفاده نمیکنیم چون جریان برگشتی سلف هیچ وقت به پین مورد نظر نمیرسه
                        بلکه فقط موجب کاهش عمر ترانزیستور یا صدمه دیدن اون میشه پس هیچ موقع باعث هنگ میکرو کنترلر نمیشه جواب منم همین بود :agree:
                        سقراط : دانش من بدانجایی رسید که فهمیدم هیچ نمیدانم.

دیدگاه

ما به خاطر جلوگیری از هنگ میکرو از دیود هرگز استفاده نمیکنیم چون جریان برگشتی سلف هیچ وقت به پین مورد نظر نمیرسه
                          بلکه فقط موجب کاهش عمر ترانزیستور یا صدمه دیدن اون میشه پس هیچ موقع باعث هنگ میکرو کنترلر نمیشه جواب منم همین بود
                          خواهش می کنم دوست عزیز: منظورتان را دقیق متوجه نشدم!! یعنی استفاده از دیود تاثیری نداره برای جلوگیری از نویز و هنگ و.؟
                          سپاس

دیدگاه

ممنون دوست عزیز:
                            چند سئوال:
                            1.مقاومت R3 به خروجی میکرو وصل میشه؟
                            2.مقدار R6 ایا 1000 اهم هست ؟
                            3. ایا میشه به جای 4n35 : از مدل دیگه استفاده کرد؟ مثلا MOC3023
                            سپاس
                            بله چون ولتاژ کاری فتودیود اپتوکوپلر کمتر از 5 ولت هستش بخاطر همین بایه مقاومت به میکرو وصل میشه
                            مقدار R6هم میتونه 2.2 کیلو یا 4.7کیلو باشه اینجا 1 کیلو گذاشته به نظر من کم هستش شایدم من اشتباه میکنم
                            MOC3023 فکر کنم اوپتو ترایاک هستش باهاش ترایاک رو درایو میکنن شما میتونی از این شماره استفاده کنیPC817
                            تو فروشگاه هم انواعش موجود هست میتونی دیتاشیتشون برسی کنی
                            http://eshop.eca.ir/90-%D8%A7%D9%BE%D8%AA%D9%88%DA%A9%D9%88%D9%BE%D9%84%D 8%B1-%D8%A7%D9%BE%D8%AA%D9%88%DA%A9%D8%A7%D9%86%D8%AA%D 8%B1

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سید سجاد احدزاده
                              معذرت دوست عزیز
                              بلکه فقط موجب کاهش عمر ترانزیستور یا صدمه دیدن اون میشه پس هیچ موقع باعث هنگ میکرو کنترلر نمیشه جواب منم همین بود :agree:
                              با سلام
                              دوست عزیز شما با چه استدلالی مطمئن هستین که ولتاژ برگشتی از سیم پیچ بوبین رله که ولتاژی بسیار زیاد و با فرکانس بالا هستش به هیچ عنوان نمیتونه به میکرو کنترلر راه پیدا کنه؟
                              اگر ولتاژی بالاتر از ولتاژ استانه اشباه به ترانزیستور برسه بنظرتون چه اتفاقی میوفته؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X