اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

در خواست کمک از کسانی که در زمینه تابلوروان فعالیت میکنند

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

در خواست کمک از کسانی که در زمینه تابلوروان فعالیت میکنند

من میخواهم یک تابلو روان با ابعاد 1.5 متر در 70 سانتی متربسازم باید از جند دات ماتریس در سطرو ستون ها استفاده کنم این تعداد از جه روشی بدست میاد نحوه اتصالشون جطوری هست و اکر بخوام از لج استفاده کنم جه کار باید کنم

پاسخ : در خواست کمک از کسانی که در زمینه تابلوروان فعالیت میکنند

نوشته اصلی توسط mmch
    من میخواهم یک تابلو روان با ابعاد 1.5 متر در 70 سانتی متربسازم باید از کجا .شروع کنم در ضمن تا حدودی avr بلدم
    با سلام

با چند سطر و با چند ستون ؟؟

دیدگاه

az in weblog didan kon
      prozhe tabloo 32*8

زندگی یه فرصته

دیدگاه

نوشته اصلی توسط alirezalahij
        az in weblog didan kon
        prozhe tabloo 32*8
        لطفا فارسی تایپ کن( طبق قوانین انجمن)
        چرا من لینکی نمی بینم؟ کدوم وبلاگ؟

دیدگاه

سلام .............
          ببینید برای ساخت تابلو شما باید در ابتدا تعداد سطر و ستونش رو مشخص کنید .
          اساس کار صفحات دات ماتریس رو بدونید .
          با مفاهیم مالتی پلکس صفحات آشنا بشید و ماگزیمم تعداد انتخابی توسط میکرو رو بدونید .
          به فلیکر تابلوتون خیلی توجه کنید ، چون اگه زیاد باشه دیگه مناسب نیست .
          لچ کردن اطلاعات روی پایه های صفحتون رو بررسی کنید .
          بافر کردن اطلاعات رو بدونید .
          و چیزایی که شاید من از قلم انداخته باشم .

موفق باشید .

"راستی پیغام خصوصیتون رو یه نگاهی بندازید"
          دوستان! مدتی کمتر به سایت میام ..

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mmch
            من میخواهم یک تابلو روان با ابعاد 1.5 متر در 70 سانتی متربسازم باید از کجا .شروع کنم در ضمن تا حدودی avr بلدم
            مشخصات کامل بده... :agree:
            www.icesi.ir

دیدگاه

:NO:

برای شروع به عنوان اولین پروژه تابلو روان

یک تابلو روان ۸ *۳۲

حرکت به نام خدا به سمت راست

به همراه فایل شبیه سازی شده در پروتیوس

به همراه سور س بسکام

لینک دانلود مدار کامل تابلو روان:

فایل های پیوست شده
              زندگی یه فرصته

دیدگاه

بحث تابلو زیاد تو این سایت شده ولی نتیجه خوبی من تو هیچ کدوم نگرفتم، مثلا اگه بخواهیم یه تابلو 16*64 درست کنیم بهترین سخت افزار و طریقه برنامه ها چی میتونه باشه
                " علت هر شكستي عمل كردن بدون فكر است" الكس مكنزي

[move](---> موسیقی ایرانی <---) [/move]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hmdtop
                  بحث تابلو زیاد تو این سایت شده ولی نتیجه خوبی من تو هیچ کدوم نگرفتم، مثلا اگه بخواهیم یه تابلو 16*64 درست کنیم بهترین سخت افزار و طریقه برنامه ها چی میتونه باشه
                  روش های مختلفی وجود داره. و انتخاب اونا بستگی به نوع کاربری ، سایز ، ولتاژ کاری ، نوع LED و ... داره.
                  تابلویی که مد نظرته قراره با ی کنترل بشه( منظورم اینه که با کامپیوتر فرمان می گیره یا از رو حافظه یا از طیق صفحه کلید و ...).
                  اما در کل دو روش مد نظر ممن هست. یکی با استفاده از لچ و یکی از طریق شیفت رجیستر.
                  اگه دوستان همراهی کنند می تونیم ادامه بدیم و به یه نقطه مناسب برسیم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حامد جعفری

اما در کل دو روش مد نظر ممن هست. یکی با استفاده از لچ و یکی از طریق شیفت رجیستر.

اگه ممکنه در مورد شیفت رجیستر کمی توضیح بدین
                    ممنون
                    r.pسابق

دیدگاه

شیفت رجیسترها نوعی از مدارات منطقی ترتیبی هستند که اطلاعات دیجیتال رو ذخیره می کنند. شیفترجیسترها مجموعه ای از یک سری فلیپ فلاپ هستند که به صورت یک زنجیره به هم وصل میشند. خروجی هر FF به عنوان ورودی FF بعدی هست. همه FF ها از کلاک مشترک استفاده می کنند و به طور همزمان SET یا RESET میشند. کاربرد اصلی شیفت رجیسترها در تاخیرهای زمانی ، ترکیب دیتای دیجتال منطقی و تبدیل دیتای سریال به پارالل و برعکس هست.
                      شیفت رجیسترها انواع مختلفی دارند که توضیحات کاملترشو می تونین تو اینجا ببینین:
                      http://www.eelab.usyd.edu.au/digital_tutorial/part2/register01.html

اما شیفت رجیستری که مد نظر ماست SIPO ( ورودی سریال ، خروجی موازی) هست:

تو این حالت کافیه با اعمال دیتا به صورت سریال و با یک تاخیر زمانی درایه های یک ماتریس رو فرمان بدیم.
                      به عنوان مثال فرض می کنیم قراره یک تابلو رو به صورت رفرش سطری طراحی کنیم. بنابراین باید در هر لحظه یک سطر فعال بشه و دیتای مربوط به ستون های مربوط به اون سطر توسط شیفت رجیسترها اعمال بشه. این عمل دائما تکرار میشه و علاوه بر رفرش سطرها ، عملیات حرکت کاراکترها هم توسط دیتای سریالی که به شیفت رجیستر داده میشه ، قابل انجامه.

اما چه شیفت رجیستری استفاده کنیم؟
                      معمولا با توجه به نوع DOT-MATRIX های موجود در بازار( پکیج های 8 در 8 ) و میکرو کنترلرهای 8 بیتی با پورت های 8 بیت و ... بهتره از شیفت رجیسترهای هشت بیتی استفاده کنیم.
                      دو نمونه از متداول ترین شیفت رجیسترهایی که من دیدم 74164 و 74595 هستند. دیتا شیت هر کدوم از اینها رو مطالعه کنین به راحتی نحوه کار و فرمان و کنترل اونها رو پیدا می کنین.

دوستان اگه از روش های دیگه یا آیسی های دیگه ای استفاده می کنن نظر بدن.
                      مرسی

دیدگاه

روش های مختلفی وجود داره. و انتخاب اونا بستگی به نوع کاربری ، سایز ، ولتاژ کاری ، نوع LED و ... داره.
                        تابلویی که مد نظرته قراره با ی کنترل بشه( منظورم اینه که با کامپیوتر فرمان می گیره یا از رو حافظه یا از طیق صفحه کلید و ...).
                        اگه دوستان همراهی کنند می تونیم ادامه بدیم و به یه نقطه مناسب برسیم

[/quote]

من میخوام تو تابلو از حافظه ها و یا کیبرد استفاده کنم البته میخوام بدونم کدوم زود تر به نتیجه می رسه حافظه ها و یا کی برد، من میخوام یک تا بلو 16*64 با استفاده از دات ماتریکس درست کنم و تا اونجائی که دیدم فکر کنم اگه از لچ و ULN استفاده کنم بهتر باشه ؟؟؟ و در مورد رفرش می خواستم ببینم بهترین روش رفرش تو این تابلو رفرش ستونی یا سطری؟

دیدگاه

خب هر دوشون به نتیجه می رسه. اما مسلما کار با حافظه راحت تره ولی کار با کیبورد کاربردی تر.
                          اگه بحث سخت افزار و هزینه رو بذاریم کنار در مورد روش اجرایی ( لچ یا شیفت رجیستر) باید رو نحوه برنامه نویسی کار کنی.
                          به نظر من رفرش بهتره به صورت سطری باشه. معمولا تعداد ستون ها خیلی بیشتر از سطرهاست. برای همین با رفرش ستونی از لحاظ تایمینگ و زمان روشن بودن LED ها با محدودیت بیشتری مواجه هستیم.

دیدگاه

خب هر دوشون به نتیجه می رسه. اما مسلما کار با حافظه راحت تره ولی کار با کیبورد کاربردی تر.
                            اگه بحث سخت افزار و هزینه رو بذاریم کنار در مورد روش اجرایی ( لچ یا شیفت رجیستر) باید رو نحوه برنامه نویسی کار کنی.
                            به نظر من رفرش بهتره به صورت سطری باشه. معمولا تعداد ستون ها خیلی بیشتر از سطرهاست. برای همین با رفرش ستونی از لحاظ تایمینگ و زمان روشن بودن LED ها با محدودیت بیشتری مواجه هستیم.
                            حالا برای یه تابلو 16*64 بخواهیم سطری رفرش سطری استفاده کنیم باید تابلو رو به دو قسمت تقسیم کنیم؟؟
                            حالا برای همین تابلو اگه بخواهیم از کیبرد استفاد کنیم چطور باید شروع کنیم؟
                            اگه یه تابلو داشته باشیم 16*24 که نوشته ثابت نشون میده ، من میخواستم تو تابلو برای سطر ها از ULN و برای ستون ها از لچ استفاده کنم حالا این سخت افزار چطوره و تواین تابلو از رفرش سطری استفاده کنم بازم؟

دیدگاه

من فکر می کنم برای رفرش سطری و استفاده از لچ بهتره برای ستون ها از 74573 ( لچ ) استفاده کنی. خروجیشونو بدی به ULN2803 و بعد به آندهای دات ماتریس.
                              سطرها رو هم می تونی از خروجی های یک دیکدر فعال صفر مثل 74138 (برای هشت سطر) و74154 ( برای 16 سطر) بگیری. البته اگه از یه ترانزیستور PNP هم مثل A733 یا BC557 بعد از دیکودر و قبل از کاتدها استفاده کنی بهتره

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X